V op Woensdag den 9 Novembei1 MEUBELEN, i a openbaar verkoopen Ingezonden stukken. Burgerlijke Srand. Marktberichten. Overzicht van Verkoopingen. ADV ERTENTIEN. oud Japansch en ander Por selein. piet gaan, :oo oud is. ligt nog militaire het hoofd van zijn Idheersstaf. hij een is. Het |es avonds 166was dj bericht de Elbe Ige tijding eerst zijn In Keizer, |ng, Z. M. irandering Ivolgendeu Iservatieve gezien con cert li; hem te er om te ps bij zich. Iiij den deze laat i duistere hij nog een fooi, wederom Hawar- In stukjes boomen bepaalde |ieke voet ïg) voor iMemphis |n rechter en terwijl It beant- 1 minuten was hij laansche Inkf. Ztg. bij een j muildier verdacht dat, tot van den Ik komt (dat de bewijzen, or twee laar het Ital had. |it bewijs eigenaar Ier kocht lrigt. In |aar, dat is en rechter |erd, dat van een Jat één Ie waar- Ikundige 1 begrijpt 1 rechten hij den Is veras- |igd be- echtma- lerzekert attes- |an een ïw span reizigers I op den 1st over feedigde rnede- nood- |ld stil. in de gaderde Ier bur- |9 tegen len van gpubliek als de toren voorzien wordt van beweegbare mi nuutwijzers. De Voorzitter zegt toe, dit te zullen overwegen. Bij de afdeeling politie vestigt de heer W. H. Snouck Hurgronje de aandacht op het weinige toezicht van de politie op en in de buurt daarvan, en op de Balans. Voor onderwijs wordt uitgetrokken de som van f44069,98 De heer v. Hoek breekt een lans voor de zaak van het voorbereidend onderwijs. De gemeente heeft slechts eene bewaarschool, die viel te klein is, Spr. raamt het ver- grootingsplan op f 3500. De Voorzitter zal deze zaak later ter tafel brengen. Wordt behandeld een adres van H. Kool wijk om verhooging zijner jaarwedde. B.en W. stellen voor, dat salaris voor elk uur boven de vier dat er in de 5e en 6c klasse gegeven kan worden, met f ,0 te verhoogen, mits niet hooger dan f 100. Alzoo besloten. Op de vraag van den heer De Stoppelaar wordt meegedeeld dat het voorstel tot vrij stelling van het doorvaartkanaal in over weging is. Na heropening der vergadering wordt voorgesteld en besloten, de besluiten tot benoeming van de assistenten in het hand en rechtlijning teekenen aan de burger avondschool I,. Kui'er en W. v. Enst zoo te wijzigen, dat daaraan de woorden hand en rechtlijning vervallen. De UnieVolksalmanak voor 4888 be vat het portret van wijlen N. M. Feringa en een korte levensbeschrijving van dezen bekwamen stichter der haveloozen school te Amsterdam, door F. C. Wijle. Het aantal der scholen met den Bijbel bedraagt thans 460. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur In het nummer uwer courant van 25 October 1. 1. komt een bericht voor uit Axel, waarin geklaagd wordt o\er onrecht vaardigheden van den kant der kerkelijke besturen, terwijl het besluit des kerkei aads te Axel om te doen, alsof er geen kerke lijke besturen waren, met kennelijk wel gevallen vermeld wordt. De berichtgever geelt den indruk niet al te goed in de reglementen der Herv. Kerk te huis te zijn en is blijkbaar geen lid van den kerkeraad. Anders toch zou hij weten, dat niet het classikaal Bestuur van Wijk maar wel dat van Yzendijke de beroeping van ds. Wolf naar Axel heeft te approbeeren. Door hem is blijkbaar bedoeld het vereischte getui genis van zedelijk gedrag, dat dienen moet om de approbatie te verkrijgen. Maar dat daargelaten. De werkelijke toestanden wor- i den wel eens beoordeeld door menschen die nog minder in de reglementen der Herv. Kerk V te huis zijn dan uw berichtgever. Wat mij opwekte om eenige opmerkingen over het Y genoemde bericht te maken, was de klacht over kerkelijke besturen en de beoordeeling van de handeling des kerkeraads te Axel. Wat hindert uwen berichtgever? lo. «Dat ds. Wolf van Odijk geen getuigschrift (.dit is bedoeld) van zedelijk gedrag kon krijgen, omdat hij 19 Juli 1.1. te Rotterdam cbij ile doleerenden een kind had gedoopt. Ik vraag, welke onrechtvaardigheid ligt hierin? Is het bewijs van zwakheid, dat predikanten, die zich door sommige han delingen kennelijk voor de doleerenden verklaren, zich toch niet flinkweg bij de doleerenden aansluiten, maar predikant blij ven bij de Ned. Herv. Kerk, hoogst afkeu renswaardig acht ik het, om op 19 Juli eene handeling te plegen, die onaangename gevolgen kan hebben en dan op 20 Juli het besluit te nemen ik vertrek naar elders. Dat geeft een verkeerden schijn. Gebaat heeft het, ds. Wolf echter niet.' Het classikaal Bestuur van Wijk heeft hem het genoemde getuigschrift geweigerd en mijns inziens, terecht. Immers, ds. Wolf heeft dooi' zijne handejwijze op 19 Juli 1.1. zich solidair verklaard met de doleerenden en daarmede eene handeling gepleegd, die als verstoring van orde en rust moet' ge kenmerkt worden en volgens art 3 re glement voor O. en T. hem schuldig maak ten tegenover de kerk die hij dienteen pandeling tevens door ons avondmaalsfor- pulter veroordeeld; waar het het avondmaal ontzegt aan allen, die tweedracht, secten en muiterij in kerken en wereldlijke re- geenngen begeeren aan te richten.' Is het wonder, dat het Classikaal Bestuur van Ir iV-,200 leman<1 een getuigschrift van zedelijk gedrag weigert. i ,het Classik Bestuur, hoewel het is. Wolf het gevraagde getuigschrift wei gert, hem toch te Odijk ongemoeid laat l'oortwerken. Als dit waar is,' dan is het wel een bewijs, dat het genoemde bestuur niet heerschzuchtig is. Dat doet mij geleovcc, dat het ds. Wolf weinig moeite zal kosten, het getuigschrift van zedelijk gedrag te verkrijgen. Verklaait hij berouw te hebben over zijne handeling op 19 Juli te Rotter dam, ik geloof zeker, dat het Classicaal Bestuur van Wijk dan geen bezwaar meer hebben zal aar. het verlangen van ds. Wolf te voldoen. Kan hij dat niet? Maar dan mag hij ook niet een getuig schrift verwachten, dat dienen moet voor de approbatie zijner beroeping naar elders, waar hij wellicht, zoo een groot deel <.er gemeente met hem meeging, doen zou wat hij te Odijk nog niet heeft gedaan, Kan hij het wel maar wil hij het niet? Dun geeft hij blijk van afkeurenswaardige hoo- vaardij en minachting van orde en regel. 3e. Dat het Classikaal Bestuur van IJzendijke op de vraag des kerkeraads te Axel d. d. 11 October 1.1. of dit Bestuur ds. Wolf, zonder de approbatie (bedoeld is getuigschrift van zedelijk gedrag) als wettig predikant van Axel wilde erkennen, hoewel daartoe verzocht, vóór 20 October nog niet geantwoord had. Maar immer op die vraag kon nog geen antwoord ont vangen zijn. 'Het Moderamen van het Classikaal Bestuur heeft vóór het deze vraag beantwoorden kon, de meening vat) al de leden der Classik. Bestuurs moeten vragen. Waar nu het aantal leden negen bedraagt, daar kan een schooljongen narekenen, dat zulk eene vraag onmogelijk binnen een paar weken kan beantwoord worden. Maar, zoo vraag ik dan, is de toorn van uwen berichtgever billijk ontsteken? Mag bij klagen over onrechtvaardigheden der Kerkelijke Besturen in dezen! Ik weet wel, dat behoort er tegenwoordig zoo bij, maar men heeft toch toe te zien, dat men het niet doet zonder grond. Beter ware bet dunkt mij, zoo uw be richtgever den kerkeraad te Axel opwekte om den heilloozen weg, dien hij ingesla gen heeft, te verlateneen man als ds. Wolf, die buiten den geordenden weg) de handeling des kerkeraads te Axel zal toch wel niet zonder zijne voorkennis geschie den), te Axel predikant wenscht te worden en daardoor toont de kei kelijke besturen niet te erkennen, verzocht niet naar de gemeente te A. over te komen, en dat hij de gemeente vermaande den vrede lief te hebben, en op persoonlijke bekeering hooger prijs te stel len dan op wat door de Standaard kerke lijke kibbelarij genoemd wordt. Waar moet het heen, als een christelijke gemeente be gint te handelen, alsof er geen besturen zijn Verhinderen de besturen ons om te handelen naar Gods Woord, dan moeten wij Gode meer gehoorzamen dan menschen maar laat ons geen spijkers op laag water zoeken en geen stok om «deze honden» te slaan, die reeds zoovele slagen hebben ge had. Geestdrift is uitnemend op godsdien stig gebied, maar er mag geen vreemd vuur op het altaar komen. Wij hebben te too- npn, dat wij niet strijden tegen vleesch en bloed maar dat wij voeren de oorlogen on- zes Heeren, den God der hei rscharen. B. WIELINGA. Kruininge, 25 October 1887. AFLOOP AANBESTEDINGEN EN VERKOOPINGEN. Heden (Woensdag) werd ten overstaan van Notaris de Ronde Bresser iu de herberg b(j M. Hoondertvoor Polfliet publiek verkocht: '2.29.80. H.A. Bouwland in Adolfshoek. Kooper werd Pieter Hage te 's Heer Arends- kerke voor f 352, per 39 Aren 24 Centiaren. Van 24 - '26 Oct. '87. GOES. GeborenTona Sara Elisabeth d. v. J. Delneij en J. Hendrikse Jo hannes z. v. Joh. de Graag en C. Fuijk- schot Adriana Margretha d. v. P. J. Liplyn en M. Gelok. Van 25 - 26 Oct. '87. MIDDELBURG. GetrouwdJ. B. van Houte jm. '24 j. met A. B. van Reuzel jd. 22 j. BevallenN. P. Barentsen geb. Adriaanse z. M. Adriaanee geb. de Fouchier z. Overleden: P. Baljeu 17 m. z. - S. N. Maas 5 j. z. GOES 25 October 1887. Tot ongeveer vorige prijzen ruimde de kleine aanvoeg van granen gereedelyk op. Oude Tarwe f a fNieuwe Tarwe f 6.60 a f 6.70. Rogge f 4,50 a f 4.60. Win ter Gerst f 4,80 a f 5,10, Zomer Gerst f4,30 a f4,60. Haver f2,50 a f2,60. Bruine Boonen f 9.70 a 10.25. Paardenboonen f5,50 a f5,75. Koolzaad f a Groene Erwten f 7.00 a f 8,00. Boter f0,61 af0,63. Eieren f 1,15af 1,20. Vlissingen, 26 Oct. 1887. Boter f 1,20 a f 1,10 per Kilo. Eieren f6,00 per 104 stuks. Rotterdam. 24 October. Binnenlandsche Granen. Tarwe. De aanvoer van Witte Inland- sche was veel minder groot dan de laatste weken en is het daaraan alleen toe te schrijven dat de prijzen geen verlaging hebben ondergaan, hoewel het verkoopen zeer langzaam ging. Jarige Zeeuwsche, de beste f 7, f 7.40goede en mindere f 6.40, f 6.90. Nieuwe dito, de beste f 6,90, f 7.30goede en mindere f6.20, f6.80. Canada f5, f5.50. Rogge. Inlandsche met matigen toevoer, langzaam als voren verkocht. De beste f 4.70, f 5voor de zaai daarboven, mindere f4.30, f4.60. Gerst. Van Inlandsche was de aanvoer ook niet groot. Zeeuwsche Winter 10 cents hoogerde beste f 4.90, f 5.10mindere f 4.50, f4,SO; dito Zomer onveranderd; de beste f 4,50, f 4,70, mindere f 4, f 4.40. Chevalier f 5,20, f 5.80. Haver vast op vorige prijzen. De beste f 2.75, f 3.25; mindere f 2.10, f2.60, Paardenboonen gingen tot vaste prijzen goed van de handde beste f 5.70, f 6 mindere f 5.30, f 5.60. Duivenboonen van f 6.50, f 7.50 naar qual. Bruineboonen door kleine toevoer 25 cent hooger. De beste f 10,25 a f 11goede en mindere f9.50, f10. Van Witteboonen was de aanvoer klein en gemakkelijk 25 cents meer te bedingen. De beste f 9.75, f 10, mindere-f 9.25, f 9.60. Blauwe Erwten waren als voren, de beste f7.75, f8.25; mindere f7.25, f7.60. Niet-kokende f 5.50, f 6. Schokkers f7.50, f8.50. Koolzaad f8, f9. Hennepzaad f 5.50, f 6.50. Kanariezaad 25 cents hooger. Het beste f9.25, f9.75; minder f8.50, f5. Vlas. Aangevoerd ruim 4000 steen, welke met algemeene vraag vrij goed opruimden. Lijnzaad. Met geringen aanvoer bestond er goede kooplust tot vaste doch onver anderde prijzen. Zeeuwsche Ajuin. Aanvoer heden circa 7000 HL Prijs voor groote f 2.50, voor kleine f 1.20 per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren f 4.90 a f 5.10 de 100 stuks. Zoetemelksche Kaas f24.— a f 30. per 50 kilo. Boter f 66, f 62, f 58. Per y2 kilo 55 a 75 cent. MEEL BERICHT. Naar aanleiding der hoogere Buitenland- sohe markten ontstond er meer keoplust en waren fabrikanten weinig geneigd op langere termijn te verkoopen, zoodat Meel algemeen hooger werd gehouden. Heden was de stemming zeer vast met redelijken handel. Zeeuwsche Tarwebloem f 12. a f 13. Zeeuwsche Tarwemeel f 10.— a f 10.50 Rotterdam, 25 October 1887. Op de Veemarkt waren 418 vette Run deren 62, 58 en 54 cent1091 magere dito 476 vette- en graskalveren 92s, 85 en 80 cent25 schapen 46, 42 cent, alles per kilo. 3 varkens 22, 20 en 18 cent; licht soort 19 a 20 cent per half kilo. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 1.30 a 11 50, Champions 11.10 af 1.25, Magnum bonum fl.50 a fl.60. Bij grooten aanvoer (ruim 20.000 heet.) Hauwen handel. AXEL 25 October 1887' Op de heden alhier gehouden jaarmarkt waren aangevoerd 15 paarden, 74 stuks run deren, 46 varkens en 8 schapen. De handel was van weinig beteekenis. De Middelb. Crt. meldt dat premiën wer den behaald door de heeren Abr. Haak, C. de Kraker, Zaamslag, P. de Kraker, A. van Hoornbeke Cluysen, Bruggeman, Koe wacht, van Hoeve, de Feijter en van Dix- hoorn te Axel. Donderdag 27 October. Middelburg, Haringplaats, 1 uur, door Not. Verhulst, Equipage, namelijk een span zwarte Merriepaarden, een Landaulot, Trois Quart met gebogen voorglaseen Prik- narrenslede; twee span zwarte Gareel- tuigen, enz. Middelburg, in de Vergenoeging door Not. Verhulst 8 uur 's avonds. 1° Een smederij met bovenwoning en erf, Zandstraat Q 216 2° een Pakhuis, Erf en Travaille Q 236. Daarna 1 en 2 in massa. 3° Een Huis met het recht van Erfpacht tot 31 Dec. 1971 op den grond Q 215a Daarna 1. 2 en 3 in massa. Te zien Woensdag en Donder dag van 10 12 en 2 4 uur. Vrijdag 28 October. Cortgeue 11 uur in de „Stadswijnkelder" door not. Tak en not Roelof een Hofstede in den Frederikspolder met 37,5605 H. Bouw en Weilanden in den Frederiks- en Adriaan- polder bij Jac. Verburg. Kolijusplaat, 6 uur, in „de Patrijs" door Not. Huvers, voor A, Merison1 Woonhuis, Erf en Schuur, aan den dyk. Middelburg, door Not. De Vos 10 uur in „Kanaal en Spoorzicht," 3 Paarden, 1 Koe, Kalvers, Varkens, Hit met Tilbury en Tuig, Hittenkar op veereu enz. Maandag 31 October Cortgeue 10 uur op ,,'tKaaihoef je" door Not. Roelof 163 Schapen, wit Hooi, Aard appels te velde, 2 vette Varkens, 2 Schaap- hondtn. En in 't woonhuis Kaaistr. 87 Meubelen, Gouden- en Zilveren werken. Kapelle, half 6, door Notaris Merens, bij Markusse, voor het Armbestuur, verpachten 16 II. Bouw- en Weiland, in Teekenburg en Meulhoek. En verkoopen de Wisschen uit bosschen onder Kapelle, Biezelinge, Ivattendyke en Wemeldinge, met Tronk hout en opgaande Boomen. Goes, in het Slot verpachting 1 uur door het D. B der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, 20 perceelen Visscherij in de Oosterschelde bij de Vondelingenplaat. Voorwaarden a 30 cent franco verkrijgbaar bij den Secretaris dhr. Fokker te Tolen. Dinsdag 1 November. Goes 7 uur 's av. in 't Slot door Not. Lansen Croin voor dhr. v. Heijl 1 Woon huis en Erf Poelweg, groot 93 c.A. en 1 dito 92 c.A. Secties C 932 en 931. In lichtingen dhr. W. Pelle. Middelburg, Notarishuis: Meubelen, enz. Nieuw Glas-, Koper- en Borstelwerk. Woensdag 2 November. Kapelle, 5 uur, in de herberg Marcusse Wisschen en Kaphout in bosschen van de gemeenten Kapelle, Kloetingen, Schore, Kattendïjke en Wemeldinge. Daarna ver pachting voor 7 jaren van 2,8713 H. Bouw land (thans wisschenbosch) van mevr. de wed. Paardekooper. Inlichtingen dhr. Pelle te Goes. Middelburg, 10 uur, door Notaris De Vos, voor dhr. mr. Jacobse Boudewijnseeen Inboedel. Kijkdag Maandag en Dinsdag van 10—4 uur. Donderdag 3 November. Oudelande, Louisepolder, döqr Not. Over man, 10 uur, voor erfgenamen wed. R(jk 43 Olmen en Esschen en Tronken. Dan 17 Olmen op 1 perceel aan den Rijksbuurt- schen weg en 14 dito in de Zandput- weide. En Tronkboomen, alles nabij de Groene Hofstede in den nieuwen Kraajjert- polder onder 's' Heerenhoek. Te beginnen Louisepolder. Wemeldinge. herb. Daane door Not. Merens voor erven P. de Vos: 1 Woonhuis met recht van erfpacht van 3,30 A grond Sectie C 633. Daarna Meubelen en Huisraad. Kapelle, 6 uur herberg Marcusse door Not. Liebert en Pilaar, Wisschenbosschen in de gem. Kapelle, Kloetinge, Wemeldinge en Schore. Kdrtgene, 10 uur, door Not. Roelof, voor A. v. d. BergeHuisraad en Inboedel o. a. Oud Porselein. Zeer voorspoedig bevallen van een welgeschapen DochterMARIA MEIJLER, geliefde Echtgenoote van Goes, 20 Oct. '87. J. DONNER. Y Heden overleed op het alleronver- verwachtst tot onze droefheid onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder JOHAN NA DEKKERWed. Js. Houterman, in den ouderdom van ruim 74 jaren. Uit aller naam K. HOUTERMAN. Biggekerke 24 October 1887. Y Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de zeer vele blijken van deelneming, tijdens de ziekte en het overlijden van hunne innig geliefde dochter ANNA CATHARINA MARIA ontvangen. J. SNOEP Jr. C. M. SNOEP—Hildernisse. Middelburg 26 Oct. 1887. De notaris A. M. TAK zal namildags te een ure, ten sterf huize van wijlen A. Zachariasse te Biggekerke op het dorp in het EENE PARTIJ alsBureau, 2 Bedden met toe- behooreu, Klok, Tafels, Stoe- len, Kachels, 2 ijzeren Platen, Koperen Doofpot, Spiegels, Vloerkleeden, Meelkist, Trog, Spek- stander. Voorts: Glaswerk, Room kleur, Koper-, Verlakt- en Ijzerwerk en eene groote collectie Daags te voren te bezichtigen van 1 tot 4 uren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 3