(S) NIEÜ eeu Handkneckt, ST. NICOLAAS-CADEAUX. Openbare Verkooping 9431 MANDJES, 57 balen TIJGEN, I H. 67 A. 64 c. A. De Crediet-Vereeniging, ST. NICOIJLASMgTALAQE. Lange Delft B 116 en 117, Middelburg Briquet! en fabriek, ASSELBERGS Co. 1887. No. 30. G. BERGER VOET Dienst op de Wester-Sclielde. CMRI Overzicht van Vefkoopingen. T. J. PETERS, KATOENMEEL. VVEST-XA'PELLE. op Dinsdag 6 December 1887, WEILAND, P.S. Opnieuw ontvangen Bronzen Hanglampen van af f 3,25 en Ganglantaarns van af f 4, De Bergen op Zoomsche Gemengde Berichten. Alles tot zeer lage Prijzen I) E C E M B E R. VERSCIII Onze schuld aan lnd NYoensdag 7 December. Kwadendamme, 10 uur, voor P. de Jonge door Not. Mulock HouwerPlanken, Arbei- dersgereedschap, Varkens, Geiten, Huisraad, Graanzakken, Porselein en Aardewerk enz. Ierseke, voor dhr. Weststraate, door Not Do Vos, half 12, in de herb. Harthoorn een Winkelhuis met Tuin, op de Schotte, 1,5 Are. Aanvaarding bij de betaling. Donderdag 8 December. Middelburg, Raadhuis 12 uur verpachting tollen op den straatweg naar Vlissingen. Voorwaarden te lezen ter Secretarie. Vrydag 9 December. Antwerpen, 10 uur, door Not. Le Clef, Een Hofstee met Bouw- en Weilandonder Grauw in Prins Willem Hendrikpolder by Hulst. Groot 55 Hectaren. Ierseke, half 3, café Harthoorn, door Not. Houwer, voor Habermehleen Br oodbakkerij Kerkhoekstraat. Woensdag 14 December. Heinkenszand. 10 uur, herberg Hoondert, voor G. Bos1 Woonhuis 220 c.A. door Not. De Ronde Bresser. St. Laurens, dpor Not. Slegt, 2 uur by tt rl TJ-nnM»/s V) \.V rvrxirv to'" mnf ■wikkelden om den schuldige te zien in den beklaagde; ik neem dit niet kwalijk. Ik neem wel kwalijk de houding van de deskundigen. Toen V. terechtstond heette jiet dat de wond was toegebracht door een geoefende hand. Nu een vrouw terechtstaat heet het dat dit ook door een ongeoefende hand kan geschied zijn. Ik hecht geen geloof aan hetgeen door deze vrouw is ge zegd. Moord is nooit doel, altijd middel, en dit misdrijf veronderstelt drie oorzaken, en welgroote hartstocht, financieel belang of krankzinnigheid Is de persoon die te recht staat cie schuldige? Dadelijk nadat het feit is gepleegd is een verklaiing "fge- vraagd, en opgeteekend die veel gelijkt op een photografische voorstelling der zaak. Wat is verder gebeurd? Door gebrek aan bewijs is de V. vrijge sproken, zijne vrouw gearresteerd, en heeft deze bekend de schuldige te zijn, doch de redenen die haar tot dit feit hebben geleid worden door het O. M. te onzinnig geacht, ook door mijmaar wat blijft er dan over Haar antwoord is steeds geweest «ik weet het nietIs het nu zoo maar aan te nemen dat zonder eenige re ien de moeder haar lief 8jarig kind zal ver moorden op zoodanige wijze? Van haar karakter mag dat niet worden verwacht, daar haar schoonzuster zelf zegt dat zij zachtaardig was. Waarom heeft beklaagde die bekentenis afgelegd? Het is niet vreemd in de annalen der rechtbank, dat m»n zich van iets be schuldigt, dat later blijkt niet waar te zijn. Er zijn hier twee beklaagden, is het zoo ondenkbaar dat een derde in angstige spanning den afloop van dit proces afwacht Wanneer is het feit gepleegd? Hoe laat is de moord geschied? Men weet dit nieten vergeet dan dat het lijkje reeds in het hok kan gelegen hebben zonder dat V. het heeft gezien toen hij van huis ging. Welkereden is er tegen dat een derde het feit heeft gepleegd Ik kan dat niet aannemelijk maken, maar ook niet dat deze vrouw het heeft gedaan. Er is geconstateerd dat de man niet ver beten was op het kind, dat de vrouw hoe genaamd geen gevoel heeft enz. Mag ik vragen kan dat niet zijn door gemis aan schuldbesef Is daarmee aannemelijk ge maakt dat eene moeder haar 8jarig liefkind Tjeeft vermoordIk acht dit een beleediging "nieuwing te zullen ondervinden en beveelt zich daarom minzaam aan. Stationsweg, Middelburg. N. B. Nog zijn voorhanden: KACHELS, FORNUIZEN. KEUKEN-en LAND BOUWGEREEDSCHAPPEN. IN LOSSING: A. MEEUWSE, Middelburg. Met MEI of vroeger gevraagd op een landhoeve een half uur van Middel burg gelegen; van beslist Christel, beginselen. Adres Boekh. D'HUIJ te Middelburg. TE I)e Notaris J. A. DE WOLFF zal ten verzoeke van kapitein John. Pallot, gezag voerder van het Engelsche Schoenerschip Queen of the Isles, in tegenwoordigheid van den heer Alph. Genicet, dispacheur, des voormiddags te half elf uur, in de herberg van A. Minder hout, (Kasteel Batavia; tegen contante betaling presenteeren te verkoopen EEN GROOTE PARTIJ door zeewater beschadigde goederen, aange bracht van Portimao, bestaande uit circa ALSMEDE CIRCA voor ons menschel ijk gevoel. Eén omstan digheid wil ik niet onthouden. Bij een be zoek in de gevangenis heb ik haar vervuld gezien met een brief dien zij van huis heeft gekregen, waarin o. a. stond dat haar man niets meer van haar wilde weten. Toen zeide zij Als hij zoo begint dan weet ik het wel. Toen ik haar vroeg of zij het dan niet gedaan had zeide zij «neen 1» Toen ik haar dan vroeg waarom zij dit gezegd had, zeide zijik weet het niet. Het kornt mij zoo voor EAchtb. Heeren dat men zeer voorzichtig moet zijn want een rechterlijke dwaling werkt veel ongelukkger dan het ongestraft laten van den schuldige. Het ligt nu eenmaal in de menschelijke natuur dat men als een afschuwelijk [mis drijf is gepleegd, in straf eeriige bevrediging en rust zoekt. Mocht de rechtbank meenen de rechtvaar dige straf te moeten toepassen, dan wil ik den heeren vragen om artikel 193 rechts vordering toe te passen en een onderzoek door specialiteiten naar den gemoedstoestand van beklaagde in te stellen. Hiermede zoude ik kunnen eindigen, ware het niet dat ik nog één punt van het O. M. specifiëeren mocht, Voorbedachte rade is eenvoudig onmogelijk. Beklaagde heeft opgegeven dat zij zichzelf om het leven zou brengen, waar voor ook haar man vreesde. Er is gesproken van 10 minuten, dit tijdstip is veel te lang. Wees overtuigd dat ik mijne overtuiging neerleg in de woorden, waarmede ik eindig «Niet ik zon gaarne medewerken aan het vellen van dit vonnis.» Thans werd door het O. M. de gelegen heid tot dupliek gebruikt. De ambtenaar zegt o. a.Ik heb M. H. met genoegen den verdediger gehoord- Hij heeft als naar gewoonte met overtuiging gesprok n. Toch kan ik mijne meening niet prijsgeven. Hij zegt o. a.die vrouw is niet hartstoch telijk. Zij heeft geene hartstochten. Mij dunkt zij heeft die wel, en hare houding in geheel deze zaak bewijst dat. Verdediger zegt er zijn geen bewijzen dat zij de schul dige is. Die zijn er wel. De bekentenis is door haar afgelegd, het mes is in het hok gevonden door de getuigen. Zij is ook niet naar den dokter gegaan om genees kundige hulp voor haar kind te vragen. Ook heeft men niet getracht haar in een kwaad daglicht te stellen, wanneer wij nagaan de verklaring van de zusters van haar man, V WW I w LU UVIUVI voor den tijd van zeven jaar liggende voor «Teekenburg.» Inmiddels uit de hand te koop. Te bevragen bij den eige- aar W. WESTRATE te Wcmeldinge. AGENTSCHAP TE MIDDELBURG. (Kantoor Z.zijde van den Dam, G 28.) Neemt gelden aan it deposito, 't zij in eens, 't zij in gedeelten opvorderbaar, tegen vergoeding van rente, bedragende thans 2 pet. Neemt aanvragen tot Crediet-Terlcening in ontvangst van f 1500 tot f 60.000. De agent DE KANTER. Beleefde uitnoodiginp; tot herl.aald bezoek aan de groote verscheidenheid prachtvolle ARTIKELEN voor LUXE en HUISHOUDELIJK GEBRUIK, alle zeer geschikt voor L_ Fabrieksmerk. Gedeponeerd. waarvan een zelf gezegd heeft, dat, toen beschuldigde een paar malen baker bij haar geweest B, zij toonde een goedaardig mensch te zijn en de kinderen goed behandelde. Wat betreft de beoordeeling door den ver dediger over de geneesheeren uitgesproken, deze kan ik niet deelen. Het is waar zij heeft nooit de oorzaak tot deze daad kunnen opgeven, maar ik meen dat dit kind een struikelblok was. Bij deze beklaagde kan geen sprake zijn van onschuld, en wij kunnen gerust aannemen dat het teit door haar is gepleegd. Ik wil nog wijzen op de woorden van het kind: «Moeder, wat doe je toch!» Wie kon beter een beschrijving geven hoe alles geg ian is, dan zij, die de daad zelf heeft gepleegd Ik heb alleen beweerd, en de koele hou ding welke zij aanneemt bevestigt mij in mijne overtuiging. En wat dien brief be treft, nog onlangs las ik in een brief voor haar aan haar man geschreven, en die mij zeer verdacht voorkwam. «Ik begrijp niet dat jij je belofie niet volbrengt.» Verde diger zegt, het kan niet bewezen dat zij liet gedaan heeft, toch moet ik nog wijzen op ééne uitdrukking als dezeIk zal nog wat doen daar je 14 dagen spijt van zult heb ben. Ik blijf dus bij mijn eisch. De pres. nam thans nog eenmaal het woord en vraagde in ernst aan beklaagde die thans in tranen uitbarstte «Je hebt gehoord dat een gevangenisstraf voor ge heel je leven geeischt is, heb je nu nog iets te zeggen Blijft je bij de verklaring van giste ren, dat jij den moord hebt gepleegd Heb je nu alles gezegd wat je zeggen wilde of kunt Heb je nu niets meer Waarop zij nauwelijks hoorbaar zeide«Ja mijnheer, ik weet niet of ik nog wat te zeggen hebNu, zeide de president, dan bepaalt de rechtbank de uitspraak op a. s. Vrijdag om 10 uur. Door de arrond.-rechtbank te Breda is, bij ordonnantie in raadkamer van 28 Nov. 1. L, rechtsingang verleend, met bevel tot gevangenhoudingen verwijzing naar de open bare correctioneele terechtzitting, tegen eene onbekende vrouw, beschuldigd van bedelarij. Dit is de ongelukkige doofstomme vrouw waarvan in een vorig nommer werd melding gemaakt. Zooals toen werd gezegd, is deze nuÜBLUCöiCIICH, Clld. Korte Kerkstraat, GOES. December. Rotterdamvan Dinsd van Dinsd. 6 's morg. 6.— Dond. 80,30 Zond. 11 B.3( Dinsd. 13 4.30 Antwerpen 6 's morg. 6.30 Dond. 8 3. Zond. 11 4. Dinsd. 13 5. D A G E L IJ K S. Van Vlissingen Breskens naar Breskens, naar Vlissingen, Vertrek van Vlssingen n. Borseie, Borseie n. Ter-Neuzen, Ter-Neuzen n. Hoedekenskerke Hoedekenskerke n. Ter Neuzen, Ter-Neuzen n. Borseie, Borseie n. Vlissingen, u. m. u. m. u. m. vm 6,8,— 10.— nm 6,30 8,30 10.30 Zondag, Maandag, Dinsdag, Dond. en Vrijd, 7,30 2,20 7,50 2,40 6,— 10,30 door 10,50 u. m. u. m. 12,30 3,45 I,— 4,15 Woensd. en Zat. 7,30 2,20 7,50 2,40 10,30 II , 6,— 12,30 door 12,50 F.LREN MAANDAG- WOENSDAG te Moerdijk door maréchaussees aangetrof fen en van Breda onder geleide naar 's-Bosch gezonden, ten einde een onderzoek te gaan instellen, of men thans niet met dezelfde vrouw te doen had, als welke in 1885 in Oudheusden was geweest en waarvan toen aan h et licht is gekomen, dat ze in Frank rijk thuis behoorde. Uit dit onderzoek is gebleken dat men in deze niet met eene en dezelfde persoon te doen heeft, zoo dat men omtrent de herkomst der vrouw nu te Moerdijk aangetroffen, nog steeds in volslagen onwetendheid verkeert. (B. C.) Voor de Rechtbank te 's Hage stond Donderdag terecht een 47-:\rige knecht bij een goudsmid te Leiden. De beklaagde had, gelijk hij volledig bekende, twee partijen snippergoud ten nadeele van zijn meester oatvreemd en die te 's Gravenhage door een tusschenpersoon bij een goudsmid doen verkoopen, telkens voor f27.50. Ook moet hij eenige gouden tonnetjes eveneens ten nadeele van zijn meester hebben ontvreemd. Tot dat misdrijf was hij gekomen, uit zucht om verteringen te maken. De eisch is vier maanden De socialist De Ruijter te Amsterdam werd wegens de bekende, voor den Min. van Justitie beleedigende woorden (lage Koningsknecht) tot 4 maanden gevangenis straf veroordeeld. Uit New-York wordt gemeld dat in een aldaar gehouden vergadering van anar chisten besloten werd de weduwen en weezen der te Chicago terechtgestelden bij te staan. De rechter, voor wien Most terecht staat, ontving een brief, waarin hij met wraak wordt bedreigd, zoo hij Most ver oordeelt. Het hof van New-York heeft Most schuldig verklaard5 Dec. uitspraak. Dertien jonge officieren en vijf adel borsten zijn weder te Petersburg schuldig bevonden aan samenzwering tegen het hoogste gezag en veroordeeld tot dwangar beid enz. De keizer heelt echter allen op een na gratie geschonken. Allen zijn zij teruggesteld tot soldaat met bepaling dat zij bij goed gedrag in den officiersrang kunnen terugkeerer,. Eenige werklieden, bezig een tunnej te graven onder de spoorwegbrug bij Suresnes (Frankrijk) hebben op een diepte van 40 meter een versteenden olifantskop gevonden. Prijs per drie maanden franco p. Enkele nommers li. Ofschoon de meeste der 700 on naars van liet adres (zegt de heer Ott allen belang hebben bij den bloei d peesche nijverheid, daar zij bij planters zijn, zoo komt dit toch n eerste plaats bij hen in aanrnerki tijd van «rijk worden en heengaan jvoorbij. Neen, hooger belang drij dat vuu het land en zijne bewone Vroeger zei de Indische ambtena kan bet mij schelen, hoe het hi Nog een paar jaardan ben ik rij trek er uit en laat fiolen zorgen, leeft die dan zorgt. Dit is nu echter zoo niet meer. naar Indië gaan, enkelen uitgezond blijven er, om er ook hunne kin zien groot worden. Er is schro achteruitgangonder de tegenw koloniale staatkunde. De 700 „zien voor hun oogen, dat inlan Europeanen gebrek lijden gebukt ga, zware lasten; tot allerlei vroege hoorde zaken de toevlucht moeten om aan eten te komenen met zorg de toekomst tegemoet. Geen dagbl men opslaan, of men leest, dat 1 daar een Europeesche vrouw de by een Arabier, Chinees of inlander ge is; dat een Europeaan opium sm aan „tjapdiki" meedoet; of langs d bedelt. In vroeger jaren had me byna nooit van gehoord. Westkapelle 6 December, laat of heden nacht hebben toegang weten te verschaffen toriekamer der Hervormde k waarin de Catechisanten liunn de armen werpen vond men i opengebroken, en al het geld men. Binnen twee weken he deze gemeente twee diefstallen benevens ééne poging tot inbr Door den vischkotter no muiden, schipper van Belzen, 1 afgeloopen week op de NVestei manden schardijn gevangen na de rooking aangevoerd. Een vijfti hebben door dezen arbeid, broo Terneuzen. De provinciale Zelandia, gister ochtend do Borssele omhoog gevaren, arri te vier uren alhier. Ook te Borssele is het suikerbieten afgeloopen. In dez vorige maanden werden ong wagenvrachten getransporteen haven aldaar. Verleden jaar bedr Eereisterenmorgen verti werf der Kon. Mpij «de Schel singen naar Amsterdam, om o; werf te worden afgewerkt Zr. transportvaartuig «Merkuur», eenigen tijd te Vlissingen was voor het innemen van een ste pound stoomwerktuigen met st< Als bijzonderheid is daarbij o| dat dit vaartuig de eerste doo bestelde triple compound-machi werkt op een stoomdruk van De verschillende proeftochten uitstekend voldaan, terwijl in de gecontracteeide 275 PK. ti gemakkelijk konden verkreg Bij deze kracht was de snelheii

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 6