een Handkiiecht, G. BERGERVOET Dienst op de Wester-Sclielde. KATOEMEEL I H. 67 A. 64 c. A. WEILAND, De Crediet-Vereeniging, Verdediging van het recht. Buitenland. Gemengde Berichten. Alles tot zeer lage Prijzen 1) E C E M B E R. 11,,- zij door een verkeerde order drie jaar lang die tuinen konden onder houden, snoeien, wieden etc. zonder er één cent voor te ontvangen. De hr. Lohmau heeft in de tweede Ka mer een woord gewisseld over de rechten der doleerenden, en wel met de ministers van Binnenl. Ziken, van Justitie en van Financiën. Wij ontleenen dit verslag aan de Stan daard. De adressen uit Wons en uit Serooskerke aar de Kamer gezonden, openbaren feiten, zoo zegt de heer Lobman, die mijne erva ring bevestigen dat er noch recht sveiligheid noch rechtszekerheid is. De partij, die men de «doleerende» heet, heeft dit ondervonden zelve hield zij zich binnen de perken van het rechtzij pleegde nimmer eenig ge weld doch de overheid stelde zich voort- dutend in de plaats der rechterlijke macht. Niet, dat deze partij liefst een rechterlijke beslissing heeftneen, een modus vivendi (regeling ten genoegen van beide partijen) was haar begeerlijker en niet zij lokte al de thans hangende processen uit. Doch in middels weten noch burgemeesters noch de Commissarissen des Konings noch zelfs de Minister ooit raad voor de doieeren 'en. Men wees hen wel terecht, doch verleende hun geen hulp. fin bij den Minister van Justitie slaagde men niet beter zelfs niet met klachten tegen ambtenaren met name tegen rijk veldwachters wat trouwens geen verwondering baart als men leest hoe een der beste officieren zich in eene civiele acte openlijk durft uiten. Nu kan de Mi nister wel zeggen, gelijk indertijd de heer Beelaerts deed, dat de rechtsbeschouwing der «doleerenden)) dwaas is, maar dwaas of niet, de rechter alleen kan daarover be slissen. Toch beroept spreker zich op gezagheb bende getuigen, allereerst op Groen van Prinsterer, die reeds in 1863 wees op den komenden strijd in de Hervormde Kerk en daarom de noodzakelijkheid betoogde van het losmaken van den band, die de regeering daarin tot partijkiezen brengen zou. Op Thorbecke, die aanwees dat eene kerkelijke geloofsvereeniging geene gewone vereeniging is, maar tot stand komt door de aaneensluiting waartoe de belijders zich gedrongen gevoe len, en waarbij zij wel gedwongen zijn zich te voegen naar wat de wetgever hun oplegt. Thorbecke betoogde, dat hun daarom vrijheid moest gegeven weiden om voor hunne rechten op te komenmaar nog bestaat die vrijheid niet; want aan wie moest ze dan zijn teruggegeven Aan de kerkeraden bij hen berust de souvereiniteit gelijk uit de kerkorde blijkt, die op hare beurt weer in onverbreekbaar verband staat met de belijdenis^ter^y.» &vn^go^cl spanning den afloop van dit proces afwacht Wanneer is het feit gepleegd? Hoe laat is de moord geschied? Men weet dit nieten vergeet dan dat het lijkje reeds in het hok kan gelegen hebben zonder dat V. het heeft gezien toen hij van huis ging. Welke reden is er tegen dat een derde liet feit heeft gepleegd Ik kan dat niet aannemelijk maken, maar ook niet dat deze vrouw liet heeft gedaan. Er is geconstateerd dat de man niet ver beten was op het kind, dat de vrouw hoe genaamd geen gevoel heeft enz. Mag ik vragen kan dat niet zijn door gemis aan schuldbesef? Is daarmee aannemelijk ge maakt dat eene moeder haar 8jarig liefkind ijeeft vermoordIk acht dit een beleediging ts fiéi Wet op de Kerkgenootschapjien. Slechts klachten uit Serooskerke waren den Minis ter bekend die zaak was in onderzoek, maar van gewicht scheen ze niet; toch zou de Minister de Kamer daarover inlichten vóór de behandeling van hoofdstuk V. De hr. Levy trachtte den hr. Lohman te weerleggen. Hij wees op de machtsover schrijding dnor de politie in de kerkelijke troebelen. Hij waagde de gissing dat de hr. Lobman iets anders wilde, dan rechts- vedigheid, namelijk te doen aannemen dat de gemeente en niet de synode is eigenaar van de kerkelijke goederen. Drie punten staan volgens spreker vast: De politie mag alleen tusschenbeide tre den aL zij geroepen wordt2o. De politie mag geen eind-beslissing nemen 3o. De politie moet den eigenaar beschermen. En nu vroeg dhr. Levy met opzicht tot de ge beurtenissen te Serooskerke, wat de politie te doen had. Er was daar een doleerende en een niet-doleerende paitijde politie moest het bezit beschermen nu zal de heer Lobman beweren dat de doleerenden in 't bezit waren, maar met bet oog op art. 592 Burg. Wetb. is dit onjust. De hoofd vraag is: aan wie de eigen Join toekomt. Eti nu heeft de heer Lohman dan ook trachten te betoogen, dat de doleerenden den eigendom haduen. Spreker was van meening dat de heer Lohman zich ten onrechte op de door hem genoemde specialiteiten had beroepen. In zijne meening vond deze Israëliet steun bij den anti-revolutionair Beelaerts; terwijl de heer Lohman steun vond bij den radi caal, doopsgezinde v. Houten en den heer Donner. Deze laatste meende dat wat thans met de doleerenden geschiedt, wel iets heeft van een vervolging, zij 't dan ook riiet gelijk die der afgescheidenen in vroeger jaren. Het is nu geen directe vervolging, maar een indirecte. Men houdt de tractementen der doleerende predikanten in of eischt ze zelfs terugmen geeft aan een deel der ge meente wat aan het geheel toekomt. De Reg. handelt hier zonder rechterlijk vonnis tot basis in 1834 had de vervolging althans op grond van 't strafrecht plaats. Is 't voor zichtig, billijk en raadzaam, dat de Reg. het vraagstuk der kerkelijke goederen be slist, zonder dat het is geschied door den rechter Daartegen komt spr. uit 't oog punt der rechtsgelijkheid op; hij stemt dus in met 't betoog van den heer Lohman en keurt het gedrag der Reg. af; vooral omdat de troebelen zullen toenemen en de toekomst dus nog grooter onbillijkheden zal tenge volge hebban. De heer Beelaerts zei slechts dat hij het niet nuttig vond thans over deze dingen te spreken. Hij was het met den heer Lohman ook niet eens. Hij merkte alleen op dat het spreekwoord Een deur moet open of toe zijn, niet was betracht. Men heeft (zeide hij) hand en voet tusschen de ia rot uupueK.' gcuiumu xjc aruu beiiaar zegt o. a.Ik heb M. H. rnet genoegen den verdediger gehoord. Hij heeft als naar gewoonte met overtuiging gesprok n. Toch kan ik mijne meening niet prijsgeven. Hij zegt o. a. die vrouw is niet hartstoch telijk. Zij heeft geene hartstochten. Mij dunkt zij heeft die wel, en hare houding in geheel deze zaak bewijst dat. Verdediger zegt er zijn geen bewijzen dat zij de schul- Die zijn er wel. De bekentenis missaris des Konings, van den Officier van Justitie en van den Min. van Binneul. Zaken was gevraagd. De Min. zegt men heeft mijn advies gevraagd, maar men moest naar een advocaat gaan. Dat noemt spr. een bespotting. Niet een advocaat, de Min. moest zorgen dat de burgemeester en de politie den huurder handhaven in zijn recht. Wat de zaik van Serooskerke aangaat, las dhr. Lohman een brief voor van den heer Melis aldaar, waaruit blijkt dat op een klacht wegens onrechtmatige daden, (opsluiting van personen in de kerk) de officier van justitie óf tusschenkomst wei gerde, óf naar den burgerlijken rechter verwees; en voorts dat de rechter-cominis- saris den briefschrijver omtrent zijn bevoegdheden nrsleid heeft, om hem beangst te maken pn zoodoende de Ned. llerv. kerk te hulp te komen in haar strijd. Spr. bestreed den heer Levy; diens leer dat de synode eigenares der goederen is, achtte spr. nieuw en in strijd met het recht. Neen, de goederen behooren aan de kerk. 't Is alleen de vraag wie ze beheeren moet. Degenen, die 't bezit hadden, en die beweren dat zij hun qualiteit niet hebben verloren, moet men handhaven tot de rechter anders beslist Dan dragen zij alle kosten. Spr. en zijn vrienden zijn niet in de klem, maar in de vrijheid; het beetje goed wat de heer Beelaerts heeft, geeft spr. hem gaarne cadeau. Hierop valt dhr. v. d. Loeff den spreker in de rede »Dan is de quaestie ook uit.» Juist, zei toen dhr. Lohman, dan is de quaestie 0"k uitdaarom wil ik dan ook zoo spoedig mogelijk een beslissing van den rechter. Niet om de goederen is het te doen. Worden die aan de kerk van 1618 ontfutseld, het zal worden aanvaard als een oordeel Gods. Maar de rechter beslisse het, niet de willekeur der regeering. De Minister volhardde ïrt zijne terugge trokken houding. De vraag hoe de regeering er over denkt, doet immers niets ter zake. En dhr. Lohman had in misprijzenden zin over de Arrr.inianen gesproken. Bovendien de zaken van Wons en Serooskerke zijn in onderzoek. dige is. is door haar afgelegd, het mes is in het hok gevonden door de getuigen. Zij is ook niet naar den dokter gegaan om genees kundige hulp voor haar kind te vragen. Ook heeft men niet getracht haar in een kwaad daglicht te stellen, wanneer wij nagaan de verklaring van de zusters van haar man, Het buitenl indsch nieuws is met een paar woorden te zeggen, lo. De nieuwe president der Fransche republiek is voor nemens het belang van Frankrijk, niet dat van eenige partij op den voorgrond testellen. 2o. Rusland gaat voort een vijandige houding aan te nemen tegen Oostenrijk. Het trekt zelfs truepen samen op de grenzen. 3e. De koning van Abbessynië (Johannes) zit geducht in het nauw, daar hij aan drie zijden is ingesloten, Door de aanhangers van den Mahdi, door de Italianen en door den Konin kunt Heb je nu niets meer Waarop zij nauwelijks hoorbaar zeide«Ja mijnheer, ik weet niet of ik nog wat te zeggen heb 1» Nu, zeide de president, dan bepaalt de rechtbank de uitspraak op a. s. Vrijdag om 10 uur. naam der Zeeuwsche oesters zéér te lijden hebben. Met cijfers staven adressanten de erlaging der prijzen sedert die onmogelijke concurrentie reeds in den aanvang van het saisoen is begonnen. Adressanten dringen ten sterkste op inwilli ging van hun verzoek aan, opdat de belangen van zoovele oesterculteurs en die der veelbelo vende industrie; maar ook de daaraan zoo nauw verwante landsbe'angen niet worden ver waarloosd door eene bepaling wier wijziging geene bezwaren voor het Rijk kan ople veren. De heerenmr. De Stoppelaar, W. A. graaf Van Lijnden, Buteux en C. Le Van Woelderen. leden van de hoofdcom missie, zijn met de heeren Th. Van Uye Pieterse en J. Spanjaard te Vlissingen, mr. J. G. De Witt Hamer en J. M. Kakebeek te Goes, J. H. C. Heyse te Zierikzee, M. A. Geelinck te Tliolen, J. Sturm te Ter- neuzen, mr. F. J. F. M. Walter te Hulst, jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford te Axel, mr. P. C. J. llennequin te Aardenburg en S. Van Houten te Oostburg, opgetreden als provinciale commissie voor de oprichting van een standbeeld van Coen te Hoorn. Z. M. heeft mr. E. J. J. B. Cremers, voorzitter der Tweede Kamer; en Jhr. mr. F. J. J. v. Eijsinga, voorzitter der Eerste Kamer, benoemd tot minister van Staat. De voorstanders van algemeen stem recht in Weststelliugwerf hebben candidaat gesteld bij de aanstaande ontbinding der Tweede Kamer de hh. F. Domela Nienwen- huis, C. Croll en dr. J. A. Vitus Bruinema. Te Leiden stelden de liberalen inr. K. F. Blussé. Door de arrond.-rechtbank te Breda is, bij ordonnantie in raadkamer van 28 Nov. 1. 1., rechtsingang verleend, met bevel tot gevangenhoudingen verwijzing naar de open bare correctioneele terechtzitting, tegen eene onbekende vrouw, beschuldigd van bedelarij. Dit is de ongelukkige doofstomme vrouw waarvan in een vorig nommer werd melding j gemaakt. Zooals toen werd gezegd, is deze Te Bergen op Zoom werd Vrijdagavond door het bestuur der vereeniging tot be vordering der Nederlandsehe visscherijen eene vergadering belegd, met het doel om van de visschers te vernemen, welk tijdstip zij in het algemeen belang het geschiktst achten tot openstellen der zaadmosselbanken op de Schelde en Zeeuwsrhe stroomen. De voorzitter, Jhr. Pompe van Meerdervoort, leidde de zaak in; hij vestigde de aandacht erop, dat het oordeel omtrent het meest heschikle tijdschip nogal uiteen liep, en dat vooral de visschers van Bruinisse in adressen en dagbladartikelen sterk aange drongen hebben en de openstelling in de maand April, in plaats van in September, zooals in de laatste jaren gebruikelijk is. Eene warme discussie ontspon zich over deze werkeiijk zeer belangrijke quaestie, waarbij bleek dat al de aanwezige visschers zonder onde; scheid voorde handhaving zijn van het tijdstip der tegenwoordige open stelling der mosselzaadbanken, dus in het najaar en niet in het voorjaar, zooals de visschers van Bruinisse verlangen. Vrij afdoende waren de gronden hiervoor aan gevoerd; c]ejCp^ttt)f wierf"ivfd&V iëröliill in staat, ontving een brief, waarin hij met wraak wordt bedreigd, zoo hij Most ver oordeelt. Het hof van New-York heeft Most schuldig verklaard 5 Dec. uitspraak. Dertien jonge officieren en vijf adel borsten zijn weder te Petersburg schuldig bevonden aan samenzwering tegen het hoogste gezag en veroordeeld tot dwangar beid enz. De keizer heeft echter allen op een na gratie geschonken. Allen zijn zij teruggesteld tot soldaat met bepaling dat zij bij goed gedrag in den officiersrang kunnen terugkeeren. Eenige werklieden, bezig een tunnej te graven onder de spoorwegbrug bij Suresnes (Frankrijk) hebben op een diepte van 10 meter een versteenden olifantskop gevonden. meuwing te zuilen ondervinden en beveelt zich daarom minzaam aan. T. J. PETERS, Stationsweg, Middelburg. N. B. Nog zijn voorhanden: KACHELS, FORNUIZEN, KEUKEN- en LAND BOUWGEREEDSCHAPPEN. IN LOSSING: A. MEEUWSE, Middelburg. Met MF.I of vroeger gevraagd op een landhoeve een half uur van Middel burg gelegen; van beslist Christel, beginselen. Adres Boekh. D'HUIJ te Middelburg. voor den tijd van zeven jaar liggende voor «Teekenburg.» Inmiddels uit de hand te koop. Te bevragen bij den eige- aar W. WESTRATE te Wemeldinge. AGENTSCHAP TE MIDDELBURG. (Kantoor Z.zijde van den Dam, G 28.) Neemt gelden aan a deposito, 't zij in eens, 't zij in gedeelten op vorderbaar, tegen vergoeding van rente, bedragende thans 2 pet. Neemt aanvragen tot Crediet-verleening in ontvangst van f 1500 tot f G0.000. De agent DE KANTER. Korte Kerkstraat, GOES. Decern oer. van Rotterdam Dinsd. 6 's morg. 6. Dond. 8 6,30 Zond. 11 6.31 Dinsd. 13 4.30 van Antwerpen Dinsd. 6's morg. 6.30 Dond. 8 3. Zond. 11 d 4. Dinsd. 13 5. D A G E L IJ K S. Van Vlissingen naar Breskens, Breskens naar Vlissingen, Vertrek van Vissingen n. Borsele, Borsele n. Ter-Neuzen, Ter-Neuzen n. Hoedekenskerke Hoedekenskerke n. Ter Neuzen, Ter-Neuzen n. Borsele, Borsele n. Vlissingen, u. m. u. m. u. m. 6,8,10.— nm 6,30 8,30 1030 Zondag, Maandag, Dinsdag, Dond. en Yrijd. 7,30 2,20 7,50 2,40 6,— 10,30 door 10,50 u. m. u. m. 12,30 1 3,45 4,15 Woensd. en Zat. 7,30 2,20 7,50 2,40 10,30 6,— 12,30 door 12,50

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2