I CHRIST ELIJK- NIEUW SBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1887. No. 21. Donderdag 17 November. Tweede Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: De openbare school neutraal Overzicht van Verkoopingen. n elren MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02s UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ui. De liberalen hebben dertig jaren lang gedweept, van 1857 af, met een neutrale school, waarin men de godsdienstige zaken uit liet, en opvoeding gaf zonder de inspiratie van Gods Woord. Zoo zouden wij zoo meenden zij een nieuwen staatsgodsdienst krijgen, een christendom, zooals Tftorbecke meende, boven geloofsverdeeldheid. Zich wijs makende dat in het Heidensch moderne Noord-Holland èn in het orthodoxe Zeeland, èn in Gelderlands achterlijken Achterhoek die kleurloosheid, van 't openbaar onderwijs betracht endeNatie overal gelijkelijk geliberaliseerd zou worden, sliepen zij in, deze filossofen, om bij de ontwaking te ontwaren dat nog nooit het vuur der tweedracht zoo hevig was ontvlamd, dan sinds dit onge lukkige onderwijsregeling, met hare eischen van neutraliteit. Want al mocht men de gedienstigheden der praktijk al oogluikend laten gaan met hare kruisbeelden en bijbels en psalmen van Datheen, de natie werd er toch niet beter op. Het kamerlid Sickesz zong eeni- gen tijd geleden den volgenden klaagzang luid den biechtvader toeroepende «Asjeblief, pater, daar heb je er een die zal wel naar je zin zijn, hoor! daar valt wat aan te kar- i! en pas op hij is er nog giïfïermeerd bij!» Dit voorval teekent ons den matroos, maar voorval den pater n zijn omgang met de mindere klasse. Lezenswaardig is het volgende, waaruit wij tevens zien met hoe weinig «vreeze» in sommige bladen over het sneuvelen onzer soldaten gesproken wordt. In een brief aan de N. R. Ct. uit Indië komt onder meer het volgende voorOp Atjeh is weer eens flink gevochten. Een grootere macht dan in jaren tegenover ons op de been is gebracht, 800 man samen, heeft getracht ons gebiea binnen te dringen. De eerste helft gelukte dit, doch zij werden twee dagen daarna met achterlating van 41 dooden, weder verdreven. De andere helft viel in een hinderlaag en werd verslagen. Het valt niet te ontkennen dat de vijand dapper is, (natuurlijk, hij verdedigt zijn vaderland tegen onrechtvaardige indringing. Ricd.) en ook wij lijden altijd nog verliezenmaar die een eierkoek wil bakken, moet eieren stuk breken. Soldaten zijn soldaten, om nu en dan een slechte kans te hebben; dat is hun beroep. (Let wel, zoo spreekt men over onze verdedigers des vaderlands). Den 6 Nov. jl. is weder een aanval ■op Edi (Atjeh) door ons afgeslagen. De Atjehneezen hadden 51 gesneuvelden, waar onder de aanvoerder. Onzerzijds werd er een gewond. Niettegenstaande de lage veeprijzen zijn er altijd nog mensclien die den accijns willen ontduiken. Een landbouwer te Schip luiden was pas het kind van de rekening geweest, toen er een koe van hem bena derd werd, wegens te lage aangifte. Thans werd een huiszoeking bij hem gedaan, wijl men vermoedde dat hij weer aan het smok kelen was geweest. En waarlijk, men vond in den kelder een geslacht koebeest, waar van hij de herkomst niet] kun bewijzen. Het vleesch werd in beslag genomen „Wij stelden ons voor, dat wanneer zonen en dochteren van dezelfde natie op dezelfde schoolbanken werden samengebracht om een onderwijs te genieten, dat hoegenaamd geen dogmatische kleur zou dragen, waar aan alle geschillen, die op theologisch ge bied gevoerd worden, vreemd zouden zijn, dat men dan bij het volk zou zien ontstaan een christendom boven geloofsverdeeldheid en dat de godsdienstige partijen tot elkander zouden naderen. „En wat is gebleken Nu de neutrale school zoo vele jaren bestaan heeft en inderdaad in vele opzichten eene uitnemende werking heeft uitgeoefend, zien wij, ik zal niet zeggen tengevolge, maar toch in ieder geval, niettegenstaande die neutrale school, het land op godsdienstig gebied verdeeld op eene wijze, die ons aan vroe gere eeuwen doet denken." Een ander liberaal kamerlid, v. Naamern gaf daarbij een zijstoot aan Volksonderwijs; «een genootschap dat zich in sommige op zichten verdienstelijk, maar ook aan sterke overdrijving schuldig heeft gemaakt". De zoogenaamde neutraliteit had dus een tegengestelde uitkomst. De natie, wel verre van neutraal te worden, toonde meer ka rakter te bezitten dan hare verheven pleeg vaders, en koos partij. Roomschen en antirevolutionairen stichtten VrseilJueniJgTJÈi. jccmcrrrgn begon ongeregeldheden te plegen en een po litiemacht van 125 man, onder het commando van den inspecteur Boxfield, trachtte de orde te herstellen. De inspecteur gaf bevel tot een charge en op hetzelfde oogenblik viel een dynamiet-bom, waaraan een brandende lont was bevestigd, midden onder de man schappen. Zes politie-agenten werden op de plaats gedood, terwijl zeven-en-twintig gewond werden, waarvan enkelen doodelijk. De oproermakers telden ongeveer vijltig dooden en gewonden. Dien nacht drong de politie in een bergplaats van wapenen der socialisten door en nam 100 musketten in beslag. Fielden, Parsons en Spies werden den zelfden nacht in hechtenis genomen en an dere arrestatiën volgden den dag daarna. Op den 20en Augustus 1886 werden acht gevangenen Spies, Schwab, Fielden, Parsons, Fischer, Engel, Ling en Neebe, schuldig bevonden aan moed willigen manslag. De zeven eerstgenoemden werden ter dood en Neebe tot levenslange tucht huisstraf veroordeeld. Aan vier is het dood vonnis voltrokken. Lingg had, zooals men weet, zich zelf in de gevangenis van het leven beroofd. In het laatst van de vorige maand is in de mending van de Jenisseï eene groote Engelsche stoomboot, met eene lading koop manschap voor Siberië, door de Karische zee binnengeloopen. Na eene betrekkelijk lange pauze is het dus weder eene stoom boot gelukt, de Jennisseï te bereiken. (In 1881 is het aan de stoomboot Louise, van den baron Von Knoop, voor het laatst ge lukt, met eene lading goederen van Bremen naar de Jenisseï heen en terug de reis te voltooien), De Iersclie afgevaardigde Pynne moet wegens rustverstoring voor de rechtbank terechtstaan; doch hij weigert zich in hare handen te stellen. Hij heeft thans voor 3 maanden levensmiddelen opgedaan en ver schanste zich daarmede in zijn sterk kasteel. Men zal 't kasteel moeten beschieten om Pynne machtig te worden. bijzondere scholenterwijl ook, wat be slistheid en oprechtheid betreft, de opkomen de radicale zonen van het liberalisme, al meer hunne vaderen verdringen, wier krach ten, ze'fs ondanks het nieuwe bloed door de jonge naarnorthodoxie hun ingestort, eer af nemen, dan vermeerderen. Maar de neutraliteit der openbare school, zij moge dan betrekkelijk of volstrekt hee- ten, heeft nog meerdere schade toegebracht aan vele openbare onderwijzers zeiven. We weten wat Mieras hooren moest., wijl hij oprecht neutraal wilde zijn. Wij weten ook dat Poppink geschorst werd, wijl hij van een «schandelijken» aflaathandel gesproken had. Het moderne blad de Hervorming zegt onder meer „De neutraliteit heeft ontzaglijk veel kwaad gedaan. Ging men na welk nauw verband er is tusschen haar en de groote onverschilligheid, het gebrek aan pit, de verregaande flauwheid en oppervlakkigheid van onzen tijd - men zou haar verfoeien. In plaats van karakters te vormen, heeft kij medegewerkt om de natie karakterloo# te maken. De onderwijzer moet voorzich ting zijn om zich niet te branden, en dit komt hem op verlies van karakter te staan er gaat van hem geen bezieling meet uit. I Oude Tarwei a imiun u f 6,40 a f 6,60. Rogge f 4,50 a f 4.60. Win ter Gerst f 4.75 af 5,-. Zomer Gerst f4,30 a f4,50. Haver f 2,50 a f2,70. Bruine Boonen f 10,50 a 10,75. Paardenboonen f 5,50 a f5,75. Koolzaad f a Groene Erwten f 7.00 a f 8,00. Boter f 0,70 a f 0,725. Eieren f 1,35 a f 1,40. Veemarkt. Aan de lijn waren aange bracht 248 stuks hoornvee, 13 schapen en 80 speen- en loopvarkens, do prijzen waren laag. Men besteedde namelijk voor ossen en koeien van f 70 tot f 155, of f 0,45 a f 0,57 per kilo. Voor kalf koeien en kalf- vaarzen f70 a f140, en voor jaarlingen f 25 tot f 65. Varkens f 6 tot f 15 per stuk. Er was meer klein vee dan den vorigen Dinsdag. Vlissingen, 14 Nov. 1887. Boter f 1,30 a f 1,35 per Kilo. Eieren f5,60 per 104 stuks. KRUININGEN, 16 November '87. Tarwe f6,50 a f6.80. Rogge f4,50 a f4,80. W. Gerst 4,75 a f5,— Z. Gerst f4,25 a f4,60. Haver f2,— a f3,— Erw ten f6,a f7,50. Boonen fa f W. Koolzaad f—a fZ. Koolzaad f—a f— Rotterdam, 14 November. Binnenlandsche Granen. Tarwe. Ofschoon de aanvoer van Witte- Inlandsche wederom matig was, ging die; toch 10 a 20 cents lager zeor langzaam van de hand. Jarige komt bijna niet meer voor. Nieuwe Zeeuwsche, de beste f6,90, f7,25, goede en mindere f 6,20, f 6,80. Canada f 5, f5,50. T Rogge. Door kleine aanvoer was Inland sche prijshoudend. De beste f 4.90, f5,20 mindere f 4,50, f 4,80. Gerst kon door klein aanbod ruim vorige prijzen opbrengen. Zeeuwsche Winter, de beste f 5, f 5.20mindere f 4.40, f 4,90dito Zomer, de beste f4,60, f4,70, mindere f4, f 4.40. Chevalier f 5,20, f 5,80. Hayer zonder prijs verandering. De beste f2.75, f 3.25mindere f2 a f2.60. Paardenboonen als voren te plaatsen. De beste f 5,70, f 6mindere f 5.30, f 5.60. Schapenboonen van f 5,75, f 6,25. Duivenboonen van f 6,50, f7. Bruineboonen in de beste soprten 25 „Met dit stelsel moet onvoorwaardelijk worden gebroken. Ieder moet in de opvoeding den weg gaan, die hem het best toeschijnt. Ook de modernen moeten het met hunne beginselen er even goed op durven wagen als de orthodoxen of de katholieken, en eigen scholen, naar hunne overtuiging in gericht, vestigen." En terecht. Die neutraliteit heeft de karakters bedorven. Dat steunen op den staatsarm, ook op schoolgebied, heeft de [natie van hare ziel beroofd. Helaas, dat wjj het zeg gen moeten, hoevele orthodoxe kerkgan gers, vrienden van orthodoxe preeken en predikanten, hebben voor de eere Gods en het heil hunner kinderen nog zooveel niet over, dat zij voor die enkele stuivers in de week minder, hunne kinderen liever aan het openbaar onderwijs met zijn groenach tig getinte modekleur, dan aan de christe lijke school toevertrouwen. En toch zijn zij tot dit laatste verplicht, wijl zij het den Heere plechtig beloofd hebben bij den doop hunner kleinen. Een plicht, welker ver vuiling gemakkelijk zou gaan, bijaldien de ta bak wat kon verminderd, of een of andere onnoodige uitgave kon nagelaten worden. Er steekt in het openbaar onderwijs nog een gevaar. De menschen raken niet op de hoogte met den inhoud der Heilige Schrift, Donderdag 17 November. Middelburg, Abdij A 52. Levering 350,000 Straatklinkers en 10000 Quenastkeien voor den Polder Walcheren. Zaterdag 26 November. Wissenkerke, half 11, door het Bestuur der Waterkeering van den Ylietepolderhet uitvoeren van buitengewone werken tot dijk verbetering aan de waterkeering van boven- genoemden polder. Bij enkele inschrijving. Aanwijzing Zaterdag en Woensdag 23 Nov. om 1 uur, te beginnen by het dagverblijf der Directie op den zeedijk. Vrijdag 18 November. >s Gravenpolder 10 uur, in de herberg by Zaayer, door N ut. P. Overman3 nieuwe Woonhuizen en Erven sectie A 783, 784 en 785. Verhuurd tot 1 Mei '88 voor f152 's jaars. En 1 Sebuur en Erf A 786. Gedeel telijk verhuurd tot Juli'88 af20'sjaars. Ierseke, 1 uur, berberg Harthoorn, door Not. Prins, voor H. Okkerse200,000 Zaai- oesters le soort op het perceel van W. Ju- melet Az. ts Bruinisse. Kloeting©, 2 uur, herberg Akkenaar, door Not. Mulock Houwer, voor dhr. Burger: 39 Olmen, te Kloetinge achter hofstede van Liere; 9 Esschen, 1 Wilg en 1 Canada; dan 26 Olmen in den Hem., 2 Esschen en 1 Abeel. En 1 perceel 4jarig Hakhout in Jackthoek, in het bosch van Baas. Alles te Kloetinge. Dinsdag 22 November. Serooskerke, A 15, door Not. Slegt, 10 uur een Hit, Kar en Tuig, Geiten, Kippen, Haan, Landbouwgereedschappen, Bedden, Tafels, Bureau, Kachel enz. Serooskerke, 11 uur, in „de Lindeboom", door Not. Tak, voor erven van Hove: een Smederij met Woonhuis, Schuur en Tuin aldaar, groot 750 c.A. Woensdag 23 November. Kriiiningen, Zanddijk, half 11, door Not. Merens, voor mr. Saaymans Vader: 100 Ca- nadci's Hoedekenskerke, 10 uur, door Not. Paar- dekooper Overman, voor A. L. Huyge120 Canada's onder Hoedekenskerke^ aan den. dyk tusschen den Vreeland- en Vierloospol-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1