Burgerlijke Stand. Politie. Briefwisseling. Marktberichten. Aanbestedingen. Overzicht van Verkoopingen. De gemeenteraad ie Ylacbtwedde heeft een besluit genomen, dat zeker wel zal ver nietigd worden-. B. en W. hadden namelijk een ambtenaar ter secretarie benoemd, en stelden voor hem een salaris van f 250 te geven. De raad meende echter dat de se cretaris het salaris van den nieuwen amb tenaar moest betalen. In dien geest werd besloten. De voorzitter zal echter op grond van artikel 194 der gemeentewet vernieti ging van dit besluit vragen. Voor eenigen tijd werd gedurende de troepenmanoeuvres aan de Grebbevergiftiging waargenomen, na het gebruik van verduur zaamde levensmiddelen, met name andijvie met aardappelen en vleesch. Thans blijkt dat dit niet aan dit voedsel heeft gelegen maar aan het smelten van het vertinsel van de ketels, waarin het voedsel werd gekookt, en welk vertinsel sterk loodhoudend was. Dat zoo iets nog gebeuren kan, schijnt verwonderlijk, te meer daar zuivere tin zoo gemakkelijk is te bekomen. Een meisje te Maasland dat met een open vinger de wasch deed en daarvoor olie en loog gebruikte, heeft daardoor zegt do DeXvenaar zulke zware koortsen en ge zwollen arm gekregen, dat zij in levens gevaar verkeerde, maar thans iets beter is. Men zij gewaarschuwd. Er is een spoorweg in Amerika, waar op de gelegenheid is open gesteld, om van uit een in beweging zijnden spoortrein naar de verschillende stations en omgekeerd te telegrafeeren. Onlangs werd door 200 vak mannen een proefrit gemaakt en de proef genomen. De proef gelukte uitstekend. Het publiek betaalt voor zulk een telegram 10 cent (25 cent) extra. 200 soldaten zijn te Bisisgnano bezig tenten op te slaan voor de bewoners, wier huizen instortten. 4000 menschen slapen in de open lucht. De «Comédie Francaise» te Parijs moest op last 'der autoriteiten overgaan tot het maken van twee trappen, teneinde het gevaar voor ophooping van menschen te verminderen. De trappen zijn gemaakt, maar zij komen uit tegen een buiten muur, dien de bouwpolitie verzuimde te laten doorbreken Aan een Fransch blad wordt uit Berlijn geschreven dat de keizer zeer ge regeld eiken dag zijn werk doet. Toen onlangs Moltke zijn ontslag wenschte te nemen, of althans van een deel zijner functies wenschte te worden ontheven, zeide de keizer dat hij dit nooit zou toestaan. «Gij zult tot het einde de lunctiën, die ik u toevertrouwde, blijven, vervullen» «Maar Sire, ik ben zeer oud.» »En ik dan Ben ik niet ouder dan gij Toch blijf ik op mijn post. Doe zooals ik. Net na meer hulp, maar behoud de leiding der zaken.» Slechts éen haar. Onlangs werd zekere juflrouw Levecq, vijf en zestig jaren oud, die zonder familie of alleen te Valenciennes woonde en bijna nooit uitging dan tot het verrichten van liefdadige werken, vermoord in haar woning gevonden, de hersenpan verbrijzeld door een strijkijzer, dat bebloed naast liet lijk lag. Diefstal had aanleiding tot den moord gegeven, want men had alle meubelen door zocht. Een bedrag van meer dan negen duizend francs was echter aan de haastige pogingen van den misdadiger ontsnapt, die zich alleen had moeten tevreden stellen met het bedrag, bij zijn slachtoffer gevonden. Den volgenden dag werd een zekere Montrousel, twintig jaren oud, leidekker van beroep, die eenigen tijd te voren aan het huis van juffrouw Levecq had gewerkt, gevangen genomen. Een buurvrouw meende aan zijn uiterlijk een individu te herkennen die op den dag van den misdaad tegen vier uur 's avonds, bij juflrouw Levecq was binnen gegaan, en een uur daarna het huis had verlaten. Men vond op zijn kleeding bloed vlekken, verbrijzelde gedeelten van de hersenpan en binnen in zijn pet, vastgehecht door een droppel bloed, een haar, dat her kend werd af komstig te zijn van het hoofd van juffrouw Levecq. De moordenaar moest zijn slachtoffer van achter aangegrepen, haar zijn pet vast voor het gelaat gedrukt, en haar daarna met 't strijkijzer op 't achterhoofd hebben ge slagen. Juflrouw Levecq stierf dus zoowel door ver stikking als door de slagen haar toegebracht. In dieventaal noemt men dat«de toer met de pet. De beklaagde verdedigde zich met kracht, hij beproefde zijn alibi te bewijzen en beweerde dat tiet bloed en de verbrijzelde gedeelten van de hersenpan afkomstig waren van een schaap, dat hij geslacht had. Het haar zelf, kon hetzij van hem, of van twee meisjes zijn, waarmee hij in betrekking stond. Deskundigen hebben de haren van alle deze personen microscopisch onderzocht en kenden aan die van juflrouw Levecq de bijzondere eigenschap toe van droogheid en fijnheid, die verhinderden dat men ze met andere zou kunnen verwarren. Deze haren, geplaatst onder vergrootglazen, werden aan de jury vertoond. De beklaagde werd tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Linnell,dieopTrafalgar Square de politie uitjouwde en door een konstabel te paard werd overreden, is aan de gevolgen overle den. De «Pall Mali» zegt, dat de politie de zaak wil smoren en roept allen, die getui gen waren van het droevige tooneel, dn feiten te helpen vaststellen. Het blad noemt Linnell den martelaar voorde volkszaak. Volgens de «Morning Post» zouden sommige leden van de Parnellistische partij de vroegere Fenians hebben opgewekt Har- tington en Goschen te Dublin te vermoorden. De Fenians weigerden echter en daarop zouden Iersche Amerikaansche dynamiet- mannen dat werk op zich hebben genomen en raar Europa zijn gekomen, met het plan Hartington en Goschen in den trein dood te schieten en Hartington, zoo hij niet gedood werd, in arrest te houden, totdat de thans gevangen Iersche afgevaardigden zouden zijn in vrijheid gesteld. Maar de politie hoorde van het komplot en Hartington koos een andere reisroute. Een vierjarg knaapje te Parijs heeft bij ongeluk zijn tweejarig zusje, met wien hij paard speelde gedood. Het meisje had bij dat spel een touw om den hals, en toen zij viel, trok haar broertje daaraan uit alle macht, om haar overeind te helpen en woi'gde zoo de kleine. Toen de moeder een oogenblik later de kamer inkwam, vond zij tot haar ontzetting het arme kind dood. In Zwitserland zijn reeds verscheidene dronkaards door middel van het hypnotisme genezen. Uit Indië. Er is een middel ontdekt tegen de koffiebladziekte, door dr. Burck te Buitenzorg. De geneesheeren van den Duitschen Kroonprins te San Remo gaven laatst het volgend bulletin Het plaatselijk lijden van den Kroonprins wijst op dit oogenblik op geen teekenen van uitbreiding. De alge- meene toestand is voortdurend zeer goed. De Kroonprin- gaat eiken dag bij gun stig weder uit rijden en uit wandelen. Te Charley in Lancashire (Engeland) had Donderdag een vrij hevige aardschudding plaats. De huizen werden licht beschadigd. De inwoners verlieten verschrikt hun huizen. In de Fransche Akademie van Ge neeskunde vertoonde Monod dtn larynx van een man, die leed aan kanker van een der stembanden. De man was 63 jaar oud en nog krachtig de kanker had, de aangrenzende gedeelten niet aan getast en Monod had den larynx gedeelte lijk willen wegnemen. Maar eerst verrichtte bij de tracheotomie, om den lijder te wen nen aan het dragen van een buisjehierbij stootte hij op geheel veranderd kraakbeen er kwam bloed in de longen en twee dagen later stierf de zieke. Dezer dagen verging de stoomboot «Capri» aan de Engelsche kust. De red dingsboot van "Walton slaagde er in 22 der opvarenden te redden De boot verliet haar station te Walton "Vrijdagavond en kwam eerst Maandag met de drenkelingen aande bemanning was dus ongeveer 60 uren in het touw geweest. «Mijn vriend Dartwitch» schrijft iemand in een Engelsch weekblad «was nog een oude vrijer. Op een wintermorgen kwam ik hem opzoeken en vond hem te midden van zakdoeken en nog eens zakdoeken in den betreurenswaardigsten toestand dien men zich denken kan hij was zwaar ver kouden. «Dartwitch» zeide ik, «je hebt een vrouw noodig. Maar hij had er geen ooren na. Ik kan best op me zelt passen.» zeide hij, toen ik hem voorhield, dat hij ziek kon worden en er dan iemand moest zijn, om hem te verplegen. »En deze verkoudheid nu», begon ik weer, maar Dartwit"h viel mij in de rede: «Och wat», riep hij uit, «van avond neem ik een warm voetbad en morgen is mijn verkoudheid over. Des avoods nam de oude stijfhoofd zijn voetbad. Het vroor dat het kraakte, we hadden zoo'n kouden nacht dien winter •npg' niet gehad. Dartwitch zat gemakke lijk in zijn stoel, met de voeten in het warme water en voelde zich recht be haaglijk. Hij had een enorme hoeveelheid sagomelk gedronkendat maakte hem slaperig en al spoedig was hij ingedommeld. Het vuur ging uit, maar hij sliep voort, en eerst den volgenden morgen werd hij wakker en vond zich met de beenen vastgevroren in zijn bad. Drie maai den later ontving ik een geglaceerde kaart, waarbij ik deftig werd uitgenoodigd het huwelijk te komen bijwo nen van mijn ouden vriend Dartwitch. Hij zal dezen winter niet weer vastvriezen. Van 7 9 Dec. '87. GOES GoborenBarbera d. v. N. de Jonge en K. de Dreu George Pieter Abraham z. v. J. Huineman en M. D. G. de Rochefort -- Cornelis z. v. F. Dirkse en W. K. Maartense. Van 8 en 9 Dec "87. MIDDELBURG. Ondertrouwd J. de Vries jm. 24 j. met A. Krijger jd 21 j. L. F. Dert jm. 26 j met H. J. Smits jd. 22 j. Getrouwd: J. M. Net wed. 60j. met J. F. de Klerk wed. 58 j. BevallenE. Meerman geb. de Priester z. A. Monté geb. Ocké d.S. C. van den Berg geb. Peeters d. E. P. Lahr geb. Bosdijk d. Overleden J. A. de Neef 8j. z. H. de Kat 55 j. man van P. Hoek. A. de Troije 42 j. d. A. Murk 8m. z. GRIJPSKERKE in de maand November 1887. Bevallen: S. Hendrikse geb. Visser z. L. Provoorst geb. Jobse z. (levenloos) C. Cevaal geb. Riemens z. Overleden: C. Louwerse man van C. de Kam. 77 j. P. Geldof man van C."Wil- lemse 33 j. OESTERBEURS. Ierseke, 9 Dec. 1887. Aanvoer gering. Niets verkocht. Aan het Commissariaat van Politie te GOES zijn terug te verkrijgen Een bruin Mandje, een gebreid Zakje, een zwarte Handschoen gemerkt P. 26, een wollen Das en een zilveren Ring. Berichten van zelfmoorden behoeven onze vrienden niet op te zenden. te Kruiningen. Het ligt niet aan U. In het verslag der rechtzitting van Za terdag staat tien jaar. Lees een jaar. GOES, 6 December 1887. De aanvoer van Tarwe was ruim en ruimde tot vorige prijzen goed op. Gerst in beide soorten wel iets meer aangeboden werd lang zaam verkocht. Erwten weinig gezocht en werden volgens noteering verkocht. Overige artikelen onveranderd. Oude Tarwe f a. f Nieuwe Tarwe f 6,40 a f 6,50. Rogge f 4,50 a f 4.60. "Win ter Gerst f 4,85 a f 5,00. Zomer Gerst f 4,30 a f 4,50. Haver f 2,60 a f 2,70. Bruine Boonen f 9,25 a 9,75. Paardenboonen f 5,30 a f5,50. Koolzaad f a Groene Erwten f 7.00 a f 7,50. Boter f 0,50 af 0,51. Eieren f 1,25 af 1,30. Vlissingen, 9 Dec. 1887. Boter f 1,20 a f 1,12 per Kilo. Eieren f6,— per 104 stuks. Middelbukg, 8 Dec. 1887. De aanvoer was heden over het algemeen vrij groot, en de vraag zeer levendig, zoodat meest alles grif plaatsing vond. Tarwe was van f 6,60 tot f 6,70 in blanke kwaliteit goed te plaatsen, bruine en min dere f 6,50 en f6,25. Rogge f 5. Wintergerst van f5 tot f5,20 goed te verkoopen. Zo- mergerst grif gekocht in puike kwaliteit f 4,70 a f 4,75. Haver f 3 a f 3,50. Paarden boonen f 5,70 a f 5,75. Bruineboonen 25 ets. hooger, daarvoor is f 10,25 a f 10,50 be taald. "Witteboonen zeer weinig ter markt, werden door groote vraag a f 1 duurder ge kocht, zoodat einde beurs f 12 werd ingewil ligd met overblyvende koopers. Erwten weinig gevraagd, kooksoorten waren van f 7,50 tot f 8 getnakkeljjk te koopen. Mes- tingerwten f6. Zaden zonder handel. Yersche Boter f 1,00 a f 1,10 per Kilo. Eieren f6,00 per 100 stuks. KRUININGEN, 8 December '87. Tarwe f6,25 a f6.70. Rogge f4,50 a f4,8 W. Gerst 4,60 a f5,00; Z. Gerst f4,40 a f4,60. Haver f2,— a f3,00. Erw ten f 5,80 a f 7,Boonen f 5,a f 5,90. W. Koolzaad f a f Z. Koolzaad f____ a f— Maandag 12 December. Goes, Inleveren voor 4 uur bij den heer Kakebeeke, voorzitter van 't Burgerlijk Arm bestuur. Óp de briefjes moet staan Beste ding Burgerlijk Armbestuur. Fijn Tarwe- en Kropbrood, Rund- en Kalfsvleesch over het le kwartaal 1888 benevens Gort, Rijst, Zout, Zeep, Zoutevisch en Stokvisch over het geheele jaar 1882. Voorwaarden bij den Vader van hst Weeshuis. Woensdag 14 December. Goes, Inleveren voor 12 uur bij den heer v. d. Bilt la Motthe, voorzitter van het gasthuisbestuur, met het opschrift Besteding Gasthuis. Levering gewoon Winkelbrood en Rund- en Kalfsvleesch over het eerste kwartaal 1888, Gort, Rjjst, Suiker, Stroop, Witte en Komijne Kaas, Zoutevisch en Stokvisch, Zout, Zeep, Azijn, Soda, Koffie en Thee over het eerste semester en versch Varkensvleesch en Spek over het geheele jaar 1888, Voorwaarden b(j den directeur. TE PACHTEN BIJ INSCHRIJVING. Kapelfe, een perceel Bouwland nu Wis- schenbosch, groot 1.9370 Heet. Inlichtingen geeft dhr. J. M. Kakebeeke, voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur te Goes. AFLOOP VERKOOPINGEN ENZ De tollen op den Vlissingschen rijweg, thans in pacht voor f510 's jaars, zijn voor de drie jaren 1888, 1889 en 1890, ge pacht door C. van de Putte te Oost-Souburg voor f500 's jaars. Bij de gister gehouden herbesteding voor de levering van steenkolen ten behoeve der soldatenmenages van het garnizoen te Vlis- singen, gedurende het tijdvak van 1 Januari 1888 tot 1 Januari 1889, was ingeschreven door de heerenVon Duuren Dutilh voor f 0,69, F. Wibaut en Zoon voor f 0,665, J. G. H. Dommissie voor f 0,695 en A. Timmerman voor f 0,6345 per 100 KG. Al de inschrijvers wonen te Vlissingen. M. C. Maandag 12 December. Gostkapelle, 12 uur, door Not. De Wolff: 40863 geploegde en geschaafde Planchetten en 955 Battens voor kapt. Jorgensen. Inl. dhr. De Groof te Vlissingen. Kijkdag 2 dagen te voren van 8 tot 5 uur. Ovezand, in de Slaake voor den heer Ris- seeuw qq., door Not. De Ronde Bresser450 Wilgen Tronkboonen en te Heinkenszand in de Goudwijn: de kop van 150 zulke boomen. Woensdag 14 December. Heinkenszand, 10 uur, herberg Hoondert, voorC. Bos 1 Woonhuis 220 c.A. door Not. De Ronde Bresser. St. Lanreus, door Not. Slegt, 2 uur bij v. d. Broeke 2 Woningen met Schuur Erf en Tuingrond. Dinsdag en Woensdag van 10—12 uur te zien. Ovezande, 10 uur, herberg weduwe van 't Westende, door deurw. Hollmann nieuwe Houtwaren, Battings, Balken, Kolders, Rib ben, Schrooten, Planken, oud IJzer, Meubelen Linnenkastjes, Latafels, Bureaux, Tafels, Klokken, Porselein, Glas-, IJzer- en Aarde werk. O. en W. Souburg, Hofstede Vierwegen, door Not. Tak, 10 uur Olmen, Abeelen, Po pulieren, Kastanjes, Vruchtboomen. Daarna op Torenvliet, Koudekerke, Es- schen- en Elzen Kaphout, Populieren, Eiken Beuken. Nieuwe Kraaijert, hofstee Romijn, 11 uur, door Not. Liebert: 200 Olmen. Nieuwland, 11 uurvoor Mej. de Kraker, door Not. KouionRoerende goederen, als 1 antieke Kast, Uittrektafel, Stoelen, koperen Ketels, Emmers, Kruiwagen. Boeken, Mans kleederen, Coud en Zilver, Glas en Aardew. Donderdag 15 December. Kapelle,. 7 uur, herb. Marcusse, voor C. Fehvs' door Not. Merens 1 bouwhoefje, dubbel Woonhuis, Schuur, Erf en Grond sectie C. 334, groot 10,67 A. Goes, half 11, in „de Prins": Panden uit de bank over Juli, Augustus en Sept. 1886. Vrijdag 16 December. Wemeldinge, voor de Diaconie, bij Verburg en Houteman, door Not. Merqns Esschen Canada's, Hakhout, Strobbels, 11 uur. Maandag 19 December. Kapelle, 10 uur bij Markusse, door Not. P. Overman1 perceel Bouwland in Weel- meet C 244 en 246, samen 136,73 Aren. In gebruik bij J. Leendertse. Dinsdag 20 Dec. Middelburg, in de „Vergenoeging", 11 uur, (verpachting) der rjjks-tollen op Walcheren door den ontvanger der registratie. Woensdag 21 Dec. Oostburg, 11 uur, iu de herb, van Kense, (verpachting) tollen 4e district. Goes. 10 uur, op het Slot: Meubelen, enz. Inl. dhr. Pelle. Ellewoutsdijk, Herberg v. d. Hagen, 11 uur. door Not. P. Overman, voor de diaconie der Ned. Herv. Gem.29 perceelen Bouw- en Weilanden in Nisse. Borssele, 11 uur, door Not. Pilaar, voor L. Rottier 80 Olmen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 3