KUHRiOLEH. I A. J- VISSER, bij J. de Jonge, H. J. Dronkers Co. Briqiiettenfabrie ASSELBERGS Co. R. Bergervoet. «rkool en G. BURGERVOET ln9ema|n{fboonen, Matten, Karpetten, Zeem leer, Dweilen, Borstelwerk, enz., Geiiienwde Belichten. Rechtszaken. Ruches, R^okken, Groote keuze in gebreide Onderklee deren in bruin en wit, tegen goedkoope prijzen. De Bergen op Zoomsche Alles tot zeer lage Prijzen VOORHANDEN Roode- en Witte Bessenwijn, diverse Likeuren, Siroop van Punch, Cognac, RuinCatz Elixer, Polak s Levens Elixer, Van Hasselts Morgendrank. Roode Winkel Goes. bij B, Janse, Goes, it koop: STOOM BOOT DIENST tusschen Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. Amerikaansch Orgel, Ingezonden Stuk Posterijen. Burgerlijke Stam Balk, J. A. van Boven te O. en W. Souburg, S. Rutgers te Daarle, C. E. van Baarle te Wageningen, J. H. E. Roskot te Schoon hoven, H. van Griethuizen te Burgwerd, J. H. Kalkman te Monster, J. A. Knoll te Elburg, F. H. Meijnsma te Hantum en dr. J. W. F. Gobius du Sart te Nieuw- en St. Joosland. Bedankt voor Aagtekerke door D. Bax, cand. te Doornspijk. Sluis, 25 Nov. 1887. Tot notabelen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn herkozen de heeren A. Beun, J. Noest en J. P. Bal, terwijl in de vacature ontstaan door het bedanken der hh. mr. P. C. Hennequin en P. J. Evers, gekozen werden de heeren W. A. Noest en S. v. d. Meulen, de laatste na herstemming met den heer J. A. Dorrenboom. Als ouderling werd herkozen de heer J. F. Hennequin, en als diaken dhr. 0. Hondius, terwijl in de vacature van ouderling, ont staan door het overlijden van dhr. F. van Overbeeke, gekozen werd dhr. A. J. Lako. Oostburg', 29 Nov. Als ouderling der Ned. Herv. Gem. hebben bedankt J. van Baal, alsmede de nieuwbenoemde heeren Wilfert en van Peenen. Westkapelle. Tot ouderlingen der Ned. Herv. Gemeente alhier zijn gekozen de hh. L. Minderhout Lz., en J. Gabriëlse Stephz: tot diakenen de hh. Izaak Verstraate Jz. en W. Hendrikse Jz. Westkapelle. 28 Nov. Daar de heer P. Minderhout Hz., bedankt heeft voor zjjne benoeming als notabel dezer gemeente. zoo is heden de heer W. avond Jobse. in zijne plaats gekozen Krabbemlijke. Maandagavond heeft de stemming paats gehad van 3 leden in het college van Notabelen. Van de 121 stem gerechtigde leden namen slechts 15 aan deze verkiezing deel. De uitslag is, dat zijn herkozen: A. van 'tLeven Cz.. met 13 en C. C. Welleman met 11 stemmen; en bij herstemming gekozen Joh. van Maldegem met 8 stemmen, terwijl het aftredend lid C. C. Wabeke 7 stemmen verkreeg. Aagtekerke. Bij de stemming voor 4 notabelen by de Ned. Herv. Gemeente alhier, werden gekozen de heeren P. Maljaars en P. Wisse Gz. wijl geen der andere candi- daten de meerderheid kreeg, zal er eeoe nieuwe stemming moeten plaats hebben voor de twee overige plaatsen. Heden moet te Leiden gepromoveerd zijn dhr. A. Lind uit Amsterdam, als dokter in de rechtswetenschap na ver dediging van een proefschrift uitsluitend in het Engelsch en het Chineesch geschreven, «Een hoofdstuk uit het Chineesche Straf wetboek.» Het Hoofdbestuur der Confessioneele Vereeniging heelt den heer N. BAKKEIt. Godsdienstonderwijzer te Rotterdam, opge dragen door persoonlijk bezoek en door het houden van toespraken, waar hem daartoe gelegenheid aangeboden wordt,; tot vermeer dering van het aantal leden en afdeelingen der bedoelde Vereeniging mede te werken. door tegenspoed zonder klavers geweest. Doch thans, zoo hij het vaak bij velen zag, zou hij maar al te groote vrees hebben voor het zoo zeer verdervende warrekruid, dat voornamelijk in de roode klaver en Lucerne heerscht, t geen sommigen groot nadeel berokkent. Thans is het, na verschillende proefnemingen, eindelijk gelokt, deze zoo zeer verdervende gifplant te weren, totaal en met bewijs. In de vervaardiging van een zuiveringstoestel om het z-iad van deze en meerandere nadeelige zaden te zuiveren, is men volkomen geslaagd. Naai- aanleiding daarvan zijn sedert 't vorige jaar, maar bijzonder dezen zomer door eenige land bouwers proeven genomen expres volgens de zuiveringsmethode, en met goed succes. Van een dezer proeven doen wij hierbij melding welke geheel bewerkt is als volgt De landbouwer P. Polderdijk te Nieuw en St. Joosland nam tot het benoodigde uit te zaaien klaverzaad, geleverd door J, C. Wisse. Zeeuwsche Zaadhandel te Middelburg, die zelf het zuiveringstoestel heeft vervaar digd, een gedeelte zuiver volgens proeve en een gedeelte ongezuiverd (of zoo het alge meen in den handel voorkomt.) Hij zaaide beide gedeelten uiten weder bleek hoe de gezuiverde vrij en de ongezuiverde we derom met de verdervende giftplant was besmet. Daaaop nam Polderdijk de moeite de wording en werking dier plant na te gaan, bovendien om alle bewijzen te kunnen leveren, getroostte hij zich de moeite eenige tot rijpheid gewassen zaden dier woekerplant op te doen. De toepassing dezer zuiverings methode heeft ons geleerd lo. het klaverzaad kan gezuiverd worden 2o. het groote voordeel, daar de giftplant geweerd en de vrije was der goede klavers bevorderd wordt 3o. dat de zuiverheid der zaden er zeer door verhoogd wordt, daar al wat schadelijk is er uitgaat; 4o. dat afwezigheid van warrekruid risico of verlies uitsluit en te beter en zuiverder de klavers kunnen gewonnen worden enz. Wij vestigen dan ook zeer de a indacht van particulierendoch inzonderheid van commissiën voor aankoop dier zaden op deze zuiveringswijze. Er kan niet genoeg op gewezen worden. De meeste toch in den handel voorkomende zaden, dier gewas sen afkomstig uit Duitschland. Fronkrijk en Amerika, zijn er zeer mede besmet, zoodat die giftplanten op onze klavergronden bij het tot rijpheid komen der zaden, steeds meer vermenigvuldigen. Wij beantwoorden hierbij de vraag hoe de klavers op Walcheren gekomen zijn Voor den tachtigjarigen oorlog met Spanje waren zij hier onbekend tijdens den oorlog werden zij door eenigen in de Zuidelijke Nederlanden (thans Belgie) gevestigde Span jaarden uit Spanje daarheen gebracht. Zoo werden de klavers langzamerhand ook in ons land ingevoerd. Honderd jaren geleden waren zij ook reeds in Duitschland ingevoerd en van daar naar Amerika overgebracht, waar zij thans een eerste oogstproduct voor den handel zijn. L. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Klokstraat, GOES. Goes, Reeds zijn 5 lijders door trichi nosis aangetastgelukkig niet heel ernstig. Het varken was afkomstig uit Krabbendijke doch hier gemest,De inspecteur van het Sluis 28 Nov. Dicht in de nabijheid dezer gemeente ter plaatse waar de weg een bocht vormt, ontspoorde hedee ochtend de stoom tram zonder echter persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Wel was de weg eenigen tijd versperd maar een oogenblikkelijk ont- bodene locomotief herstelde de verbroken gemeenschap zoodat de volgende treinen geen vertraging ondervonden. De gewone jaarlijksche of wintercollecte werd te Middelburg van wege diakenen der Ned. Herv. Kerk aan d ehuizen der ingezetene gehouden. Wanneer wij ide opbrengst in de laatste jaren nagaan, kunnen wij van geen vooruitgang gewagen. In 1884 be droeg deze f 2(577,15', in 1885 2477.'75; in 1885 f2400.43' en thans f 2333.30. Westkapelle 28 Nov. Tussrhen Vrijdag en Zaterdagnacht heeft hier een diefstal plaats gehad ten huize van vrouw Verhage eigenares der molen, gelegen aan den dijk. Terwijl de bewoners in de rust waren, hebben de inbrekers twee ruiten uitgesne den, en zijn zoo binnenshuis gekomen. Hunne aandacht schijnt terstor.d gevallen te zijn op een kabinet hetwelk zij slechts behoefden te openen daar het niet afgesloten was en waaruit zij medenamen voor een waarde van ongeveer honderd vijftig gul den, bestaande in vrouwen- en jongens- kleèren. De helft hebben zij onaangeroerd gelaten, daar zij wellicht geschrokken zijn door het vallen van een doosje, vreezende dat de bewoners, die in een andere ka mer sliepen door dat geluid zouden kunnen wakker worden. De dieven, bevreesd voor huiszoeking, hebben het gestolene verbor gen op den dijk, tusschen materialen toebe- behoorende aan Walcheren, om wanneer de vrees voor ontdekking voorbij was, zich de goederen weder toe te eigenen. Den volgenden morgen is daar alles gevonden en aan de rechthebbende wedergegeven. Westkapelle. Tusschen Zaterdag en Zon dagnacht heeft men getracht in te breken bij Johannes Gabriëlse wiens zoon in goud en zilver handelt. Men heeft eerst gewerkt aan de blinden die zich bevinden aan de ruiten waarachter de goud- en zilverkast staat, maar daar die verzekerd gesloten waren, zoo was het vergeefsche moeite die te openen. Vervolgens heeft men een blind daarnaast afgehaald en pen ruit uitgestooten maar daar de bewoners in die kamer slie pen en eenig gerucht hoorden, zijn de nach telijke bezoekers cp de vlucht gegaan, doch zijn in dienzelfden nacht nog tweemaal teruggekeerd, zonder evenwel zaken te kun nen doen, daar de bewoners op hun hoede waren. Westkapelle. Zaterdagavond zooals wij reeds meldden, ruim tien ure is alhier juist vóór hel dorp. gestrand of komen aandrijven de Engelsche Schooner «the Queen of Isle», Dit schip had vastgezeten op «de rassen» waar het door de bemanning verlaten was, die door de loodsboot was opgenomen, en naar Vlissingen getransporteerd. Zondag morgen deed een sleepboot vruehtelooze pogingen het vaartuig vlot te krijgen, dat wellicht verloren zal zijn. De hiding be staande uit vijgen, amandelen, noten etc. is men bezig te lossen. Nieuwdorp. Verleden Vrijdag werd al hier van wege het bestuur der werkmans- vereeniging aan hare leden rekening en verantwoording gedaan over 1886/87. Daaruit blppk dat vü ki /-i Dat de dure werfofficieren afgedankt zijn laat zich begrijpen. Thans nu zij tot hunnen militairen of anderen arbeid zijn teruggekeerd, komen er tal van aardige ontmoetingen met deze heeren aan het licht. De Zwolsche Crt. schrijft o. a. Een oud boertje komt zich aanmelden. «Wel?» vraagt de burgemeester. «Heeren, 'k wou greeg dreehonderd gulden voor den Noos.»Ge lach. «Kom, Teunls, je bent immers veel te oud. Hoe oud ben je al wel?» «Noe, bargemeister, dat zal mit Karssemis vuuf- en-zeslig zain.» »Nou, man, dan ben je'r zoo wat vijf-en-dertig te oudDaar steek jij maar een sigaar op en breng ons wat jongere kerels «Meneer de olïecier zal ze hier neet veule jonger kriegen. Dank je, bargemeister Mergen, heeren!» Uit Apeldoorn wordt een nieuw bewijs gemeld der groote edelmoedigheid van onzen Koning. Verleden jaar brandde door het onweder de schaapskooi af van zekeren J. van Essen, wonende op «Meerhoeve,» onder Ermelo. Al de schapen gingen daarbij verloren. Deze ramp was nog door verschillende andere tegenspoeden voorafgegaan, zoodat van Essen, hoe oppassend ook, er maar niet weer boven op kon komen, 't Kwam zelfs zoover, dat onlangs de deurwaarder op «Meerhoeve» verscheen om alles in beslag te nemen. Teneinde raad wendde van Essen zich tot Z. M. den Koning, om eenige aandeelen in het Meerveklerbosch te verkoopen, en aldus den bedelstaf te ontgaan. Nu behoort de pachthoeve, door v. Essen bewoond, tot de gronden der kroondomeinen. De koning liet dadelijk inlichtingen inwinnen omtrent van Essen, en toen deze gunstig bleken, betaalde hij onmiddellijk alle schuldan van den ongelukkigen man en stelde hem, voor zoolang de koning zal leven, vrij van pacht. Antje de Vries te Appelscha, oud 90 jaar, is nog zoo kras, dat zij, behalve hart huiselijke bezigheden, ook nog werk op he» land verricht. Een wandeling van een uur is niets voor haar. Zij is reeds lang bet- o vergrootmoeder. De door de Rotterdamsehe maatschappij aangekochte mailboot British Crown, her doopt in Amsterdam» en die de Scholten zal vervangen, is hecht gebouwd heeft vier mas ten en drie dekken, waaronder twee ijzeren; heeft een snelheid van dertien knoopen in het uur; is grooter en langer dan de Schol- ten-, en werd in 1879 uit ijzer gebouwd. De slagers te Yenloo verkoopen het vleesch tegen 20 cent het halve kilo. Een herbergierster te 's Bosch is gevangen genomen, wijl zij een bezoeker harer herberg f 300 heeft ontvreemd. Haar man is tegenwoordig voor een dergelijk feit «zittende.» Hij werd onlangs tot vijf jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Te Charlois zijn 5 melkkoeien gestolen uit een weide. Men schrijft uit Borger aan de JV R. C. over het oude stuifzand, dat daar vroe ger bij stormwind, zoo dwarrelen kon en thans opgeruimd isdoch waaraan zoovele bijgeloovige verhalen verbonden zijn. Een staaltje deelt men mede Een paar personen kwamen in den ilnnto»- Fabrieksmerk. Gedeponeerd gegarandeerd chemisch zuivere houtskool-briquetten aan. j-",. -.1 *4.A +P G O P S hll STEEDS VOORHANDEN Kachels, Fornuizen, Veevoederskooktoe stellen, Ledikanten, Wiegen, Vlechtwerk, Heiningdraad, Bascules, Petroleum- kooktoestellen, enz. enz. beveelt Voor WFDERVERKOOPERS uitsluitend verkrijgbaar te G o e s bij den Heer Men wordt verzocht op de schuine bovenzijde te letten. Alles tui tvci 7„- Langevorststraat. Korte Kerkstraat, GOES. GOES. te Middelburg, VERWACHT VOORHANDEN: reld een prachtig zoo goed als Uren van vertrek in Novemb.— Decemb. voor weinig nieuw met 8 Registers en Knievtrzet. Te bevra gen bureau van dit blad te Goes. Van Van Van Rotterd. Vlissingen Middelb. naar naar naar Middelb Rotterd Rotterd. en Vlissingen Dinsdag 29 Donderd. I Zaterdag 3 Maandag 5 Dinsdag 6 v. 7,15 7,45 7,15 7,45 7,45 v. 8,- 8, 8,45 8, - 8, v. 8,— 8, 8,- 8,- 8,- STOOMBOOTDIENST tusschen Middelburg en Zierikzee. Correspondentie Zierikzee Spoorweg Goes. NovemberDecember. neerde hjj en maakte nog al Onderwijl hij dineerde, kwam geving van den aangeteekende zoolang bij den logementhou te hebben, dat hij zjjn aai brief dien dag niet meer kon al hij van den logementhouder f moest nog inkoopen doen, zeii logementhouder meende dit veil dpen, wijl hij de kennisgevi heertje, dooi' dezen zeiven zijn zak had. Het heertje is teruggekomen. In den aangetee door den logementhouder gehaat lagen een paar waardelooze In een koffiehuis deed ons nog eens en poetste toen de pla| Buiten verantwoordelijkheid d Zaamslag 21 Ik neem de vrijheid eene ai maken op uw schrijven getiteld school neutraal, voorkomenden blad van dinsdag 15 en dondei In bovengenoemde stukken kot op de dorpen in Zeeland nog gedaan wordt voor het Christel onder de orthodoxe keikgangei kanten. Maar wat wordt er de stedelijke predikanten van de gereformeerde gemeenten In vergadering van de Unie ter d< moest weer een spreker kom zou dat zijn en hoeveel v oor uitgetrokken worden Er sloten van 15 gld. gelijk vr< notabene daar hoor ik als u wilt hvbben, dan moet het 2E Dan vraag ik: hebben die sj ists over voor het Christelijk het plattelandlk zeg neen, genoemde predikanten iets over 1 het Christelijk onderwijs dan zou bereid verklaren tegen vergoedii en verblijfkosten op genoemde Unielezing te houden. Vooral drukte tijden; en nu de strijd modernisme zoo hevig is. Een voorstander der Christe DIENST VOOR DE PAKKEl (Sint Nicolaasfcest.) Op Zondag 4 Decern bei a. kantoor opengesteld zijn. De i en de verzending met trein en plaats vinden als op werkdagen Voor de dagen van 2 tot en maand wordt meer in het biju bevolen tijdige aanbieding stev king (in en uitwendig) nauwkei seering; terwijl op den omslag pakket dan wel op een met daarop vastgehecht stuk papier schreven. Goes. 30 November '87. De Directeur van het Postka WIERT8 VAN COEHOOI AFLOOP VKRKOOPINGEf Weslkapelle, Het huis en er| c. A. bewoond door Maria Minderh terdag 26 November, half elf, te geboden door Not. de Vos, is o Maandagavond werd te Kapel! taris Pilaar, voor de erfgenamei publiek verkocht een "Woonhuis Kapelle aan W. de Groene voor dito te Kattendijke aan J. B. dt voor f 353. een perceel wisschen ares aan P. Dekker voor f 714. Wemeldinge. Boomen op het vor in massa voor f1574 aan v. Oosten plaat. Hakhout voor f 42 aan Wemeldinge. Zaterdag werd te Wissettkerl steed de werken voor den Vliete; schrijvers waren de hh. J. v. d. - Wissenkerke en P. d. Berge te K voor f 15,290. G. W. Bolier te voor f 14,620. P. Langeveld te Hat voor f 13,412. P. v. d. Rest te voor f13,450. S. Blok te Kortgen B- den Exter v. d. Brink te Krabbei f 13,300 J. de Jonge te Biezeling el) C- de Wilde te Kattendijke vooi Van Middelburg Dinsd. 29 'smid. W oen. 30 Dond. Vrijd. Zater. Maan. Dinsd. 1 2 1.— 4.— 1.— 1,— 3 'smor. 11. 5 6 8,- 8- Van Zierikzee Dinsd. 29 's morg 6. YVoen. 30 Dond. V rijd. Zaterd. Zon. Maan. Dinsd. 7,30 6.30 6.30 7.— 7.30 5 'smidd. 1,—t 6 1,- Van 29 en 30 Nov. '87 MIDDELBURG. Bevallen J. F geb. Back z. A. Nellen geb. Pr< Van 28 30 Nov. 87 GOES. Ondertrouwd Jogannes Monhemius 32 j. jm. en Janna Ni 25 j- j'l. GeborenJohanna Dina. d. v. pello en S. I'. Loobeek Marie Aimée, d. v. H. N. Baron Schimme van der Oye en C. E. M. Gravin ceau Cornelia Anna Catliai A. Bruel en P. Diikse.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2