NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. HISTORISCH 1887. No. 14. Dinsdag I November. Tweede Jaargang, IJK- VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER AI) VERTE NT1 EN Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. elren MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 En kele nommers- 0,02 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Veemarkten te Goes: Dinsdagen, 8, 15, 22 en 29 November. li II III I 30 Oct. '87. In het Schoolblad komt, naar aanlei ding van het ontslag van I)r. Smit de vol gende «vragen en antwoorden» voor Vr. Wat is de vrijheid? A. Vrijheid is het kostbaarste erfstuk onzer Vaderen, door hen met goed en bloed verworven, door ons met hand en tand ver dedigd. Vr. «Ons». Genieten wij dan allen die vrijheid A. Ja, wij; daar wij allen gelijk zijn. Daarenboven is zij ons in de Grendwet ge waarborgd. Vr. Waarin bestaat deze vrijheid dan? A. Onder vele anderen hierin dat niemand ons kan beletten, or.ze denkbeelden te vor men en niemand ons in het uitspreken daar van mag belemmeren. Vr. Kan die vrijheid ook dcor de regee ring beperkt worden? A. Ja zij dieven, moordenaars brand stichters, oproermakers e. a. worden bijna geheel van hunne vrijheid beroofd, ja "t be lang van 't algemeen en ambtenaren van hunne vrijheid tot spreken, in *t belang der regeering. Vr. Mag alzoo een ambtenaar niet in 't openbaar optreden A. Neen; alleen in de volgende gevallen is hem dit toegestaan: lo Als hij de regeeringsbeginselen krach tig wil bepleiten, 2o Als hij, liefst zoo scherp mogelijk, de oppositie bestrijdt. Vr. Wordt aan dit verbod streng de hand gehouden A. Jamen laat echter somtijds ooglui kend toe dat een ambtenaar niet in den geest der regeering spreekt, indien althans zijn optreden-kalm, gematigd, niet indrukmakend, alzoo onvruchtbaar is. Weet hij den rechten toon aan te strijken, dan snijdt men zijne snaren stuk. Vr. Men belet alzoo den ambtenaar, wiens geweten hem tot de oppositie drijft, van zijn recht tot spreken gebruik ie maken A. Neen ganschelijk niet. Men belet het hem niet, noch straft hem voor zijn optre den, alleen men ontslaat hem. Vr. Men stelt hem dus voor de keus zwijgen of hongerlijden? A. Ja men Vr. Dit is toch hoogst onbillijk. Die z. g. vrijheid is dan toch bespottelijk I Maar is tegen die onbillijkheid niets te doen A. Zekerlijk welDe Koning kan tus- schen beide komen. -•-Het advies der landbouw-commissie in zake oprichting van proefstations voor den landbouw is aan den minister meege deeld en openbaar gemaakt. Een oprichting van proefstations op verschillende plaatsen wordt wenschelijk geacht, en dringend aan bevolen. Wij komen op dit advies terug. Aan de inrichting tot Chr. verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders te Veld- wijk bij Ermelo, is tot timmerman-verpleger benoemd de heer C. !B. Almekinders van Kapelle. Recht voor allen, orgaan der Sociaal- Democratische partij, heeft hare aanklacht tegen den minister van justitie herhaald. Zij deelt mede dat 14 Nov. '1886 de «hoer» Jeanne Lorette per spoor 2e klas uit den Haag naar Arnhem vervoerd, per vigilante, vergezeld door den minister van justitie en den procureur-generaal en een geleidster die haar poesje droeg, naar de gevangenis is overgebracht, en een zeer gracieuse be handeling genoot. Zij ontvangt zegt het blad haar voedsel op de pistole (afzonderlijk van den directeur) en krijgt ook nog al eens bezoek. Het onderzoek in deze zaak is afgebroken. Men zal den schrij ver van dezen zoogenaamden laster niet vervolgen, wat helaas weer een zeer treurig licht werpt op de majesteit van ons hedendaagsch recht. Wie zal indien de mededeeling van R. v. A. mocht blijken waar te zijn ontkennen dat de Neder- landsche justitie gevaarlijk krank is? De hoofdingenieur Snethlage die zich in de Transvaal bevindt wegens den spoor wegbouw, keert op 1 November naar Ne derland terug. mmi ii ii i«m i—i in T—cmiadiiitiiin-im'st^* Ned. Herv. Kerk. Twaalftal te Tolen. Dr. J. Franssen te Anke veen, J. F. De Klerk te Dirksland, J. Hopman te Ouderkerk a. d. IJssel, J. A. van Boven te Oost-Souburg, J. Willemse te 's Heerenhoek, A. F. Simons te Bergschenhoek, J. A. Van Wijngaarden te Ter Aa, J. Van der Veen te Rossum, J. Bongers te Ameide, J. Van Popta te Papendrecht, J. G. Steenbeek te Weesp en J. Van 't Hooft te Koudekerke. Nieuw en St. Joosland. Heden ontving de WelEerw. Zeergel. heer Dr. VV. F. Gobius du Sart, een toezegging van beroep naar de gemeente Scherpenisse. Chr. Ger. Kerk. Veere. Ds. C. Steketee Cz., predikant der O. G. alhier heelt bedankt voor de roeping der gem. Breukelen. CJroede. Met genoegen deelen wij mede, dat onze hoofdonderwijzer aan de chr. school alhier, de Heer N. W. Lichthelm, voor zijne benoeming naar Beekbergen heeft bedankt. De heer J. de Hullu slaagde te Leiden aan de hoogeschool als candidaat in de Nederlandsche letteren. De rechtbank te Amsterdam achtte Jan Kapteijn schuldig aan de mishandeling van den dokter te Nieuwor Amstel. (Hij had hem 's avonds uit zijn huis gehaald, voorgevende dat zijn vrouw ziek was; en toen de dokter een eindweegs met hem was meegegaan, wierp hij dezen in de sloot. De broeder van K., beklaagd van mede plichtigheid, werd vrijgesproken. Een rechtsgeding, op grond van artikel 337, Wetboek van Strafrecht, waarin de namaak verboden is, werd Donderdag voor de rechtbank te Haarlem gevoerd. Beklaagde, de heer S. koopman en likeur stoker aldaar had sinds eenigen tijd Gats elixer nagemaakt, dat hij voor 60 cent per halve flesch verkocht, terwijl het echte pro duct van der. heer Gits, algemeen in den handel, 95 cent kost. De heer Catz, die daarvan gehoord had, zond iemand naar S om een fleschje Catz- elixer. De kooper deed of hij het te duur vond, waarop S hem een fleschje nage maakte Cats-elixer aanbood, die goedkooper was. Dit nu gaf aanleiding tot strafvervolging. De eisch was f200 boete of 2 maarden hechtenis. Het was 't eerste geval van dien aard, dat volgens het nieuwe strafwet boek kon vervolgd worden. De verdediger, mr. Kappeijne, zag in deze vervolging een reclame voor den fabrikant van het oor spronkelijke artikel, terwijl beklaagde, in de oogen van het publiek nu reeds gebrand merkt is. PI. ziet in deze fleschjes en de namaak geen ander verschil dan dit de eerste soort prijkt met een wijdsche etiquette, en de laatste slechts met een klein groen strookje, waarop vermeld staat«Catz-elixer uit de likeurstokerij van J. A. Haas te Haarlem. Wanneer men zijn naam geett aan een handelsartikel, dan verliest men Ais het ware een gedeelte van het vecht op dien naam; dan wordt die naam zoodanig met het artikel vereenzelvigd, dat hij daar van niet meer is te scheiden. Men denke aan de namen Landauer, «Singer machien», enz. Pleiter beweerde, dat onder de ver schillende waren met verschillende namen, ook vooi'komt een waar, die Catz-elixer heet. Hij vorderde vrijspraak. De Goesche stoomtjalk, van den heer II. F. v. R. te Goes, is gisteren-morgen, op de terugreis zijnde, op de hoogte van Brui- nisse van zijn ankers geslagen, ten omhoog gevaren. Het schip zit vol water. Kruiningen. wind strandde dijk alhier de Willcock. De roer ook zijn eenige schade Tengevolge van den hevigen Zondagmiddag aan den Zee- en gelsche schoener P. M. schoener was behalve zijn boot kwijt, terwijl nog al aan den zeedijk gekomen is. Nader schrijft men uit Hunsweerd. De gisteren alhier gestrande schoener «Willcock» komende van Engeland en be stemd naar Brussel, met een lading por- celein-aarde, is heden morgen afgebracht en naar Antwerpen opgesleept. Wemeldinge. Terwijl heden middag schip per J. M. met nog twee andere schippers nog een anker voor zijn scheepje wou uit brengen, daar het bij den harden wind met een dreg niet was te houden, hadden zij het ongeluk dat hun roeiboot omkantelde en zij in de woedende golven vielen. Een redde zich door zwemmen, terwijl de anderen boven op den bodem van het bootje kropen, totdat ze langs de ketting van hun vaartuig zich in veiligheid brachten. Rillaud-Bath. De storm van Zondag, 30 Oct. heeft nog al eenige schade aan den dijk van den Ziramermunpolder teweegge bracht zoadat men dadelijk aan het werk moest om de schade zooveel mogelijk te herstellen. Een tjalk, geladen met suiker bieten, komende van den Engelschen pol der en bestemd naar Lillo (België) is nabij den Damespolder gezonken. De opvarenden zijn gered. Men zegt dat het schip niet verzekerd is. Verder werd een hoogaars, komende van De Paal en bestemd naar Philip pine, door den hevigen wind op de schorren gedreven. De Duitsche driemaster Gustav Adolph kapitein Jensen, komende van Antwerpen met vensterglas, bestemd voor China, an kerende ter reede van Ylissingen, is gisteren morgen van de ankers geslagen en op de Kalo zitbank gestrand. Twee sleepbooten gisteren avond vertrokken, hadden geen succes. Men vreest dat het schip verloren is wijl het te hoog op de bank zit. De lading wordt gelost en waarschijnlijk te Vlissingen opgeslagen. Het vaartuig heeft alle drie de ankers verloren. Vlissingen. De Belgische loodskotter no. 2 is inlekken toestand. Een tjalk met suikerpeen is gisteren morgen bij fernenzen gezonken. De Ter- neuzensche boot landde gisterenmiddag met de equipage, bestaande uit vier man en sleepte de tjalk naar Vlissingen. Een later bericht meldt ons uit Terncuzeu Door den storm werd heden morgen om streeks half 10 de tjalk van schipper J. de Leege, op de reede voor anker liggende, van voor zijn anker geslagen. De schipper wendde nu pogingen aan deze haven binnen te ko men, 't welk echter niet gelukte, daar het schip op de plaat vastgezet werd. De schipper, meenende straks zijn schip te zien breken, verliet het met den knecht en zijn zoontje en stapte in een roeibootje, dat niettegenstaande hunne pogingen om hier binnen te komen, hoe langer hoe verder door den wind en de golven werd voort- gezweept. De provinciale stoomboot «7ee- landia». kap. Stasse, stoomde ze achterop, en omstreeks 12 ure kwam de boot hier de haven binnen, de geredde personen aan boord hebbende. Het schip was onder- tusschen weer los geslagen en werd nu voortgestuwd, prijs gegeven aan den wind en de golven, tot het bij den Eendrachts polder op den dijk sloeg. In den storm van Zaterdagnacht is de schuur van A. Janse, in de gemeente Koudekerke nabij Vlissingen bijna geheel verwoest, 't Geheele dak benevens gedeelte aanslag werd totaal afgerukt; de schuur was sedert enkele jaren nieuw. Zaterdag heeft P. W. te Wilhelinina- dorp, knecht van den landbouwer V. tijdens hij zijn paarden voerde, van een hunner een slag tegen de kin gehad, waardoor hem de kinnebak werd verbrijzeld. De ongelukkige werd buiten kennis opgenomen, en bleet een geruimen tijd in dezen toestand. Krninlngen. Toen Donderdagmorgen de wagen van den grossier B. met bestellingen naar Wemeldinge reed, waren in den bak, welke echter aan den wagen hing, 2 krui ken gevuld met olie. Aan de Schoorsche brug gekomen bemerkte de knecht van den heer B., dat de bak achter den wagen scheet hing. Toen deze er bij kwam zag hij, dat eene der kruiken uit den bak ver dwenen was. Zeker is de kruik onder het rijden uit den bak genomen, denkende dat er sterke drank in was. Toen de dief of dieven bemerkten dat er geen sterke drank maar wel olie in was, hebben zij haar zeker in de sloot geworpen, waar zij den anderen dag gevonden werd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1