CHRISTELIJK- NIEUWSBL AD HISTORISCH YOOR ZEELAND. 1887. No. 17. Dinsdag 8 November. Tweede Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Van den Koning. Nieuwe Kiesdistricten. Landbouwbelangen. Buitenland. ïlren MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. In den tijd dien wij beleven, waarin men zóó zeer geneigd is de rechten van ons Koningschap te verzwakken, is het misschien niet ongepast in herinnering te brengen de woorden, waarmede onze groote staatsman Kemper indertijd ons koningschap beschreef, waar hij zegt De Koning van Nederland is geen Koning van Engeland, die met een parlement regeertgeen Koning van België, die aan eene stemming in eene vergadering zijn kroon te danken heeftgeen vorst wiens macht alleen uit geschrevene bepa lingen geleerd wordthet minst van allen een Landsheer met onbepaald gezag, die naar willekeur kan regeeren en enkel uit goedwilligheid eene Grondwet gaf. De Koning van Nederland is het hoofd van het Nederlandsche volk, dat getoond heeft vrijheid en orde als kostbare schatten te waardeerendat voor de volksrechten streed en steeds bescherming gevonden heeft in het fluit van Oranje-Nassauen dat vertrouwt deze bescherming ook te zullen vinden voortdurend in de afstammelingen van dat doorluchtig Huisuit kracht daar van is onze Koning het hoofd geworden om éénheid te brengen in de algemeene Regeering. De erfelijke vorst, die geroepen is om toe te zien dat de toekomstige be langen van Nederland niet opgeofferd wor den aan den drang van het oogenblik. De Oranje-vorst in wien het volk den beschermer vindt zijner vrijheden en belangen tegen aristocratische aanmatigingenen het hoofd hetwelk de aristocratie insgelijks noodig heeft tegen eenen al te grooten invloed van democratische begrippen. De Koning van Nederland is geen werktuig, dat door het votum der meerderheid in de Kamers in beweging wordt gebracht om de ministers te doen vervangen door hen, die de Staten- Generaal hem opdringen, maar hij is de vorst, die de nationale belangen en vrij heden van het volk op zijn verheven stand punt, naar de stem van zijn eigen geweten, en met het oog op den Almachtigen, aan wien hij rekenschap van zijn doen en laten verschuldigd is te beschermen, overeenkom stig de door hem bezworen Grondwet en de wetten door zijne voorgangers en hem, in overleg met de vertegenwoordigers van het volk gemaakt. Zie daar den aard van ons constitutioneel koningschap omschreven door een man die door zijne medewerking wel den meesten invloed gehad heeft op de wording van onzen Staat. In aansluiting daareen herinneren wij aan de leuze van een der beste anti-revolutio nairen uit den tegenwoordigen tijdons kamerlid den heer De Savornin Lohman. Namelijk de eerste de beste heusche grond wetsherziening, die wij verwachten zij gericht op uitbreiding der koninklijke macht en ontwikkeling der volksrechten. Deze twee moeten in een anti-revolutionai ren, constitutioneelen staat samengaan. De eerste kamer heeft al de hoofdstuk ken der nieuwe grondwet met overgroote meerderheid aangenomen. Net zooals wij gedacht hebben. Meesterlijk kwam minister Heemskerk uit den strijd. De mannen, die de groote meerderheid des Nederlandschen volks in het aangezicht durfden weerstaan, en tegen alle recht en reden in het onrechtvaardige onderwijsartikel durfden handhaven, iiebben den stuurschen blik van meesier Heemskerk niet kunnen weerstaan. Zij, de voorname heeren, die geene ooren hadden voor de klachten van het volk, welks rechten sinds 1848 door het toongevend liberalisme werden miskend, bogen den eens zoo lieren nek voor den conservatieven staatsman, daar mede zelfs den schijn van verwantschap tussehen hen en de krachtige liberale helden van '48 uitwisschende. Het staatkundig leven, als het nog leven heeten mocht, is uit de liberale partij weg. Heemskerk's zegepraal bewijst bunnen ondergang. In dezen grooten conservatief ging het geheele liberalisme op, of onder? Wfl laten dit in het midden. Conservatief (behoudend) was de minister, die eischte dat geen enkel onderdeel van zijn arbeid zou worden afgekeurd. Niet minder be houdend waren zij die deze sehtjn-herziening slikten. En het meest conservatief van illen is de nieuwe grondwet zelve, die vele dingen bij het oude iaat; hier en daar de banden nog wat nauwer toehaalde; een aantal kiezers van de electorale baan houdten (laatst niet minst) door handhaving van den onge- rechtigen toestand in zake kerk en onder wijs de grootste helft der natie tegen zich inneemt. Toch deed de Eerste Kamer wijs, dat zij nu op het punt van landsverdediging maar toegaf. Nu toch kunnen wij tot een nieuwen toestand geraken. Wel zullen er onder de nieuwe kiezers vele nietsdoeners gevonden worden, maar ook een aanmerkelijk deel zal als de nieuwe bezems heel wat helpen schoonvegen. De nieuwe kiesdistricten zijn de volgende le. Hoofdkiesdistrict Middelburg bevat tende Middelburg, Vlissingen, Veere, Oost- kapelle, Domburg, Vrouwepolder, Seroosker- ke, Aagtekerke, Grijpskerke, Westkapelle, St.-Laurens, Meliskerke, Zoutelande, Bigge- kerke, Oost- en Westsouburg, Koudekerke, Ritthem, Nieuw- en St Joosland. 2e. Hoofdkiesdistrict OostburgCadzand, Retranchement, Zuidzande, Sluis, Aarden- burg, Eede, St. Kruis, Oostburg, Waterland kerkje, IJzendijke, Breskens, Groede, Nieuw- vliet, Schoondijke, Hoofdplaat, Biervliet, Ter- neuzen, Hoek, Philippine, Westdorpe, Zaain- slag, Sas van Gent en Axel. 3e. Hoofdkiesdistrict Goes, bestaande uit Goes, Arnemuiden, 's Heer Arendskei'ke, 'sfleer Abtskerke, Wolfertsdijk, Heinkens- zand, 's Gravenpolder, Kattendijke, Kloetinge, Wemeldinge, Wissenkerke, Kolijnspluat, Kats, Kortgene, Tholen, Oud Vosmeer, Poortvliet, St Annaland, Stavenisse, St. Maar tensdijk, Scherpenisse en St. Philipsland. 4e. Hootdkiesdistrict Hontenisse, bevat tende Hontenisse, Overslag Zuiddorpe, Koe wacht, Boschkapelle, Hulst, Clinge. St. Jan steen, Stoppeldijk, Hengstdijk, Grauw en Langendam, Ossenisse. Rilland-Bath, Waarde Schore, Kruiningen, Krabbendijke, IJerseke, Kapelle, Borsele, Driewegen, Nisse, Ovezau- de, Hoedekenskerke, 's Heerenhoek, Oude- lande, Ellewoudsdijk en Baarland. 5e. Hoofdkiesdistrict Zierikzee bevattende Zierikzee, Haamstede, Noordwelle, Renesse Serooskerke, Burgb, Eikerzee, Ellemeet, Brouwershaven, Zonnemaire, Duivendijke, Kerkwerve, Noordgouwe, Dreischor, Ooster- land, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Bruinisse, Goedereede, Ouddorp, Stellendam, Dirksland, Melissant, Middelharnis, Sommelsdijk, Oude Tonge, Nieuwe Tonge en Herkingen. Nadat wij sinds geruimen tijd, niets van de door den Koning benoemde landbouw- commissie. (ze is reeds benoemd bij besluit van 18 September 1886) hadden vernomen, heeft ze dezer dagen bij brief van 28 Sep tember 1887, aan Z.Ex. den Min. van waterstaat, handel en nijverheid weder van zich doen hooren. Wij begonnen reeds hoop te krijgen, dat ze opgeheven was; omdat wij altijd nog van dezelfde gevoelens zijn dat de landbouw van haar nimmer een:g heil zal erlangen; en ook wijl ze niets van zich deed hooren. Hetgeen wij that.s van haar vernamen, bevesligi ons al meer in de overtuiging dat al wat deze commissie des lande kost, weggesmeten geld is. In voornoemden zeer uitvoerigen brief, van welken zeker 9/io der landbouwers niets begrijpen, en die dan ook veel te groot is om in het geheel in ons blad te worden opgenomen, adviseert de commissie, aan den minister als slotsom van hare beschouwingen in het belang van den Nederlandschen land bouw de volgende maatregelen te neinen lo. Behalve het proefstation te Wageningen worden opgericht drie Rijkslandbouwproef stations, te vestigen te Groningen, Hoorn en Breda. 2o. De administratie dezer proefstations wordt gevoerd door den directeur der in richting, volgens door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid te geven voorschriften. De directeuren dezer inrichtingen vereeni gen zich jaarlijks onder het voorzitter schap van den directeur te Wageningen ten einde over de belangen der stations en over de richting van het onderzoek te beraadslagen. In deze vergadering worden de methodes van analyse, de reglementen, de voorwaarden voor de openbare en bijzondere controle, alsmede die voor de appèl analyses bêsproken en vastge steld en de tarieven ontworpen. Deze reglementen, voorwaarden en tarieven worden vervolgens aan den Minister ter goedkeuring voorgelegd, die ze, na het curatorium gehoord te hebben, vaststeltzij worden daarna met de methodes in de Staatscourant bekend gemaakt. Directeuren zenden jaarlijks een uitvoerig verslag van hunne werkzaamheden aan den Minister van Waterstaat,Handel en Nijver heid. Deze verslagen worden gepubliceerd. 3o. Wanneer proefvelden kosteloos be schikbaar worden gesteld, zullen deze van Staatswege in gebruik kunnen worden ge nomen voor den tijd, en ter oppervlakte door den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid te bepalen, tot het nemen van cultuur-of bemestii.gsproeven, door of onder leiding van den directeur van het naastbij gelegen proefstation. 4o. tiet toezicht op de proefstations wordt uitgeoefeud door een curatorium van min stens drie leden, door de Regeering te be noemen. Ziedaar in het kort een der adviezen van de landbouwcommissie. De landbouw zal dus gebaat worden door het oprichten van landbouwproefstations er. het aanleggen, voor staatsrekening, van proefvelden. Uit den brief valt duidelijk op te merken dat men een kijkje heeft genomen in het buitenland. Is dan daar de landbouw bloeiend geworden 1 Of laat ons liever vragen«Is de landbouw iets vooruitgegaan door het oprichten van al die proefstations Wij meenen van neen en denken daarbij aan de samenspraak tussehen een paar landbouwers. De een had zijn wijsheid op een landbouwschool opge daan de andere daarentegen was een man uit de praktjjk voortgekomen. Mijnheer de landbouwer zeideSpoedig zullen wij met de noodige mest voor een Hectare land in ons vestzak loopen, boertje waarop door het eenvoudige boertje werd geantwoord«en dan met den oogst in den anderen vestzak, mijnheer.» En waarlijk zoo is het. Men wil zich tegenwoordig beijveren om uit alle stoffen de noodige mest voor het land te halen en dit onder verschillende vormen en met de meest vreemde namen den landbouwer aan prijzen maar stalmest is en blijft toch maar de beste en goedkoopste. Wij zien dan ook in de oprichting van die proefstations niet veel nut voor den landbouw en in deze zal het adres van de commissie dan ook weer weinig uitrichten. Gelukkig dat er nog heel wat moet ge beuren, alvorens zij er zijn zullen, die staatsgebouwen, welker oprichting en in standhouding (denk slechts aan den jaar lijks terugkeerenden post voor tractementen) aan het Rijk weer heel wat kosten zullen. Eén ding troo-t ons bij de geleerde en dure adviezen van deze zoogenaamde redders van den kwijnenden landbouw. Namelijk dat het papier geduldig en de Vaderlandsche Schatkist ledig is 1 In het Vaderland van heden trok onze aandacht een der Parijsche brieven, waarin de, blijkens zijn schrijven, moderne schrij ver zijn beklag doet over den afval in zijn land. Wij nemen enkele zinsneden uit dezen brief over. Vooreerst beoordeelt hij zeer juist den jaarlijkschen gang van 348,000 personen op Allerheiligen naar de Parijsche kerkhoven. „Zonder twijfel is er iets aandoenlijks in het feit, dat oud en jong van allerlei rang en stand ter bedevaart naar de graven op gaan, de grijsaards als om den weg naar 't kerkhof reeds te leeren kennen, de kin deren, die er niets van begrijpen, onbezorgd voorthuppelende aan de hand der ouderen van dagen. Zonder twijfel schaadt het niet om nu en dan eens een gedachte te wijden aan hen, die werkelijk hun verstand, hun leven ten beste hebben gegeven aan het welzijn hunner natuurgenooten. Maar rond uit gesproken: hoe gering is hun aantal. En moeten we eigenlijk niet glimlachen om al die afgestorven uitstekende echtge- nooten, voorbeeldige vaders, onberispelijke zonen, rechtschapen burgers, die het grootste deel van hun leven niets anders hebben verricht dan elkander dat leven zoo on aangenaam mogelijk te maken? Al die overdreven lofspraken na den dood zijn weinig meer waard, dan de kosten om ze te doen schilderen of uitbeitelen. Het zou, dunkt mij, vrij wat heter zijn indien

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1