Rechtszaken. Gemengde Berichten. Bedankt voor Tolen, door ds. P, Segboer te Nieuw Lekkerland. Middelburg. Heden vergaderden in de kerk van ds. Janse verscheidene belangstel lenden uit verschillende gemeenten in Wal cheren, ter behandeling van de vraagver- eeniging met de doleerende gemeente alhier. Arrondissements Rechtbank ie Middelburg. Ter openbare ter chtziltiug van Dinsdag zijn veroordeeld wegens. diefstal E. A. W. 13 j. te Westdorp, tot drie dagen gev. str.; amb te n are n-be 1 e e di g i n g A. v. d B, 27 j. kleermaker te IJzendijke, tot f 8 boete of 6d. hecht.; beleediging: M de V. 32 j.,h/v. van C. M. Eede L. H. 26 j., dienstmeid Ter- neuzen en T. M. 27 j., werkman Clinge, elk tot 112 b. s. 8 d. h.; mishandeling: C. L. L. 33j., visch- kooper Maldegem, tot f5 b. s. 3 d. h.; meineed: J. Gr. 28 j., klompenmaker IJzendijke tot 6 maanden gev. en J. W 29 j„ arbeider te West-kappelle, tot 1 jaar gev. Vrijgesproken zijn E. F. B, 11 j., en A. B., 12 j., beiden te St. Jausteen, beiden eklaagd van diefstal. 1 -■ .- - Goes Gisteren had A. P. alhier, toen hij op de Kade tegen een hek aangeleund stond, het ongeluk dat hij met hek en al achterover viel. Hij zelf kwam in het wa ter terecht, terwijl het hek aan den wal bleef. Zijne makkers waren er echter han dig bij om hem te redden, zoodat hij er met een nat pak afkwam. Tengevolge van de geldelijke schade door het afsterven van te jong gevangen en weggestormd mosselzaad zoo meldt men uit Bruinisse aan de A. R. C. gaat thans een adres rond aan den minister met verzoek, voortaan geen zaad ban ken meer open te stellen, vóórdat het zaad rijp en voor verpl >atsing bekwaam is. Te Middelburg werd Maandagavond bij een twist tusschen een herbergier op de Markt en 'een bezoeker uit Vlissingen aan eerstgenoemde een zware wonde toe gebracht aan het aangezicht. Te Vlissingen is, tijdens een hevige bui Maandagavond een piaat van het dak in de smederij van de Schelde losgeraakt. Het kwam op het hoofd van eender sme den terecht, die daardoor ernstig aan het hoofd getroffen werd. Oostbnrg 25 Oct. Reeds eenige malen was er bij baas Jansen, die een hotstede in den omtrek van ons dorp bewoont, po ging tot inbraak gedaan en was er tenge volge daarvan een en ander vermist. Toen het nu gisteren en eergisteren zoo storm achtig was, veimoedde hij dat die pogingen herhaald zouden worden, omdat alsdan de honden de inbrekers moeilijk kunnen hoo- ren. En daar hij opgemerkt had, dat de inbrekers bij voorkeur begonnen met de bakkeet te onderzoeken die naast, doch niet aan het huis staat, besloot hij de lui, zoo zij weder daarbinnen wilden komen te ver schalken. Hij bond een touwtje rond de keet, maakte dat aan de luiken en de deur vast en leidde het van de keet naar het huis, waar er een blik aan bevestigd werd. Raakte men nu bij het openen der deur of der luiken aan het touwtje, dan viel het blik in huis naar beneden en wekte de huisgenooten. Werkelijk kwam heden nacht, begunstigd door den storm, de inbreker weder. Met een disselhamer maakte hij de bakkeet open, legde daarin de kousen neder, die hij de vorige maal meegenomen had, omdat ze, naar zijne latere verklaring, niet naar zijn zin waren en keek nu uit of ei' niet iets anders van zijn gading was. Buiten zijn weten had hij echter den baas en de knechts gewekt, doordat hij aan het touwtje geraakt had en door den storm verhin derd was het leven van het blik in huis te hoo- ren. Nog was hij bezig met in de keet te zoe ken, toen de baas en de knechts, met hamei en spijkers gewapend, naar buiten tradenen regelrecht op de geopende deur van de keet afgaande, deze dichtspijkerden. Weldra merkten zij, dat ze de rat in de val hadden. Toen zij daarvan overtuigd waren zonden zij een hunner om de marechaussee's alhier, terwijl de anderen de wacht bleven houden. Toen de marechaussee's aankwamen, vonden zij den opgesloten inbreker, en brachten hem voorloopig naar het huis van bewaring te dezer plaatse. Heden middag is hij per tram van 3 uur naar Middelburg vervoerd. O. en W. Souburg Heeren Kerkvoogden hebben Maandagmiddag een samenkomst gehad in de nieuw aangekochte pastorie. Er waren slechts enkele veranderingen aan te geven, de nieuwe pastorie belooft een •gewenschte verbetering ie zullen zijn. De voorraad petroleum in de pakhui zen te Vlissingen bedroeg Zaterdag 9866 vaten. - Men schrijft uit Ylissingen aan de Mid. Crt. Hoewel reeds sedert eenigen tijd, door middel van het rijkstelergaafkantoor alhier telephonische gemeenschap bestond tusschen den vuurtoren te Westkapelle en het Neder- landsch loodswezen alhier, om, in geval van strandingen als anderszins, zoo spoedig mo gelijk daarvan bericht te kunnen geven, zoo was die gemeenschap toch nog altijd onvolkomen, doordien gedurende den tijd Van sluiten van het telegraafkantoor, tu s- schen 's avonds 10 en 's morgens 7 uur, geene althans inoei dijk berichten kondeD overgebracht worden. Wél had men hierin trachten te voorzien door een seintoestel te plaatsen in het slaapvertrek van den directeur van het telegraafkantoor doch niettemin bleven aan het verder over brengen der berichten gedurende den nacht eigenaardige moeielijkheden verbonden. Sedert gisteren is er eene directe gelri- ding tusschen het rijkstelegraafkantoor en de roeierswacht tot stand gekomen en blij kens proefneming uitstekend geslaagd, zoo dat de lichtwachter op den vuurtoren en de eenvoudigst ontwikkelde sloeproeier met het grootste gemak een gesprek konden voeren. De overige vuurtorens langs de kust van Walcheren zijn met die van Westkapelle verbonden, zoodat er thans spoedige en ge regelde communicatie bestaat tusschen de geheele kustwacht en de loodsdirectie. Het hierbij betrokken personeel zal, al vorens de zaak in werking komt, instructiën omtrent seinen enz. ontvangen. De politie te Haarlem heeft aangehou den en naar het huis van arrest overgebracht zekere Johanna Malieste, een bekende dief egge, geboren te Haamstede. Zij heeft zich dezer dagen schuldig gemaakt aan verschil lende diefstallen door insluiping. Zij_ heeft reeds meermalen wegens diefstal gevangen gezeten. Bij hare arrestatie was zij dronken. Op den zeedijk te Amsterdam hebben eenige matrozen een hevigen twist gehad. De kortjans werden getrokke i er> een der matrozen werd doodelijk gewond. Dezer dagen kwam een vrouw te Dordrecht bij verschillende winkeliers goe deren op zicht vragen. Zij noemde in den regel namen van menschen die niet eens bestonden. Verscheidene winkeliers werden op die wijze bedrogen en bestolen. Doch de vrouw is thans aan de justitie overgele verd. Er is plan, volgens sommigen, om het dorpje Huizen in het Gooiland, nabij de Zuiderzee tot badplaats te verheffen. Te Haulerwijk is onverwachts een boerenwoning afgebrand. De vrouw, pas vier dagen geleden bevallen, moest bloots voets overhaast vluchten. Zij wordt met haar zuigeling bij een buurvrouw verpleegd. Anderen zorgen voor de overige vier kin deren. De menschen hebben alles verloren. Te Enschedé zou in een socialistenverga dering optreden de heer J. A. Forvuijn, en spreken over «De val van het koningshuis.» Een oploop van anti-socialisten wilden deze vergadering onmogelijk maken, doch dit werd hun door de politie onmogelijk gemaakt. Te Moordrecht heeft Maandagmiddag een droevig ongeval plaats gehad. Voor het aangaan der school, speelden de jongens in de nabijheid nog eenigen tijd met kooten. Een hunner liep met zulk een vaart met het hoofd tegen een lantarenpaal dat hij bewusteloos nederviel. Zonder meer tot be wustzijn terug te keeren, is het knaapje na een paar uren overleden. Te Zundert (N. Br.) werd Vrijdag een bedelaar aangehouden. Echter behoorde hij niet tot het behoeftigste soort. Hij bleek te zijn J. E. geboren te Heinkenszand. Hij had in zijn bezit f 1600 aan bankpapier; f 118,50 aan obligatiën, twee Turksche stuk ken, ieder van 400 francs, 46 coupons ieder van 6 rancs benevens zilveren en koperen muntstukken. De A. B. C. noemt het een rijke bedelaar die te Breda aan de Justitie werd overgeleverd. Vrijdagnacht zijn te Ricliterich /twee arbeiders door kolendamp gestikt. Zij be woonden te ::amen ééne kamer. Dezer dagen hebben twee bekwame duikers te Amsterdam, namelijk een En- gelschman captain James en de heer Knin zwemmeester in de bad-inrichting te Am- f6" we'lstriJdaangegaan, wie het langst onder water kon blijven. Daar de heer James ziek was, verloor J et> maar hij beloofde, zoo hij beter mocht worden, dat hij den wedstrijd met mp zou hervatten. Maandagavond jonast! geschiedde dit. De hr. James bleef 3 min.' en -O seconden onder water en werd luide 2°mh. %*De Knip hielJ llet ,naar - min en 35 seconden uit en verloor het °ch hij werd ook toegejuicht. Op aangifte van een handelaar in oud heden te s ft age is een gewezen militair aan gehouden die verschillende oudheden van waarde uit len winkel van dezen zijn vriend had weggenomen. Beklaagde gaf voor dat zijn vriend, bij wen hij veel aan huis kwam, hem f200 be oofd had, maar dat hij die belofte niet nakwam en nu had hij zich willen schade loos stellen. Te Utrecht is Maandag terwijl zij het wasehgoed spoelde aan den waterkant, een verdronken geVa"en en jammerlijk Men schrijft aan de Haarl. Crt Als een bewijs van de groote bewegelijk heid van het zand aan de kusten en bii onze eilanden kan dienen, dat de vou- I van het eiland Rottum genoodzaakt is, on geveer 20 minuten meer oostwaarts een woongebouw op te richten, aangezien het tegenwoordige woonhuis niet meer veilm hgt tegen wegspoelen, door het verloopeS van den grond. Maandagavond trad in Den Haag voor de socialisten op de socialist v. d. Stadt tot toelichting zijner woorden: «Spaart vrouw noch kind.» Hij noodigde uit tot haten, i e advocaat Spin steunde' deze uit- noouiging onder anderen met een beroep op den Heer, die gezegd leeft: Hebt uwe vijanden lief, en niet: hebt mijne vijanden hel. Deze laatsten waren volgens mr. Spin satanskinderen die men haten moest. Welk een barre dweperij. Te Petersburg is het weder buiten gewoon zacht en niets doet den naderenden winter verwachten. Aan de «Daily News» wordt uit honstantinopel gemeld, dat twee Turksche beambten op Rhodus den kapitein van een Engels J,ac'.,.t en den Britschen consul hebben beleedigd. De tusschenkomst van laatstgenoemde was ingeroepen ten behoeve eerier tot het Christendom bekeerde Turk sche vrouw, welke door de Turksche over heid om die reden in de gevangenis was gezet, maar weder losgelaten was op het protest der buitenlandsche consuls. De Britsche consul seinde naar Cephalonia, verzoekende dat er een oorlogschip zou worden gezonden. Zoodra de Sultan het geval vernam, gelastte hij de arrestatie der twee schuldige beambten, terwijl hij tevens een Turkschen generaal naar Rhodus zond die het proces zal leiden. Volgens een particulier bericht uit Stanley Pool van September, is Stanley reeds dieper in het binnenland doorgedrongen dan ooit te voren eenige blanke deed. Hij was de Aruwhimi 150 mijl verder opgevaren en had de kleino stoomboot «Florida» naar Stanley Pool teruggezonden, om vandaar voorraad en hulp te halen; men maakte hieruit op, dat hij tegenstand verwacht. Op de plaats, waar hij halt had gemaakt, had hij twee verschanste kampen doen oprichten, maar tot hiertoe waren de inboorlingen vreedzaam gebleven. De Iersclie politie verbood een meeting te Woodford. Wilfrid Blunt wilde die namens de Home Rule-partij toch doen doorgaan, hij werd door de politie van de tribune geworpen, zijn vrouw viel in on macht en er volgde een tooneel van groote verwarring. Blunt is in hechtenis genomen. Het volk werd uiteengedreven; een politie agent, die weigerde zijn stok te gebruiken, werd gearresteerd. - Bij de verdrijving van een pachter te Ballekvrogne, dicht bh New-Ross, wierp het volk met kokend water en teer; de politie arresteerde 23 personen. In Zoeloeland is het weer niet rustig. Vooral orn de houding van Dinizoeloe, dioj zoon van Cetawayo is er ruiterij daarheen gezonden en diagonders staan tot oprukken gereed aan de grens. lieden (26 Oct.viert de oude veldmaar schalk Moltke zijn 87sten verjaardag. Wan neer men hem over de straat ziet gaan, zou men niet zeggen dat hij al zoo oud is. Op zijn smal baardeloos gelaat ligt nog een gezonde blos. Bij de laatste militaire manoeuvres voerde hij nog, aan het hoofd der regimenten, ten aanschouwe van zijn vriend, keizer Wilhelm, den veldheersstaf. Men verhaalt van hem, dat hij een hartstochtelijk vriend van whisten is. Het volgende staaltje bewijst het: Des avonds voor den slag te Königgratz (1866), was hij juitt met whhten bezig, toen hij bericht ontving dat de Oostenrijkers over de Elbe waren getrokken. Een gewichtige tijding voorwaar. Maar toch bracht hij eerst zijn spel ten einde, voor hij naar den Keizer, toen nog koning van Pruisen, ging, Z. M. deed wekken, en met hein de verandering van het gevechtsplan voor den volgenden dag ging vaststellen. Mültke behoort tot de streng conservatieve partij, en is toch bij alle partijen gezien Een gierigaard jvenscht een concert bij te wonen, maar het entree is hem te duur, hij besluit om den portier om te koopen en steekt een paar kwartjes bij zich. Aan den ingang gekomen, stopt hij den portier een kwartje in de lianl, deze laat hem door en hij bevon 1 zich iu een duistere gang. aan het einde daarvan ziet hij nog een portier, hij geeft dien ook een fooi, deze opent hem de deur en hij staat wederom op straat. Eene nieuwe industrie. Te Hawar- den kwamen zooveel aanvragen om stukjes hout van door Gladstone gevelde hoornen dat op de toezen .ing thans een bepaalde prijs is gesteld 3 sh per kubieke voet /behalve de kosten van verzending) voor zoover de voorraad strekt. Toen President Cleveland te Memphis aankwam werd hij begroet door den rechter Ellet. Het was drukkend warm en terwijl Cleveland de toespraak van Ellet beant woordde, werd deze ziek en vijf minuten na het vertrek van den President was hij een lijk. Het Vulgende staaltje van Spaansche rechtspleging leest men in de Frank/. Ztg. Een Spaansch grondeigenaar werd bij een bezoek aan de stad Malaga zijn muildier ontstolen. De politie vindt een verdacht persoon in het bezit van het dier, dat, tot het geding is beslist, op kosten van den eigenaar, wordt gestald. De zaak lomt voor den rechter. Deze oorleelt, dit de eigenaar zijn eigendomsrecht moet bewijzen. in de tweede zitting wordt door twee getuigen verklaard, dat de eigenaar het dier al sedert tien jaren in den stal had. De rechter meent niettemin, dat dit bewijs onvoldoende is en vordert, dat de eigenaar den man, van wien hij het muildier kocht als getuige voor de rechtbank brengt. In de derde zitting verklaart de eigenaar, dat de verkooper niet meer te vinden is en beroept zich op zijn getuigen. De rechter eischt dat het bewijs worde geleverd, dat het muildier ouder i> dan tien jaar. De eigenaar brengt een attest van een veearts. Maar de rechter vindt, dat één attest niet genoeg is. Dan moet de waar de van het muildier door een deskundige worden bepaald. Eindelijk, eindelijk begrijpt de aanklager, dat hij langs den rechten weg niet tot zijn doel koint en koopt hij den gerechts-secretaris om. Het gevolg is veras send. Het geding wordt als geëindigd be schouwd en het muildier aan den rechtma- tigen eigenaar uitgeleverd. Deze verzekert evenwel, dat hij voor het geld aan attes ten, veevoeder, stalling en huur van een ander muildier besteed, wel een nieuw span had kunnen koopen. Zaterdagavond kregen twee reizigers ia een waggon van den sneltrein op den Centraalspoorweg. nabij Elburg, twist over het sluiten van een raampje. De beleedigde hief daarop den stok op legen zijn mede reiziger, die het raadzaam achtte de nood rem aan te raken. De trein hield stil. Een beambte nam daarop plaats in de coupé. De zaak is in onderzoek. LAASTE BERICHTEN. Middelburg Heden namiddag vergaderde de gemeenteraad. Voorzitter de heer bur gemeester. De Notulenworden goedgekeurd. Tegenwoordig al de leden. Met 9 tegen 5 stemmen wordt de post jaarwedden van de bodeu tot f 1100 teruggebracht. De beer van Hoek zegt dat het publiek een groote dienst bewezen wordt als de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2