CHRIST ELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. SrOES. 1887. No. 15. Donderdag 3 November. Tweede Jaargang. mts Sigaar e. VERSCHIJNT F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIE* 1ENST b t ;nst Opgepast! Kerk- en Schoolnienws. aat Middelburg, ts de 6, 10 bok- haringen 10 ets, ■s 14, puike Gort vet Spek 60 loem 15,hammen er 26, lichte 26 Koffie 67+ grove Zoutevisch 22* ten en Rozijnen Boter 30 en 40, 0 en 15 ets. de 10 ets. p ons, ■e 12 ets. p. ons, 3 5 ets., 5 houten 3 blekken voor liters van af 4j lankdag gesloten. SCHE 12 Goes. lectie SIGAREN landacht op de Van liddelb. naar iotterd. Van Rotterd. naar Middelb en Vlissingea 9,- 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 5 6 m. u. 30 m. 3,45 4,15 oensd. en Zat. 7,30 2,45 8,3,15 0.30 1 , 6,— 12,30 6,30 1.— elren MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prij s per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02 s UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, Ie Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. MANUEL, IEL AAT GOES. Middelburg en 3,- 9,15+10, - ,40+ 2,30 3,30+, - 10,-+ 11.-, 3,304.30+6.—, an waarbij aan dt aangelegd, aan de Keersluis iddelburg en November. 1 n Zierikzee. Spoorweg Goes. Zierikzee 1 's midd. 1.— 2 'smor. 10. 6.30 6.30 7.30 7.30 Van enkele vrienden in de provincie ont vingen wij bericht, dat de oprichting eener kiesvereeniging aldaar wordt voorbereid. Op de meeste plaatsen echter wordt aan dergelijke oprichting niet gedacht, of wordt het nut eener kiesvereeniging betwijfeld. Nu hebben wij reeds vroeger deze twijfe laars te woord gestaan. Het is derhalve onnoodig andermaal de voordeelen eener kiesvereeniging te gaan opsommen. Toch dient nogmaals op het gevaar ge wezen, dat uit ons stilzitten kan volgen. Is men niet tijdig er op voorbereid, dat de nieuwe kiezers komen en voorgelicht moeten worden en positie nemen in den strijd, dan komen wij met de ordening onzer troepen, met de vereeniging van alle anti-revolutionairen niet klaar. Dan hebben de overige partijen zich opgesteld, eer wij het strijdperk hebben kunnen overzien en hebben zij daarmede een dubbele winst op ons voor. Na nieuwejaar is het te laat, om aan deze dingen te denken. Op ieder dorp moeten de vrienden nu aan het werk om de toe komstige medekiezers op de hoogte te stellen. Die niets anders doet dan op den dag der verkiezing zijn buurman's stembriefje in te vullen, heelt voor de anti-revolutionaire beginselen niets gedaan. Zullen wij van onze jongere, broeders iets kunnen verwachten, dan moet hun nu reeds op de rechten en de verplichtingen gewezen worden, die hun kiezerschap meebrengt. Zij moeten bekwaam gemaakt worden, opdat zij, als hel eenmaal zoo ver is, een zelfstandige keuze kunnen doen. Niet, hoeveel stemmen er op anti revolutionaire candidaten uitgebracht zijn, moet bij eene verkiezing de hoofdvraag wezen. Maar hoewel ware belijders van Groen's beproefde beginselen gij onder oude en nieuwe kiezers kondt winnen. Een oprecht vriend gemaakt, is meer waard dan honderd ingevulde stembriefjes Natuurlijk is daarmede niet gezegd, dat laatstgenoemd euvel in onze kringen is door gedrongen, Doch in welke partij vindt men ze niet, die vrienden, die het we! niet zoo kwaad meenen, maar die het toch ge makkelijker vinden een paar briefjes voor anderen in te vullen, dan het beginsel toe te lichten, waaruit ons optreden tegen on geloof en overheersehing in Staat en kerk, in school en maatschappij verklaard wordt En nu mogen de andere partijen zich wapenen of insluimeren, ééne groep zal on getwijfeld niet nalaten hare krachten te ordenen en misschien nog wel eerder dan wij, met eene kiesvereeniging optreden, die als eene klok klinken zal. Het is de groep der malcontenten. Wij behoeven geen namen te noemen. Ieder die de geschiedenis der jongste kamerver kiezing in Goes nog niet vergeten is, zal ons toestemmen, dat wjj op elke teleurstel ling moeten bedacht zijn. De man die in zijn wijsheid meende dat het antirevolutionair was, den heer Lohman uit de Kamer te werpen, wijl hij doleert, zal zich zijn tijd zeker wel ten nutte gemaakt hebben. Eene kiesvereeniging is soms spoediger in het leven geroepen dan eene brochure Vooral een kiesvereeniging van malcontenten Want hoe verschillend de beweegredenen ook mogen zijn, die hen tot eikander brach- j ten, zoo slechts Kuijperhaat hen bijeenhoudt, I kunnen deze onze «vroegere vrienden» niet aan ons beginsel, dat sterft ook bij de slechtste verdediging, ook by de felste bestrijding niet, maar aan den goeden naam onzer partij in den beginne althans, nog heel wat kwaad doen. Mannen, die hunne instemming eens betuigden met den held, die van een verraad door een Judaskus gewagen dorst, zullen onder de nieuwe kieswet met ons toch niet optrekken. Die nu nog op Schimmelpenninck stemden, terwijl zij van Lohman niets meer weten wilden, stemmen tenzij Hooger licht hen bestraalt, een volgende maal zelfs dien uitverkorene niet meer. Voor hen was Schimmelpenninck nog het laatste draadje slechts, waaraan zij zich, met af gekeerd aangezichte, lieten medenemen. Wij hebben ze gekend dieiri 1878 schreiend van blijdschap, onder den indruk van het volkspetitionnement, juichend mee optrokken onder de antirevolutionaire vaan, en die thans al in geen tijd meer zich met ons inlieten, ja zelfs den triumf der liberalen vóór eenige jaren mede hielpen bezingen! Al meer waren zij afgezakt, die getrouwen Er was zelfs een climax, een opklimming in hunne inzinking. Eerst een blijmoedig mee optrekkendaarna een zuchten tegen de broeders; dan een zich onthouden van stemmeneindelijk eene bedekte aanbeveling der tegenstandersten slotte een meê op trekken met den vijand. Zeer terecht zegt een roomsch blad van dezulken, of liever van de partij die zij willen stichten: Haar anti-papisme en anti- Kuyperianisme komen ten goede aan het liberalisme. Haar ethisch christendom is machteloos ten goede en dient mede als masker voor de liberale partij. En hare leden, (let wel, dat zijn de toekomstige leden der kiesvereeniging, voor welke wij waarschuwen). Hare leden zullen de eer hebben door de liberale pers als echte christenen en echte liberalen te worden aangeprezen. Men verwachte dus van die getrouwe vrienden van dhr. Schimmelpenninck niets. Breken, ook met dezen afgevaardigde is voor hen slechts eene quaestie van tijd. Bovendien is de oprichting eener kies vereeniging van ant-doleerende anti revolu tionairen in het verschiet gesteld. Men zij dus op zijn hoede. Niemand onderschatte zjjnen tegenstander. V De aanhouder wint. Het heeft de aandacht getrokken dat in sommige gemeenteraden de liberalen onver wachts in het anti-liberale schuitje zijn overgestapt, zich tegen de ontzaglijke uit gaven voor onderwijs hebben schrap gezet, en op de begrootingen voor 1888 belang rijke posten hebben verminderd of geschrapt. In den Haagschen gemeenteraad was het met de anti-revolutionairen de heer Rietstap, een Roomsche, die verscheidene bezuinigings voorstellen met groote meerderheid zag aangenomen. In Amsterdam behaalde de bekende anti revolutionair Hovy, met liberale hulp, zeer aardige triumfen Ook Delft ging den goeden weg op. Hier blijkt dan toch de waarheid dezer volks uitdrukking De aanhouder wint. Zou hierio geen wenk opgesloten liggen voor onze vrienden in de verschillende gemeenteraden onzer provincie Rietstap in den Haag was een «zanniker». Nog niet zoo heel lang is het geleden, dat men hem alleen praten liet met zijne bezui niging op het onderwijs. En Hovy Hoe gaarne hadden Amster dam's vroede vaderen dezen antirevolutionai ren dwarskijker, die het altijd zuiniger kon dan zij, uit den gemeenteraad gekeken Hoe gaarne had men hem, bij zijn jongste aftreding, het voetje gelicht. Dat ieder jaar terugkomen op een zelfde zaak bij de be grooting, is zoo vervelend Men hoort het niet gaarne. Hovy zal dan ook wel bijzon dere kracht noodig gehad hebben, om onder wederhoorige colleges jaar aan jaar, tegen dezelfde onrechtvaardigheid te getuigen, dat door lage schoolgelden op de staatsschool, die op aller kosten bloeien moet, de con currentie der christelijke school, die niet uit de Staatskas leeft, onmogelijk wordt gemaakt. Er zijn vele achterlijke meerderheden in Zeeland s gemeenteraden Op den duur echter zullen ook zij gaan inzien, dat het toch niet langer zoo kan dat voor een kind van een hooggeplaatst ambtenaar zes tig cent schoolgeld in de maand een veel te geringe som is, waartegen op den duur de draagkracht der belastingschuldigen niet is opgewassen. Maar dan moeten onze vrienden aanhou den zij mogen niet aflaten van het klavier der regeeringsconscientie te bespelen, en wel telkens uit een anderen toonaard. Zoo zij onvermoed blijven kloppen, maken zij toch al licht in 't eind een der slapenden wakker. Bovendien men houdt tegelijk de belangstelling der burgers gaande. Hovy en Rietstap hebben thans den weg aangewezen, waarlangs elke gegronde oppo sitie vooruitkomthet is de weg vau den aanhouder. Toen de tiende penning zwaar werd, wierp zelfs Rome het juk des Spaanschen tirans in de Nederlanden af. En ook nog in onze dagen vangt men onder den hoed dei- liefde voor de dubbeltjes zelfs de felste tegenstanders. «Het gezond verstand en de praktijk v/innen het eindelijk op de liberale theorie.» Liever niet. De dood verklaarde Kamer heeft lust, nog eens een begin te maken met een Wetboek op den Arbeid. Of dit dan niet goed is Of wij de zegeningen die eene staatswet over hem uitgiet, dan den arme misgunnen O, neenMaar er is iets dat er bij ons niet in wil. Een welhoek op den arbeid is ten allen tijde broodnoodig geweest, de liberalen wisten dit wel en toch - toen dr. Kuyper, het toenmalig Kamerlid, dit vraagstuk in de Kamer bracht, lachten zij hem uit en wilden niets van zijn voorstel weten I Wat zou hij er dan ook van afweten Hij was immers geen advocaaten hij was ook geen wetgever I Hadden de heereu kunnen droomen, dat de werkman hun eens te wijs af worden •/ou, hoe zij zich zouden gehaast hebben, Kuypers's voorstel uit de papierenmand op te rakelen, en het zij het dan ook onder liberaal etiket, den werkvolke aan te bieden I Nu echter de Kamer in hare laatste stuiptrekkingen getoond heeft niets anders dan bioloog Heemskerk's willoos «voorwerp» te zynen zich door de aanneming der nieuwe kiestabel het zegel des doods op het voorhoofd gedrukt heeft, nu zou een arbeid als deze, waarbij gerechtigheid dient voor te zittenen de grondwettige be voegdheid drijfveer moet zijn; en denk- en geest- en levenskracht niet mogen ontbreken, in de hand dezer doode eene bespotting zijn van het volk, dat naar de vruchten van dien arbeid al sinds jaren reikhalzend uitziet. Bovendien mannen als v. Houten, die er in 1870 nog zoo warm voor waren, zijn thans een jaartje ouder geworden. Of schuilt hier een addertje in het gras Zou men de nieuwe kiezers willen inpakken, opdat sti aks de kleine liberale pers hun kunne toeroepen: «Kiesttoch onze mannen. Zij toch hebben getoond de ware werk mansvrienden te zijn.» Wij weten het nietmaar wel weten wij, dat radicalen, antirevolutionairen en sommige roomschen onder de nieuwe kiezers naar dit gefluit van den oud-liberalen voge laar niet zullen luisteren. 2 Nov. '87. Goes. De heer J. M. Kakebeeke heeft zijn benoeming tot voorzitter van het Bur gerlijk Armbestuur aangenomen. De gemeenteraad van Zierikzee heeft de begrooting voor 1888 in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 117,978,99. De gemeenteraad van Sluis benoemde tot wethouder inplaats van mr. Hennequin den heer K. f. Koksma. Recht voor Allen heeft naar het schijnt, te vroeg gejuicht. De rechtsingang tegen den schrijver van de beschuldigin gen aan den minister schijnt verleend te zijn. De minister heeft beschikt dat van de ambtenaren bij de administratie der poste rijen de heer L. C. W. ten Brummeler zijn functie zal uitoefenen ten postkantore te Vlissingen. Het door den len luitenant der infanterie f. E. H. Liebert uitgevonden repeteergeweer heeft bij de proeven aan de normaal-schietschool te 's Hage minder goed voldaan en komt dus niet voor een grootere proef in aanmerking. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Utrecht J. H. L. Rooze- meijer te Arnhem, W. A. Snethlage te Haarlem, L. Heldring te Zandvoort. Beroepen te Vlissingen A. v. Veen te Terneuzen. Zooals men weet, is te Serooskerke de pastorie, dewijl de predikant een dag vroeger vertrok dan gedacht was, en de veldwachter terstond in de ledige pastorie werd gebracht, in handen der synodalen gebleven. De kerk bleef echter in 't bezit der doleerenden. Thans hebben de synoda len zich ook van het kerkgebouw verzekerd. Er was tegen hedenmiddag door beide par tijen godsdienstoefening belegd en nu na-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1