CMRISTELIJK- NÏEÏÏW SBL AD HISTORISCH YOOR ZEELAND. 1887. No. 28. Zaterdag 3 December. Tweede Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Aan de nieuwe kiezers DE EU W, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f'0,95 Enkele nommers- 0,02= UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Waarde Vrienden Wie uwer heeft zijn grondbelasting nog niet betaald? Nu hebt gij nog tijd tot 20 December, maar dan is het ook uit met 's ministers ■geduld. Dus maakt dat gij er bij zijt, en |toont, zoo noodig, uwe kwitantie op het gemeentehuis. Nog wat. Betaalt iemand uwer soms voor zijn deel f10 in een grond, dien gij met uw beiden of driëen of «meeren» betaalt, hij ga dan Maandag a. s. naar de Secretarie om het te zeggen. Daar zullen zij hem dan wel verder inlichten. Nu zegt iemand: ik ben niet aangeslagen in het personeel, of ik betaal niet vol, dat wil zeggen ik heb remissie, vermindering. Is zoo iemand nu geen kiezer? Antwoord: neen. Alleen dan kan zoo iemand kiezer zijn, als hij in de plaats zijner inwoning oj daarbuiten, minstens f '10 grondbelasting betaalt, en wel hoofdsom plus rijksopcenten. Maar dan moet zoo iemand dat gauw op «het» secretarie gaan zeggen. Hij moet zijn aanslagbiljet mee brengen Menschen die een deel van een huis bewonen, welk deel minstens f 1,20 aan huurwaarde doet op de dorpen of f1,40 eu meer inde steden, die worden natuurlijk kiezer. Maar dan moeten zij Maandag naar de Secretarie of 't gemeentehuis gaan en hunne belangen voordragen. Overigens, vriendennog één raad. Begrijpt gij het nu nog niet goed, niemand die u dit kwalijk neemt. Maar spreekt er "dan met een vertrouwd vriend eens over. .Vraagt en geeft elkander raad. Wil men soms in uwe woonplaats een kiesvereeniging oprichten, gaat er ook eens heen en voegt u bij die, waar naar uw gevoelen de waarheid in liefde betracht, en voor tijdelijk en eeuwig belang van ons volk gesproken en gebeden wordt. Uw vriend A. VERPEN. V De anti-revolutionairen in Duitsch- land. In Duitschland heeten' zij conservatieven, niet te verwarren met de vrije conserva tieven, die meer lijken op onze oude libe ralen. In den Rijksdag tellen de laatsten 39, de eersten, die het naast staan aan onze antirevolutionairen 78. Onder hen is de hofprediker Stöcker. Dezer dagen heb ben de voornaamste woordvoerders dier partij een samenkomst gehad, daartoe uit- genoodigd door Prins en Prinses Wilhelm. (Prins Wilhelm is de vermoedelijke troon opvolger in Duitschland, wijl hij de oudste zoon is van den Kroonprins.) Prins en prinses Wilhelm woonden zeiven deze samenkomst bij, met de hofpredikers Vogel, Stöcker en Frommel. Punt van bespreking was: vaste aaneensluiting ter gemeenschappelijke bestrijding der voortdu rende socialistische en anarchistische bewe gingen. Men ziet het, in Duitschland zijn de antirevolutionairen in eere, meer dan bij ons. 2 December 1887. Het rijks-telegraafkantoor te Middel burg zal voortaan op Zon- en feestdagen open zijn van 9 tot 12, van 1 tot 3 en van 7 tot 8 uur. De diensturen op werkdagen zijn niet veranderd. Het telegraafkantoor te Goes verzond gedurende November 959 telegrammen, ontving 909, heeft opgenomen en veeder geseind 955, te zamen 2823 telegrammen- Gedurende het tijdvak van 1 Dec. '86 tot 1 Dec. '87 behandelde Goes 28273 tele grammen. Wolfertsdijk had gedurende dit tijdvak 715 telegr. Ook thans zal op den aanstaanden Nieuwjaarsdag gelegenheid bestaan trt overbrenging, per telegraaf van nieuwjaars kaarten, in het onderling verkeer der Ne- derlandsche telegraafkantoren. De formu lieren bij alle rijkstelegraafkantoren a 10 cents verkrijgbaar) kunnen op 31 December en 1 Januari zonder verdere kosten ter overseining van den inhoud worden aange boden. Elke nieuwjaarskaart mag ten hoog ste 10 woorden bevatten (behalve nog de plaats van afzending). Eruining'en. Aan het telegraafkantoor met telefoondienst zijn, gedurende de maand November, verzonden 40 telegrammen en ontvangen 31 telegrammen. Totaal behan deld 71 telegrammen. Vlissingen. Tegen 7 Dec. a. s. zal in een buitengewone vergadering van aan deelhouders in de naamlooze vennootschap de Vlissingsche Havendienst worden voor gesteld tot liquidatie over te gaan. Voor den op het etablissement Fop Smit te Ridderkerk aangevangen bouw van drie schroef booten voor het goederenver voer tusschen Frankfort en Rotterdam, zullen de zes triple-compound machines met stoomketels in de fabriek der kon. maatschap pij de Schelde worden vervaardigd. Voordracht voor voorzitter van den Willem Annapolder (Zuid-Bev.): de heeren J. de Geus, A. Nijssen en M. Nieuwenhuijze. Dbld Middelburg. Ter vervanging van P. H. Witte en H. J. Looijser. zijn door den bur gemeester tot agenten van politie der 2e kl. alhier benoemd H. Trapman te Hans- weert en L. Vinke te Veere. Benoemd tot ingenieur van Delftland de ingenieur van den provincialen waterstaat dhr. W. de Man te Terneuzen. Krabbendijke 30 Nov. 1887. Heden na middag 2 uur vergaderde de gemeenteraad. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering werd goedgekeurd de op 28 November j. 1. door Burgemeester en Wet houders gehouden openbare verhuring (voor 2 jaren, in te gaan 1 Januari 1888) van het plateau aan de westzij van de haven, en werden mitsdien als huurders aangeno men G. Slabbekoorn voor eene jaarlijksche huur som van f 14 en C. C. Welleman voor f20. Daarna werd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur met 5 stemmen herkozeu dhr. J. Verlare, terwijl 1 stem was uitgebracht op dhr. Jan van Liere. Met het oog op de bestaande vacature in het Collegie van zetters werd een voor dracht opgemaakt, waarop werden geplaatst als le Candidaat L. J. Overbeeke. en als 2e Candidaat J. Alewijn. Verder werd behandeld een ontwerp akte van dading met Kerkvoogden betrekkelijk den toren met uurwerk en bel, en besloten dat deze akte notarieel zal worden opge maakt. De keuze van den notaris werd aan Burgemeester en Wethouders gelaten. Vervolgens werd aangenomen eene door Burgemeester en Wethouders voorgestelde wijziging in de verordening op de heffing van den hoofdelijken omslag. Indien dit besluit de koninklijke goedkeuring erlangt, zullen de belastingschuldigen worden ver deeld in 24 klassen. In de laagste klasse zullen worden geplaatst zij, die geacht wor den een jarlijksch inkomen te hebben van f250 tot beneden f300; in de 2e klasse, zij wier jaarlijksch inkomen wordt begroot van f 300 tot beneden f 350 enz. In de 24e of hoogste klasse zullen worden aan geslagen zij, wier inkomen wordt berekend te bedragen van f 5500 tot 6000. De heffing in de le klasse zal bedragen pet. van het begroote inkomen, in de 2e klasse s/5 pet. en voorts in iedere klasse l/6 pet. meer dan in de voorgaande, zoodat de heffing in de hoogste klasse 5 pet. zal bedragen. Eindelijk werd nog besloten, op een ver zoek van den lantaarnopsteker op het dorp om verhooging zijner jaarwedde, afwijzend te beschikken. Men schrijft ons uit Middelburg: Voor een klein maar zeer aandachtig gehoor trad Zaterdag alhier op de heer P. Hombach van Hulst tot het houden eener lezing betreffende de wenschelijkheidtot het heffen van beschermende rechten op vreemde granen. Na als volkomen bekend veronder steld te hebben den treurigen toestand waarin de landbouw en de landbouwers zich be vinden, vestigt spreker de aandacht er op hoe de landbouwproducten hunne waarde hebben verloren en gedreigd worden met een totalen ondergang door datgene wat andere landbouwers onder zooveel gunstiger omstandigheden produceeren. Daar de oor zaak van den achteruitgang van 't landbouw bedrijf alleen moet worden gezocht in de verlaging van de waarde der producten, die moeten worden voortgebracht door een intensief cultuurstelsel, waarvan de kosten betrekkelijk niet zeer verschillen met die, welke de bodem vorderde toen de vruchten veel hooger waarde bezaten. Aangenomen dat de waarde van een product afhangt van en bepaald wordt door de behoefte die er naar bestaat en naar de kosten van voortbrenging, dan zal die prijs pas stijgen, wanneer de vraag vermeerdert. De vraag naar inlandsche producten zal dus te gerin ger worden, naarmate het buitenland meer hun overvloed hier komen storten, hier waar het ingevoerde product op duurdere wijze wordt geproduceerd. Een natuurlijk gevolg daarvan is dat de eigen productie, die niet goedkooper plaats kan hebben, door den vreemde wordt verdrongen, van welke voortbrenging ten onzent niets is besteed, zoodat iedere Hectoliter vreemd graan, dat meer wordt ingevoerd dan het te kort voor eigen consumptie bedraagt, aan onze arbeidende klasse het loon onttrekt, dat wordt betaald aan de voortbrenging van dat Hectoliter vreemd graan. Derhalve wanneer het zoover kwam dat er zooveel graan van het buitenland werd ingevoerd en er dus zooveel door ons aan arbeiders in het buitenland werd uitbetaald, dat arbeid voor den Vaderlandschen land bouw onnoodig werd, en dat alzoo de landen braak lagen, dan zouden de arbeidskrachten, anders ten goede komende aan de cultuur, zich in de steden opeenhoopen en daardoor zouden natuurlijk onheilen van allerlei aard ontstaan. Werden alsdan de grondeigenaren van hun inkomen beroofd, dan zoude ook hunne koopkracht worden vernietigd en meer dan eene industrie zou alsdan mede ten ondergaan. Spreker somt verder in breede trekken de voordeelen op die de Amerikaansche producent geniet, boven de inlandsche en wijst er op hoe millioenen en millioenen hectaren aldaar tegen den zeer geringen voort- brengingsprijs van f 37,50 per Hectare een gemiddelden oogst leveren van 38 Hectoliters graan, terwijl die opbrengsten in onze beste graanprijzen slechts op 26 30 HL. kun nen worden gesteld. Verder wordt gewezen op de vele be scherming die de Amerikaansche producent van zijne regeering geniet in den vorm van een ministerie van landbouw met uitmuntend ingerichte bureaux voor statistiekop de overal bestaande telegrafische en telefonische gemeenschapwaardoor een landbouwer da gelijks de marktprijzen kan te weten komen van de voornaamste markten, enz. enz. Men heeft beweerd dat Amerika niet kan uit voeren onder een bepaalden prijs en dat die grens weldra zal zijn bereikt, 't Omge keerde is echter waar. Tal van onderzoe kingen hebben geleerd dat een Hectoliter tarwe aan de markt te Liverpool of te Londen kan worden geleverd voor f6,50 per Heet. Wanneer de Engelsche landbou wers hun eigen product voor den zelfden prijs aanboden, zou Amerika dadelijk den prijs verminderen, daar er alsdan nog genoeg verdienste voor haar overblijft. «Maar,» beweert de vrijhandelsleer, «men mag het brood van den arbeider niet duurder maken». Aangenomen dat de tarwe met een invoer recht f9 per H.L. zou kosten, dan wordt de 100 K. f 12 waardoor het Kilo brood 14 ct. zou moeten kosten, verondersteld dat de bakkers dezelfde winsten zouden rekenen. Duitschland leert echter dat sedert de rech ten van fl,80 per 100 Kilo de broodprijzen niet zijn verhoogd en dat alleen de bakker wat minder winsten heeft. De arbeider die zelf bakt, zal iets duurder brood eten, doch dat zal hem ruim worden vergoed om de meerdere verdiensten, voortspruitende uit meerdere vraag naar arbeidskracht. Het bezwaar dat verhooging van de waarde der producten alleen de verpachters en grondeigenaren ten goede komt, wordt op geheven door de vrijheid die ieder pachter bezit de hem voorgestelde pachtvoorwaarden al of niet aan te nemen. Spreker eindigde met de aanwezigen op te wekken de handen ineen te slaan om te trachten invoerrechten te verkrijgen en er in't vervolg nauwkeurig op toe te zien dat alleen afgevaardigden naar de Tweede Kamer worden gezonden die toonen een open oog voorde belangen van den landbouw te hebben en die willen tegemoet komen aan de billijke klachten van dien grootsten tak van ons volksbestaan. Hij sprak ook den wensch uit dat weldra ook 't hoofdbestuur der Zeeuwsche maat schappij van Landbouw van meening mocht veranderen en dat ook van haar een stem in dien geest moge opgaan. Daar de tijd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1