CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. EMAN Boot T. YICAT. 1887. No. 23. Dinsdag 22 November. Tweede Jaargang. DOES Lz 'oeken, KEN ENEN, ERÈS Co. Goes. C. LUCASSE, Mr. C. LUCASSE. oomtjalk oventailles, lederen, errokken, Peluche, en, en en Molton enz., VERSCHIJNT G, M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Ter Gedachtenis. iwstraat. ROTTERDAM AM naar GOES UWMAN aan J de JONG •dam Nieuwe rug. Aan de nieuwe kiezers. IT HEID staat loeder de hand- middel om het verenhet ver iet niet voldoet en. GOES. t, Middelburg, isenkerke. RAAD e n r ij z e n b ij Goes verschijnt an de Ned. Ger. /liddelborg; met ir ds. A. Littooij ur. an de kas voor weezen, door Ger. Gem. te t. elren MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02s UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Hoewel het niet op onzen weg ligt, ons te mengen in gemeenteraadsverkiezingen, zoo hebben wij er toch niets tegen, voor sommige gemeenten eene uitzondering te maken; namelijk wanneer we zekerheid hebben, dat er een beslist antirevolutionair candidaat is. Zulk een candidaat heeft Middelburg in en heer een man, die bij beslist antirevolutionairen en bij beslist liberalen gelijkelijk wegens zijn kunde en rechtschapenheid in achting Iis; dien zelfs de Middelburgsche courant nog kort geleden een zeer geschikt man in den raad achtte. De Zeeuw sluit zich daarbij aanen erinnert slechts bescheidenlijk aan het feit, dat in Middelburg's gemeenteraad ge#n enkel antirevolutionair zitting heeft. Vooral ook im des rechts wille kieze elk man, van at richting ook, op Woensdag a. s. den legelijken, oprechten rechtsgeleerde r JICHT, RHEU- 1Nenz. door ierdste gevallen an 1012 uren. Middelburg en 8*- 9,15+10, - ,40f2,30 3,30f, 10,-f 11.-, - 3,304.30-J- 6.—, lan waarbij aan ■dt aangelegd, aan de Keersluis A morg. 7.u. morg. 10.u. ROTTERDAM ïorg. 9,30 u. SSRDAM gensll,u. erdam by den \TGE, op 'tHa- S, Aan de antirevolutionaire partij in de tweede Kamer is een hooggeacht mede stander ontvallen, dien wij in de nieuwe kamer van honderd zullen moeten missen, j Nog is de herinnering niet uitgewischt aan het verlies ven onzen geliefden Jhr. de Jonge, of daar ontvalt aan het christenvolk een andere geliefde tolk, dhr. O. baron v. JVassenaar van Catwijck, kamerlid voor Leiden. Konden wij eenige weken geleden ons verheugen over het gelukkige feit zijner herstelling uit een zeer ernstige krankheid, zoodat wij zelfs in de zitting van 11 Octo ber nog en weer een zijner redevoeringen mochten beluisteren, hoe kortstondig was de blijdschap zijner vrienden. Spoedig daarna beklom hij andermaal het ziekbed, helaas! om niet weer op te staan. Zijn rede van 11 Oct., waarin hij zij n harteleed uitsprak over de teleurstelling van het chris tenvolk in zake het goed recht van het vrije christelijk onderwijsen waarin hij namens zijne partij aan de overzijde de hand der samenwerking bood, met het oog op de nieuwe kiezers, voor wie hij in zijn meer dan twintigjarige loopbaan telkens weer met den gloed der overtuigin? had gepleit, die rede blijkt zijn zwanenzang geweest te zijn. Welk een zegen voor zijne nagedachtenis, dat in die laatste rede, gelijk in zoovele redevoeringen van dezen vromen edelman, de warme toon der oprechte sympathie voor ons volk en onze beginselen viel te be luisteren. Aanverwant van Groen, wien hij in de ■Kamer opvolgde, en wiens erfgenaam hij Was in meer dan een opzicht, had hij met toen grooten antirevolutionair zeker ook At gemeen dat hij wist wat hij wilde, en met waardeering ook van andersdenkende vrienden op kerkelijk gebied, steeds een open hart had voor de "beleedigde onder teekenaars van het volkspeiionnement |jYe!'i een sc'loon woord sprak hij in 1873 in de Kamer bij het onverwachte overlijden van Van Loon Hoe bezielend was zijn woord in 1879, na de invoering der noodlottige schoolwet, in de vergadering van Christelijk Nationaal te Rotterdamwaar hij zich niet schaamde als president der antirevolutionaire Kamer club meê te deelen, hoe hij en zijne vrienden vaak met gebogen knie, in de eerste plaats bij den Heere, om recht vroegen voor het verdrukte Christenvolk 1 Hoe hartelijk was zijn toespraak in 1884 op de de begraafplaats Ter Navolging te Scheveningen, bij de plaatsing van den ge denksteen op het graf van Groen In zijn leven, maar vooral in de laatste dagen blonk ook in dezen grooten man de heerlijke genadegave uit, dat hij zich niet anders dan als een arm zondaar kende, en alleen in het bloed des Kruises vrijspraak en gerechtigheid had. Zijn heengaau, voor hem een winste, laat een droevig ledig achter want hem was veel gegeven en hij deed zooveel. Trooste de Heere de treurende Vrouwe, zijne kinderlooze Weduwe in hare verla tenheid. En verwekke Hij meerdere mannen van invloed als hij, die zich hun Heiland en hun Bijbel, zelfs in de hoogste kringen, ook in 's lands vergaderzaal, niet schamen Waarde Vrienden Ik hoor u al zeggen Nieuwe Kiezers Daar hoor ik toch niet bij. Eilieve, zegt dat zoo gauw niet Mis schien zijt gij er bij en gij weef hét zelf niet. Staat mij daarom toe dat ik het u uitleg. Ik zelf heb het ook niet geweten. Maar ik heb er den schoolmeester eens naar gevraagd. En die goede man heeft het mij haarfijn uitgelegd. Ik ben ook bij de nieuwe kiezers. Wilt gij weten, vrienden 1 of gij er ook bij behoort? Of gij ook zoo God u het leven spaart in April met de nieuwe kiezers ter stembus zult gaan Leest dan eens met aandacht mijne let teren, en laat u nu eens niet afschrikken, als ik af en toe eens een niet-alledaagsch, een vreemd woord gebruik. Ter zake dan. Art. 7 der Additioneele Artikelen in onze nieuwe Grondwet geeft drie kenmerken aan de hand, waaraan gij zien kunt, of gij kiezer wordt. Wie volgens het eerste ken merk geen stemrecht erlangt, kan er wel licht nog volgens het tweede door, en ook zullen er zijn, die alleen volgens het derde kenmerk kiezer kunnen worden. Over het eerste en tweede kenmerk ga ik met u praten. Het derde kenmerk neem ik later met u onderhanden. Let nu eens goed op 1 Kiezers zijn zij, die naar een gestelde huurwaarde in de personeele belasting ijn aangeslagen. Vervolgens zij, die in de grondbelasting betalen minstens 10 gul den. En eindelijk de kamerbewoners, door den minister met het monsterachtig leelijke woord lodgers bestempeld. Nu vertrouw ik, vrienden dat gij nog niet veel wijzer zijt geworden. Dit wil ik ook gaarne gelooven. Ik heb nog niets gezegd. Ik wensch a alleen nog op te merken, dat ik niet weet hoeveel zielen er in de kom van uwe gemeente wonen. Dat moet gij zelf weten. Maar dit weet ik wel, dat er in Zeeland geen stad of dorp te vinden is met meer dan 16 duizend zielen, niet waar! Ik wil u eens een kijkje gunnen in mijn belastingpapier. Daar staat met groole letters op Per soneele belasting. En dan met kleine letter De ondergeteekende verwittigt n, A. Verpen, dat gij in de personeele belasting zijt aangeslagen i°. Wegens huurwaarde f 4,50. 20. deuren en vensters. 3,96. 30. haardsteden 3,60. 4o. mobilair3,30. 5». dienstboden 6°. paarden Totaal in hoofdsom f 15,36 Nu volgen nog eenige 'procenten voor het Rijk en de gemeente. Maar die zal ik u nu maar niet laten zien Die zijn u voor ons doel niet nut. Eigenlijk hebt gij met mijn aanslagen onder no. 2, 3, 4, 5 en 6. ook niets te maken. En met de hoofdsom ook niet Wij hebben alleen te. maken met no. 1. Daar staat: wegens hnnrwaarde. Ik behoef u dus niet meer uit te leggen dat het eerste kenmerk om kiezer te zijn niet doelt op de huishuur die gij betaalt, of de huishuur die gij voor uw huis kunt trekken als gij het verhuurt; maar alleen de huurwaarde waarvoor gij zijt aangeslagen op uw aanslagbiljet, personeel. Ook behoort u te bedenken, als daar op uw belastingpapier van huurwaa.tde gespro ken wordt, dan is dat niet de werkelijke huurwaarde, maar de geschatte huurwaar de, die door de heeren schatters is vastge steld en in den regel lager is dan de werkelijke.- Veelal slechts het, drie vijfde gedeelte er van. Een huis dat u per jaar f50 opbrengt, heeft op uw belastingpapier misschien slechts een huurwaarde van f 30., een billijkheid die de hatelijkheid der belas tingen wel een weinig tempert. Schenkt mij nu nog eens uwe aandacht vriendenWonen er in de kom uwer gemeente minder dan 3000 zielen 2 Dan moet de huurwaarde minstens f24 bedra gen. Telt de kom der gemeente eene be volking van 30005000 zielen, dan moet de huurwaarde minstens f 28 bedragen. Van 50008000 zielen moet ze minstens f33 bedragen. Voor gemeenten van 800012000 zielen is een huurwaarde van minstens 1 38 noodig. Gemeenten van 1200017000 zie len vorderen een huurwaarde van f44 en hooger. Te Middelburg is dus kiezer wie in de personeele belasting is aangeslagen wegens een huurwaarde van minstens f 44. Te Goes en Zierikzee van minstens f33. Te Tholen f28. Terwijl ze op de meeste dor pen wel f 24 zal bedragen. En daar deze aanslag vijf ten honderd van de huurwaarde bedraagt, hebben we in ons aanslagbiljet een gemakkelijk middel, om uit te maken, of we kiezer zijn of niet. Ieder n.L, die «wegens huurwaarde» is aangeslagen voor eene som van minstens f 1,20 in de meeste dorpen van Zeeland, die weet daardoor, dat hij het vereischte kenmerk, om kiezer te zijn, bezit. En in de andere plaatsen? Leest daartoe aandachtig onderstaand lijstje maar eens over: Men betaalt om kiezer te zijn: f 24 ia gemeenten met eene bevolking beneden 3000 zieldus f 1,20 aanslag 28 -8 3000 tot 5000 1,40 33 s 5000 8000 1,65 38 a 8000 12000 1,90 44 12000 17000 2,20 l 49.a 17000 24000 „2,45 Nu heb ik u straks al gezegd vrienden, dat ik kiezer wordimmers op mijn be lastingpapier staat: «wegens huurwaarde f4,50.» Dat zou in Amsterdam reeds vol doende zijn, laat staan in Zeeland. Staat er nu op uw papier wegens huurwaarde f 1,20» of meer. En in de steden fl,40 of tl,65 of f 1,90 of f 2,20 of meerdan reik ik u de hand, dan zijt gij kiezerDan wensch ik u geluk met uw verkregen recht, en noodig u uit er ten allen tijde een ver standig en Gode verheerlijkend gebruik van te maken. Als dus een uwer vrienden tot u zegt Op mijn papier staatwegens huurwaarde f 1 of i 1,40 of nog minder, zegt hem dan maar gerust, dat hij geen kiezer wordt. Hij dient dan nog wat geduld te hebben tot hij wat meer «kenteekenen v-au geschikt heid of maatschappelijken welstand» ver toont of tot een wijzer Kamer dan de nu overledene een regeling van het kies- en stemrecht zal hebben gemaakt, die naar anti-revolutionaire leer alle huis vaders of hoofden van huisgezinnen kiezers maaktof, naar der radicalen eisch, aan alle Nederlanders, (dat wil zeggen algemeen) stemrecht geeft A Nog een oogenblik vraag ik uwe aandacht voor de overweging van bet tweede kenmerk. Daartoe laat ik u het belastingpapier van mijn vriend Raat eens zien. En wel het papier waar boven staat: Grondbelasting. Daar staat Ik verwittig u, Pieter Raat, dat gij zijt aangeslagen "Wegens Gebouwde Eigendom, f 7,08. "Wegens Ongebouwde Eigendom - 9, Vereenigd bedrag f 16,08. Dus is mijn vriend Raat ook kiezer. Want volgens het tweede kenmerk moet iemand minstens f40 in de grondbelasting betalen, en ten volle betaald hebben, om kiezer te zijn. Maar, zult gij zeggen, zoo iemand zal dan ook wel een huis bewonen, waarvan de huurwaarde minstens op f24 wordt geschat en hij zou dus volgens het eerste kenmerk al kiezer zijn. Pardon, "VriendenWij kennen grondeigenaars die in een goedkoop huisje wonen. Ook die als kostganger bij een familielid inwonen. Deze krijgen nu alleen volgens het tweede kenmerk stemrecht. Ik weet welnu zijn er lieden die meenen dat men f 10 in hoofdsom en rijksopcenten moet betalen, maar dit kan ik nog niet gelooven. Zoo het echter waar mocht blijken, dan zou mijn vriend nog geen kiezer zijn. Want op zijn biljet staat: Terwijl liet bedrag der hoofdsom en rijks opcenten is f8,21. En daar dit beneden de f '10 is, zou hij ook zelts bij zijne f 16 grondbelasting nog geen kiezer zijn. Ik houd mij echter aan het algemeene gevoelen, en volgens dat is hij kiezer en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1