k Ramp Sc holten. Kerk- en Sclioolnieuw s. Gemengde Berichten. Rechtszaken. Burgerlijke Stat Politie. Aanbestedingen. JL Overzicht van Verkoo De heer C. E. Massee, lid der firma Wed. J. C. Massee en Zoon te Goes heelt aan den gemeenteraad een schrijven ge richt, waarin hij opkomt tegen de verwaar lozing van liet beginsel van vrije mededin ging door burgers der stad Goes, inzake leverantie ten behoeve van de gemeente. Reeds werden door niet-ingezetenen o. a. geleverd Straatkeien, Brandspuitslang, eene Pomp. Gaspijpen enz. Adressant verzekert dat deze leverantie veel goedkooper ol min stens even goedkoop en deugdelijk door zijne firma had kunnen geschieden. Hij weerlegt de verschillende opmerkingen, naar aanleiding van zijn vorige adres aan den Raad, door enkele raadsleden gemaakt, wijst, voornamelijk wat de levering der straatkeien door hem en later door Smits te Dordrecht aanbelangt, op de in het oog loopende begunstiging van dezen laatste, en noodigt ten slotte den Raad uit het be ginsel te doen vaststellen, dat ieder burger der gemeente bij levering voor de gemeente, de vrije mededinging hebbe. De Londensche correspondent der «N. R. Crt.» seint: De Coroner's Jury heeft in zake de ver dronkenen uitgesproken, dat de verdrinking heeft plaats gevonden door de aanvaring der «Scholten» met de Rosa Mary,» terwijl deze geankerd lag nabij Dover. De gezworenen oordeelden dat de kapitein en de officieren der «Scholten» een fout hebben begaan, door geen rekening te houden met de sterke strooming der zee, toen zij beproefden de «Rosa Mary» voorbij te stoomen. De jury prijst de menschlievende pogingen van den kapitein en de bemanning van net stoom schip «Ebro,» waardoor veel menschenlevens gered zijn. De «Coroner» deed de jnry op merken dat de nalatigheid der officieren van de «Scholten» alsnog onbewezen is, en ried de jury aan de beslissing over dit punt liever aan anderen over te laten. Op grond van dezen raad werd de desbetreffende zinsnede uit het verdict weggelaten. De «Coronerdeed nog de noodzakelijkheid uitkomen, dat in gevaar verhoerende schepen noodsignalen bezigen, welke elk misverstand uitsluiten. Aangaande de begrafenis der slachtoffers te Dover meldt de „Times"De stoet werd geopend door vier koetsen met de lijken der 7 Israëlieten, gevolgd door drie rijtuigen, in welke eenigen der voornaamste leden van de Joodsche gemeente hadden plaats genomen. Daarop volgde een open lijkwagen met de kist van den eersten stuurman der „W. A. ScholtenDe kist was bedekt met de Nederlandsehe vlag en prijkte met een aantal kransen. De van de bemanning van het schip geredden gingen naast dezen wagen als slippendia- gers. Vervolgens kwamen er nog acht lijkkoetsen, gevolgd door rouwdragers in rijtuigen en te voet. Overal waar de stoet langs trok, nam men de duidelijkste blijken van belangstelling en deelneming der be volking waar. Op de begraafplaats bevon den zich een 6 a 7 duizend toeschouwers. Rondom de i graven in welke de protes tanten werden nedergelaten, schaarden zich de bemanning en de overigen die den stoet hadden gevormd, onder wie de vice- consul van Nederland, de heer N. Schott de consul van Amerika, de lieer Preston de mayor van Doverkapitein Bakkerde scheepsdoctor, de administrateur en de derde stuurman van de „W. A. Scholten de heer Payn, enz. Volgens ontvangen bericht is de geredde mail van het stoomschip W. A. Scholten doorgezonden naar haar bestemming. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Annaland J. H. Wentinck te Nieuwe Tongete Goudi'iaan ftoez.) en te Wijngaarden dr. J. W. F. Gobius du Sart, pred. te Nieuw- en St. Joosland te Kralingen, J. v. d. Bergen, te Gelselaar. Het aantal scholen met den bijbel in Nederland is thans reeds tot ongeveer 450 gestegen. Hiervan worden er 200, welke zich bij de vereeniging voor christelijk nat. schoolonderwijs te Amsterdam hebben aan gesloten, door deze vereeniging met eene jaarlijksche toelage van f200 en fdOG elk, gesubsidiëerd. De heer M. Hertogs uit Middelburg verkreeg Zaterdag acte Middelbaar onder wijs, Wiskunde. K. kok en J. D. v. M. 19 j. lichtmatroos, bei- I den zonder bekende woonplaats, elk tot 1 m. gev. beschadiging: J. G. v. D. 15 j. timmermansknecht Yerseke, tot f 3 b. s. 3 d. h.; mishandeling W. v. H. 28 j., ar beider Goes, tot 1 maand gev. M. d. P. 21 j. ai beider Kapelle, tot f8 b. s. 6 d. h. en P. K. 252 j., arbeider Kapelle, tot f'12 b. s. 8 d. h. beleedigingen mishandeling C. v. W., 41 j., landbouwer Scrooskerke, tot 2 m. gev. Vrijgesproken zijn M. B., 27 j., werkman Schoondijke, thans gedetineerd, beklaagd van diefstal, en C. K., 21 j., arbeider Kapelle, beklaagd van mishandeling. Het vonnis der Middelburgsche recht bank, in zake een werkman te Sluis beklaagd van mishandeling, werd Zaterdag door het Haagsche gerechtshof bevestigd. P. d. R. te Amsterdam had op 31 Aug. 1887 een welkomstlied vervaardigd aan Domela Nieuwenhuis. In dit lied kwamen uitdrukkingen voor, beleedigend voor den minister «Du Tour van Bellinchave, die lage Koningsknecht.» Van die fraaie blaadjes had hij er 30.000 gekocht en verspreid. Do getuigen waren politieagenten of socialisten. Een dezer laatsten zei den eed op«Zoo waarlijk helpen mij de Goden almachtig»! want zei hij, er zijn er drie. Tegen de R. werd 4 maanden gevangenisstraf geëisclit. Mr. Paap, de pleitbezorger der socialisten, vond in de uitdrukking niets beleedigends en vroeg vrijspraak. Goes. Weder hebbeu zich in deze stad drie gevallen van trichinosis voorgedaan, en wel in één gezin. Man, vrouw en knecht zijn na het gebruiken van rauwej worst onge steld geworden. Het varken was gemest aan de leerlooierij. Het huisgezin van den man die het slachtte, is niet door de ziekte aangetast. Trouwens deze laatsten hadden wel gekookt, doch geen rauw varkensvleesch gegeten. Burgemeester en Wethouders heb ben per publicatie hunne vroegere waar schuwing tegen het gehiuik van rauw var kensvleesch herhaald Zaterdag heeft men bij het graven van een aardappelkuil in den Wilkelminapolder bij het Goesche Sas een lijkkist gevonden, waarin zich het geraamte van een mensch bevond. Jammer dat de vinders niet dade lijk daarvan aangifte deden, want enkelen hadden zich reeds van sommige beenderen meester gemaakt. Wolfertsdijk. Tusschen Zaterdag en Zondagnacht hebben een of meer personen de aardigheid gehad bij onderscheidene in gezetenen aan den Papen weg achter het dorp het hek of sluiting hunner eigendommen van hun plaats te nemen en een eind te ver wijderen hieronder was een zwaar hek of hofdam, dat onmogelijk door éen persoon kan zijn afgenomen. In den loop van dit jaar heeft dit meer plaats gehad, zoodat het te hopen is dat eindelijk het de politie moge gelukken de schuldigen op te sporen. Kruiniugen. Vrijdag 25 November gaf liet fanfaren muziekgezelschap «Eendracht maakt macht», onder leiding van dhr. H. C. Baarens, voor een t-lrij opgekomen publiek, zijn eerste winterconcert. Na eeni- ge stukken ten gehoore gebracht te hebben werden nog een paar comediestukjes opge roeid. De stukken werden zooals gewoon lijk goed afgespeeld, en niets stoorde de vreugde, zoodat men allen wel voldaan huis waarts ging. Vrijdagnacht heeft men te Westkapelle ingebroken in de woning bij den molen van wed. v. Rooyen. Verschillende kleederen ter waarde van f 100 werden ontvreemd. Te Cadzand werd een echtpaar Maan dag verrast door de geboorte van drie kinderen. Te Koewacht is opgericht de sociëteit «de Rookers». Verleden Zondag deden de heeren een uitstapje in de blauwe kiel met een rooden strik er op en de Goudsche lange pijp in den mond. Een der leden is de pij penstopper, en heeft daarvoor een reusachtigen zak tabak bij zich terwijl een ander de rookers spoedig van lucifers voor ziet. Ylissingen. De Zaterdag op de Rassen ■an Westkapellegestrandde Engelsche Schoe- al. T„lnn c A no rvaphtcj OVP1 Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Vrijdag zijn veroordeeld wegens: diefstal: C. C. K. 20 j., werkman Schoondijke, thans alhier gedetineerd, tot 3 m. gev. desertie van boord: A. B. 21 j, VUI1 TV CötRajzc.iiu^w.«.. ner Queen of the Isles is des nachts over de banken heengeslagen en zit thans tegen den dijk tusschen Domburg en Westkapelle. De equipage, bestaande uit vijf man werd door den Belgischen loodskotter no. 13 ge red en te Vlissingen aangebracht. Het vaartuig was bestemd van Villinora naar Antwerpen. Yeere. Heden nacht woedde alhier een hevige brandeen hoog gebouw brandde geheel af, de aangrenzende gebouwen o. a. de Chr Ger. Kerk, werden behouden. Heinkenszaud. Zondagavond werd bij een ingezetene alhier de slager ontboden om een koe den hals at te snijden om 's Maan dags daaropvolgende het dier uit te venten. De Prov. Veearts dhr. B. Vermande keurde echter het vleesch al en in plaats van dienst te doen als voedsel voor den mensch werd het door de politie onschadelijk gemaakt en in den pot gestopt. Vrijdagavond trok een groote menigte volks door de straten van Middelburg, aan welks hoofd het beruchte drietal wandelde, dat, vei'dacht van den diefstal bij den heer Jeroiiimus, onlangs eenigen tijd in het huis van arrest doorbracht. Het scheen een omgang te zijn ter eere van V. E. dien dag uit de gevangenis te Goes alhier aan gekomen. Het waardige span was van blauwe dasjes voorzien, ten teeken dat de politie een blauwtje geloopen hal. Nu en dan hoorde men roepenwij zullen het maar blauw blauw laten. -- Het ging kroeg in kroeg uit terwijl voor af wisseling gezongen werd: Het gild van Jeronimus gaat nooit verloren. Helukkig hadden er geen verdere ongeregeldheden, waarom het natuurlijk te doen was, plaats. Zaaiii-lag. 27 Nov. '87. In den laatsten lijd werd hier in deze gemeente gejaagd (foor personen, die niet voorzien waren van eene akte en vergunning en wel bij voor keur des zondagsmorgens. Om zulke per sonen in handen te krijgen, gaat echter niet gemakkelijk, aangezien ze even listig als gevaarlijk zijn. Evenwel had onze gemeente-veldwachter, VV. van Petegem, hedenmorgen liet genoe gen, een dergelijken jager, L van Cadzand geheeten, arbeider alhier, op heeter daad te- betrappen. Bovengenoemde veldwachter had zich in de vroegte in verdekte stelling opgesteld. Het duurde echter niet lang of L. v. C kwam, al jagende, in zijne nabijheid. Van Petegem, zijn kans gunstig ziende, kwam eensklaps uit zijn schuilhoek te voorschijn sommeerde hem zijn geweer af te geven, hetgeen echter door Cadzand geweigerd werd. Eensklaps zette van C. het op een loopen, en wipte over een sloot, maar werd na een twintig of dertig pissen loopens ingehiald. Weldra ontstond er een worsteling tus schen, hen om het «mein» en het «dein» met andere woorden, om het geweer. Beiden vielen op den grond, dwars over het geweer, waarvan ile beide loopen geladen waren. Na een hevigen tegenstand van de zijde van Cadzand werd van Petegem, het geweer meester. Van liet een en ander is proces verbaal opgemaakt. Door de bemoeiingen van bovenge- noeinden veldwachter is ook verbaal opge maakt tegen zekeren A. van Cadzand, die zonder vergunning jagende was, in een anders jachtveld. In sommige bladen komt inderstaand e raad voor aan de landbouwers en allen die spek, enz. aan den zolder hebben. De raad is echter algemeen bekend. Hij luidt: Wie zijn spek en varkensvleesch wil be waren tegen ransig-of garstig worden, bange het niet in kamers, waar een gesloten kachel gestookt of's avonds de lamp gebrand wordt. De hooge temperatuur doet het vet smelten wat zeer nadeelig is. Nog een wenk aan onze landbouwers Dezer dagen werd een in den omtrek van Wernigerode gevangen mol microscopisch onderzocht en daarbij bleek dat dit dier vol trichinen zat. De landbouwers wachten er zich dus voor de gedoode mollen op de mesthoopen te werpen, waar de varkens ze vinden en verslinden het is beter dat zij ze vernietigen of diep onder den grond begraven. Een veldwachter te Meersen snapte ver leden week een metselaar, die vroeger tot 18 maanden gevangenisstraf was veroordeeld wegens mishandeling van een jachtopziener. Hij had die straf nog niet kunnen onder gaan, wijl hij naar Duitschland gevlucht was. Nu was dezer dagen de vrouw van den veroordeelde bevallen en had hij de onvoorzichtigheid haar te gaan bezoeken. Voor den veldwachter hier een goede vangst. De man is nu in bewaring. Te Kralingen nam een driejarig kind, dat men zonder toezicht gelaten had, een flesch met olie en loog, die in een portaal stond. Het kind dronk er van, met het gevolg dat zij kermende van pijn op den grond viel. Een industrieel te Tilburg heeft aan het Algemeen Verzekeringsfonds voor werk lieden de aanzienlijke gift van 500 gulden geschonken voor het Oudeliedenlonds. De dief die te irnliem dezen zomer in een woning t lUOO stal, tijdens de be woner naar Kevelaar was, is gesnapt, nadat hij nog een belangrijken diefstal elders ge pleegd had. Twee schippers te Zwartsluis zijn de vorige week ongelukkig aan hun einde ge komen. De een viel in het ruim van het schip en brak den nekde ander viel over boord en verdronk. Op het landgoed Berckenhof onder Arnhem heeft men, bij liet omspitten van den grond, eene urn gevonden, waarin zich beenderen met houtskool bevonden. De geachte pastoor van Bezel bracht Vrijdag een bezoek aan zijne geboorteplaats te Weert. Daar had hij het ongeluk van de trap te vallen. Hij kreeg een hersenschud ding, en overleed spoedig. In «de Indijke» bij Bolsward is wonderbaar veel visch gevangen. Eenige heeren gingen eens met de zegen aan het werken vingen zooveel dat de netten bijna scheurden. Lang niet alles kon vervoerd worden, zoodat zij nog een gedeelte te Parrega moesten weggeven. Meer dan dertig huisgezinnen werden op een heerlijk vischmaal onthaald. Tusschen de stations AalteH en Winterswijk heeft zich een onbekend man, fatsoenlek gekleed, tot den boerenstand beboerende, op de rails geworpen, toen daar een locaaltreiu aankwam. De machinist zag den man uit het struikgewas komen, doch kon niet tijdig stoppen. De man werd in twee stukken gereden. Te Amsterdam viel Woensdag een kind in een kuil met ongebluschte kalk zij zou er zeker in gestorven zijn, indien niet een zevenjarige knaap haar nagespron gen was en haar er uit trok. Het was Laurei s Reinharl Kooleinans Beynen, naam genoot van zijn overleden oom, den gezag voerder op de Noordpooltochten met de Barentsz. Hij is hersteld van zijn brand wonden, doch het kind ligt bedenkelijk. Er zit moed in dien jongen, gelijk die ook zat in zijn grooten oom den zoo vroeg ont slapen zeeofficier. Er was onlangs te Dordrecht een ge heimzinnige diefstal gepleegd in een woning aan den Dubbeldamschen weg. Dezer da gen waren een paar knapen op de balken in het Maartensgat aan het spelen, toen zij onverwachts een bus in het watc-r vonden met 48 stukken geld (francs enz.) en een blikken doch door de dieven geledigden trommel, van den tiiehtal afkomstig. De vader van den kleinen vinder bracht het gevondene bij de politie. Vele werkloozen te Nijmegen trekken thans naar Duitschland, om daar werk te zoeken. De stoomboot Laurens Janszoon Koster, die op Keulen vaart, geeft vrijen overtocht naar Keulen in welks omtrek een groot grondwerk is aanbesteed. Zekere VI. te Stads Musselkauaal schijnt in dronkenschap Woensdagavond te water te zijn geraaktalthans men vond den volgenden dag zijn lijk in de vaart; de flesch lag bij hem. In zijn woning brandde de lamp nog. In de woning van dezen eens zoo welgestelden man zag het er erbarme lijk uit. Er was geen beddegoed, en bijna g'en huisraad. Wat de sterke drank al niet doet. De kapitein van het Engelsche stoom schip «Prius Leopold» heeft op weg van Newcastle naar Lissabon, den 13n dezer te 4.30 nm., op de hoogte van St. Catha- rina's punt, een grooten luchtballon in het water zien vallen. Hij naderde den ballon tot op 20 yards afstand, toen hij de machine deed stoppen, doch zag geen spoor van leven. Een manshoed dreef op het waterde duisternis begon te vallen en het stoom schip vervolgde de reis. Men vermoedt dat de ballon de «Arago» is, waarmede Lhoste opsteeg. Een onfeilbaar middel. Tooneel Een stampvolle spoorwegcoupé bij een hitte van tachtig graden in de schaduw. In een hoek zit een passagier, die nu en dan een onderdrukten kreet slaakt, als leed hij hevige pijnen. De medereizigers vragen deelnemend, wat hem scheelt en met een benauwde stem geeft hij ten antwoord«lk ben eer gisteren door een dollen hond gebeten mijn eenige hoop is nog Pasteur 1" De trein is het naaste station voorbij, de pijnen van den reiziger hebben opgehou den hij zit alleen in de coupé. Aan de W. Allg. Ztg. vreeselijke gebeurtenis gemeld nacht van 20 October in het Ri Werehopystrizkofe, belioorend vernement Mohillew, is voor) choolgebouw, waarin zich op »eertig schoolmeisjes bevonden, ii toe afgebrand. Zestien kindere de vlammen om. Het vuur is door onbekende gekomen op de trap die naar dieping leidde, waar de meisji versperde dezen den uitweg. D deren drongen in doodsangst het der leerares binnen, die hare tege van geest wist te behouden, meisjes het venster uit te s] was het eenige redmiddel. Ve aan het bevel en sprongen vu hoogte op de straat. Zij kwaï met lichte verwondingen af. Ma; waren in hare vertwijfeling i sprong te bewegen en verstopte kasten en onder tafels of stoi dichten hoop bij elkaar. Eindelijk sprongen ook de hare oude, gebrekkige moeder ster. De laatste sprong met lie beneden, maar werd door een gelukkig in haar val gestuit. Ee sprong ook uit een venster en I het minste letsel. Intusschen trachtte men me ladders de kinderen, die nog in Ik huis waren, te redden. Een bi eerste, die de ladders beklom, zich echter terugtrekken. Een jo nichtje onder de achtergebleven was gelukkiger. Boven op de ladd riep hij het meisje bij haren kwam aan het venster en de je tilde het door rook en vlamuu en wilde zijn dierbaren last de dragen, toen deze, verkoold, ineen redder en geredde uaar omlai Toch zijn beiden er met lichte afgekomen. De zestien meisje dood in het brandende huis voi van acht- tot elfjarigen leeftijd, bijna allen kinderen uit nabui waar geen scholen zijn. In twt was het schoolgebouw een puinh weer was niet aanwezig. Van 25 26 Nov, GOES. Geboren Adriaan Ci Chr. Nonnekes en J. A, van Hoi Van 26 en 28 Nov. '8 BevallenD. de Lange geb. P. Willems geb. Murk d. J] ondina geb. Adriaanse d. Overleden J. G. Denevers 2 j M. Zwitink 85 j. man van M. .1. H, J. de Vrome 3 j. z. J. 58 j. wed. van A. C. de Maafj Coppieters 42 j. man van J. li| S. M. Graaf 67 i. wed. van Aan het Commissariaat van Goes zijn terug te verkrijgen Een rood lintje met drie belli Schaar met ketting. Een Ring sleuteltjes. In den namiddag van 22 is onder de gemeente Zw.duwe spoorweglijn, door de politie ai eene doofstomme vrouw, oud on jaren, klein van gestalte, gekleei en rok, blauw met witte bloe hoofddoek. Zij kan geene med doen door teekens of schrift. Bij haar zij n gevonden een zak irj lompen, een paternoster. De commisaris van politie te zoekt beleefd inlichtingen, b. paalc betreft de herkomst dezer vrouw Zaterdag 3 December. Domburg, 3 uur, in Schuttel! bouwen van een dubbel woonhu Inform, dhr. J. Scheele Dz. te Tern I stekken a f 0,75 bfi den uitgever te Terneuzen. Woensdag 30 November, lloetlekenskerke, door M. Trampi ^^Tiofstede bij Verbeek, 11 uur70 ii pen en 2 gedresseerde Schaaphondei I dhr. Pelle. Kruiningen (verpachting) in hi I Jong, 3 uur, door Not. Prins: f Bouwland. Perceelen en massa. Kolijnsplaat, 6 uur, in „do Pat I Not. Huvers1 perceel Bouwlani 202,80 A. 1 dito in Klavorweg 151 1 Hoveniering 280 c.A.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2