Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. uit, als zij hooren, dat iemand uit het volk beleedigd, dat de toef overtreden en het recht geschonden wordt. Hoe bedenkelijk Hier toch is geen sprake meer van een sluimerend, neen van een verkeerd rechts gevoel. Of hier de doleerende ot de niet-doleerende kerkvoogd in zijn recht wa«, laten wij in het midden. De vraag is alleenHeeft men te Serooskerke in het jaar onzes Heeren ■1887, om zijn zin door te drijven, drie bur gers in de kerk ingekerkerd, en door on rechtmatige gevangenzetting gedwongen van een al of niet vermeend récht afstand te doen? Zoo ja, dan is het rechtsgevoel des volks beleedigd. Dan ware een blos van schaamte, of een traan van spijt over zooveel ontrouw aan het «liberale» beginsel, dezen nu lachenden volksvertegenwoordigers passender geweest. 't Was verdiend toe.i de heer Lohman hun toevoegde: «Ik bemerk dat de heeren dit vermakelijk vindenzij zullen misschien niet weten, dat dit een misdrijf is, dat bij het straf wetboek streng gestraft wordt; het isiti Neder land geene gewoonte, daarover te lachen.» En de liberale pers in Zeeland zwijgt over dit alles, zij die voor dr. Smit den radicaal zoo in de li re-se sprong En eens zoo dierbare broeders op Walcheren wasschen het zaakje schoon cf trekken het in twijfel, verdachtmakend wie er over spreken durft. 't Is stuitend. 9 December 1887. Zeker niet weinigen der, niet al te best opgekomen hoorders zullen het Woensdag, in de lezing door den heer Van der Valk uit Rotterdam te Goes gehouden, Ds. Laan hebben toegestemd, dat »het voor velen geen kwaad zou kunnen, zich wat meer kennis der algemeene Wereldgeschiedenis, en der Kerkgeschiedenis eigen te maken". Immers de grijze Voorzitter der (orthodoxe) Rotterdamscbe Zendingsvereeniging (niet te verwarren met het moderne Zendingsge nootschap), de heer Van der Valk, hield een lezing over: »Hoe professor Gaussen de Geschiedenis onderwijst met de profetieën als handboek." En zeer eigenaardig begon spreker met te vertellen dat hij, eenige jiren geleden het boi k ever de Profet-ëen van Daniël in handen krijgende, dit boek wegzette met de gedachte»Jaarover wordt zooveel geschreven, zooveel gegist, en zooveel gemist, dat ik er me maar niet mee zal kwellen". Maar daar komt hij tot de ontdekking dat niet de nog onvervul e, maar de reeds vervulde profetiëen door den Ge- neefschen professor waren besproken, en toegelicht door de geschiedenis der Volken en Vorsten, en dat zei spreker op zulk een verrassend schoone en juiste vrijze, dat hij een uittreksel er uitgemaakt had, om ook zijn viienden te kunnen doen dee- len in het genot dat hij (spr.) zelf gesmaakt had bij de lezing van dit koste'ijke boek. De heer Van der Valk heeft veel gelezen en veel gedacht; heeft niet alleen de ge mengde berichten en adveitentiën in de kranten gelezen, maar heeft den loop dei- geschiedenis gadegeslagen in verband met, en bij het licht van het Woord van God, voor spreker, zooals zoo gevi eivol en welsprekend van zijn lippen vloeide, de alléén veilige gids, in dit donkere leven het licht op zijn pad, de lamp voor zijn voet. En wie dit nu onder de hoorders ook in meerdere of mindere mate gedaan heeft, zal zeker vele allertreffendste bizonderbeden, gehoord heb ben, over het vierde dier uit Daniels visi oen, in verband met het ijzer en leem van het door Nebucadnezar gezien beeld, en de dieren, door Johannes gezien en beschreven in Openb. 13. Dit vreeselijke dier met zijn 10 hoornen en den kleinen hoorn met men- schenoogen, is volgens Gaussen het keizerlijk, koninklijk en democratisch Rome; en we moeten bekennen dat vele der ken teekenen, in de Heilige bladen vermeld met vreeselijke juistheid in de geschiedenis werden aange wezen. Treffend was b.v. de tijd tusschen hei uitroepen dat alle westersche bisschoppen aan dien te Rome zouden zijn onderworpen, in het jaar 529 en, 1260 jaar later (1260 dagen in de profetie) het jaar der Iransche Revolutie 1789. We kunnen uit den aard der zaak niet in bizonderheden tredenveel van bun waarde gaat door de mededeeling verloren. Doch den ernst der tijden, ook der aanstaande democratische tijden, zal wel ieder hoorder hebben gevoeld. De heer Van der Valk is Rotterdammer, en heeft den tijd beleefd dat een Encycliek van den Paus, in 1853, een ongewone agitatie ja ons land verwekte toen van Oosterzee's tijdpreeken over Rome bij duizendtallen werden verspreid en de persen van Ver- bruggen de werken van Merle d' Aubigné en Roussel bij honderdtallen uitwierpen. En daarom zal het scherpe oordeel van Gaussen over het Romanisme bij hem in zoo goede aarde gevallen zijn. Nude geschiedenis is niet het, maar een Gods gericht en ieder christen die acht slaat op de teekenen ter tijden moet van haar notitie nemen en naar hare lessen luisteren. Een blik vervolgens slaande op onzen tijd met zijn woelingen en omkeering van alle vroegere verhoudingen; en barensweeën van nieuwe toestanden, vestigde spreker de aandacht op de Heidenzending, als bewijs van de toenemende vervulling der profetiën, als hoogst merkwaardig teeken des tijds. In gevoelvolle taal wees spreker op den zegen de waardij, den ernst van deze zaak, en op de noodzakelijkheid van ieder lid dei- gemeente om daarin werkzaam te zijn. Eu toen eenmaal de bron aan het wellen was, volgden vele herinneringen uit het leven van den spreker elkander. Ook de jongelingen kregen nog een woord van aanmoediging, vol practische wenken, met soms humoristische opmerkingen, die toonden dat men wel 73 jaar oud kan zijn, en toch nog jong en frisch. D-,. Laan sprak eenige hartelijke woorden van dank aan den sprekeren deze besloot daarna met dank zegging de vergadering. De Controleur der directe belastingen enz. te Hansweert heeft de Rijksschatters M. Buitendijk te Goes, M. Glerum te Krui dingen en J. van Vijven Gz. te Heinkens- zand aangewezen tot uitvoering van het 5e en 7e lid van art. 7. en van het laatste lid vari art. 11 der kieswet die gewijzigd zijn bij de additioneele artikelen der grond wet om overeenkomstig vorenbedoelde be palingen der kieswet de jaarlijksehe huur waarde van de gedeelten van woonhuizen in al de gemeenten van Z. Beveland, be halve Goes, te schatten en tot hun plaats vervanger den Rijksschatter D. Vermet te 's Heer Arendskerke. En voor de gemeente Gues de Rijksschatters A. Ie Clereq te Kruiningen, L. Ora ije te 's Gravenpolder en D. Vermet te 's Heer Arendskerke en tot hun plaatsvervanger M. Buitendijk te Goes. Woensdagnamiddag heeft te Terneuzen eene vergadering plaats gehad van anti-revo- lutionnaire kiezers uil de gemeenten Terneu zen en Hoek, met het doel tot oprichting eener kiesvereeniging, waartoe besloten is. Deze vereeniging zal bestaan uit drie af- deelingen, namelijk Axel, Zaamslag en Terneuzen, met inbegrip van Hoek, en zal zich bepalen tot verkiezingen van leden voor de Tweede kamer. Op de vergadering traden 26 leden tot de atdeeling Terneuzen c. a. toe, en w rd voor die afdeeling een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren P. Moes, H. Wolfert Dz., G. Wieland en J. P. Scheeie te Ter neuzen, en M. de Regt te Hoek. Voor leden van de atdeelingsbesturen Axel en Zaamslag, zoomede voor het hoofd bestuur, zullen in den loop dezer week de verkiezingen plaats hebben. N. R. C. (Per telograaf.) Z. M. heeft benoemd tot ridder van de Orde van den Nederl. Leeuw, de heeren Mees, Kielstra, Schaep- man, Reekers, J. E. N. Sehimmelpenninck v. d. Oye, Godin de Beaufort en Gleichman leden der tweedeen v. Swinderen en Vening Meijnesz. leden der eerste kamer. Voorts den heer v. Reeuen, vice-presiden j van den Raad van State tot Grootkruis. Nog werd benoemd tot ridder van de bovengemelde Orde de heer Gevers Deijnoot referendaris aan het Kabinet des Konings. (Per Tel.) De Tweede Kamer heeft de begrooting voor justi:ie aangenomen met 52 tegen 4 stemmen. De minister deelde mede dat binnen weinige dagen een wets ontwerp tot verdere regeling van den kin derarbeid zal inkomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schiedam Chr. L. Laan, te Goeste Ylst F. H. Herfkens te Dordt. Viertal te Middelburg vac. Herfkens en KlaarhamerJ. D. v. Arkel te Bloemen- daalL. H. A. Faure te Wouderbergdr. L. Heldring te Zandvoorten C J. Lani- merink te Woerden. P. J. Roscam Ab- bing te Silvolde; dr. H. J. Klijn te Hooge ZwaluweJ. J. v. Noort te Werkendam en C. B. Oorthuijs te Katwijk. Dr. C. C. Schot, pred. te Hardenbe'-g, vroeger te Tholen zal in conflict komen met de kerkbesturen. Volgens de Zwolsche Courant is tegen ZEerw. een aanklacht in gediend, wijl hij eenige malen in kerkge bouwen der doleerenden heeft gepreekt. Ook heeft een wijziging plaats gehad in het reglement op het beheer der kerkelijke goederen aldaar. Hiertoe was door kerk voogden besloten na een adres van vele in gezetenen. De wijziging is door de meer derheid der leden goedgekeurd. Bij deur- waarders-exploit hebben sommigen legen de wijziging geprotesteerd. Kapelle. Woens lagaiond werden alhier gekozen tot Notabelen dhr. W. van Strien en dhr. M. Schipper respectievelijk met 41 en 34 van de 63 uitgebrachte geldige stemmen. Tot ouderling werd herkozen dhr. Z. de Groene en tot diaken dhr. J. Daane. Kruiningen. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk werd benoemd dhr. A. Ie Clereq inplaats van dhr. J. C. Bouwens. Tot notabelen werden herkozen de heeren C. der Weduwen met 43 stemmen en J. de Jonge met 24 stemmen van de 45 stemmen. Her temming moet plaats hebben tusschen de heeren M. C. Bouwens, P. J. Visser en J. Waverijn. Volgens de N. R. C. heeft ds. M. Brou wer, voorheen chr. geref. predikant te Enumatil, thans emeritis, een beroep aan genomen bij de doleerende gemeente te De Lemmer. Is dit zoo dan is hij de eerste christ. geref. predikant die tot de doleerende kerk overgaat. De heer Derksen, secretaris der Unie een school met den Bijbel, deelt in de Standaard mede, dat 58 correspondenten om verschillende redenen moeten geschrapt worden, en 17 nog niets van zich lieten hooren, hoewel zesmaal uitgenoodigd tot het geven van eenig bericht. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden deed de rechtbank uitspraak in de zaak van C. v. d. P., huisvrouw var. C. d. V. te Heinkenszand, die de vorige week terecht stond, beklaagd van moord op haar 8 jarig zoontje. De rechtbank veroordeelde haar tot 15 jaren gevangenisstraf. Heden stond terecht J. V. 37 jzonder beroep, weduwe van A. v. D. te Axel, beklaagd van moord op een kind van het mannelijk geslacht, waarvan zij 25 Aug. j.l. bevallen was. Als deskundige getuigen werdsn gehoord de doktoren De Fouw te Axel en Arends te Zaam lag. De eisch is gevangenisstraf van 3 jaren. De verdediger mr. i revet pleitte verzach tende omstandigheden en drong aan op vrijspraak. Ter Arrondissements-rechtbank te Middelburg wordt eerlang behandeld de zaak der Ned. Herv. Gem. te Vrouwepolder, tegen de uit hun betrekking ontzette diakenen, ter rekening en verantwoording met afgifte van de daartoe behoorende gelden, goederen en bescheiden. Voor de gedaagden werd een uitstel van drie weken gevraagd en verkregen. Voor de eischende gemeente treedt als advocaat op Mr. W. A. Van Hoek, voor de doleerende diakenen Mr. C. Lucasse. Tegen twee heeren die bij Nijmegen geduelleerd hebben, en daartoe gebruik maakten van ruiterpistolen, heeft de recht bank te Arnhem drie dagen gevangenis straf geëischt. De hr. Melis, doleerend kerkvoogd te Serooskerke, was dezer dagen voor den rechter-commissaris gedagvaard, omdat hij als kerkvoogd de sloten had weggenon en die anderen op de kerk hadden gelegd. De rechter-commissaris had bij de dagvaarding den verdachte gevraagd zijne bewijzen mede te brengen dat bij als kerkvoogd was af gezet. De hr. Melis deed dit niet, wijl een rechter-commissaris zelf maar zorgen moet. de stukken te krijgen die hij voor een veroordeeling noodig heeft. Dadelijk vroeg de rechter commissaris hem naar zijne af- zettingsbevvijzen. En toen Melis zeide dat hij die niet had medegebracht en waarom, toen vloekte deze rechter-commissaris, mr. Gratama, en zeide «Wat bliksem, altijd beter weten, altijd eigenwijs; het is toch geen bankbiljet van f'1000; ik zal de stukken niet houden. Weet gij wel, dat gij in mijne handen zijt? dat ik een huiszoeking kan doen; wets nu gewaarschuwd voor een andermaal.» Handelingen bl. 356. Gedurende de maand November 1. 1. werden door de Stoomvaart-maatschappij «Zeeland» te Ylissingen 4620 passagiers vervoord, namelijk van Londen naar Vlis- singen 1885 en van Vlissingen naar Londen 2135 tegen 3.936 passagiers in November a.p. Het goederenvervoer over de afgeloopen maand bedraagt 2739 ton, verdeeld als volgt: Inportlading387 en export 2402 ton, hetgeen in November 1886 resp. 135 en 2237 ton beliep. Woensdag morgen was men aan de losplaats bij het spoor te Terneuzen bezig liet stoomschip Woodstock, kapitein Fulton geladen met peakijzer, te lossen. Twee werklieden, Jan Kieltn Piet Wilhelm, waren in het ruim, om het ijzer aan den ketting te bevestigen, die het naar boven brengen zou. Plotseling, misschien omdat de ketting te zwaar was geladen, breekt de aan den mast bevestigde schijf, met het ongelukkig gevolg dat een stuk ijzer valt, vlak op het hoofd van eerstgenoemden werkman, die zoo goed als dadelijk dood bleef, een weduwe met zes kinderen achterlatende. M. C. De hr. Peper, burgem. van Aagte- kerke, heeft aan het Zeeuwseh Genootschap te Middelburg een blauw aarden kruikje geschonken, dat bij gevonden had in de derrie op het strand van Zoutelande. Het potje is echter niet zeer oud. Merkwaar diger is echter de plaats waar de heer P. het vond. Het buitenduins liggend strand van het thans in de duinen liggende Zoutelande wes weleer binnenduins en dus bewoond. De duinsn rollen steeds naar bet iand toe, thans door de helrnbeplanting zeer langzaam, doch vroeger sneller. Ten bewijze dient dat men vroeger om het Willebrordusputje met twee wagens rijden kon. En thans ligt het tegen het duin aan. Als een herinnering daaraan werd in 1822 een gedeelte van een ouden toren zichtbaar, aan den buitenkant. De muren waren 21/» voet dik. De binnenruimte was 10 voet breed. Die toren is volgens dhr. De Windt een overblijfsel van een dei- Blokhuizen, die iri 1471 daar ter beveiliging tegen Engelsche strooperijen onder Richard van Werwich zijn opgericht. In den laatsten tijd doet het dorp Stratum bij Eindhoven nog al van zich spreken. Vooreerst werd daar op een nacht in gebroken in de villa van dhr. P. die door zijn toevallige tehuiskomst den inbreker verraste en met behulp van een paar voor bijgangers den snaak arresteerde en naar het politiebureau te Eindhoven bracht. 's Avonds van den volgenden dag werd het dorp in rep en roer gebracht door de aanwezigheid van een paar vreemdelingen die voor de villa van dhr. S. kabaal maakten en onder gejoel en getier van honderden dorpelingen het dorp ui (gezet werden. Den volgenden nacht ontstond er een oproertje, waarbij de ruiten van eene sigarenfabriek werden verbrijzeld. Aan een der kalkovens te Hillegom heeft een ontzettend ongeluk plaats gehad. Een metselaar was boven op een brug werk zaam. Op eens stortten man en brug naar beneden in de diepte. Hij geraakle hierdoor zoodanig tusschen het puin bekneld dat redden onmogelijk was. De man moest jammerlijk verdrinken. Een kleermaker te Nijmegen, die op St. Nicolaasavond zulke lievige brandwonden bekwam ten gevolge van het onvoorzichtig omgaan met eeri brandende petroleumlamp, is aan de gevolgen overleden. Dezer dagen werd door de Pruisische gendarmerie een man over de grenzen gezet te Uden, die in Pruisen gevangen gezeten had wegens kerkroof. Zoodra de man op Nederlandsch grondgebied was aangekomen, werd hij door een maré chaussee uit Sittart herkend als deserteur van het 2e regement huzaren. De man werd natuurlijk dadelijk aangehouden. Een man schelde onlangs aan een deftige woning op de Keizersgracht, en reikte der dienstbode een briefje over, om dadelijk aan mijnheer te overhandigen. Hij moest op antwoord wachten. Mijnheer ontving den brief en las de volgende onbegrijpelijke zinsnede «Gaat ze, dan gaat lietgaat ze niet, dan gaat het niet.» «Vraag dien man eens wat dat te bedui" den heeft,» luidde het bevel aan de dienstbode' maar jawel, deze kwam terug met de ver) klaring, dat de man weg was, maar e1 lag een tweede briefje, waarin stond «Zij is gegaan, het is gegaan, ik ben gegaan.» Mijnbeer sprong op. snelde naar beneden en miste tot zijn schrik van den standaard een pels en nog een paar jassen. De jassen- dief was natuurlijk reeds lang gevlogen {R. Nbl.) Een dronkaard, die bij Hervve de rails wilde oversteken is hoor den laatsten trein aangereden en gedood. Hij laat een weduwe en vier kinderen na.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2