VOOR ZEELAND. CHRIST ELI JK- NIEUWSBLAD HISTORISCH AAL, OND. V N SEN. 1887. No. 12. Donderdag 27 October. Tweede Jaargang. ïhe en aren, k l Imanuel. m LAKE. ARRETS agen, f 1,10 ïrswaren -E. VERSCHIJNT F. P. Dhuy. fe Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES :nst Een stuk Menschenleven. DAPPERHEID. Kerk- en Schoolnieuws. LTERIJEN i af f 1,25 ■O ets. e 20 ets. SfDBONT. GOES. EER. enz. enz. er Rembours, franco. lachte mede dat bij ons crijgbaar zijn debiet een uitstekende aandacht op elren MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. P i ij a per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. it '19 ikar. 'm- GOES, evraagd ever van dit St o. 1.30 en 6 u 1.4.40 en 6.50 Oennm. 12. na aankomst en 6 u. nam. ar het Spoor- lelburg en Jetober. Zondags, van om 8 uur. 1ST Zie rikzee. oorweg Goes. ,et tig Zierikzee 5 's mor 7,30 !6 7.30 !6 'smidd. 3. 7 3, 18 j> 3, 19 12 Q IV S. laat zijn Travailleur op de ijzerfabriek te B. goede vorderingen maken niet alleen, maar gunt ons daarbij een blik te slaan in de wereld zijner zeer gezonde denkbeelden, wat betreft de inrichting der fabriek, de werk verdeeling, de beste wijze van geld be legging, van omgang met het personeel, van beheer, van arbeiden, loonbetaling en pensionneering der werklieden. Ieder die dit boek leest, leeft onwillekeurig mee met zij i held, en krijgt sympathie voor de zaak die hij verdedigt, en voor de beginselen die hij aanprijst. Hoort wat S. over het kostgeld zegt: «Sommige ouders laten zich kostgeld betalen door hunne eigen kinderen. Hier door hebben de jongens soms te veel geld op zak en geven zich aan den hartstocht over. Zoolang uwe kinderen bij u inwo nen, moeten zij deelen in de vreugde en den tegenspoed van het geheele gezin. Des Zaterdags geven zij hun verdiend loon, veel of weinig, geheel over en ontvangen van de ouders een zakgeld, evenredig aan hunne kleine behoeften. V oor kleeding, tabak enz. zorgt het hoofd van het gezin.» Het kostgeldgeven aan eigen ouders is in sommige streken van ons land niet be kend. Maar in verreweg de meeste plaatsen, zelfs in erkend christelijke kringen, bestaat deze gewoonte, die in zeker opzicht de ver houding tusschen ouders en kinderen opheft, den band tusschen hen min of meer los maakt en een zeker gezag bij den knaap vestigt, dat hem als ondergeschikt lid van den familiekring niet toekomt. Voor wij onze aanhalingen uit dit voor treffelijke boek staken, zij het ons vergund nog eens te wijzen op hetgeen S. van de oplossing der arbeiders-quaestie denkt. Van de wetenschap kan de oplossing dier quaestie 7 FEUILLETON. ZESDE HOOFDSTUK. Een Strijd. Onder de brandende zon viel eene kleine afdeeling wakkere soldaten een groote bende woeste opstandelingeu aan. Kort en hevig was het gevecht, rnaar ook beslissend en schitterend. Eén voorbeeld van moed en dapperheid, grooter dan alle andere, trok niet alleen de aandacht van het algemeen, maar verwierf zelfs de be wondering van den dappersten hevelhebber. Laidman was het, die gedurende het ge heele verschrikkelijke gevecht allen, zelfs den bloode, den laf hartigsten bezielde. De Sepoijers hadden seeds zoo menig dorp uitgemoord en geplunderd. Nog weer klonken den braven sergeant de kreten der wanhopige vrouwen en hartverscheurende klaagtonen der onschuldige, hulpelooze kinde ren in het oor. Zou hij, nu de vijand zijn werk der vernieling voortzet, hem niet straffen 1 Vergeldende rechtvaardigheid wapende zijn arm en elk zijner slagen velde een euvel dader neder. Geen genade vragende of aanbiedende, joeg hij de vluchtenden na. Hij spaarde dan ook niemand. Het was iets an- vooreerst niet worden verwacht, zegt prof. Quack. Den godsdienst wil deze hoogge leerde heer doen dienen om het volk zoet te houden. Onder de bijbelteksten die ZHG. liet afdrukken had 1 Tim. 6 17 niet mo gen ontbreken. Of in andere landen, gaat S. voort, onze tijd aan de armen den vorm van go Isdienst schijnt te willen ontnemen, waarin zij op gevoed zijn, weten wij niet. In ons land wordt door de christenen het tegendeel gedaan, overal zien wij onder de «op lager trap» arbeidende rangen een opgewekt gods dienstig gevoelde offervaardigheid voor de belangen van eeredienst en christelijk onderwijs is tot eene hoogte gestegen, die onze bewondering wekt en eerbied afdwingt. (Men lette wel op,, dat de schrijver niet tot de anti-revolutionairen behooitwij zullen d.t later trachten aan te toonen). «Zij die de werklieden tegen dr. Kuyper c. s. opzetten, handelen geheel inconseqent, (zij blijven zich niet gelijk) met zijn streven bij het volk verdacht te maken. Immers zij zien het zelf in, dat de armen hun gods dienst te ontroovenook voor de maatschappij gevaar oplevert. Het verwondert ons soms w aar men dr. Kuyper c. s. al niet de schuld van durft te geven. De soort van halve beschaving, waartoe het onderwijs tegenwoordig leidt, volgens prof. Quack, is bedroevend. Laat Z.H.G. dan meewerken om hen, d e reeds een halve beschaving deelachtig werden, een geheele beschaving te geven. Immers «kwamen de groote deugden en verstanden meestal uit het lagere volk voort», in de middeleeuwen. Door dezen maatregel zou wat nieuw bloed in de aderen der door den leugengeest dooi en door bedorven maatschappij worden ge stort en haar harteklop zou niet zooveel op dien van een beursspeculant gelijken». En dan uit S. den wensch waarmede ders dan woestheid bij het eerste gezicht van bloed, zoo menigmaal in den oorlog verontschuldigdhet was de bekendheid met hunne barbaarsche wreedheden, die hem op dit oogenblik ongevoelig maakte voor medelijden, barmhartigheid of wroeging. Hij zelf had vrouw en kind. Toen de bajonetten, door de zon verlicht, hij den laatsten aanval als de zeis der maaiers op de vijanden indrongen, keerden zij en vloden. Vlugger dan huune verhitte vervolgers geraakten zij langzamerhand uit hun bereik. Elke achtergebleven bcoswicht wasintusschen veilig in handen der Engelschen en men rekende er op, dat, al was de vijand nu na zwaar verlies teruggetrokken, hij spoedig in grooter aantal zou terugkomen. En zoo geschiedde. Hoe groot de slachting geweest was, er waren er nog niet genoeg gevallen. Laidman bemerkte al spoedig dat eenigen zich naar die zijde der legerplaats wendden, waar de krijgsgevangenen werden bewaard, ten einde dezen te ontzetten, wat hun reeds gedeeltelijk gelukt was. Hij snelde de anderen vooruit en bevindt zich, vlugger dan de vluchtende moorde naars en hunne handlangers, weldra in hun midden en sneed hun den pas af. Een officier, die het geva.ir zag, waaraan de sergeant zich bloot stelde, verliet insge lijks de gelederen en snelde hem ter hulp. wij niet instemmen dat de Staat voor on- en minvermogenden den toegang kos teloos openstelle tot de lessen derhooge- scholen en der polytechnische school te Delft. Hij wijst er op dat de minister nu reeds jaarlijks eenige duizenden guldens staatsgeld beschikbaar stelt voor depractisclie vorming van studenten aan de Polytechnische school voor de acte van civiel-ingenieur. Door de drie rijks-hoogescholen worden jaarlijks ongeveer 75 advocaten afgeleverd. Het rijk geeft jaarlijks aan hun hooger onderwijs f'177000 uit. Dus kost iedere advocaat die promoveerde het Rijk jaarlijks f 2360. En nu nog gezwegen van wat de opleiding onzer doctoren kost. Zoo waar als dit laatste is, zoo verkeerd is ook onzes inziens de raad, dien hij geeft, ten opzichte van Koogere opleiding onzer jongens op staatskosten. Hierover een vol gende maal. Verbetering. Een vorige maal schreven wij de kosten ,ait het onderwijs aan de ambachtsschool te Den Haag zijn f'1,08 per leerling en per jaar. Dit moest zijn f 108. Driewegen. Voor onze gemeente is tot veldwachter benoemd C. Machielse, bewaar der in de strafgevangenis te Goes. Aan den heer Thonissen is ontslag verleend als Minister van Binnenlandsche Zaken in België. Zijn collega van Justitie, De Volder, is door de Koning in zijne plaats benoemd Lejeure, advocaat aan het Hof van cassatie te Brussel, wordt Minister van Justitie. De gep. generaal-majoor-titulair van het O. I. leger .1. C. J. Smits, commandant van Bronbeek, is eergisteren daar in den ouderdom van 76 jaren aan longontsteking overleden, Beiden weerden zich dapper en deden menig soldaat in het zar.d bijtendoch werden ook al spoedig door den vijand ingesloten, zoodat zij onherroepelijk verloren schenen. De officier viel bijna or.middalijk zwaar gewond neder, maar onze moedige sergeant zwaaide onvermoeid zijn degen en hield de laffe moordenaars op eerbiedigen afstand. Reeds meermalen hadden zij zijn moed be wonderd en aarzelden, meenende dat hij onkwetsbaar wa«. hem aan te vallen. Nog zag hij niemand, die hem zou kun nen helpen en hij gevoelde wel dat de be sluiteloosheid zijner vijanden niet lang zou duren. Hij begreep dat hij alles moest wagen. Tot, groote verbazing zijner vijunden had hij zich plotseling gebukt, den officier, die door veel bloedverlies reeds gevoelloos werd onder den linkerarm genomen en stortte zich met het zwaard in de rechterhand op degenen, die hem in zijn vlucht belemmerden. Bij deze overlegde en berekende handeling verdween de bijgeloovige vrees, die de wilden tot nu toe in toom had gehouden en zij stortten zich onder het akeligste krijgsge schreeuw op hem, terwijl hij onvermoeid zijn zwaard niet te vergeefs hanteerde. Eensklaps doet zich in de verte een hevig wapengekletter hooren en weergalmt de lucht van de kreten van verbitterde solda ten. Nog één oogeublik en de vijand sloeg na nog grooter bloedbad op de vlucht; de Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Renesst en Noordwelle A. Wunder te Noordgouwe; te *s-Aeer Abtskerke ds. E. Loen te Grijpskerke te Leeuwarden ds. Chr. L. Laan te Goes. Ilet Vaderland meldt dat dr. R. A. S. Piccardt te Goes, tegen 1 April emeritaat zal aanvragen. Te Middelburg is door het moderamen van den kerkeraad der Nederl. Herv. gem. bepaald dat de aanvulling van het grostal op 9 Nov. e. k. zal plaats hebben. Woens dag 30 Nov. vorming van twee viertallen en Woensdag 14 Dec. uitbrengen van het beroep. Viertal te Vlissingen. A. v. Veen te TerneuzenS. Ulfers te Oldemarkdr. L. Heldring te Zandvoort en A. H. Den Boer te Muiden. - De heer Ph. Bieger, directeur der Zendingsgestichten van wijlen ds. A. Wit- teveen en hoofdonderwijzer der Zendings school aldaaris door de Rotterdamsche Zending»vereeuiging benoemd tot zendeling voor Ned.-Indië. De commissie voor het christelijk onderwijs der Ned. Geref. kerk (doleerende) te Amsterdam, zal D. V. in het voorjaar 1888 vijf scholen openen en wel onder lei ding der vijf hoofdondi rvvijzers, die wegens doleeren, door den kerkeraad der Hervormde gemeente waren bedankt. Ingevolge een koninklijk besluit is de jaarwedde van den te benoemen hoofdonder wijzer te Rilland-Bath tot f700 verminderd. juichtonen weerklonken; de slag was gewonnen. Toen de overwinnende benden van hunne vervolgingen terugkeerden, lagen de beide jongelingen nog op de plaats waar zij ge vallen w.iren luitenant Lovelace bijna be wusteloos, de Sergeant geheel uitgeput. Aan eenige manschappen was de droeve taak opgedragen hen naar de legerplaats te dragen. Terwijl zij hen opnamen, be merkten zij. dat de sergeant in de eene hand het portret van eene jonge vrouw en in de andere een potloodschets hield van eene nederige kamer, waarin eene moeder met een zuigeling, dien zij aan het hart drukte. Duidelijk kon men zien, dat beide dezelfde vrouw voorstelden. Zorgvuldig wer den zij weggeborgen. Tegen den avond van denzelfden dag kwam Mary's brief na vele begrijpelijke en onbegrijpelijke vertragingen eindelijk ter bestemder plaatse en werd in het kamp afgegeven. August had zijn' vader gezegd, dat hij de epauletten zou verdienen en hij had woord gehouden. De generaal zelf, die zijne daden bewon derde, hechtte ze op de schouders van den verminkten sergeant. Wist August, dat hem zooveel eer te beurt viel Helaas neen 1 Slot volgt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1