I Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Tvordt gij het ook, zoo gij flO aar. de grondbelasting betaalt. Ook u wen ch ik dus in dit geval geluk met u, zij het ook betwistbaar, nieuw verkregen recht. Zeer hoop ik dat gij het zult handhaven om er uwen naaste, uwe partij, uw vaderland voordeel mede te doen. Uw aanstaande medekiezer, VERPEN. Zeeland, 19 Nov. 1887. 21 Nov. '87. Axel, 19 Nov. '87. Een 44 tal Antire volutionairen uit Axel, Terneuzen, Zaamslag en Hoek waren heden middag samengeko men om over het nut van de oprichting eener Antirevolutionair Kies vereeniging met elkander te beraadslagen. Nadat de heer A. Luteijn het doel van de samenkomst had medegedeeld, bleek spoedig, dat alle opgekomerien van het nut eener Kiesver eeniging overtuigd waren. Zij lieten zich allen als leden inschrijven. Voorloopig is een Bestuur gekozen, dat. wanneer de nieuwe kiezerslijsten bekend zullen zijn, zal aftreden. Uit elke plaats, I ehalve uit Hoek, dat slechts één vertegenwoordiger op de ver gadering had, i* een 3 tal leden gekozen, die samen het hoofdbestuur uitmaken. Die 9 leden benoemden uit hun midden de heeren A. Luteijn, uit Axel, H. Wolfert uit Terneuzen en D. de Hijcke uit Zaamslag, om een concept-reglement te ontwerpen, en in orde te brengen, wat nog verder geregeld moet worden. Moge deze vereeniging rijken zegen op hare werkzaamheden ondervinden. Dhr. dr. Brandts te Wemeldinge heeft tegen 15 Dec. aanstaande, zijn ontslag aan gevraagd als gemeentegeneesheer en denkt zich metterwoon te Papendrecht te vestigen, terwijl door dr. v. Selrns te Ierseke om gezondheidsredenen een verlof van 3 4 we ken aangevraagd, is met voorziening van een plaatsvervanger, hetwelk B. en W. hem verleend hebben. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Yerseke op Vrijdag den 18 November '87 des namiddags ten 3 ure. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de oudste wethouder de heer J. Lemson. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Door den Voorzitter worden medegedeeld de navolgende ingekomen stukken die voor kennisgeving worden aangenomen Eenige Provinciale en Staatsbladen. Brieven van Gedeputeerde Staten inhou dende le machtiging aan het armbestuur tot het verleenen van bijdragen aan de ge meente in de kosten van het lager onder wijs en in die van den geneeskundigen diensthunne goedkeuring tot het beschik ken over den post voor onvoorziene uitga ven, dienst 1887 en 3e goedkeuring tot het aangaan eener geldleening van f800 voor het aankoopen van een Torenuurwerk. Daarna wordt aan de orde gesteld een verzoek van den geneesheer A. van Selms om eervol ontslag uit die betrekking bene vens een later ingekomen verzoek om zijn aanvrage om ontslag als niet gedaan te beschouwen. De Voorzitter zegt dat het laatste verzoek is ingekomen tusschen den tijd dat de oproepingsbriefjes aan de raads leden zijn rondgezonden en het uur der vergadering, daar anders deze vergadering wel zou kunnen gespaard geworden zijn en hij stelt voor het laatste verzoek in te willigen en den heer van Selms geen ont slag te geven. De heer Sauer maakt de opmerking dat onder het verzoek om ontslag nog een Post scriptum staat en bespreekt de wispeltu righeid van den dokter, daarbij voegende dat hij met een week of vier wel wéér eene aanvrage om ontslag kan doen. De heer Van Oeveren zegt dat de heer Sauer niet goed over de zaak denkt en vraagt of dè gemeente en vooral de armen, niet goed door hem worden bediend. De Voorzitter zegt dat mén den dokter niet eeuwig kan houden, hoewel hij toch ook eenigszins met den heer Sauer instemt om trent zijne wispelturigheid, waarop de heer van Oeveren antwoordt dat er weer dadelijk geen andere dokter is. De heer Sauer zegt dat er volgens het oordeel van den dokter een genoegzaam aantal sollicitanten zich zullen aanmelden, dat hü zoodoende met den Raad den spot drijft. De heer Sinke vindt het jammer dat het verzoek gedaan is doch is het met den heer van Oeveren volkomen eens. De Voorzitter wijst ook nog op de ad- vertentiekosten voor de oproeping van sol licitanten en gedurende een paar maanden liet gemis van een dokter. De heer Hartog erkent dat de dokter wel wispelturig is maar dat het toch een goede dokter is, die altijd gereed is zijne hulp te verleenen, 'tzy by dag of nacht i bij rjjk of arm. Men weet wel welken dokter men heeft maar men weet niet wien men krijgen kan. De Voorzitter is van meening dat er over dit onderwerp genoeg is gediscussieerd en brengt het verzoek om zijne aanvrage om ontslag in rondvraag welk voorstel met 6 tegen ééne stem, die van den heer Sauer wordt verworpen, en alzoo het laatste verzoek om zijne aanvrage om ont slag als niet gedaan te beschouwen wordt ingewilligd. Vervolgens worden door den heer Schipper eenige aanmerkingen gemaakt omtrent de straatverlichting, waarop de Voorzitter ant woordt dat er nu andere petroleum wordt ge bruikt en het licht nu wel verbeteren zal. De heer Sauer vraagt of de lantaarnopste ker eene instructie heeft, waarop de Voorzit ter antwoordt dat het ontwerpen dier instruc tie, de Burgemeester op zich genomen heeft. De heer Sauer maakt de opmerking dat dit niet verantwoord is voor Burgemeester en Wethouders. De Voorzitter zegt dat het ontwerpen eener instructie alsnu aan den Secretaris is opgedragen. De heer Sauer maakt aanmerking op den dam op het Bekhof waarin zich slechts 2 cementbuizer. bevinden en zou er gaarne 4 zien. De heer van Oeveren zegt dat er op de be grooting veel bezuinigd geworden is. De heer Sauer zegt dat er toch een batig saldo is en de kosten gering zijn. De Voorzitter zal er nota van nemen voor het Dagelijksch bestuur. De heer Sauer klaagt er over dat de kinderen in de school de klompen niet mogen aanhou den, waaróp de Voorzitter antwoordt dat er op gelet zal worden. Eerstgenoemde spreekt nog over de afsluiting der riool by P. L. van Oeveren, waarop de Voorzitter antwoordt dat hem daarvan niets bekend is en de heer van Oeveren zegt dat het vergeten is geworden te behandelen in de vergadering van Burge meester en Wethouders. De heer Sinke bespreekt de ligplaatsen der haven en zou wenschen dat de ver ordening strenger werd gehandhaafd. De heer van Oeveren zegt dat in de vergadering van Burgemeester en Wethou ders is besproken om ligplaatsen te verhuren. Dat zou de heer Sinke jammer vinden, omdat het havengeld al hoog genoeg is. De Voorzitter zegt dat het voorstel van Sinke in behandeling zal worden genomen, waar mede de heer Sinke genoegen neemt. Vervolgens vraagt de heer Sinke hoe het met de brandput is gesteld. De Voorzitter antwoordt dat de put is gekocht en betaald. De heer Sinke vindt het jammer dat die put nog niet gedolven is en dat het nu moeielijk zal gaan daar er meer wa{,er in den grond begint te komen. De heer van Oeveren zegt dat het nog best kan, dat het water nog geene moeie- lijkheid oplevert en dat er nog niet veel werkvolk disponibel was tengevolge van het rooien van suikerpenen. De h«er Sinke zegt dat er werkvolk genoeg is waarop dhr. van Oeveren antwoordt dat niet iedereen kan delven. De Voor zitter zégt dat het in behandeling zal wor den genomen by het Dag. bestuur, waarop hjj de vergadering sluit. De directeur-generaal der Staatsspoor wegen heeft geantwoord op het adres van ingezetenen uit 's Heerenhoek, Nieuwdorp en Borsele, om uitbreiding van den dienst der halte in den Noordkraaiert. Heden (Dinsdag) wordt gelegenheid geopend voor elders wonende reizigers om daar uit te stappen. Tot nu toe werd dit alleen des avonds toegestaan aan personen, die 's morgens waren ingekomen. Die gunstige verandering geldt ook voor Donderdag en andere stopdagen. 't Is wel iets gewonnen, al had men gaarne meer gewenscht, als bijv. liet dagelijks stoppen van treinen; en personenvervoer naar alle station*. Door een verzuim van onzen bericht gever melden wij eerst heden dat te Ho dekenskerke tot lid van den gemeenteraad gekozen is in de vacature Duijnkerke, dhr. L. v. Doeselaar met 25 van de 35 stem men. Het aantal kiezers bedraagt 61. Te Kloetinge overleed Woensdag avond de hr P Wisse, oud 64 jaren, in leven lid van den raad en wethouder en lid van het burgerlijk armbestuur. De overledene was algemeen bemind. De ge meente Kloetinge verliest in hem een zijner beste ingezetener. Zijn heengaan wordt algemeen betreurd. man, is op grond van lichamelijke ongeschikt heid, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, behoudens aanspraak op pensioen en is iu zijn plaats benoemd tot directeur J. Vis, thans in gelijke betrekking te'sGra- venzande, en tot directeur van het post en telegraafkantoor te 's Gravenzand D. tl. W. Laeyendecker, thans in gelijke betrekking te Yerseke. Dr. F. van Gheel Gildemeester, te 's Graven hage, en ds. 1. Montagne Az., te Vhssingen, hebben de benoeming aangenomen respectievelijk tot lid van het hoofdbestuur der Vereeniging tot afschaffing van sterken drank en tot lid der commissie van redactie voor de kleine geschriften (met ingang van 1 Januari aanstaande.; übld De heeren Goeman Borgesius, VV. Van Dedem, De Ruiter Zrjlker, Gildemeester en Van der Goes van Dirxland, hebben voor gesteld op de Indische begrooting voor 1888 te stellen een onderatdeeling 48a. Buiten gewone uitgaven ten behoeve van bij de koffiecultuur ingedeelde huisgezinnen een millioen gulden. Krabbeudijke. Benoemd tot Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur alhier dhr. A. De Kok Jz. Door den Minister van Marine is aan T. Van der Ven met ingang van 16 Nov. jl. ontslag verleend els licht wachter te Zou- telande en in diens plaats met ingang van denzelfden datum benoen.tl P. C. A. Van Hoepen, lichtwuchtei te Baarland, alwaar J. Willemse van Ter Neuzen als zoodanig werd benoemd. De Zeeuwsche propaganda-club, secre taris de heer F. P. Oudens te Arnemuiden, is voornemens, bij genoegzame deelneming, met 1 Ja iuari 1888 een propaganda-blad uit te geven, geheel gewijd aan dj bewe ging voor algemeen stemrecht. Voorloopig zal dan het blad om de 14 dagen verschij nen. Abonnementsprijs hoogstens 30 cent ptr kwartaal, bij vooruitbetaling. In het Groninger Weekblad wordt daartoe de steun der radicalen buiten Zeeland ingeroepen. Ned. Herv. Kerk. Te 's Gravenliage overleed gisteren onverwacht baron Taets v. Amerongen, dienstdoend adjudant des Konings. Hij was geschrokken tengevolge van een begin van brand in zijne woning, De schrik maakte plotseling een einde aan zijn leven. Naar het D. v N. verneemt bestaat het plan ook in Zeeland een afzonderlij ken provincialen katholieken kiezersbond op te richten. Zooals men weet zijn in die provincie de meeste kiesvereenigingen niet tot den algemeenen bond toegetreden. Aan den directeur van het post-en telegraafkantoor te Waalwijk J. H.lSagger- Beroepen te Kats ds. H. J. Huisdier te Reeuwijk te Aagtekerke de candidaat D Bax, te Doorspij k. Aangenomen n iar Nijland bij Sneek door ds. Ph. J. Hoedeinakei, hoogl. te Amsterdam. Kruiningeu. In de vrijdagavond gehouden vergadering van het kiescollege der Ned Herv. Kerk werden tot ouderlingen gekozen de heeren J. Waverijn met 11, en J. Deur waarder met 16 van de 19 stemmen, lot diaken werd gekozen dhr. P. de Smidt. Wemeldinge. Benoemd tot notabelen bij de Ned. Herv. Herv. Gein. alhier, de heerenC. Lii denbergh, M. Marmusse en A. Paauwe. Het classikaal bestuur van Middelburg doende wat des kerkeraads van Vrouwepol der is, heeft een eisch ingesteld tege i de diakenen der Nederd. ger, kerk (thans do leerde) van Vrouwepolder tot afgifte van alle gelden, goederen, boeken en andere bescheiden, die aan de diakonie dier kerk behooren. Mochten die diakens niet bereid gevonden worden om op den bepaalden dag rekening te doen, dati zou het classikaal bestuur wel wenschen, dat zij er toe genoodzaakt zullen worden «zoo door in beslagneming en verkoop hunnpr goederen tot een bedrag van éen duizend gulden als door lijfsdwang met veroordeeling van gezegde personen om het aldus bepaalde saldo tevens aan ver zoekers uit te keeren, en met uitvoerbaar- verklaring van het vonnis, voor zooveel dit saldo betreft bij lijfsdwang en in privé in de kosten van het rechtsgeding.» (Zeeuwsche Kerkbode.) Oost en West-Souburg. Bij de herstemming van notabel is gekozen A. Blaas De heer Dijk, cand. aan de Vrije Universiteit, kon gisteren te Serooskerke, gelijk geannonceerd was, niet optreden. Hij trad te Gapinge op. Vele kerkgangers van elders keerden teleurgesteld van Serooskerke terug. De Synodale partij had namelijk slot en ketting, door de doleerenden van buiten ain de deur van het door hen bewaakte kerkgebouw aangebracht, verbroken. Het kerkgebouw is dus weder in hunne h inden. Het gerechtshof te 's Hage heeft het vonnis der Middelburgsche rechtbank tegen L. P. dienstmeid te Terneuzen, zijnde 6 maanden gevangenisstraf wegens diefstal, bevestigd. - Donderdag werd tegen den logement houder Hegeman te Tilburg, door de recht bank Ie Breda een geldboete van f 25 ge- ëischt, wijl hij op het postkantoor tegen den postdirecteur gezegd had, terwijl hij op den commies der posterijen wees: «Ik heb het niet tegen u, maar tegen dien lummel.» Vlissingen. De equipage van den Duitschen driemastschoener Gustav Adolph verliet Vrijdag het wrak, om, afgemonsterd, over Antwerpen naar Hamburg te vertrekken. Het schip is inmiddels losgemaakt en naar Antwerpen opgesleept. Hansweerd 19 Nov. Eene der ijzeren lichters, bestemd naar Antwerpen en geladen met vensterglas, uit de nabij Vlisingen gestrande schoener «Gustav Adolph», is hedenmorgen, ten gevolge der mist, tegen de plaat van Ossenisse, voor de haven alhier, omhoog gesleept: tegen den avond is het schip met hoog water vlot gekomen en heeft het de reis vervolgd. Het was de JongeDaniel, schipper Rodenburg. Lading ongeveer 70 last. Kruiningen. De arbeider J. O. zich Za terdagavond van den Oostdijk met zijne zuurverdiende spaarpenningen naar het dorp begevende, kocht in den winkel van dhr. A. 13. een deken, dien hij terstond inedenam. Op het dorp nog iemand te spreken heb bende ging hij er heen, doch in plaats van zijn pakje mede in huis te nemen legde hij het voor op de stoep. Een meisje van om streeks 15 jaar daar toevallig voorbij ko mende was zoo brutaal het mede te nemen en er dadelijk mede op de vlucht te gaan. Toen de man uit het huis kwam vond hij natuurlijk zijn pakje niet; waarop hij dade lijk naar den veldwachter ging en weinige oogenblikken daarna wa' de daderes gevon den. Door den veldwachter is hiervan proces-verbaal opgemaakt. Vllssugen. Hier is eenige weken geleden aan gebracht een naambord «Jantje.» Thans is Ook een scheepsroer gevonden, waaruit blijkt dat de «Jantje», schipper De Groot van Sappemeer, inet de bemanning schijnt verongelukt te zijn. Kats. Bij de wed. M. is weder een van de vier zieke paar len gestorven. De twee andere zijn herstellende. Onder Vrouwepohler is een boer en- arbeider met een vinger in een snijmachine geraakt, zoodat hem het voorste gedeelte van dien vinger verpletterd werd. De M. C. meldt dat te Borsele Vrij dag een cobi (rootvogel) geschoten is, die een vlucht had van 1 meter. Cortgeue, 21 Nov. '87. Door het kies college zijn herkozen tot ouderling J. Israe en tot diaken J. Hoebeke. Zaamslag, 18 Nov. Heden benoemd tot hulport lerwijzer aan de Chr. School alhier, de heer F. Boon, te Zaamslag, ingaande 1 Januari 1888. Bij den brand die Vrijdag te Terneuzen plaats had bij dhr. Bolier, zijn vele meu belen, bedden, dekens, kleederen, en mani- facturen een prooi der vlammen geworden. De brand is aangekomen op den zolder, woor deze laatste geborgen waren. Inboedel en manufacturen waren niet. het huis was wel verzekerd. Alleen uit de benedenwo ning heeft men nog iets kunnen redden. Het logement van dhr. Vereijke heeft mede veelgeleden, alsmedede smederij van H. Men schrijft ons uit Yiissingen: Tot op dit oogenblik is nog geen bericht ontvangen uit Queenboro omtrent de afvaart der Prinses Marie naar Vlissingen er. de aankomst van de gisterenmiddag van hier vertrokken mailboot Nederland Te Middelburg doen zich verscheidene gevallen van keelziekte voor, reeds eenige met doodelijken afloop; de meeste gevallen doen zich bij kinderen voor, in een gezin twee kinderen een van drie en een van elf jaar kort na elkaür. Men spreekt ook van gevallen van diphteritis. Sedert enkele dagen is het reizend publiek in de tram Middelburg-VIissingen verrast daar in de 3e klasse een kachel en in de le en 2e klasse waggons verwarmingssto- ven (met warm water) zijn aangebracht. Te Sluis had Donderdag een droevig ongeluk plaats. De knecht van den land bouwer M. is van den hooitas op den dorsch- vloer gevallen. Hoewel hij verwond is, schijnt hij inwendige kneuzingen bekomen te hebben. De valhoogte bedroeg 7 meter. Yiissingen. Zondag voormiddag ten negen ure werd van den wal bemerkt, dat er brand ontstaan was aan boord van den op de reedegeankerden Engelschen 3/m schooner St. Halvard, kapitein Me. Murty tehuis behoorende te Belfast en op reis van Ant- werpen naar Cork met eene la een. Eenige sleepboot en stoomt naar de plaats des onheils, waai werd, dat het schip achter de in lichte laaie stond, terwijl d zich reeds in de booten gered de sleepbooten tot ongeveer elf "■hadden gegeven, mochten zij e: den brand te bemeesteren. Ka Murty was voornemens deze ha te loopen, doch daar het schip aankomst voor de sluis nog i rookende was, weigerde de ha toegang tot het dok alvorens 1 tuigend bewezen was, dat er gt bestond voor eene hernieuwing \ai Nadat het schip op de reede w sleept, begaven twee experten zich op wier geruststellende verklari ongeveer 3 uur in den naniidda op de haven werd gesh ept en r geschut. Het dekhuis is geheel verbia op die hoogte ook twee groote schip zijn gebrand. De oudste buigeres van B Donderdag haar lOOsten verjaard. Anna Cornelia de Coloria, weduv trand Dubois. Zij woont bij hai dochter in. Het schijnt dat de htele gemaakt heeft, om dien zeldzam het oudje te vieren Een juffrouw woning af opdat zij er receptie i den. De kerk gaf haar een H. Mis. gezelschappen brachten haar een stafmuziek en andere corpsen bra serenades. Ook de pers deed ha; zier. Een verslaggever namelijk enkele vragen, waarvan hij de aan de courant zond. Onder ande diensten zij gehad had. En het woordde :»Maar vier in het geh een heelen tijd gewoond bij een Bylandt, waarmede ik dikwijls n trok, als de generaal Koning W adjudant moest volgen.'t VYaso sel dat ik dikwijlsin aanraking de baker van Koning Willem maanden lang eiken dag sprak, met het Koningskind op haren het paik van het paleis wandeld zoo'n prachtig kind, die Konin En de baker was erg op mij g zou nimmer vertrokken zijn vo Bredaeche meisje «even had ges Een kleermaker te Den Hi een zijner klanten een stuk lakt haald, om daarvan een jas te n inoette op weg naar huis een or en ging met hein een glaasje drir zij een oogenblik in de tapper waren, verdween de oude kennii laken. De kleermaker gaf de zt wacht tot de politie het laken ten heeft, om de bestelling uit te vo Te Dordrecht is een pand waarin de fabrikant J. v. Gr duizenden pakken tabak had opgi alle vernield zijn. Men is te Assen bezig de den dierentuin publiek te verkooj mige dieren gingen zeer goedkc hand. Onder anderen werd eer kocht voor 5 cent. Het was et gekraai, gekakel en getier van het vervoer van deze dieren, dit schillende streken van ons lar heengezonden, om in wat meer heid hunne dagen te slijten, o voor goed den mond gesnoerd 1 Een jonge vos was moeilijk te va beet den man, die hem vangen ducht in de hand. Eindelijk werd en met een ketting om den hal woning gesleept. Twee jaar geleden werden bouwers te Hoen-broek zeer on in verschillende weiden appelafvt enz. gevonden werden die met. na stoken en met gifstof gevuld ware het vee er mee te vergiftigen stierf dan ook aan de gevolgen, men tot nog toe den dader nog tien. Thans echter zal men ei meer van te weten komen, daai aldaar de politie heeft aangesprol Het dorpje Hoeusbrock laat nog al van zich preken. Thai er weer onwillige raadsleden te twee malen toe namelijk warei roepen voor eene gemeei.teraadsv en tot tweemaal toe lieten zij oc gemeester alleen komen. Een aannemer te Amsterd onlangs twee portefeuilles. In bevond zich meer dan f 2006. li

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2