behoorende bij „DE ZEEUW" van Zaterdag 3 December 1887. 1887. No. 29. Dinsdag 6 December Tweede Jaargang Ingezonden Stukken. Veldw ijk. Woensdagavond werd te Kapel Ie in de consistoriekamer der He»-v. kerk een ver gadering gehouden tot oprichting eener af- deeling van Veldwijk. De heer Den Boer opende met gebed de vergadering die door 15 leden en een begunstiger bezocht werd. Hij toonde daarna aan dat de vereeniging gegrond is tip Gods Woord en de belijde nisschriften doch geen kerkelijke maar een christelijke strekking heeft, wat blijkt uit de behandeling der arme krankzinnigen, die men niet (wal spotters beweren) met de belijdenisschriften lastig valt, maar die men onder de zegenrijkste beademing van het christendom brengt en dat men dus evengoed lid kan zijn al is men het niet met de belijdenis schriften geheel eensgetuige de heer van Oost er wijk Bruyn die geen lid van een der gereformeerde kerken is en nochtans lid van het hoofdbestuur is. bprekei- leest een aanhaling voor uit een opstel vau den heer v. Ooslerwijk Bruyn in de Bouwsteenen, waaruit wij het vol gende opteekenen «Gods Woord is ons kompas. Zullen sommige van Gods kinderen, omdat niet allen, of de meesten die mederoeieu de ge reformeerde sluurm mskunst verkiezen boven ieder andere, onwillig en ledig blijven staan a m liet strand Daarna werd de vereeniging opgericht die thans met de afwezigen, die met kennis geving afwezig waren, 29 leden en 3 be gunstigers telt. Daarna werd overgegaan tot verkiezing van een bestuur dat uit 3 leden zal bestaan welke de werkzaamheden onderling zullen moeten regelen. De uitslag was dat de heeren Jobs. Oele Hz. met 15 stemmen, W. Slabbekoorn met 11 stemmen en Dr. W. van der Beke Callenfels met 9 stemmen werden ver kozen. Daarna sloot de heer Den Boer de ver gadering met dankzegging. TPFRGTON. Gelijk men weet heeft Spurgeon zich van de Baptistenkerk gescheiden, en werd door hem aangegeven waarom. In hetgeen hij daarbij aanvoert komt nog het volgende voor ter kenschetsing van den toestand „Een nieuwe godsdienst is ingevoerd ge worden, die evenmin Christelijk is als krijt kaas, en deze godsdienst, ontbloot van zede lijke eerlijkheid, geeft zich uit voor het oude geloof met eenige verbeteringenbeze'; onder dit voorwendsel de kansels, die opgericht zijn voor de verkondiging van het Evangelie. De verzoening wordt verworpen, de ingeving dei- Schrift bespot, de Ifeilige Geest verlaagd tor een invloedde straf der zonde wordt als een verdichting en de opstanding als een fabel voorgesteld. En desniettegenstaande ver wachten deze vijanden van ons geloof, dat we hen als broeders en bondgenooten erkennen. Op de valsche leer volgt een verachtering van geestelijk leven, zichtbaar bevestigd door een smaak voor twijfelachtige vermakelijk heden, en een afkeer van godsdienstige bij eenkomsten. De zaak is treurig. Vele Evangeliedienaars zijn van her geloof afgeweken. Eenige pre dikanten vormen godloochenaars. Een een voudig man zeide mij, dat hij door twee pre dikanten werd bespot, omdat hij meende, dat men om regen moest bidden. Een geloovige vrouw klaagde re in mijn tegenwoordigheid over, dat een dierbare belofte in Jesaia, die haar tot troost was geweest, door haar leer- aar was verklaard als niet door God ingege ven. Het is niets ongewoons werklieden zich te hooren verontschuldigen over hun boos heid, door te zeggen dat er geen hel is. De kwade zuurdeesem werkt in de gemeenten evenzeer als onder de leeraren." Mijnheer de Redacteur De Vereeniging tot Bevordering van Beel dende Kunsten, opgericht in den jure 1845 door de Maatschappij Arti etAmicitiae, heeft gedurende haar 42-jarig bestaan niet zonder vrucht gewerkt tot het doel, bij hare oprich ting voorgesteld. Zij mocht in dien tijd, van circa 300 verschillende kunstenaars, ongeveer 1200 Schilderijen, ruim 360 Aquarellen achter lijst en glas, benevens verscheidene andere kunstwerken aankoopen, terwijl zij 40 Staalgravuren deed vervaardigen de meesten op eene grootte, als hier te lande weinig voorkomt. Al deze kunstwerken werden vervaardigd door-en rechtstreeks aangekocht van Neder- landsctie kunstenaars op openbare Tentoon stellingen. De Vereeniging heeft dus recht te zeggen, dat zij een belangrijken steun aan de vei spreiding van beeldende kunst en van aanmoediging aan hare beoefenaars in Nederland gegeven heeft. Bovendien werd eene niet onbelangrijke som gestort in het weldadig Weduwen- en Weezentonds der Maatschappij «Arti et Amicitae», door de korting van 5 pet. die de knnstenaars van hunne aankoopprijzen tot dat doel zich laten welgevallen. Al deze vruchten werden verkregen door de medewerking van de leden der Veree niging, die daarvoor eene Jaarlijksche Con tributie van f5.be'.alen. Zij ontvangen daarvoor een lot in de jaarlijksche verloting van kunstwerken en een exemplaar van de gravure als premieplaat. Mochten velen van hen, die belangstellen in den bloei der Nationale Beeldende kunst tot het doel der Vereeniging to Hi'eden, door zicli als Lid te doen inschrijven vóór den dag dér aanstaande verloting, die den 29 December a. s. op de groote kunstzaal dei- Maatschappij «Artiet Amicitiae» zal gehouden worden Die inschrijving kan geschieden aan het Bureel der Maatschappij arti et Ami citiae te Amsterdam of hij H. H. Corres pondenten in de Provincie. Lie Correspondent voor Heinkenszand omstreken is de Heer C. J. KOOMAN te Does. opgenomen. Onzedelijk is naar ons inzien de heffing van het zoogenaamde vergunningsrecht ten bate der gemeentelijke kas, omdat die kas in waarheid wordt gestijfd niet door het geld der tappers maar van hen die hun geld niet ten nutte van hen zeiven en dei- hunnen besteden, maar dat voor sterken drank uitgeven en de gemeente derhalve indirect het drankgebruik zoo niet drank misbruik bevordert. Verwondering moet het wekken dat de wetgever de onzede lijkheid van dat zoogenaamd vergunnings recht niet heeft ingezien. De ongelijke toepassing. De gemeentebe sturen laten kermissen toe en gedurende dien tijd worden bijna geen processen- verbaal ter zake van openbare dronkenschap opgemaakt, omdat men dan wel zoude weten >;®aar te moeten beginnen, maar niet waar e moeten eindigen. Ook geven de burge k-heasters aan de kroeghouders en tappers vergunning om gedurende de kermissen bijna den geheelen nacht te tappen. Zoo doende be vorderen de burgemeesters en de gemeentebe sturen, natuurlijk zonder dat te willen de dronkenschap en de verdierlijking van ons volk. Zij durven, zoo heet het althans, de kennissen uit vrees voor oproer niet fschaffen en dan moeten wel de tapperijen tappers te verpachten. Stel n voor dat de regeering overal drankhuizen liet oprichten. En als bijvoor beeld uw burgemeester zich daartegen ver zette, dat hij dan gestraft werd. Stel u voor dat de regeering aan die drankhuizen ook bordeelen verbond, huizen met slechte vrouwen, om nog meer volk te lokken. Dat de gewetenlooze pachters van die kroegen en bordeelen door de re geering werden gevleid en ontzien. Stel u voor dat de regeering den com missarissen des Konings eens aanschreef om nog meer drankhuizen te doen oprichten en den invoer van drank gemakkelijk te maken. Dat de tappers eens verlof kregen uwe woning binnen te dringen om te zien of ge ook soms een fleschje drank in huis hebt, dat niet door lien was geleverd. Ja dat zij uwe vrouw op straat mochten mole- steeren, om te zien of zij geen drank bij zich heeft. Maar ik hoor u zeggenHoud toch op. Zoo iets is niet mogelijk. Een christenre- geering kan zulke goddelooze gedachten in haar achtbmr hoofd zejfs met voelen opkomen. Zulke maatregelen zijn immers uit de hel 1 Het is zoo, waarde lezerEn toch, zoo -o---) --r*,--o geprotesteerd. Wel hebben in roerende redevoeringen en geschriften nrannen als Multatuli en kapitein V. Rees de ontzettende gevolgen van het opiumgebruik geschilderd. Wel hebben voornamelijk antirevolutionairen als Elout, de Jonge, Saaijmans Vader, v. Loon, in de Kamer en thans ook OttolanJer buiten de Kamer weer op terugkeeren van dezen goddeloozen weg aangedrongen. Maar wat baat het 1 De regeering kan het geld niet missen 1 Let welhet geld niet; den zegen Gods, die achterblijft wel missen! Helaas! roept de heer O. uit het moet worden erkend, de volksvertegenwoor diging heeft in de laatste jaren getoond geen hart voor Indië te hebben. Zij laat zich door den Minister wat op de mouw spelden. Zij heeft geen voldoende kennis van Indië. Zij weet niet wat daar omgaat. Zij trekt zich van de verdrukking der in landers en de antipathie der rogeerings- ambtenaren tegen de Europeesche industrie niets aan. Let daarbij op het feit dat de tegen woordige minister van koloniën beschermeling is van den gouverneur-generaal. Dat hij naar de pijpen van dien heer meestal danst dat het Wilsonisme ook in Indië doorge- Mijnheer.de Redacteur Vergun mij een enkel woord naar aan leiding van een ingezonden stuk in de Middelb. courant, waarin afgekeurd wordt, dat de kerkeraad eener Chr. Gei', gemeente, een zijner leden met censuur bedreigde, indien deze zijn kind niet naar de chr. school zond. Vreemd komt het mij voor, dat de inzender in de Middelb. courant deze han deling afkeurt. Immers de liberale partij is eene vijandin van leugen en huichelarij. Maar is het dan geen leugen, wanneer ouders geheel vrijwillig bij den H. Doop beloven hunne kinderen ia de «voorzegde leer» te zullen doen en helpen onderwijzen en hen'toch naar deopeub. school zenden, waar van deze leer niet gesproken mag worden Ik kan mij dan ook niet voorstellen, dat een eerlijk liberaal deze vraag ontkennend zou beantwoorden, en geloof dat deze kerkeraad niet alleen bevoegd, maar zelfs verplicht is eene dergelijke leugenachtige handeling tegen te gaan. Geschiedde dit maar meer, dan zouden zoovelen geene be loften doen, terwijl ze niet van voornemen zijn ze ooit te vervullen. Maar wat zegt de inzender in de Middelb. Courant van het volgende voorval, dat gevoeglijk als pendant van het zijne kan dienen Eenigen tijd geleden vervoegde zich bij den Hoofdonderwijzer der Chr. school alhier een huisvader met het verzoek tot plaatsing van een zijner kinderen. Het verzoek werd toegestaan, maar toen de tijd van opname gekomen was verscheen het bewuste kind niet. Toen nu de Hoofd onderwijzer onderzoek naar de reden daarvan deed, verklaarde de vader, dat hij tot zijn leedwezen zijn kind naar de openb. school had moeten zenden omdat een der onderwijzers dier school, bij wien zijne vrouw In 1876 werd hij lid van de Kamer van afgevaardigden. Hij behoort tot een oud republikeinsch geslacht. Zijn vader was een der drie caudidaten, die na den staatsgreep van Napoleon III weigerden den eed van ge hoorzaamheid aan dezen afteleggen. Zijn grootvader ma kte zich verdienstelijk tijdens de eerste republiek als generaal onder Bonaparte. 5 December 1887,' Te Leiden is door 'de 'antirevolutionaire kiesvereeniging candidaat gesteld voor de tweede kamer de hr. S. baron v. Heemstra te Hillegom. 0 Als bewijs diene het door dhr. Keu- chenius in de Kamer meegedeelde geval van een majoor der Chineezen te Samarang, die uit zyn betrekking was ontzet, wegens sluikandel in het Indiscb moordsap, dat men Opium noemt. Later kreeg bedoelde majoor zijn rang- terug, omdat, ja, omdat hij over groote kapitalen te beschikken had. Gruwelijk onrecht: Men noemt dit Wil sonisme naar Wilson, die in Frankrijk ridderorders vpor grof geld heeft verkocht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 5