J I) A P P E R II \i I 1). Rechtszaken. Gemengde Berichten. men de nietgeschorste kerkvoogden Zondag middag na het eindigen der godsdienstoefe ning kerk en consistorie in bezit, een handeling gelijk aan die van de synodalen te Aalten, die wij niet kwalificeeren zullen. 's Anderen daags namen de kerkvoogden der doleerenden het kerkgebouw weder in bezitz oodat heden middag ds. Klaarhamer weder voor de géir.eente kon optreden. Kortgene. Notabelen hebben tot Kerk voogden benoemd, de hh. H. Roelof en C- Mai kusse. Chr. Ev. Gem. Aangenomen naar Winschoten door A Mooyte Tjutnmarum. M I III I I I III mmMl MM I I I NAJAARSVERGADERING VAN DE PROV. STATEN VAN ZEELAND. Voorzitter Jhr. mr. W. M. De Brauw. Na opening der vergadering benoemt de voorzitter eene commissie voor bet onder zoeken van de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid der Staten den lieer C. J. Huvers. Na onderzoek adviseert de commissie bij monde van den heer mr. B. V. Van dei- Bilt, tot toelating van den heer Huvers. Deze, door den griffier binnengeleid, legt in handen van den voorzitter de vereischte eeden af, waarop hij, na door den voorzitter met zijne benoeming te zijn geluk gewenscht den voor hem bestemden zetel inneemt. Nadat door den voorzitter eenige inede deelingen zijn gedaan, wor t door hem voor gesteld de navolgende voorstellen van Ged. Staten tot onderzoek te zenden naar de afdeelingen. Hiermede vereenigt zich de vergadering. Deze voorstellen zijn a. het voorstel, betreffende het assureeren der aan de provincie toebehoorende stoon.- booten (dienst Wester-Schelde) b. het voorstel betreffende den onderhand- sehen verkoop van de stoomboot «Zeeuwsch- Vlaanderen» en van een reserve stoomketel. c. het voorstel tot het verleenen van subsidie ter voorziening in de behoefte aan geneeskundige hulp aan de gemeente Co- lijnsplaat en ter vuoiziening in de behoefte aan verloskundige hulp aan de gemeente Westkapelle. Daarna deelt de voorzitter mede, dat nog is ingekomen een voorstel van den heer Snijders, houdende uitnoodiging aan het college van Gedeputeerde Staten tot het bepalen van een billijken termijn, binnen welken door de «Société ar.onyrne des tram ways a vapeur de Flesringue-Middel bourg et extensions» haar gecorcessioneerde stoomtramweg van «Vlissingen naar Middel burg naar het Locaal en Havenstation en eventueel naar de Badplaats,» in zijn geheel in exploitatie zal moeten zijn gebiacht. De heer Snijders licht -zijn voorstel toe. Voldoende ondersteund zijnde wordt dooi den voorzitter voorgesteld ook dit voorstel te zenden naar de afdeelingen. De heer Kakebeeke eeliter wenscht bet voorstel, vermits dit nu voor het eerst onder de oogen der leden komt en hij in deze meer licht zou begeeren, te renvoyeeren naar Gedeputeerde Staten. Dien overeen komstig wordt besloten. De voorzitter geeft in overweging de volgende openbare bijeenkomst, te houden op Donderdag 3 November des voormiddags te tien uur. De vergadering stemt bier mede in. 8 FEUILLETON. ZEVENDE HOOFDSTUK. Wederzien. Post na post kwam aan, en nog had men niets van August vernomen. Zijne vrouw en zuster hadden den naam van Sergeant Laid man gelezen op eene kleine lijst van eenige personen, die in den strijd gevaarlijk gewond waren. Dewijl zij evenwel latei' niets meer hadden gehoord, bleven zij te midden van l.unne vrees nog op de toekomst hopen. Mary bad gedurig aarzelend en bevende navraag gedaan. «Neen,» was steeds liet antwoord, dat hare hoop levendig hield. Hij was dan toch niet onder de dooden opgegeven en dat maakte haar en haar schoonzuster, ofschoon vaak vol angst en vrees, nog gelukkig. Verscheidene maanden waren zoo voor bijgegaan. Vele invaliden waren reeds huis- waards gekeerd, maar oog altijd geen tijding van August. Zij gaven dan ook ten laatste de hoop op. Terwijl zij zich met Gods hulp zooveel mogelijk in hun droeven toestand schikten en op zekeren middag allerlei plannen zaten te beramen, vooral ozk met het oog Op Op 15 Febr. jl. moest dhr. Verplanke raadslid te Hoofdplaat naar iJzendijke, om tegenwoordig te zijn bij de loting. Hij deed dit in een eigen rijtuig, waarvoor-gelijk trouwens daar de gewoonte schijnt te zijn hij f 450 rekendeechter op vertoon eener kwitantie, waaronder hij zelf den naam van een huurkoetsier uit Hoofdplaat schreef. Hiervoor stond <1. gister terecht. De ambtenaar van het O. M. de bedrie- gelijke oogmeiken slechts ten deele aanwe zig achtende, eischte 3 maanden gevangenisst. De verdediger mr. de Wilt Hamer drong op vrijspraak aan. Verder zijn veroordeeld wegens beleediging: F. M. 27 j., werkman Clinge en A. M. van G. 13 j., Boschkapelle elk f 3 b. s. 3 d. h. mishandeling: G. H. D. 38 j. zeeman Vlissingen tot 3 maanden gev. A. H. 13 j., Retranchement tot 7 dagen gev.J. v. d. P. 33 j. te Sliedrecht tot f 12 boete of 6 d. h. en M. M. B., Arne- muiden tot 3 dagen gev. diefstal: P, d. V., 13 j., en H. H. V. 10 j., beide Breskens ieder lot vier da gen gev. Vrijgesproken zijn B. de B. 22 j., S. R. 18 j., S. de S.. 21 j., allen werklieden Koewacht, bekl. van mishandeling en L. de F., 25 j. laodmunsknecht Terneuzoa. beklaagd van bedrog. Naar wij vernemen zal vrouw V., de bekende kindermoorderares uit Heinkens- zund, Dinsdag den 29en November a. voor de rechtbank alhier terecht staan. Er zijn door het Openbaar Ministerie 16 getuigen gedagvaard. Die dag zal geheel en alleen in beslag genomen worden voor de berechting van deze zaak. De heer mr. W. A. van Hoek is haar ambtshalve als verdediger toegevoegd. Een vorige maal schreven wij in het bericht omtrent dhr. K., dat de procureur generaal te Middelburg woont. De lezer zal wel weten dat van een pro cureur generaal alleen bij den Hoogen Raad te 's Hage sprake is. UIT IN'DIË. Te Batavia heeft een vreeselijk voorval plaats gehad. In 't kampement van de be reden artillerie klopte 's avonds een Ser geant bij den Sergeant-majoor aan en toen deze de deur opendeed, schoot hij hem dood. Daarna loste de moordenaar tot tweemalen een schot op zijn eigen borst. Hij werd licht gewond. Aanleiding tot de daad schijnt jalouzie geweest te zijn over een buishoudster. In de laatste dagen tusschen 12 en 4 uur des nachts werd Kotta-Ralja door Atjehneezen fel beschoten. De verdedigers van hun geliefd vaderland trachten op alle mogelijke wijzen ons afbreuk te doen. Laatst maakten zij met 7 of 8 personen achter de kazerne te (Jedali een paar gaten in den bamboe muur en verscholen zich, zon der door de schildwachten opgemerkt te worden. Toen de aflossing voorbij kwam, schoten zij en liepen er daarna met den klewang op in. Twee fuseliers werden doodelijk getroften 'tls ontzettend. Hoe lang zal deze moord nog duren uen lieven kleine, vlogen beiden eensklaps naar het venster. Wat was dat Een rijtuig, met baronets- kroon op liet paneel, stond voor het huis stilde lakei was reeds afgestegen en had aangebeld. Zou het Een officier stapt uit het rijtuig, een vreemdeling. Verschrikt gingen zij van het venster, vod zij nog een persoon uit het rijtuig konden zien stappen, vielen op een stoel neder, keken elkander iu sprakeloozen toe stand aan en zagen niets anders te gemoet dan de zoolang verwachte, zoo lang gevreesde en verschrikkelijke tijding. Men hoorde voetstappen de trap opkomen. Zij naderdenwaren dicht bij. KlopZij wilden, maar konden niet spieken, De deur werd langzaam geopend. Twee personen kwam n zacht de kamer binnen Eén blik, en met een gil van blijdschap vlogen vrouw en zuster den als uit den dood herleefden echtgenoot en broeder om den bals en drukten hem aan het hart. Luitenant William Lovol iu, nu kapitein, had zijn vriend en redder, luitenant Howley naar het vaderland vergezeld. Toen zij in Engel md aankwamen en Van een ooggetuige vernam de Locomo tief eenige bijzonderheden uit het op de ree van Soerabaja afgespeelde drama, waar door zoovele gezinnen in rouw zijn gedom peld. Ongeveer een twaalftal der feestvierenden ran Madura had plaats genomen in de prauw, die door de Brantas werd gesleept. Zij waren in de feestelijkste stemming en zongen een vroolijk lied, toen da sombere massa van den boeg der Bantjermassin voor hun oogen verrees. Een oogenblik van sprakelooze ontzetting of wanhopige kreten en het gevaarte storte z ck geweldig op de prauw, sneed haar door midden, en wierp alle opvarenden ï.i de door liet stoomschip opgezweepte golven. Een wonder mag het heeten, dat bij zulk een beroering van liet water nog zoo vele der drenkelingen er in slaagden een gedeelte van het wrak der prauw weder te bereiken. Toch hebben de meesten daaraan hun redding te danken. De heer Th. Smeding, bekwaam zwem mer, had lang gedoken, en zag toen op een honderd meter afstand een stuk van eene omgekeerde prauw. Schoon natuur lijk met kloeren en schoenen aan, gelukte het hem ha.ir te bereiken, en bij klemde zich met zijn rechterhand en rechterknie er aan vast, Zijn linkerarm hirig in het water. Plotseling hoorde hij links van zich een hulpgeroep: net was de stem van me vrouw Mouuier. Hij deed een greep naar die zijde, maar zijn li.ind gleed langs de doornatte japon af, en de drenkelinge zonk weer weg in de diepte. Zijn oogen straks ge vestigd houdende op de plaats, waar zij verdwenen was, zag S. haar spoedig spar telend weder boven komen, opnieuw om hulp gillende. Weder greep hij haar, zette zijn vingers gekromd in baar arm, doch zij ontglip'e hem nogmaals, slechts eenige draden der kant, waarmede haar japon gegarneerd was, in zijn hand achterlatende in vreeseiijke spanning, doch begrijpende dat, bezwaard als bij was door zijn klêeren, het loslaten der prauw voor beide partijen een wisse dood zou zijn, bleet de heer S. de blikken op dezelfde plaats gevestigd hou dende, opnieuw wachten. En waarlijk, daar klonk ten derden male het geroep der in doodstrijd verkeerende vrouw Nu deed S. een forschen greep cn had het geluk haar hoof 1 haar te pakken. Hij woelde het zoo vast mogelijk oin zijn hand. en trok haar toen na.tr zich toe, hetgeen hem echter bovenmenschelijke inspanning kostte. Geen wonder, want toen hij haar naar de prauw had gekregen, ?n zijn arm om haar heensloeg, zag hij eerst, dat zij haar linkerarm gekneld had om den hals van haren man, en dat deze op zijne beurt mevrouw Schoutendorp aan den arm vast hield. Door zijn éénen gelukkigen greep had S. gelijktijdig drie personen gered. Mevrouw Mounier smeekte, in haren angst, dringend boven op de prauw te worden geholpen. Dit was echter den heer S. die nauwelijks nog kracht had om haar vast te houden onmogelijk. Onverwachts kwa men toen twee anderen te hulp. De luite nants ter zee De Bruijue en Baars waren er namelijk evenzeer in geslaagd zich op het stuk wrak te redden, eu kwamen aan gekropen om mevrouw M. naar boven te trekken, hetgeen na veel moeite gelukte. Mounier, die zelfs aan bet wrak geklemd, Londen hadden bereikt, drong Lovolau er op aan, dat Howley in het rijtuig zijns vaders zou stappen, dat hem opwachtte aan datzelfde onvergetelijke spoorwegstation zij wilde August e >rst brengen naar het huis, waar zijn vrouw en zuster nog wel zouden wonen. Daarna slechts even wach tende om getuige te zijn van de aandoenlijke ontvangst zijns vriends en om aan de dames te worden voorgesteld, verwijderde hij zich. Zijn welkom bij den baronet en zijne echtgenoote, Willi ons ouders, was niet minder hartelijk dan die, wairvan hij zoo even een stil. maar geenszins onverschillig getuige was geweest. Immers het was de ontvangst zijns vriends, die hij had bijge woond, en ofschoon hij bij de dames onbe kend was, kende hij toch die eene uit de potloodschets, welke hij zijn vriend zoo dik wijls in handen had zien hebben, en de anderen uit den brief, dien zij haren broeder had geschreven, en uit de beschrijving, die haar broeder zelf van haar had gegeven. »Uw brief, lieve zustei',« zeide August, terwijl hij met den eeuen arm zijn kleinen knaap op de knie hield en met den anderen zijne vrouw aan het hart drukte, uw brief werd inij eerst ter hand gesteld nadat ik reeds lang, zeer lang van de wonden, die ik had bekomen, was genezen en de genees- steeds mevrouw Schoutendorp boven water trachtte te houden, riep, dat zijn kracht heui ging begeven. Daarop klnnk weer een andere stem slaat mevrouw Schoutendorp maar los, ik heb haar al vast.» Het was mij oor Brake), wien het gelukt was zich acuter Smeding, a cheval op de prauw te werken. Ook luitenant Slargen kwam te hulp. en hield met uiajoor Brakel mevrouw S. boven water. Na alzoo eenige angstige oogenblikken te hebben gewacht, zagen zij de sloep van da liandjennassin tot redding aankomen. De dames werden er, met veel moeite, meer ingeworpen dan geholpen, en daarna spren gen ook de heeren er in. De sloep bracht hen naar de stoombarka', en deze weder aan boord van deBandjerinassin. Een heer te Batavia schoot dezer dagen zijn hond dood, wijl het dier dol werd. Daartoe omvatte hij met de linker hand den snuit van den hond. Hij kreeg daarby e n wond, die hij dadelijk met sublimaat sclioonwaschto. De wond was spoedig genezen. Eenige dagen- later echter kreeg de heer hevige zenuwtrekkingen. De d ikters meenen dat de wonde ontslaan was door terugketsing van een kogeltje, dat in de hersenpm van den dollen hond was geweest eu daardoor de hand van den heer besmet heeft. Op Z.-Beveland kocht dezer dagen een j opkooper 1000 hectoliter appelen. Zij gel den f 4 het mud. De peren f 6. Gisteren (Dinsdag) moest een beambte van de politie een gevangene van Vlissingen naar Roes transporteeren. Het schijnt dat deze laatste, toen bij Arnemuiden het portier van den waggon was geopend geweest, dit dadelijk heeft dichtgetrokken, en de conduc- teur bij de sluiting der deuren, deze heeft overgeslagen, meenende dat zij gesloten was. Tusschen Arnemuiden en 's Heer Arends- kerke ontsnapte de gevangene uit den in beweging zijnden trein, zood a de veldwachter zonder hem te Goes uitstapte. De man is I nog niet gevonden. Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat een 14jarig Engelsch meisje met een clown vau 16 jaren gevlucht was. Het meisje was door de ouders in België opgespoord en is verleden week, toen zij met hen op de tehuisreis van Antwerpen naar Harwich was, vlak bij Fort Bath over boord gesprongen en erdronken. Door de ouders moet een aanzienlijke som voor het vinden van het lijk uitgeloofd zijn. \ad.) De M. C. deelt mee dat de stormvloed te Ellewontsdijk op Zondag 250 M3. steen glooiing en 2000 M3. bezoding beschadigde. Het water stond 3 M. boven A. P. Twee Rotterdamsche kinderen, een jongen van 14 jaar en een meisje van 5 jaar, - namen Zaterdagochtend zonder voorkennis hunner ouders plaats op een stoomboot naar Keulen. De jongen luid eenig geld zijner moeder weten machtig te worden en wilde met zijn zusje de fa milie te Keulen gaan bezoeken. De moed er verzocht, nedat de boot reeds lang was ver trokken, bij de politie de aanhouding dier minderjarigen, waarna zij te Nijmegen ep de boot werden aangkhoudeu en naar heeren alle vrees had len opgegeven, dat de ontvoering uadeeligen invloed op mijn her stel zou hebben.» «Maar toen gij toch eindelijk kon it schrij ven, waarom hebt ge het toen niet gedaan vroeg zijne vrouw. »Ja, August, waarom niet herhaalde Mary. «Er was toen ree Is zooveel tijd verloopeni antwoordde August, »dat ik hoopte zelf spoediger bij u te zijn dan een brief. En is J hetgeen van mij na zulk een lievigen strijd is overgebleven, niet tienmaal beter dan een brief?» Deze vraag bleef natuurlijk, door woorden ten minste, onbeantwoord Kapitein Lovelau bezocht hen gedurig en doordien hij telkens langer bij hen vertoefde, bleek liet dat bij zich als te huis bevond. Niet lang dan ook daarna verscheen in een der nommers van den Morning Post de huwelijksaankondiging van kapitein William Lovelau, Baronet, met Mary, dochter van wijlen den heer Silas Howley. En aan August viel nog eene andere beloo- i ning tendeel voor betoonde dapperheid, dan zijne bevordering tot luitenant. Hare Majes teit hechtte zelve hem het Victoriakruis op de borst.— EINDE. Rotterdam overgebracht, nog in het bezit gevonden te van het geld. Maandagmiddag liet den r.ieuwen Rijn te Lelde landsche markt, een rijksda van in de hand des koopm vallen. Een aantal begeerij vereerders van dezen zilvi togen aan den arbeid en tr te visschen. IJdel bleek nocl De duisternis dreef de vissch zake naar hunne woning. De Rechtbank te Maa kleermaker aldaar, ter zake ken maken van zijn kind oordeeld tot weken. een gevanget Bij het verlagen van kapel, aanwezig in het Arse bouwd wordt tot noodkerk Geref. gemeente te Amersfi een drietal graven gevondei gedekt. Een van deze zeik< sale afmeting, heeft in het groot wapen, een bovens randschrift. Het randschrift slechts enkele woorden zijn te bepalen. Het bovenschrif de hoeken beschadigd is, get te lezen: «Anno -I- 1585 den st. R. seinem. viant und alhier den 19 Jvny ni brauche begraven der seelcn In beiseinelir ve leigcrten. Van het lijk vond men i en een paar spijkers van zij Men schrijft uit Gas mond aan de Asser CrtYoo schoot alhier een jager een l(jk trok hij het vel er af vol aardappelloof. Zoo gevuld dier aan den kant van eene tijd later kwam een anderejag heugde een haas te kunnen schi aan en pafdaar tuimeld de sloot. Toen hij er bijgekom greep om het in de weitasch te I hoe hij gefopt was. Hij wilde een ander in laten loopen beest daarom bij eenen aard derde jager schoot hem i,og zich weer bedrogen. Ontevrede aangedane grap, zette hij ht in de voren van een geploeg Toen den volgenden morgen met zijnen zoon naar het den arbeid te hervatten, zag het dier, en het zijnen vader sloop hij er heen om het te Er bij gekomen zijnde, liet vallen met den uitroep i hem hem al». De vader, ook riep houd hem vastwaarop ja maar bij is, geloot ik, al men gefopt worden. Werkverschaffing. De papierfabrikant te Beerde, gemeenteraad een stuk lieideg en gekregen; bij zal daaruit ge ■winter grond laten graven, velen werk en brood vei schaf lerm Een onbescbaa mishandelaar te Leeuwarden is gevangenisstraf veroordeeld lijk in koelen bloede, zonder e ding een veulen tegen de bc en tegen den kop geslagen mi zijn gebalde vuist bijna tot toe in den bek van het dier tong er uit getrokken, en dez rechts heen en weer gescheurd Te Naaldwijk werd een door een zwaar beladen wage en ernstig aan het hoofd ver Bij 't samenstellen van e trein te Oldcnzaal is Maandag zoo hevig tegen een pos'.rijtuig dat de beide daarin aanwezige j gewond werden. Een vrouw te Weesj», 1 den storm Zondag uit het wa mee zij uit de kelk huiswa Een rukwind nam haar de en muts af, die terstond in In ter van de Gaasp verdwenen. vischt men tot nog toe naar stuk. Een koetsier, die een fan water naar de kerk had geb de terugreis door een boom,di getroffen. Het rijtuig liep vóór de haven op een daar lig terecht. Het paard hing op ee tusschen den kaaimuur en de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2