NIEUWSBL AD VOOR ZEELAND. CHRIST ELI JK- HISTORISCH 1887. No. 22. Zaterdag 19 November. Tweede Jaargang. VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Geen Volksgeluk. Gods Woord. Kerk- en Schoolnieuws. DË HUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Van geachte zijde ontvingen wij reeds vroeger onderstaand artikel. Vele liberalen roepen in onze dagen om algemeen stem recht en stellen het voor, alsof dit de eerste voorwaarde is van welvaart en volks geluk. Toch is daarvan nergens iets gebleken. Te vergeels zoekt men het volksgeluk in landen waar algemeen stemrecht werd ingevoerd. Men vestige slechts het oog op een naburig rijk, om de overtuiging te erlangen, dat het er ver van verwijderd is, dat dit stem recht het volksheil zou hebben bevorderd. Een groot Staatsman, die de werking er van kent, teekent dan ook in korte be woordingen het verderfelijke van dit stelsel, waar hij schreef: «Talent, deugd, roem, moed, onkreukbaarheid, ondervinding, en alles wat eertijds op populariteit aanspraak gaf, al die krachten, veel vermogend op zich zelf, verzwelgt het algemeen stemrecht als een flesch wijn verzwolgen wordt in een vijver.» En is het niet zoo? Wat baat het dat mannen van talent, kunde, goede trouw en vadersliefde, zich in 's lands vergaderzaal doen hooren, wanneer hunne stem door eene meerderheid met partijzuchtige bedoe lingen saamgeroffeld, en alléén gehoorza mende aan het wachtwoord hunner drijvers, beslist en de stem der waarheid versmoort. Guizot, de beroemde Fransche staatsman, noemde dan ook het algemeen stemrecht regéeringloosheid in dienst van 't geweld, het is revolutie tegen de macht van den staat, ten doel hebbende de regeermacht te ondermijnen, en over te brengen bij het volk, als de souvereine macht, en dat dit het ware doel was dat men zich in de toekomst te bereiken voorstelt blijkt uit het verzet der liberalen in de Tweede Kamer tegen de opname in onze Grondwet, dat Nederlands koningschap berustte op de gratie Gods, als aan God verantwoordelijk voor de regeeringsdaden. Bij de verlooche ning toch van God, als hoogste wetgever zoekt de liberaal zijn machtbeginsel in de rede, welke in de volkssouvereiniteit de hoogste uitdrukking vindt. Om nu hunne beginselen te doen verwe zenlijken hebben de liberalen, ten einde door stemmen, overmacht te verkrijgen, bij de aanstaande verkiezingen, niet gerust voor dat ze bij de additioneele artikelen hebben weten te verkrijgen dat, in strijd met het vroeger aangenomen beginsel van enkel voudige kiesdistricten in het geheele rijk, dat hiervan zouden worden uitgezonderd de groote steden en deze als veelvoudige kies districten zouden worden verklaard, teneinde dus, als te verwachten, vooral bjj de meerdere uitbreiding van het kiesrecht, zich eene meerderheid in de toekomstige kamer te verwervenen het verdient aandacht ten einde zich een denkbeeld te vormen van de discipline bij het corps onzer liberalen, dat niettegenstaande een hunner voortreffe lijkste woordvoerders het stelsel van enkel voudige kiesdistricten voor het geheele rijk, op de welsprekendste wijs had verdedigd, deze toch, bij de stemming hier tegen voteerde. Men zie hieruit hoe het woord vrijheid in den mond der liberalen geen ander doel heeft, dan het bereiken hierdoor van belang zuchtige partijbedoelingen waarvan Nederland reeds op eene zoo treurige wijs de gevolgen in de vernietiging van deszelfs welvaart heeft ondervonden. Opmerkelijk is de strijd, die dezer dagen met zóó veel volharding door de liberalen gevoerd wordt tegen onze bijzondere scholen, en wel daarom, dewijl in dezelve de Bijbel als fondament beschouwd wordt, waarop alle onderwijs moet gegrondvest zijn. In niets zeker heeft het liberalisme sterker doen kennen deszelfs vijandschap tegen het Christendom. Met het oog hierop, is het misschien niet onbelangrijk te doen kennen de verklaring, welke de vrome vaderen bij wijze van protest op den rijksdag te Spiers ten jare 1529 inleverden. Het woord van God alléén is de waarheid, en slechts daarin kunnen wij leiding, bestuur en troost vinden onder alle omstandigheden des levens. Dat "Woord is het éénige vaste fondamentdie daarop bouwt zal niqt be schaamd worden. Dat Woord is eon leids man die ons nooit verlaten of op den ver keerden weg voeren zalin vergelijking met dat Woord is alle menscheljjk woord en leering dwaas en verwerpelijk. Is het niet opmerkelijk, dat deze waar heid, thans helaas door velen met onver schilligheid bejegend, volmondig erkend werd door een groot man, die zijn leven in oorlog voeren, en wel met de bedoeling eene wereld heerschappij te vormen, heeft doorgebracht en wien men dus wel het minst vatbaar zou meenen voor de erkentenis dier waar heid. En toch het was Napoleon, die als banneling op St. Helena zijn leven eindigde, en daar tot nadenken gebracht aangaande zijnen afgelegden levensweg, tot de kennis der waarheid werd gebracht en met be trekking tot Gods Woord, dezelfde verklaring aflegde als wij hierboven vermeldden, zoo als ons door alleszins vertrouwbare getuigen wordt meegedeeld toen hij tegen den Graaf van Monthoion, die hem in zijne gevangen schap gevolgd was, zeide „Het Evangelie is geen boek als andere boeken, maar het bezit een levendmakende kracht, een macht die alles overwint, wat zich tegenstelt. Hier ligt het vópr mij, dat „boek aller boeken", bij welke woorden hij het zelve eerbiedig opvatte en verder sprak„ik word niet moede in hetzelve te lezen, en wel dagelijks met het grootste genot; de geest die door de schoonheid des Evangelies in vervoe ring gebracht wordt, behoort zich zeiven niet meer. God maakt zich geheel van hein mees ter. Hij bestuurt en leidt zijne gedachten en vermogens, welk een bewijs voor de God heid van Christus. Bij eene zóó volstrekte macht om te kunnen overheerschen, had Hij slechts één doel, de geestelijke volkomen heid der individuen te bevorderen, in reinheid van geweten en in dat, wat waar is, en in heiliging der ziel Men bewondert de veroveringen van Alex ander, maar hier is een veroveraar, die tot hun geluk de harten tot zich trekt en als het ware met zich vereenzelvigt, en dat niet slechts voor één volk, voor ééne natie, maar voor het geheele menschelijke geslacht! Welk een wonder." Wij achten deze uitspraak belangrijk en wel omdat dit getuigenis aangaande de kracht en het vermogen van het Bijbel woord, afgelegd werd door een man, die ge heel onbevooroordeeld, er. slechts als resultaat van een diep nadenken en ernstige studie, dit gevoelen uitsprak. En zal men het aan ons dan ten kwade duiden, dat wij er prijs op stellen dat een boek, dat het verhard gemoed van een krijgsman als Napoleen dus tot nadenken en onderwerping bracht, vroeg aan onze kinderen op de school onderwezen worde, om hun tot wegwijzer te strekken op den levensweg Wat de mensch wordt zonder den Bijbel, zien wij in de woelingen der socialisten als de consequentste ontwikke ling van het ongeloof. En als wjj nu aan nemen dat elk beginsel voortkiemt en in kracht toeneemt, dan met recht wordt de toekomst, ook voor ons vaderland, dreigend oeagrffiranr im iiiimiiiihim™—mn T Doet desgelijks. De provincie Friesland wordt :,bij de nieuwe kieswet verdeeld in acht districtenen in elk van die districten zijn een of meer af- deelingen van den Bond voor algemeen stemrecht. Al dadelijk dus heeft de jonge opkomende radicale partij aldaar gelegen heid zich aanhangers te verwerven. Nu is het wel waar, dat ook de radicalen te worstelen hebben met onbekendheid en trage opkomst, maar hiertegenover staat, dat zij daar bij tientallen de vrienden kun nen aanwijzen, die met ijver voor hunne zaak bezield en ten allen tijde bereid zijn, vrienden en aanhangers te zoeken. Van hen kunnen wij hier in Zeeland veel leeren. 18 Nov. '87. Aan het eind der tien maanden is de raming door de opbrengst der rijksmid delen overschreden. De opbrengst der maand October was f 1.777.000 boven de raming en die der 10 maanden bedroeg, bij een raming van f 89.133-666, f90.148.943 tegen f89.759.173 in 1886. Deze maand gaf f261.000 meer dan verleden jaar, in hoofd zaak te danken aan de accijnzen en wel in de eerste plaats aan de suiker. Deze bracht f865.000 op tegen f 725.000 en kwam daardoor tot een opbrengst van f7.410.000, waarmede bijna de raming van het geheele jaar is bereikt. Ook gedistilleerd en bieren en azijnen gaven meer, resp. f81.000 en f5000. En ook het geslacht, dat anders de laatste maanden lager bleef, gaf nu f 272.000 tegen t 261.000 doch blijft over de tien maanden nog f 20.000 bij de opbrengst van het vorige jaar en 1188.000 bij de raming ten achteren. Zout- en zeepaccijns waren beide niet onbelangrijk minder dan in October 1886, de eerste zal moeite hebben de raming te bereiken. Van de andere middelen blijven poste rijen en telegrafen stijgende baten afwerpen; waren de invoerrechten, schoon zeer vol doende, iets lager, de loodsgelden vrij wat hooger dan verleden jaar. Blijft het totaal cijfer der directe belastingen lager, ditmaal was het niet aan het patent te wijten, daar dit middel f 723 000 afwierp tegen f676.000 verleden jaar en daardoor aan het eind der tien maanden eindelijk beven de raming is gekomen en het bedrag van verleden jaar bijna heeft ingehaald. Van de indirecte belastingen was het totaalcijfer f 45.000 hooger; de zegelrechten waren f32.000 lager, de successierechten f27.000 hooger en de registratierechten, die vooruitgaande blijven f43.000 hooger. De uitkomst is, alles saamgenomen, niet onbevredigend. Vad.) Z. M. heeft benoemd tot commies der posterijen 4e kl. standpl. Rozendaal. J. M. v. d. Driessen Mareeuw, thans surnu merair te 7ierikzee. Z. M. heeft benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen dhr. A. Landman te Zierikzee. De heer v. Wassenaer is doodelijk zwak. De liberale kiesvereeniging te Middel burg stelde candidaat voor den gemeenteraad (vacature Van Hoek) den heer mr. M. J. de Witt Hamer. Per advertentie wordt door «vele liberale kiezers» mr. C. Lucasse aanbevolen. Oostburg-. In 't begin dezer week werden de werkzaamheden, a in het leggen van een doode lijn ten behoeve van het laden en lossen van goederen die met de tram komen of gaan voleindigd. Tot het leggen van deze lijn werd aan de Tram maatschappij vergunning verleend door den Gemeenteraad bij raadsbesluit van 28 October. Men schrijft ons uit IersekeDe heer dr A. van Selms, gemeente-geneesheer alhier, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd tegen 1 Dec. e. k. ZEd. is voornemens zich metterwoon te Papendrecht te ve tigen. Met het oog op deze vaca ture zou het zeer wenschelijk zijn, dat er homoiopathische geneesheeren in ons land waren, beschikbaar en bereid zich hier te vestigen. Een homoiopathisch arts zou hier op veel medewerking kunnen rekenen aangezien velen de heilrijke vruchten der homoiopathische geneeswijze leerden kennen en waardeeren. Het torenuurwerk is thans geplaatst en bijna geregeld, zoodat het ons spoedig de tijdsverdeeling zal vertellen. De plechtige afkondiging der grond wet zal plaats hebben Woensdag 30 Nov. des middags te twaalf uur. De desbetref fende wetten zullen dan in een plechtige zitting van alle rechtbanken worden voor gelezen. Ook moet de aflezing plaats heb ben in elke gemeente, van de pui of voor de deur van het raadhuis. Wegens meer dan vijf en twintigja rigen trouwen dienst bij het Belgische loods wezen te Vlissingen is aan de hierna ge noemde personen toegekend het eereteeken, ingesteld bij besluit van Z. M. den koning der Belgen, dd. 15 Januari 1885 de gouden medaille aan de heeren P. P. Baels, L. Barbe, J. C. Sesée en L, J. Ver- nieuwe de zilveren medaille aan de heeren P- M Staal, A. O. Lagace, E. E. Velge, L. F" Baeys, P. J. Plouvier en P. F. A. Joukes de bronzen medaille aan den heer L. G' Vollemaene. De gemeenteraad van Brielle heeft toegegeven, zoodat de burgemeester thans gezind is zijn aanvraag om ontslag terug te nemen. Het personeel der politie zal thans vermeerderd worden. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Vlissingen, door ds. A. Van Veen te Terneuzen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1