Rechtszaken. Tweede Kamer. Gemengde Berichten. Politie. Burgerlijke Staiu Marktberichten. Aanbestedingen. Overzicht can Verkoo\ Goes. Uitslag van de gisteren gehouden verkiezing voor drie leden in de commissie van toezicht op 't beheer der kerkelijke goederen der Ned. Hervormde Gem. al hier. 158 briefjes waren ingeleverd waar onder 1 van onwaarde, alzoo 157 geldige, volstrekte meerderheid 78 stemmen. Hiervan verkregen de heeren E. van den Bosch 90, W. Cense 88 en A. Steketee83 stem men; welke alzoo gekozen zijn. Verder be kwamen de heeren H. J. Roskes 03, J. PijkeOl, M. van Liere Cz. 52, Jan Pijke 11, M. van Liere 8, D. T. van de Yijver2, J. P. Boshofl'2, en J. Brouwer 2 stemmen. Verder bekwam nog ieder 1 stem M. Dekker, J. Engelblik,C. den Hollander, A. Foudraine, C. Marinisse en J. van Liere. De verkiezing gold 1 vacature, door het overlijden van dhr. A. Timmerman en door periodieke attreding der heeren L. Meijler en J Brouwer. 's Heerenlioek. Alhier werden als leden van het kiescollegie herkozen de heeren A. Bolier, D. DuiveDwaard en M. Slabbekoorn, en gekozen D. Schipper. Te Heinkenzand. zijn in de tlerv. Kerk tot Notabelen herkozen dhr. J. van Duijven bode met 20 euJ. Slink met 18 stemmen. Oostbnrg. Tot Notabelen werden herbe noemd de heeren J. Otto Risseeuw, Iz. Risseeuw, C. Ie Nobel, H. B. Maal Hewig. Te Groningen is met goed gevolg het le natuurkundig examen afgelegd dooi den heer C. E. Plugge van O. en W. Souburg. Eergisteren herdacht de hoogleeraar dr. C. H. D. Buijs Ballot te Utrecht den dag, waarop hij 40 jaren geleden het hoogleer- aarsambt aanvaardde. Hem werden vele bewijzen van belang stelling en waardeering geschonken. O. a. werd den jubilaris overhandigd een oirkonde van de stichting eener Buijs Ballot medaille elke '10 jaren uit te reiken aan den binnen- ol buitenlandschen geleerde, die zich op het gebied der rnete: eologische wetenschap het meest verdienstelijk zal hebben gemaakt. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. In de heden gehouden zitting deed de rechtbank uitspraak in de bekende, en de vorige week uitvoerig meegedeelde zaak tegen C. v. E., 23 jaren, geboren te Arne- niuiden wonende te Middelburg, thans ge detineerd aldaar, en beklaagd van diefstal met braak. De rechtbank heeft beklaagde vrij gesproken. In diezelfde zitting werd veroordeeld P. de W. 19 j., werkman te Hoek, wegens mishandeling tot f3 boete subs. 3 d. hech. Het aan eenige winkeliers te Terneu- zen ten laste gelegde verkoopen van ver- valschte boter, in welke zaak de betrokken winkeliers reeds een verhoor voor den rechter-commissaris ter instructie van straf zaken te Middelburg hebben ondergaan, zal geen verder gevolg hebben. Tern Ct.) De rechtbank te 's Hage heeft op grond der getuigenissen, als volledig be wezen aangenomen dat Cohen de woorden heeft geuit «weg met Gorilla» en beslist dat die uitroep, juist op het oogenblik dat de koning passeerde, beleedigend was. Zij veroordeelde Cohen tot 6 maanden gev. De M. C. meldt, dat de tegen J. de J.. landbouwer te 's Heer Arendskerke, ge voerde instructie, geëindigd is met eene buiten vervolging stelling der zaak, op vordering van het openbaar ministerie, dooi de arrondissements-rechtbank te Middelburg. De minister van Koloniën heeft nog al zoo het een en ander moeten aanhooren. Woensdag spraken de hh. van Gennep en- v. Houten, Kielstra en Rooseboom. Het regende klachten over Indië. Te veel om te noemen. Des anderen daags voegden zich daarbij nog de heeren Cremer, Heldt en Borgesius. Eerstgenoemde herhaalde zijn klachten van den vorigen dag tegen de centralisatie in zake bestuur van Indië.. De tweede nam 's ministers houding in zake Willink Ketjen onder liet mes. De derde vestigde de aandacht op de gouver- nements-koffiecultuur. Zooals bekend is, heeft de arme bevolking op Java al de 1 ellende ondervonden der joniste koffie bladziekte en nu heeft tie hr. Borgesius, tegenover het feit, dat de minister den armen Javaan, met zijn verplichte koffie cultuur en zijne geringe plantloon f 14 per picol), maar blijft plukken, een voorstel in het verschiet gesteld, namelijk liet loon van den armen Javaan te verhoogen. Tot dit medelijden was de heer Bor gesius echter gebracht door de schoone zaakrijke rede van onzen geachten Keuchenius, waar van wij enkele gedachten, aan het verdag in het Vaderland ontleend, overnemen. Het verwondert mij (zegt de heerKeuchenius onder anderen) dat men zich hier zoo warm maakt over de zaak W. Ketjen en lucht hartig heenloopt over de belangen van 25 millioen zielen in Indië. (Bravo!) Wat de zaak W. Ketjen aangaat verheugt 't spr., dat hij uit de discussie een beteren indruk heeft verkregen dan uit de geschriften van dien lieer. Het blijkt nu dat de heer W. K. werd geacht aan monomanie te lijden, maar dan verwondert 't spr. toch ook, dat men onder lijders aan zulk een kwaal voor nemens was de directeuren onzer cellulaire gevangenissen te zoeken. (Hilariteit). Spr. wjjst er vervolgens op, dat de heeren Sol en De Sturler nog steeds op herstel van 't hun aangedaan onrecht wachten. Spr. meent dat men vroeger, om 't gevaar van omverwerping van het Kabinet en van verlies der grootsche grondwetsherziening, I voorzichtig is geweest in de gedane uit- spraak, in afwachting dat recht zou ge schieden. Nu het groote werk is volbracht, moet op de koloniale belangen worden gelet en recht worden gedaan. Indië heeft meer dan ooit behoefte aan beschaafde perso nen als de heer Sol, die eervol heeft ge diend en den hoogsten lof verworven als officier, 's Min. uitlegging aan de dubbel zinnige conclusie der Kamer gegeven, is onjuist. De Kamer wilde geen afkeuring uitspreken, maar dosn uitkomen, dat er geen aanleiding voor de verwijdering was. Het besluit geeft de redenen der verwijde ring niet aan; het blijkt, vooraf te zijn opgemaakt ter secretarie ter uitzetting van den ouden heer De Sturler, zijn zoon en sehoonzoon; alleen toen er bezwaar ge maakt werd tegen de verwijdering van den eenigen schuldige (zoo die er was) heeft men het besluit, toch maar on veranderd gelaten en alleen toegepast op de heeren Sol en De Sturler Jr. Wil de Min. de hartstochten van hen, wien in Indië onrecht is aangedaan, bedaren en hen niet tot daden van wraakneming doen over slaan, dan stuite hij 't onrecht. De Gouv.-Gen. is natuurlijk bevoegd het besluit te herroepen, maar de Min. is de eenige hier verantwoordelijke persoon en hij mag zich niet achter den Gouv-Gen. verschuilen. De Min. zegt, dat inj naar Indië heeft geschreven, om een betere toepassing van art. 48 Reg. Regl. te verzekerendoch daarvoor was geen besluit der Kamer noodig; dat art. 48 is" steeds behoorlijk opgevat. Ten opzichte van de quaestie der decen tralisatie meent spr. dat inderdaad een rege ling moe; worden gemaakt, waardoor de inlandsche bevolking niet wordt gedwongen bjj te dragen in de lasten van alle plaatse lijke behoeften. Elke dessa heeft haar eigen aardige behoeften en voorziet daarin; dat beginsel kan men ook zeer goed op de hoofdplaatsen van Indië toepassen. Spr. heeft daartoe vroeger het denkbeeld der instelling van een residentraad voor elk gewest aanbevolen, bestaande uit een resident de hoofden der dessa's en Inl. hoofden en eenige aanzienlijke Europ. 's Dands schatkist zou daarvoor net behoeven te worden be zwaard. Spr. geeft den Min. in overweging de 12 of 13 oud-raden van N.-Indië, hier te lande aanwezig als Staatscommissie te be noemen, om de Reg. in deze voor te lich ten hij verzoekt alleen voor zijn persoon daarvan te worden uitgesloten. In het belang der inlandsche bevolking dringt spr. vervolgens aan op verhooging van 't plantloon der koffieplantende bevolking Bij een plantloon van f 14 per picol, erL langt zy li2/,, ct. per kilo koffie, dat f0,47 aan 't Gouvernement opbrengt ook in het belang van 's Rijks schatkist en van de koffiecultuur wil spr. aandringen op verhooging van 't plantloon. Verleden jaar zijn de suikerfabrikanten geholpende Min. wil nu weder andere ondernemingen van lasten ontheffenspr. vindt dat goed, doch allereerst lette men dan ook op de be langen der Javasche bevolking, die niet scheldt en die gaarne volksvergaderingen be legt, om de Reg. te dwingen. Goes. Heden vergaderde de gemeenteraad, Voorzitter dhr. Burgemeester. Notulen gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede onder anderen dat bij onderzoek door een deskundige, de kosten voor het plaatsen van een minuut wijzer geschat zijn op f650, welke som B. en VV. nog geen aanleiding gegeven heett een voorstel in dien geest te doen dit bij de schutterij tot officieren benoemd zijn de hh. Schimmelpenninck v. d. Oye en Fransen v. d. Putte dct dr. Teding v. Berkhout zijn taak aan Gekreukte geestvermogens, waardoor men zich altijd slechts met één en hetzelfde ding bezig houdt. de hoogere burgerschool 9 Nov. aanvaard heeft dat eervol ontslag verleend is aan P. Everaard als agent van politie dat weder eene Nieuwjaarscommissie door B. en W. in het leven geroepen is en dat dhr. dr. Kooman het voorzitterschap heeft aanvaard dat van dr. Cnllerifels een dooi- Ireni ge schreven handschrift van een artikel uit het jaarboekje Zeeland 1854 overgenomen Kei zer Napoleon in de Zuid-Kraaiert iZuid- Beveland) in 1810, is ontvangen. Het voorstel van B. en VV. omtrent den naam der straat buiten de 's Heer Heu- drikskinderenbarrière strekt om de straat te doopen met Westerstraat (met het oog op de Westerpoort die vroeger op die hoogte gestaan heeft), 't Is bovendien zulk een kleine straat dat het beter is aan den naam dier straat niet den naam te verbinden met een der verdienstelijke Goesche voor vaderen. De hr. Callenfels herinnert aan Pieter Ossewaarde secretaris dezer gemeente, later door minister Appelius naar den Haag ge roepen aU Secretaris-Generaal, welke betrek king hij beeft waargenomen tot 1850. Ver- sclr'llende reizen was hij minister ad interim, en referendaris, de vader van den grootvader van onzen geachten voorzitter, Goesenaar en gehuwd met een Goesehe vrouw, Eva Oversluis. Hij geeft in overweging dit voorstel aan te houden De voorzitter hand haaft zijn meening. Het voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. De hh. Vervenne en Callenfels verklaarden zich voor den naam Pieter Ossewaardestraat. In beraa Islaging komt nu het voorstel tot oprichting van een fonds tot ondersteuning van weduwen van gemeente-ambtenaren, met het conceptreglement. De fiimncieële commissie beeft zich vereeuigd met het ontwerp reglement en heeft geen bezwaar tegen het gevraagde subsidie van f50 dooi de gemeente aan de vereeniging van ge noemde ambtenaren uit te keeren, ten einde de eerste onkosten met dadelijk door die ambtenaren te doe i dragen. De hr. Lambrechtsen beeft bezwaar tegen art. 10 alinea 2 dat na afloop van die vijf jr. Vio van de contributie aan 'tkapitial wordt toegevoegd, tenzij de uitkeering aan de recht hebbenden minstens f 30 bedraagt. Hij stelt voor de bepaling op te nemen dat in dat geval de gemeente bijpast. Goedgekeurd. De hr. Flngi geeft enkele noodzakelijke wijzigingen aan de hand. Hij wijst op een bezwaar bij art. 25. Dat artikel luidt: «De weduwe van een ambtenaar die gedurende minstens vijf jaren de verhoogde contributie (deze geschiedt naar klassen) heeft gestort, zal voor hare jaarlijksche toelage ook in de daaraan evenredige bere kening vallen. Heeft de storting der ver hoogde contributie geen 5 jaren plaats ge had, dan wordt de toelage naar de vorige mindere klasse berekend.» Dhr. Flugi vindt dit onbillijk. Hij stelt het geval dat iemand een jaar in de mindere en 3 jaar in de hoogere klasse geweest is; dan ontvangt de weduwe een te geringe toelage. Daar om stelt hij een wijziging voor om te be palen dat deze toelage berekend zal worden naar het gemi kielde van de som der in de laatste 5 jaren gestorte contributie. Over dit voorst'1 staken de stemmen. Voor de hh. De Jonge, Quist, Vervenne, Callenfels, v. d. Hoek en Flugi. Tegen de hh. Joncquière, Lambrechtsen, Den Boer, Rarnondt, Ochtman en Hilder- nisse. Dit voorstel en het geheele reglement zullen dus op een volgende vergadering we der in behandeling komen. De wijziging der begrooting van het B. A. voor 1887 en de begrooting voor 88 worden aangenomen. Deze instelling heeft mede kennis gegeven dat zij de gewone bijdrage van f 700 in de verpleegkosten van arme krankzinnigen weder kan aan bieden. In behandeling komt de conclusie naar aanleiding der interpellatie Lambrechtsen. De conclusie luidt dat, gehoord de Rappor ten, de vergadering de meening der C. v. T. deelt dat het niet slagen van 4 var. de 16 leerlingen der hoogere burgerschool niet aan het onvoldoend onderwijs van een of meer harer leeraars moet worden toegeschre ven. Na bekomen inlichting is den hr. Lam brechtsen, zegt hij, gebleken de juistheid dei- conclusie. De hr. Quist kan zich met de conclusie niet vereenigen. Deze conclusie bevredigt het publiek niet, en is dan ook niet gegrond op rle gr gevens. De heer de Jonge zegt dat hij mede op grond van hetgeen hij in de geheime zitting verklaard heeft tegen de conclusie zal .stem men. De hr. den Boer zegt dat, als hij voor de conclusie stemt, hij niet gehouden wil worden in alles wat het onderwijs aan de H. B. S. betreft, in te stemmen. De conclusie wordt aangenomen, met 9 tegen 3 stemmen, Tegen de hh. Quist v. Aspe- ren Vervenne en de Jonge. Bij de gewone rondvraag deelt de heer Flugi mede dat. hij de rekening van 't Blaaubeenfonds. bij afwezigheid der hh. Callenfels en v. d. Hoek, die ongesteld wa ren, heeft nagezien en goed bevonden in ontvang f72,50 en in uitgaaf f25. De Voorzitter sluit de vergadering. Terneuzcn. Heden voormiddag 11 ure is brand ontstaan, in het huis van den heer Bolier. De brand duurt nog voort. Heinkenszand. Meldden wij onlangs dat bij een ingezetene 20 kooien ontvreemd wa ren. Thans zijn bij P. de Winter alhier 78 te veld staande kooien medegenomen. Ook op Zuid-Beveland deed de on verwacht ingetreden vorst nog al eenige schade. Het aardappelrooier! moest gestaakt worden; ook liggen er nog genoeg suiker peen te vervoeren. Men vreest zeer dat rle qualiteit der aardappelen door deze vorst heel wat zal verminderd zijn. Bruinis-e. De voerman B. alhier is Woensdag als door een wonder aan een groot gevaar ontkomen, en niet minder ook zijne paarden. Toen hij namelijk van den dijk op de haven zou rijden met een voer suikerbieten, brak liet halsjuk van een der paarden, zoodat het andere paard den wagen niet houden kon en met en door den wagen in de kaai geworpen werd, ook het andere paard in zijn val meesleepende. B. sprong nog tijdig van den wagen. De valhoogte bedraagt drie meter. En zie, ondanks dien ho rgen val, wisten rle paarden na het spoedig doorsnijden der strengen weer op te krab belen en tegen de helling op te loopen, zoorlat zij behouden naar het droge terug keerden. De schrik en een beschadigde wagen, ziedaar alles. Vlissingen. Tengevolge van zwaren mist is de mailboot Prins Ilendrik eerst gisteren 7 uur 50 van Queenboro vertrokken en des namiddags ten 3 uur hier aangekomen. In de gemeente Zaamslag heeft zich een geval van Angina Diphtheritica voor gedaan met doodelijken afloop. M. C. AFLOOP VERKOOPINGEN ENZ. In de Abdij te Middelbnrg heeft gisteren door het polderbestuur van "Walcheren de aanbesteding plaats gehad van levering van 350,000 straatklinkers. Laagste inschrij vers gebr. Duys te Nijmegen voor f 11,40 per 1000. Ook .was ingeschreven door C- M. Seret te Tiel voor f 11,70 wed. J. v. Kuyk te Zaltbommel voor f 12,45 en D. ba ron v. Asbeck voor f 12,75. Gisteren had te Middelburg de aanbe steding plaats van te leveren steenkolen, rundvleesch en spek gedurende den winter aan de commissie van spijsuitdeeling. Minste inschrijvers waren voor kolen P. C. Ludik- huizen f 0,75 Engelsche- en f 0.46 Ruhrkolen per H. L. en M. v. Os voor f0,82 rund vleesch, en f0,76 spek per kilo. 's Heerenlioek. Voor de erven van de weduwe Rijk zijn Donderdag in de herberg bij A. van der Buck alhier ten overstaan van Notaris Paardekooper Overman te 's Gra- venpoder, in 7 perceelen geveild 219 01- meboomen, staande bij «de Groene Hofstede» in den Nieuwen Kraaijeri, gemeente 's Hee renlioek. Zij werden verkocht als volgt 13 stuks aan E. J. van Weerelt Az., te Rotterdam voor f 46020 stuks aan C. Kosten te 's Gravenpolder voor f 705 24 stuks aan J. de Baar te 's Heeranhoek voor f540; 15 stuks aan C. de Kosten te's Gra venpolder voor f825 49 stuks aan J. Verburg te Bergambacht voor f190 0; 55 stuks aan E. J. Krieger te Rietveld voor f1200; 43 stuks aan E. J. van Weerelt te Rotterdam voor f955; Samen 219 boomen. Samen f 4545. 's Gravenpolder. Ten overstaan van den Notaris Paardekooper Overman zijn gis teren alhier voor de erven Van G. C. Zaaijer verkocht drie woonhuizen met erven groot 5 A, 14 cA. en een schuur met erf groot 2 A. 31 cA. Kooper werd de hr. J. M. Zaaijer alhier voor f2040 den hoop. De vinder van eenig voorwerp heeft geen recht dit op de een of andere wijze te ver vreemden. Gedurende den tijd van 3 jaren, te re kenen van den dag waarop het verlies plaats had, kan de eigenaar van het verlorene, dit nog als zijn eigendom terugvorderen. Aan het Commissariaat van politie te Goes zijn terug te verkrijgen Een zwart zijden Parasol; een P;| een broodmes met zwarte heft rente wollen kinderkousjes. Van 16 18 November GOES. Getrouwd Andries 23 j. jm. en Pieternella Ho 21 j. jd. Overleden Petronella Wilhelr beeke 56 j. geh. met Jacobus Janssen. Van 15 18 Nov. '87| MIDDELBURG. Getrouwd :W. kenberg, jm. 24j. met E.Schout] J. C. Ragut jm. 26j. met M. Mj 26 j. G. A. Westdorp jm. 23 Pijpe jd. 22 j. C. J. Hubregti j. met C. J. de Pagter jd 30 j.' Bevallen W. Montanari geb J. C. van Uxem geb. Boun| !S. Sloover geb. Snijders d. Oorschot geb. van Flierenburg Overleden: A. de Vlieger 22 j| de Buck 27a j- ('- Levenloos een zoon van A. M. J. Kuijpers. GOES, 15 Novembl Bij kleinen aanvoer van aller ruimde het aanwezige tot genotee| vrij goed op. Oude Tanve f a f Nier f 6,40 a f 6,60. Rogge f 4,50 a f 41 ter Gerst f 4,75 a f 5, Zomer 3 a f4,50. Haver f'2,50 a f 2,7'I Boonen f 10,50 a 10,75. Paardenhoef a f5,75. Koolzaad f a Erwten f 7.00 a f 8,00. Boter f 0,70 a f 0,721 Eieren f 11 f Veemarkt. Aan de lijn wari /bracht 248 stuks hoornvee, 13 scl 80 speen- en loopvarkens, dc prijl laag. Men besteedde namelijk xi en koeien van f 70 tot f 155, off f 0,57 per kilo. Yoor kalf koeien vaarzen f 70 a f 140, en voor f 25 tot f 65. Varkens f 6 tot stuk. Er was meer klein vee i vorigen Dinsdag. Vlissingen, 18 Nol Boter f 1,15 a f 1,25 per Kiltf f6,— per 104 stuks. Middelburg, 17 No| De aanvoeren waren weder zeer1 die bij levendige vraag aan vorige! zen grif plaatsing vond. f Tarwo was in blanke kwaliteil neden f7,- te koop welks prijs I dan ook daarnaar is betaald, voq a f6,75 naar deugd. Rogge f5.- Wintergerst f 5,25 Zomergerst, kwaliteit met goede vraag tot a f4,3 ('Haver f 3 a f3,50 Paardenbootl Platteboonen niet ter markt. Brul f 10,75 Witteboonen waren benetl in puike kwaliteit niet los te ml idat bij veel vraag die prijs meesf ftaald, min of meer afwijkend f 10.90. Erwten komen in puike pteeds weinig voor en zijn f8.— te noteer en. Mestingerwten f 6. f9.- Versche Boter f 1,05 a f 1,15 p| Eieren f6,00 per 100 stuks. OOSTBURG, 16 Novembe| 0 Tarwe (jarige) 0.00 a 0.00 Tan f 6,50 a i6,90. Rogge (nieuwe] f5,20. Wintergerst f5,00 f 5,51 Gerst f 4,75 a f 5,20. Erwten f 6,. Kook f7.00 a f8.00 Haver f 5,21 per 100 kilo. Boonen f3,50 a f Zaterdag 26 November. Wissenkerke, half 11, door het Be Waterkeering van den Ylietepol uitvoeren van buitengewone werke verbetering aan de waterkeering v genoemden polder. Bij enkele ins Aanwijzing Zaterdag en Woensda om 1 uur, te beginnen bij het dagv Directie op den zeedijk. Dinsdag 22 November. Serooskerke, 11 uur, in „de Lin door Not. Tak, voor erven vanH Smederij met Woonhuis, Schuur aldaar, groot 750 c.A. Woensdag 23 November. Kruiningen, Zanddijk, half 11, Merens, voor mr. Saaymans Vader (ada's. i Hoedekenskerke, 10 uur, door 1 'dekooper Overman, voor A. L. Hu Canada's onder Hoedekenskerke, dfik tusschen den Vreeland- en V der. 30 idem op de hofstede vat in Zwake. 1 idem en 12 Esschen stede van Goense te Kwadendamrr ginnen aan genoemden dfik. Rilland-Hath, 12 uur, voor dhr. Touw qq. door Not. Pilaar132 01) hofstede van Jan Blok Sr. en 2 Ca

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2