CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1887. No. 13. Zaterdag 29 October. Tweede Jaargang VERSCHIJNT F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Buitenland. BE ELREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Pxip per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers- 0,02 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Men weet hoe het in Frankrijk spookt, over den knoei-handel in ridderorden, waar aan hooggeplaatste officieren schuldig zijn, en waarin ook de naam van Wilson wordt genoemd, den schoonzoon van president Grevy. Nu heeft die heer op allerlei wijze getracht zich van allen blaam te zuiveren. Of het hem gelukken zal, is een andere vraag. Hij is ook lid der Kamer, en heeft zich tegenover Jzijn kiezers moeten verdedi gen. En de vergadering, waarin liij zulks deed, is een merkwaardig staaltje van der franschen opgewondenheid en nieuwsgierig- heid. - 5000 personen stonden voor de deur, terwijl 100 verslaggevers aanwezig waren. De heer Wilson werd telkens uit gejouwd eu heeft zich niet kunnen op de been houden, tegenover de luide bewijzen van afkeuring, maar is, ontdaan en bleek, gevlucht door een achterdeur; alhoewel hij volhoudt dat hij 't gewonnen heeft. Wat hij verder doen zal is een raadsel. De oude Gladstone houdt in Engeland zooveel redevoeringen, en ook zijn mede strijders, dat de Engelsche pers die voor geen kleintje vervaard is, er genoeg aan krijgt- iNatuurlijk is de verwarring in Ierland koren op zijn molen, en hoewel het riiet recht duidelijk is, hoe door zijn stelsel alle bezwaren zouden uit den weg geruimd gorden met dit ongelukkige land, het is zeker dat de weg, door het thans aan het roer zijnde ministerie Salisbury, volstrekt I niet tot het doel leidt, mair verbittering, ellende en een zee van rampen, misschien wel een bloedige revolutie, tengevolge zal I hebben. 4 Men weet dat Frankrijk alles behalve in zijn nopjes was. toen onlangs de Ita- liaansciie minister Crispi een bezoek bij den ijzeren kanselier, Yon Bisrn \rck is gaan afleggen. Op een feestmaal nu te Turijn, waaraan n. b. 569 personen aanzaten heeft Jrispi gezegd dat al Frankrijks beweging onder grond was. Italië zeide: hij wenscht iet Frankrijk evenals met Duitschland niets an vrede. De kieschheid verbood hem, eide hij, de merkwaardige woorden van orst Bismarck te herhalen maar bij zijn fscheid zeide hij tegen zijn bezoeker «Wij ebben Europa een dienst bewezen.» Zijn ;de werd stormachtig toegejuicht. Iedere riend des vredes verheugt zich in deze ansluiting. 28 Oct. '87. Morgen, 29 October, hoopt Dr. A. iuyper zijn 50en geboortedag te vieren, e gespannen kerkelijke toestanden en treu- ge sterfgevallen in zijn familie maken, zegt Delvenaar, een feestelijke viering van zen dag óngewenscht. Maar toch zul- i dit zeggen wij ook genoemd blad velen dien dag behoefte gevoelen om k te geven dat de jubilaris wel zeer vijanden, maar ook warme, trouwe f-nden heeftvrienden, die, al gaan ze in alles mee wat hij in zijn veelzijdigen zich ten Ideaal stelt, toch objectief kunnen zijn om in hem dankbaar (jdeeren den man, die met ongemeen ;en onwankelbaren moed ons volk irug geroepen van de vergiftige bron- n Liberalisme en Conservatisme in Kerk, School en Maatschappij -die. met onbuigzame wilskracht de banier der Chris- telijke-historische richting heeft omhoog gehevenden man in wien wij na Groen van Prinsterers dood den providentieelen leider onze partij beschouwen, wien wij toewenschen dat hij, door goed en kwaad gerucht heen, voortga met deo si rijd voor het Goddelijk gezag en de rechten des volks, hopende dat hem in de trouw zijner medestanders aan de door hem verdedigde beginselen, in de trouw van ons Christen volk vergoeding geschonken worde voor al de bittere en vergiftige pijlen, die tegen hem worden gericht. Moge hem gegeven worden nog vele liefelijke vruchten van den strijd te aanschouwen. Goes. Tot lid van de Commissie voor de Oeconomische spijsuitdeeling werd jongst leden Donderdag gekozen de heer I. D. Fransen v. d. Putte. De Commissie voor de Oeconomische spijsuitdeeling alhier zond weder haurjaar- lijksche aanvraag aan haar Goesche stad- genooten óm giften tot het kunnen uitdeelen van warme spijs. Zij doet haar circulaire verzeld gaan van een kort verslag over het afgeloopen jaar; in welk verslag een woord van nagedachtenis aan het gewezen lid F. S. A. Knilel wordt gewijd en de toestand der finan ciën wordt bloot gelegd. Uit dit verslag blijkt, hoe nuttig de com missie werkt en hoe veel omvattend haar belangeloozt arbeid is, en als zij onze aan beveling nog behoeft, wekken wij de lezers van ons blad gaarne op, door milde bij dragen dit uitnemend werk te steunen, en de zorgen van hen die aan het hoofd staan, zooveel mogelijk te verlichten. De AI. C. verneemt dat mr. W. A. v. Hoek ontslag genomen heeft als lid van Middelburg' s gemeenteraad. Te Alkmaar is tot lid der 2e kamer gekozen de heer mr, J. A. Levy (1) met 1306 stemmen. De heer jhr. mr. C. Hartsen (a en k) had er 988, dr. J. M. Smit 16. Vergadering van den gemeenteraad te Goes, op Donderdag 27 Oct. Voorzitter dhr. Burgemeester. Afwezig met kennisgeving dhr. Quist. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. De Voor zitter deelt mede dat nog is ingekomen een schrijven van 't B. A. met verzoek om wij ziging der begrooting van 't Burgerlijk Armbestuur. Dit wordt gesteld in handen van B. en W. Op aanvrage worden geschrapt van het kohier voor den hoofdelijken omslag de adres santen Brouwer, Luykx, v. d. Does, Geense, Van Liere, Doorenbos en d' Hontmej. Werri wordt van de 8e naar de 5e klasse terug gebracht J. Remijn blijtt in de 4e, C. De Fouw en J. Dirksen in de le. Wordt uit een tweetal, de hh. J. M. Kakebeeke en J. J. Ramondt, eerstgenoemde met algemeene «temmen benoemd tot Voor zitter van het Burgerlijk Armbestuur. Op verzoek wordt eervol ontslag verleend aan den heer N. A. M. v. d. Thoorn, als lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. De uitgifte van grond aan D. Boel, wordt, naar den wensch van Gedeputeerde Staten wat nader omschreven. Besloten wordt den grond in pacht te geven voor 7 jaren, in gegaan 1 Sept. jl. P. Buitendijk had verzocht een stuk grond, groot 1 >/2 cA. aan den Oostsingel van de gemeente te mogen overnemen. Het dage lijks bestuur heeft een onderzoek ingesteld en zich vergewist dat B. jdezen grond voor zijn doel, het bouwen van woningen, be paald noodig heeften stelt dus voor dien grond voor f 10 aan B. af te staan, behou dens rechten van derden. Aldus besloten. De rekening van ontvangster, en uitgaven van het gasthuis over 1886 wordt vastge steld op f 13389,85 in ontvang en f12144,685 in uitgaaf, met de conclusie der financiëele commissie, die B. en W.daargelaten of zij het met het rapport dier commissie eens zijn, met beslistheid overnemen, inhoudende de wenschelijkheid dat, waar de eischen van den dienst het mochten toelaten, geen betalingen geschieden, dan op mandaten van den verantwoordelijken ambtenaar, den se cretaris-penningmeester. De heer LambreclHsen wijst er op dat de fin, comm. niet zoo zeer het oog heelt gehad op de kleine posten als wel op de groote, als daar zijn tractementen. boter- leveranlie enz. De heer Ramondt acht zich verplicht op te merken dat de boterrekening is ingericht zooals destijds de fin. comm., waartoe spreker en de hr. Den Boer be hoorden, in 1886 is aangegeven. Men wenschte namelijk een staat waarop de be trokken leveranciers bij wijze van kwitantie konden teekenen. De hr. Lambrechtsen achtte dit geen wijze van betalen, gezwegen nog van de ontduiking der zegelwet, waartoe zij aanleiding geeft. De hr. de Jonge merkt aan dat de boterleverantie wekelijks plaats heeft er. de leverancier ook wekelijks op betaling rekent. Een betaling per termijn is onbillijk. Waartoe den leverancier zoo lang op zijn geld te laten wachten. De voorzitter wenscht de heeren op dit terrein niet te volgen, huiverig als hij is om te treden in de zaken van inwendig bestuur. Laten wij bij die kleinigheden, als boter- levering enz. niet stilstaan en eenvoudig de conclusie aannemen. Alzoo besloten. De begrooting van het gasthuis voor 1888 die nu aan de orde komt, blijkt een ge schiedenis achter zich te hebben. De fi- nantieele commissie heeft namelijk bij het onderzoek der begrooting opgemerkt dat het gemeente-subsidie zoo zwaar wordt. Van f356 in 1886 klom het nu tot f 1255,54 dat door het batig slot het geluk heeft niet grooter te zijn. De administratie van het gasthuis zal dienen te bezuinigen. De commis sie voorziet bij voortgang ep die wijze tel kens grootere tekorten. Nu was de nota der fioantiëele commissie aan het gast- huishestuur toegezonden, met een nota van den heer Wethouder Ramondt, die zich met de uitspraak der finantiëele commissie niet kon vereenigen, en er op wees, dat bij de aflossing der leening van het gast huis door de gemeente, bezittingen van het toenemen door belegging van prove- niers-inkoopgelden en door vermindering van schuld. Hij zou daarom willen voor stellen de inkoopsgelden te bestemmen voor jaarlijksche schuldaflossing of wel, zoo daartegen geene bezwaren zijn, voortaan alle inkoopsgelden geheel tot schuldaflossing te bestemmen. Met dit idéé vereenigde zich het gast- huisbestuur in een schrijven waarbij het de fin. comm. opmerkte dat niet zuiniger kon geraamd worden. De fii.antieele cómmissie nam dus hare conclusie terug en bepaalde zich alleen bij het voorstel dat de raad het gasthuisbestuur uitnoodigt de meest mogelijke zuinigheid te betrachten, teneinde verdere rijzing van het gemeente-subsidie te voorkomen. Met het gevoelen van dhr. Ramondt, in zake de inkoopsgelden kan zij echter niet medegaan. Ofschoon B. en W. de overbodigheid van den wenk inzien, willen zij dien echter wel overbrengen. Met het denkbeeld van den heer Ramondt gaan zij echter niet mede, wijl de buitengewone aflossing door de inkoopsgelden van proveniers alleen het bur- gelijk armbestuur ten goede komen zou. Dit bestuur toch betaalt de rente van de geldleening ten behoeve van het gasthuis uitge trokken. Zij stellen uus voor, in de beleg ging van proveniersgelden geen verandering te brengen. De hr. Lambrechtsen betreurt de wijze waarop B. en W. in deze zaak gehandeld hebben, wijl de taak der commissie er door verzwaard werd niet alleen, maar nu ook hun oorspronkelijk voorstel moet vervallen. Het zou onheusch zijn het nu nog te hand haven. Had men aan hei eerste voorstel gevolg gegeven, dan zou het gasthuisbe stuur door den Raad zjjn vermaand gewor den. Spreker hoorde met spijt den wenk der fin. comm. oyerbodig noemen, en herhaalt de opmerkingen uit het rapport dier comm. Er wordt niet gezegd door het gasthuisbe stuur waaraan de stijging der uitgaven te wijten is spr. heeft echter geen bezwaar meer tegen de quaestie van aflossing. Dhr. Ramondt zegt: de fin. comm. maakt geen bedenkingen op de rekening. De zuinigheidsquaestie is dus gebaseerd, niet op de uitgaven, maar op de raming. Nu zijn de ontvangsten verminderd met f 1800. Het subsi ie is slechts verhoogd met f900. Dit duidt niet op een soort weelderige inrichting. Echter erkent spr. de raming is ruim. Maar is 't wenscheljjk een be grooting zoo nauw te ramen? De gasthuis- begrooting houdt bovendien verband met die van de gemeente. Wij moeten zekerheid hebben dat in den loop van het jaar geene verhooging van subsidie kan gevraagd worden, wat bij een post van f 1200 moei lijkheden voor de gemeente zou kunnen veroorzaken. Men denke aan 1872, toen de gasthui-begrooting met f1800 was over schreden. Zelfbehoud zou dus een bestuur reeds nopen hare raming niet te krap te nemen. De post vuur en licht is f280 huoger geraamd dan er vroeger voor uit gegeven werd. Waarom altijd zoo hoog? Antw.wijl het bestuur te rekenen heeft met de mogelijkheid van een strengen win ter, enz. Spreker toont aan, dat het subsidie in 1888 niet hooger zal zijn dan nu. Toch wenscht spr. er op te wijzen dat de subsidie eigen lijk ontstaat uit den post voor schuldaf lossing, en wijst op het zeker merkwaardige feit dat, op grond van vroegere besluiten, het gasthuis door de gemeente gesubsidieerd, en door het burgerlijk armbestuur aan geld geholpen moet worden en toch zijn be zittingen kan vermeerdei en. Op een op merking van dhr. Lambrechtsen herneemt Spr. dar hoe meer bestedelingen er zijn hoe beter, wijl er verscheidene uitgaven zijn die even noodzakelijk zijn voor velen als voor weinigen. De hr. De Jonge zegt dat ook na deze

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1