Rechtszaken. Kerk- en Schoolnieuws. Gemengde Belichten. voorgesteld als een onwaardig officier, die geen bevordering verdiende en hiertoe on geschikt was. Ik teekende aan den voet van dien staat het onredelijke aan eener dergelijke beoordeeling, waarop zij werd ingetrokken. Van dat oogenblik was mijn vonnis ge veld. De chefs, die tegenover den Gouver neur-Generaal die onbillijke straffen moesten verantwoorden en dit niet konden ook niet met die valsche beoordeeling, waartegen ik mij verzet had zochten nu mij nieu vve straffen op te leggen, om den schijn te redden. Wordt vervolgd.) Het openbaar ministerie bij het gerechts hof te Den Haag eischte bevestiging van het vonnis der Middel burgsche rechtbank waarbij F. J. V. wegens mishandeling tot 2 jaar gev. was veroordeeld. Uitspraak 26 November. Bij bevelschrift der Arrondissements Rechtbank te Middelburg van 11 November 1887 is de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen: M. P. A.P., 34 jaren, geboren te Breskens, wonende te Middelburg, directeur der kunstboterfabriek aldaar ter zake dat hij als directeur dier fabriek in den loop van 1886 te Middelburg op zettelijk le ten verkoop in voorraad heeft gehad kunstboter, door hem verpa.it in papier, valschehjk voorzien van het navolgende merk, namelijk een driehoekig gekroond schild, waarop zich in het midden een ossenkop en aan de drie hoeken klaverblaadjes be vinden, welk schild wordt gesteund ter rechteizijde door een Mercuriusbeeld, ter linkerzijde door een beeld, de landbouw voorstellende, terwijl het geheel wordt ge dragen, door twee gestrikte eikentakken, nagebootst met eene geringe afwijking naar het zelfde merk, gebruikt wordende door de firma Hageman en Co., kunst- en na- tuurboterfabrikanten te Rotterdam en op welk merk deze firma recht heeft 2e boter aldus verpakt heeft verkocht en afgeleverd als a. aan James Reniston te Bristol, op 17 Augustus 1886 tien kistjes, inhoudende 12 stukken elk van 1 Engelsch pond, en 2 kistjes, inhoudende 24 stukken, elk van een half Engelsch pond; op 7 September 1886 tien kistjes, in houdende 12 stukken van 1 en 25 kistjes, inhoudende elk 24 stukken, elk van een halt Engelsch pond; op 25 September 1886 20 kistjes, in houdende ieder 12 stukken van één Engelsch pond; op 2 Oct. 1886 10 kistjes ieder in houdende 12 stukken van 1 Engelsch pond b. aan John Kemble te Reording op 24 September 1886 twee kistjes elk inhoudende 24 stukken van een Engelsch pond. Voor de rechtbank te Rotterdam stond Zaterdag terecht J. H., 28 jaar, zeeman, wonende te Vlissingen, beklaagd van op lichting en valschheid in geschrifte. In de maand September jl. had bekl. kennis ge maakt in een kosthuis met zekeren M. J. K. aan wien hij mededeelde, dat hij 2e hofmeester was op het te Antwerpen lig gende stoomschip Waesland van de Red Star Line. Verder deelde hij mede, dat hij gemachtigdwas door den len hofmeester van dien bodem, om voor dezen bedienden aan te nemen. Als zoodanig nam hij K. aan tegen een gage van 70 francs per maand. Nadat hij het vertrouwen van K. door verschillende praatjes geheel had ge wonnen, vroeg hij dezen voor een paar da gen eene jas ter leenK. gaf hein eene jas, doch kreeg die niet terug. Onder gelijke omstandigheden nam hij als bediende aan C. v. de B. tegen f15. 's maanls. Onder mededeeling hiervan aan de ouders van B. wist hij diens moeder over te halen, hem f7.50 te leenen, onder belofte dit geld eenige dagen later terug te zullen geven, waarin hij echter in gebreke is gebleven. Nog had bekl. zich door P. S een ten diens name luidend getuigschri.t van goed gedrag doen afgeven en dit daarna ver- valscht, met het oogmerk het als echt te gebruiken tot het verkrijgen van eene be trekking, door zijn eigen naam te stellen in de plaats van dien van gemelden S. Al deze feiten werden volledig door bekl. bekend. Het O. M. vorderde dan ook zijne ver- oordeeliug tot 9 maanden gevangenisstraf. N. R. C. uitwerpen van den postzak, is door de Poi administratie, een seinlicht ingevoerd staande in een witten lantaarn met porseleinglas. De ambtenaar belast nat het afhalen van den postzak, moet hiermi aan 't station den trein inwachten, om uitwerping daarnaar te doen regelen. Dat de eerlijkheid de wereld nog c uit is, bleek dezer dagen te Vlissingen. Het 4-jarig dochtertje van den werkman Blom, woensdagavond van 't spelen te h> komende, bracht met zich mede »drie m papiertjes,» welke het op straat gevondi had. Nadat het kind zich hiermede eenige: tijd had vermaakt, bemerkte de vader zijne thuiskomst, dat het drie bankbiljet ten waren, één van f 100, één van f 6 en één van f 40. Hij begaf zich met den gevonden sclu van zijn kind naar het politiebureau, éi van daar naar den verliezer om het terug tegeven. Den eerlijken vinder viel eene goede belooning te beurt. (VI. Crt.) Donderdagnacht heeft de politie tl Amsterdam een goede vangst gedaan. Eer>j brigadier die de ronde deed, zag ergens iij een wijnpakhuis een vreemde beweging Hij wachtte tot hij hulp kreeg en nu dron gen de politiedienaars in het kelderhui binnen door de openstaande voordeur, doi welke de inbrekers kenneljjk met gewei zich toegaug hadden verschaft. In het kam toortje gekomen, vonden zij twee manner De een zat kalm aan de tafel, en de andt zat minder kalm onder de tafel. De gelii lade hadden zij reeds geleegd, doch het wa meest kopergeld. De wijnen en likeuren daar waren zij nog niet aan geweest. 'L hadden alleen met hun beiden een h:AA glaasje bitter gebruikt. De beide inbrekAA waren dus blijkbaar in hunnen nachtelijke^ arbeid gestoord. Een hunner had reeds vro? ger iets dergelijks bij de hand gehad, echte ook toen met voor hem zeer ongelukkigei afloop. Ir. een der bladen wordt medegedeeld dat de heer J. Oostman te Utrecht, dii voor meer dan een half millioen aan le gaten vermaakte, zijn huishoudster, die hen 25 jaren trouw en eerlijk diende, en he bij den zeer zuinigen man zeer zuinigje had, vijf gulden toedacht. Dit herinnert de Arnh. Gt. aan he legaat van den erfoom, met wien jam lang, avond aan avond, een zijner never een partij schaak kwam spelen, met op offering van alle genoegens zijn leeftijd eigen, en weer en wind trotseerende. In zijn testament kreeg de neef het schaak bord met de stukken en niets meer. De erflater had er bij aangeteekend.dat zijn neef, die zulk een hartstochtelijk schaak speler was, zeker niets aangenamer kon# wezen, dan deze herinnering aan hue genoegelijke avondjes. In de nabijheid van Groningen is eet student getroffen door een schot, uit eer, geweer of revolver gelost. Ook een der paar den van den rijtuigverhuurder N., welkt, voor den wagen gespannen waren en waar-1 mede eenige studenten een rijtoer maakten is getroffen. De gewonde heeft zich naz- een bekwaam chirurgijn begeven, die df kogeltjes te voorschijn gebracht heeft. De oorzaak wordt gezocht in het kort et klein slaan van ruiten, huisraad enz., in eet slecht bekend staand huis, waarna de buren zich niet veilig wanende zijn begon nen te vuren. Tegen de studenten moet reeds proces-verbaal opgemaakt zijn. ütr. DU. Een winkelier in kruideniers- en grutterswaren te Rijp wetering had een tentschuitje, waarmede hij de bewoners van den omtrek van waren voorzag. Nu had hij de gewoonte deze waren des avonds in te ladvn, om ze des morgens vroeg te kunnen wegbrengen. Woensdagmorgen kwam hij tot de ontdekking dat zijn vaartuig gezonken was. Een boosaardig persoon heeft, met medeneming van een zak met zout, een lek in 't vaartuig gemaakt en het doen zinken. De koopman heeft een schade vanf 100. man in 5 schoten 24 punten behaalde en B. den Boer 23 zoodat W. Temperman den 2den prijs won. De 3e prijs werd behaald door korp. S. Hartog met 42 punten. De 4de prijs door Sergt. C. Compeer met 41 punten. De 1ste prijs bestond in een keu rig Waterstek 2e prijs een nette Album. 3e prijs een kistje Sigaren. 4de prijs een Portret Standaard. Onder het schieten werd de Vereeniging verrast met een Rozenprijs door de Heeren officieren der Schutterij aangekocht bestaan de in een Remontoir Horloge hetwelk met een luid applaus werd begroet. Hier was de uitslag dat er om werd gekampt door de Heeren Hartog, v. d. Heil, den Boer, Tem perman en Compeer, welke ieder 1 roos hadden geschoten in de 3 schoten de uitslag van dezen kamp was dat W. Temperman den Rozenprijs behaalde met twee rozen van de 3 schoten. Nu stelde de heer W. Temperman zijn 2den prijs beschikbaar voor de overige leden die geen prijs hadden gewonnen, hetwelk met applaus werd beantwoord. De uitslag was dat er weder moest gekampt worden door B. den Boer met M. Reijerse, die ieder 10 punten hadden in de 2 schoten. Den Boer werd winner me 18 punten tegenover Reijerse met 6 punten. Na afloop van den wedstrijd bleef men nog even gezellig bijeen. Het muziekgezel schap Euphonia, door den Luit. Fransen v. d. Putte daartoe uitgenoodigd, verhoogde het genoegen van den wedstrijd. De heer J. Stasse, gezagvoerder der provinciale stoomboot Zeelandia, heeft van wege gedeputeerde staten van Zeeland een schrijven ontvangen, waarin hem en zijne bemannining lof wordt toegekend over hun kloeke daad op 30 October tot redding de. in nood verkeerende bemanning van een tjalkscbip. Wij zouden het niet gelooven als het niet door een oud- Oost Indisch ambtenaar aan den redacteur der Arnhemsche Crt. verzekerd was, namelijk da', ons gouverne ment in Indië jaarlijks f 350,000 aan papier uitgeeft, dat is zoo ongeveer 1 millioen ki logram. Indië «hangt aan elkaar» van pa pier en rapporten. De afdeeling 'sGravenhage van Volks onderwijs besloot bij de regeering te pro testeeren tegen het ontslag van ar. Smit en bestemde f50 voor het fonds Smit. Tot keurmeester le kl. aan het abat toir te Amsterdam is benoemd de heer L. A. J. Deyer, rijksveearts te Ovezande. Voor het Amsterdamsche Hof zijn op dit oogenblik zoovele zaken aanhangig, dat tot Mei 1888 elke week minstens drie belang rijke proceduren zullen gevoerd worden, en dat elke bijkomende rechtszaak eerst na Mei op de rol kan worden geplaatst. Van Nicolaas Beets is een nieuwe bundel verschenen. Zij is getiteld «Win terloof» en bevat gedichten van 1884—1887 geschreven. Met de volgende woorden leidt de dichter ze bij 't publiek in: Wat eiloofranken, trouw festoen Voor dorre linde en iepelaren, Wat steekpalm, tuya, sparregroen, Dat droge naalden biedt voor blaren Daar moet, in 't koud en laatst seizoen, Het de uitgebloeide hof mee doen, Om nog wat levens te openbaren. Verwacht denstorm die't boompjeknakk', Het eiloof scheur' van stam en tak, De sneeuw, die 't al zal dekken, En met een lijkwa strekken 1 In dezen bundel is ook opgenomen de feestcantate, door Beets gedicht bij de vie ring van het 250-jarig bestaan der Utrecht- sche hoogeschool. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Arnemuiden dr. J. C. G. Gobius du Sart, te Nieuw- en St.JoosIand. Bedankt voor Leeuwarden door ds. Ch. 11. Laan te Goesvoor Tholen door dr. H. Fransen te An kerveen. Kerkvoogden der Hervormde gemeenie te Oostburg hebben de jaarwedde van den te 1 eroepen predikant met f 200 verhoogd en alzoo op f'1600 gebracht, met een flinke pastorie en tuin. Dbl. Tot lid van het kiescollege te Goes is gokozen de heer J. Pijke met 101 stemmen. De heer C. Glernm had er 78. Chr. Ger. Kerk. De bevestiging van ds. H. J. Kouwen- hoven te Zaamslag zal D. V. Zondag 18 Dec. aanstaaande plaats hebben. ln het Noorden van ons land worden tegenwoordig bijeenkomsten gehouden onder i leiding van den heer J. Van Petegem, leeraar I bij de Vrije Evangelische gemeente te Veen- dam, en diens dochters. Zij houden evan gelische teespraken, afgewisseld door gezang. De toespraken zijn vrij van alle dogmatische stellingen en kerkelijke zaken. De toegang is vrij voor ieder. De Maas- en Merwebode meldt dat ds Kleinendorst, chr. geref. predikant le Scheveningen het beroep naar de ned. geref. kerk te Zeist heeft aangenomen. Dit is de eerste chr. gereform. predikant, die tot de doleerenden overgaat. In het kerknieuws in no. 19, bericht samenspreking in de chr. ger. gem. Sint P. str. te Middelbueg, wordt gesproken over sommigen die meenden dat vereeniging met de doleerenden een zedelijke zelfmoord zou zijn. En dan volgt zonder aanwijzing „zij meenden er was jaren lang enz." Dit moet zijn Gansch anders bezag een tweede groep het. Zij meenden, er was jaren lang om vereeniging tusschen Gods volk gebeden. Vereeniging was der halve roeping, en daarom zonder achterdocht of voorwaarden toegetreden. Nog staat er De formatie der doleerende gemeentebroeders moet anders worden. Dit moet zijn: „De formatie der doleerende broeders als gemeente moet anders worden. Benoemd tot onderw. aan de Chr. school te Amersfoort de heer J. G. Kijftenbeltte Domburgtot huotd der school te Bath de heer M. van Dijke te Dordrecht. De gemeenteraad van Oudelande be noemde met 4 stemmen tot onderwijzer no. 4 van de voordracht, den heer I. de Bakker van Wolfertsdijk. Dhr. A. de Jager van Kapelle, no. 1 van de voordracht, had 3 stemmen. Voor de vacante betrekking van hoofd aan de openbare school te Wommels. jaar wedde f 800, hebben zich 52 sollicitanten aangemeld De zaak van den heer Willink Ketjen. De omstandigheden, waaronder de heer Willink Kotjen zijn ontslag bekwam als Indisch officier, wordt door hem in het Groninger Weekblad aldus medegedeeld: „In 't laatst van Maart 1881 was ik als kapitein der infanterie te Salatiga in gar nizoen eenige maanden te voren werd ik wegens langdurig verblijf van Atjeh overgeplaatst. Ik stond gesignaleerd in mijn conduitbeoordeeling als: beschaafd; bedaard; flink; zelfstandig; leeft stil en geregeldvoldoet aan zijne maatschappelijke en zedelijke verplichtingen; gaat, ook uit een militair oogpunt beschouwd, goed met zijn minderen om; is verstandelijk goed ontwikkeldverdient en is ten volle ge schikt voor bevorderingis een ferm officier, op wien in ernstige omstandigheden te velde in alle opzichten kan gerekend worden. 't Is niet uit fjdelheid, dat ik die offi- ciëele beoordeeling afschrijf; ik heb haar noodig en daarom stap ik heen over valsche schaamte. Op genoemd tijdstip gaf ik een afscheids- partfjtje voor den 1 en luit. der cav. Wale- wijn die naar Soerabaia was overgeplaatst. Nog zeer in 't begin van dit partijtje (on geveer 10 uur) kwam de militaire kom- mandant, de overste Perié, mijn huis binnen in opgewonden toest nd, richtte zich op brutale wijze tot mijne echtgenoote, onder voorwensel, dat er leven gemaakt werd men speelde piano en danste en gebood haar dit te doen ophouden. Ik verzocht dien overste mijne vrouw niet op die wijze toe te spreken, en mijn huis te verlaten. Drie dagen later werd ik gestraft met 8 dagen arrest, omdat ik had toegelaten dat er rumoer gemaakt werd in mijn huis door luitenants on der mijn gasten bevonden zich 5 dames en kort daarop een maand arrest van den generaal-majoor Aufmorth, omdat ik mij over de handelingen van den overste Perié beklaagd had. Over die laatste straf bracht ik mijne bezwaren in bij den legerkomman- dant, den luitenant-generaal Boumeester, en werd hierop weer gestraft met 14 dagen streng arrest, wegens oneerbiedigheid. Met die drie straffen begaf ik mfl als reclamant voor den krijgsraad. Ongeveer 6 maanden later verklaarde deze de twee eerste straffen geheel ongegrond opgelegd, met last ze te rooieeren, en veranderde de derde van 14 dagen streng arrest in 8 dagen eenvoudigklaarblijkelijk wilde men den legerkommandant niet geheel in het ongeljjk stellen. Ik was dus driemaal onbillijk gestraft, en had, om dit te doen constateeren, een half jaar arrest doorgebracht (reclamanten voor den krijgsraad zjjn arrestant). Den dag, volgende op dien, waarop dit onrecht door den wettigen rechter gecon stateerd was, bood men mij een speciale conduitestaat aan, met last dien te teeke nen voor „gezien". Hierbij werd ik, op grond der mij onbillijk opgelegde straffen Goes. Tengevolge van het verbrijzelen van den ijzeren lantaarnpaal onlangs bij het De twee Franschen en de vrouw, ver leden week in een hotel t 's Hage onder ver denking van oplichting aangehouden,, zijn over de grenzen geleid, ds zijnde vreem delingen zonder wettig middel van bestaan^ Een ontzettend ongeluk had Donderdag te Rotterdam plaats. Twee bejaarde spoor wegwerkers waren werkzaam aan den spoor wegoverloop. Zij hoorden niet dat daar een trein aankwam, terwijl zij juist voor een anderen trein wilden uitwijken. De ongelukkigen werden door de locomotief aangegrepen en gedood.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2