CHRIST ELI JK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 2 7. A iften, edaille 1887. No. 19. Zaterdag 12 November. Tweede Jaargang, ia no 6 7, LDEN. Py de JonQ6. £ou niet menigeen de Issacharsrust ver- GOES, kiezen boven de bedrijvigheid van anderen? ELS N-VLAKE. vormde ogenaamde VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, Ie Goes F. P. D'huy. Ie Middelburg. PRIJS DER AD VERTE VI'lEA De openbare school neutraal I. f Een kapitaal dat in negen jaren tijds al tot f300 kon aangroeien, belooft heel weinig kans aan de volgende geslachten op chris telijk onderwijs. i Van waar zoo vraagt menigeen zich af die weinige belangstelling v-oor chris telijk onderwijs TILLEN. PILLEN SCJLES. i en prijzen EP, tdienst Buitenland. de diens afzetting door elren MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02r> E l UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Er wordt in Zeeland nog zoo weinig be hoefte gevoeld aan christelijke scholen Getuige onder anderen de Unie-collectes, hier en daar, verleden zomer gehouden. Er zijn dorpen in Zeeland waar zoo jaar lijks f 10 en meer in een heel jaar gecol lecteerd wordt. Op sommige plaatsen is het kapitaal, door Unie-collectes bij elkaar gebracht al tot driehonderd gulden geklom men Driehonderd gulden in negen jaren scourant gratis.) tijds voorwaar een heele som, en dat voor dorpen waar zoovele orthodoxe boeren wonen, die nog wel wat missen kunnen, al is het dan ook volkomen waar, dat de tijden ernstig zijn en landbouw en nijverheid in Zeeland bij het aangaan zuchten onder den druk van den achteruit- ent van Koloniën Antwerpen 1885. lang. Maar ook in die dorpen komt zoo telkens weer uit, dat de christelijke school niet door den steun der welgestelden, maar door gebed en gaven van minder bedeelde boeren arbeiders moet tot stand komen. Velen dier laatsten hebben dan ook de vrees uitgesproken, dat in de plaats hunner inwoning op die wijze nooit een christelijke school zal tot stand komen. En daarvoor vreezen wij ook. Waarom kunnen in orthodoxe streken, door orthodoxe predikanten jarenlang be diend, zoo weinig pogingen in het belang van christelijk onderwijs slagen S Of de kerkeraden voor deze zaak wel warm zijn, valt te betwijfelen. En of de liefde voer, en kennis van het beginsel der vrije school wel zoo groot zijn, blijft ook de vraag. Zouden ook zij, die in de eerste plaats geroepen zijn van de christelijke school te ouden, ook wel genoeg ijveren om deze jn en 's Ileeren- Amsterdam 1883' en in doosjes cents. ill en 25 cents. apsules 60 cents volkszaak de gemeente ep hart en geweten Hoe geheel anders kon dit worden, zoo de predikanten eens als :één man zich op- RAADmaakten, om deze heerlijke zaak van het christelijk onderwijs, tijdig en ontijdig, in de huizen hunner gemeenteleden en van den kansel te bepleiten. Menschen die de pers, ja die niemand anders bereiken en bewerken kan, worden door den predikant zoo gemakkelijk toege traat, O C GOES sPr°ken. Betere voorlichting zou zeker ook tengevolge hebben, dat de verhouding tus- IJ K S 6 nam. 1.30 en 6_t scheu het groote aantal orthodoxe kerkgan gers en dat der orthodoxe belijders eens wat beter werd. In Zeeland zijn o zoo vele gemeenteleden, die s Zondags met genot en vroomheid de lOrthoiloxe evangelieprediking beluisteren; uiio.111. maar die vijandig staan tegenover de 0, nam. 4.40 en 0.5 christelijke school, de christelijke pers, de ipnef Hatelijke zending, de christelijke historische vfc<en te"en e'ken arbeid, die de komst m. 4,30ennm. 12. ar> 1 'ods Koninkrijk, ook in ons diepgezon- ddellijk na aankom* en vaderland zou kunnen bevorderen, u. vm. en 6 u-na®' °"derdenzijn orthodox binnen de wanden en naar het Spoor en. van het kerkgebouw liberaal en erger nog daarbuiten. En toch is het zoowaar:' God de Heere wil in al, wat uit en door en tot Hem is, geheel gediend worden. Deze droevige tweeslachtigheid van velen onzer «ronde» Zeeuwen is oorzaak, dat de beginselloosheidde karakterloosheid in Zeeland zoo welig tieren kan. Die de overtolligheid der christelijke school bewijzen en bevorderen wil, die koine bij ons. Er zijn hier nog openbare scholen genoeg, waar christelijk onderwijs gegeven wordt. Althans in den jongsten zomer wist men nog openbare scholen, staatsscholen. neutrale scholen aan te wijzen, waar gebed en psalmgezang, bijbelles en allerlei vroom vertoon de goè gemeente in den waan brengt dat het openbaar onderwijs christelijk is. En als de meester zijnen leerlingen de oude psalmen van Dathenus zingen laat en des Zondags bij der. orthodoxen predikant kerkt, en deze laatste met meester als met een broeder op- en neergaat, zie, dan gaat de onontwikkelde dorpeling al spoedig zeg gen tot den man die overeene christelijke school spreekt: «Och man! wat wou je hier twist en tweedracht gaan brengen. Wat wou u een nieuwe leer prediken van eene christelijke school. Het gaat bij ons immers zoogoed. Op onze openbare school, waar wij allen onze orthodoxie opdeden, is de Bijbel immers ook 1 Wij hebben hier meer dan één openbaar onderwijzer, tegen wien, in vroom heid ei. bijbelkennis en gemoedelijkheid en lijdelijkheid, uwe christelijke onderwijzers het allen moeten afleggen.» O, we|k eene verblindingwelk een boerenbedrog! welk een karakterbederf in het land der eens zoo ronde Zeeuwen Waarlijk zoo onze vriend De Braai, de trouwe agent voor christelijk onderwijs hier dorp voor dorp, en stad voor stad, in den naam des Heeren IIEEREN, eens wilde komen bewerken, hoe vele bange jaren des tegenspoeds er voor hem zouden aanbreken Hoeveel bezwaren hij te overwinnen zou hebben Up Zeelund's vetten kleibodem staan nog o zoovele rotsenDe deur voor het christelijk onderwijs is op vele plaatsen nog zoo gesloten en met grendel en nac' t- slot verzegeld Het geslacht der fiere Geuzen, die het met hunnen God eens waagden, is ja, nog wel niet uitgestorven, maar de hooge vlucht des geloofs wordt gemist en liet opkomend geslacht, aan christelijke indrukken vreimd, kiest, zoo het ten slotte aan die koude sfeer der gevoelloosheid ontkomt, erger nog dan zijn voorganger, tegen den Christus partij en versterkt straks als nieuw kiezerscorps, met het brevet van orthodoxie in den zak, de gelederen der laffe liberalen Dit zijn de vruchten der hooggeroemde neutraliteit der staatsschool, en van de ge dienstigheden der praktijk, in het van huis uit zoo gezegende land der eens zoo fiere Zeeuwen Van de drie geliefde Duitschers, op wie. gansch Europa het oog gevestigd heeft, keizer Wilhelm, de kroonprins en Bismarck, en die alle drie lijdende zijn, is de kroon prins zeker wel het bedenkelijkst. Pas schijnbaar hersteld, na eene operatie in de keel, die alle kankerachtige verschijnselen zouden hebb m weggenomen, is onverwachts de keelaandoening teruggekeerd en vertoont zich de oude zwelling in het strottenhoofd op onrustbarende wijze. Ook vertoonen er zich waterige verschijnselen. De held van Worth en Weissembourg, die in den Fransch-Duitschen oorlog alle doodsgevaren trotseerde en door den Heere der Heirscharen kennelijk in het doodsge vaar werd behoed; wiens leven in heropen veld zoo gelukkig gespaard bleef, dreigt nu het slachtoffer te zullen worden van dat slui pend monster, den kanker Wat duizenden kogels niet vermochten, zal zoo de Heere het niet verhoedt, deze verraderlijke schijnbaar onbeduidende keelontsteking doen. Wie heeft geen deernis met den fleren krijgsman, Duitschlands hoop en Keizer Wilhelms krone O, dat velen in Duitse! iland en in ons vaderland deze bezoeking mogen leeren afbid den Dat de Heere den 90jarigen Keizer deze ontzettende ramp bespare, van zijn oudsten zoon en troonopvolger op 50jarigen leertijd vóór hem te zien heengaan. Het zou voor Europa een onbeschrijfelijk verlies zijn Thans, nu het te laat is, krijgt dr. Mac kenzie, het op zijn geweten, dat hij niet geluisterd heeft naar den raad van bekwame doctoren, die speciaal met kanker op de hoogte, uitsnijding hadden aanbevolen. Dr. M. had echter een meer zachte, en minder bloedige behandeling aangeraden, en deze verkeerde raad schijnt, volgens sommigen ter kwader ure te zijn gevolgd. Reeds in Mei had prof. Bergerman gezegd dat insnijding van het strottenhoofd bepaald noodzakelijk was. En Bismarck had gewenscht, dat men Bergerman's raad zou opvolgen. De verontwaardiging tegen dr Mackenzie is groot. Wat hiervan te zeggen Ware de proef gelukt, men zou hem vergood hebben. Nu ze echter mislukt (want immers het leven van den Kroonprins is en blijft in Gods hand), nu is dr. Mac kenzie een stommerik. Moge de Kroonprins voor de zonde van Koning Asa (2 Chron. 16 12) bewaard blijven, en den zegen der medicijnen, en het welslagen ook der nieuwe operatie van den Heere verwachten. Het gaat in de ridderordenzaak hoe langer hoe geheimzinniger. Toen de ambtenaar de acte van beschuldiging tegen Caffarel en de zijnen wilde voorlezen, (bleek het dat er twee brieven van Wilson weggenomen en door andere vervangen waren. De rechter zei, dat de ontvreemding moet hebben plaats gehad op het bureau van politie, daar de stukken bij niemand nog in huis geweest waren. De bladen, ja zelfs sommige afge vaardigden, beschuldigen den minister Rou vier, ze verdonkeremaand te hebber., wijl hij toch inzage van de stukken had genomen. In de kamer werd, in een zeer onstuimige zitting over deze zaak gesproken. De minister wierp elke beschuldiging van medeplichtig heid in deze zaak verre van zich. Arm land, waar zelfs een minister van dergelijke schur kerijen zelfs maar verdacht kan worden. Spanje heeft van de Ph lippijnsche eilanden nog niets dan verdriet. Weer heeft een botsing plaats gehad met de inboorlingen. De Spaansche bevelhebber werd op verrader- i lijke wijze gedood. 1 Wat dezeven anarchisten (tegenstanders van elke regeering) te Chicago betreft, een hunner, Lingg, dezelfde bij wien men de dynamietbommen gevonden i.eeft, heeft zich in de gevangenis van het ieven beroofd, door namelijk eene ontvlambare capsule in den mond te nemen en met eene brandende kaars aan te steken. Twee anderen (Fielden en Schwab) ontvingen gratie, terwijl hun straf veranderd werd in levenslange op sluiting. De vier ovex'igen moeten heden opgehangen zijn. Verscheidene anarchisten verlaten Chicago, wegens de tegen hen genomen politiemaat regelen. 11 Nov. '87. De heer Snijders besprak in de jongste vergadering der afd. Walcheren der Zeeuw- sche maatschappij van landbouw de na- deelen door jagers veroorzaakt. Van de be voegde macht ontving hij vroeger raad ge bruik te maken van art. 461 van het nieuwe wetboek van strafrecht, hetwelk luidt «Hij die, zonder daartoe gerechtigd te zijn, over eens anders grond waarvan de toegang op eene voor hem blijkbare wijze door den rechthebbende is verboden, loopt, rijdt of vee laat loopen, wordt gestraft met geld boete van ten hoogste vijftien gulden.» Hij heelt aan de pachters zijner verschil lende perceelen bouw- en weiland bordjes ter band gesteld om die op het land te plaatsen onder aanbevelen zich, van de ver- eischte bewijzen voorzien, tot de bevoegde macht te wenden, wanneer eenige hande ling in strijd met genoemd are, 461 door hen zou kunnen worden geconstateerd. De bedoeling is, te voorkomen, dat jagers zonder vergunning over eens anders landen loopen met hunne stokkedragers en honden; en schade toebrengen aan de vruchten, of, door een onverwacht schot, schrik of ver wonding veroorzaken. De heer Snijders herinnerde ook aan de bepaling in art. 2 der jachtwet, dat schrifte lijke toestemming van de eigenaars of rechthebbenden van den betrokken grond vereischt werd, evenals aan de bepalingen van het nieuwe strafwetboek betreffende de bescherming van eigendom. Zijn denkbeeld vond bestrijding. Men be riep zich op de ambachts-heerlijke rechten die hier nog geldende zijn, en was van oordeel dat door het pachten der jacht de jagers het recht hebben om den grond te betreden. Ook vroeg men wat meer kwaad doen zal, het vertrappen van de vruchten door de jagers, dan het opeten ervan door het wild. Nog een ander lid wees er op, dat bij het koopen van eigendommen deze worden gekocht met al hunne vrij- en onvrijheden; is dus een eigendom belast met het jacht- recht, dan neemt de kooper van dat stuk grond ook dat servituut voor zijne rekening. De lieer Snijders zeide, naar aanleiding van het gesprokene, dat z. i. van de be zitters van heerlijke jachtrechten in elk ge val kan worden geëischt het bewijs te le veren dat zij tot hetgeen zij doen gerech tigd zijn. Krniniagen. Het telegraafkantoor heeft gedurende de maand October verzonden 32 telegrammen, ontvangen 33 telegrammen, totaal behandeld 65 telegrammen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1