(R) E. lRZEX he Boot T CHRISTELI JK- NIEUWSBLAD HISTORISCH YOOR ZEELAND. rgervoet. ,nge Delft. IANDELAARS» 1887. No. II. Dinsdag 25 October. Tweede Jaargang. ur f 2.50. f 3,00. f 4,00. 00 en f 2.50. Stoomtjalk dOS, ctie. Va VERSCHIJNT Een sfuk Menschenleven. in G, M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER AD VERTE WIEN; Fabrieksmerk. ij den Heer l.'.-;.bea;x'ai3n. ara^ïhekhaai uitgezonderd 's Zon- rdigd, terwijl voor SRCHA Shoe Company er f de Jonge, GOES. lien Middelburg en; Ingen. !0f 8,- 9,154-10, m. 1,40| 2,30 3,30f, - 9,- 10,—+ 11.-, 30+ 3,30 4.30f 6.—, n aan waarbij aan wordt aangelegd. ;en aan de Keersluis iaar ROTTERDAM 's morg. 4.u. 1RDAM naar GOES '.s rnidd. 12.u. haar ROTTERDAM s morg. '11,30 u. TERDAM aiddags 12,u. otterdam bij den iANGE, op 'tHa- BOUWMAN aan bij J de JONG tterdam Nieuwe- en'brug. DE ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nommers f 0,95 -0,02 Laatst vond men in het Socitxal Weekblad een staat zoo gaat de schrijver van Travailleur voort waarin de ver diensten vermeld waren van timmerlieden üie de ambachtsschool niet, en van die haar wel bezochten. En wat blijkt daaruit? In de 2 eerste jaren verdient een jongen van de ambachtsschool niets. In het 4e jaar (als hij op de gewone werkplaats was) reeds 10 cent per uur, terwijl jongens die niet op de ambachtsschool zijn geweest in dat 4e jaar slechts 7 cent per uur kon den maken, 't Is waar. Maar vergete men daarbij niet dat deze laatsten ook in de drie vorige jaren in de verdiensten zijn ge weest. Zoo'n jongen verdiende b v. in het le jaar f 0,50 a 11 per week f52 per jaar. In het 2e jaar f 2 per week f 104 per jaar. Ia het 3e jaar 5 cent per uur en 10 uren daags f 156 per jaar. SameD in die 3 jaar ongeveer f 300of gemiddeld f2 per week. Een heele som voor het ge zin waartoe zulke ambachtsjongens behooren Bovendien kan het vergelijkend nut der practische ambachtsschool volgens Schr. (dien wij kortheidshalve S. zullen noemen) niet vastgesteld worden zoolang ook niet beant woord is de vraagOp welken leeftijd de jongens de school hadden verlaten. Of zij die de school niet_ bezochten goed lager onderwijs hebben omvangen. En ot er op de ambachtsschool nog niet enkelen waren opgenomen die al iets van het vak afwisten. Een voorstander van de ambachtsschool merkte eens op «dat de dagscholieren, be halve het theoretisch- en het teekenonder- wijs, ook de practijk van hun ambacht leeren, onder voortdurend toezicht en op een wijze zoo ordelijk en methodisch, als van geen werkplaats kan verwacht worden dat zij door dit alles op den meest ont- vankelijken leeftijd worden afgehouden van straatslenteren, dagdieven, jeneverdrinken en onzedelijke taal.» Aangenomen. Maar hoe is 't nu op een goed ingerichte werkplaats? «De jongen, b. v. van den timmermans winkel, krijgt tot taak de knechts te hel pen. Zoo leert hij, even methodisch als op de school, het eerst schaven, zagen, boren en gaten hakken verder helpt hij hen hout uitzoeken voor een bepaald werk. Hij leert zoodoende de verschillende eigenschappen van dezelfde houtsoort kennen. B. v. van een zeker aantal greinen deelen is de een geschikt voor raam de andere voor deuren of alleen voor vloeren, enz. Die kennis nu kan de jongen op scliool niet opdoen. Toch is juist die kennis voor een ambachts man onmisbaar.» "Wat nu het drankgebruik betreft, zegt S.«Het zou merkwaardig zijn, als er eens een enquête (onderzoek) werd ingesteld betreffende het gebruik van drank op socië teiten. De voorzitter der commissie zou meer succes hebben in zijn onderzoek daar, dan op werkplaatsen.» De kosten van het onderwijs aan de ambachtsschool zijn b. v. te Den Haag fl,08 per leetling en per jaar. Op andere plaatsen 1157 per leerling en per jaar; terwijl een goed ingerichte burgeravondschool met 3 jarigen cursus per jaar en per leerling f50 kost. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De maatschappij ter bevordering der bouwkunde deed eens de vraag»Welke zijn de eischen voor een goede regeling van het vakonderwijs voor de handwerkslieden bij de ambachten Het antwoord der commissie was »De tijd is rijp voor een wettelijke regeling van het ambachtsonder- wijs. In groote gemeenten moeten ambachts dagscholen, in kleine gemeenten ambachls- avondscholen verrijzen. De kosten voor de laatste rekent de commissie op f 50 per jaar en per leerling. S. acht deze bere kening onjuist. Het moet f72 zijn. Voor kleinere scholen f 100 en voor dagscholen f200 per leerling en per jaar.b S. behandelt ook de klacht over den achteruitgang van hee ambacht. Maar, zoo vraagt hij, als de ambachten dan zoo achteruitgaan, wie heeft dan die mooie kerken en het kasteel «Oud-Wassenaar» gebouwd? En zoovele bruggen en andere meesterwerken van het spoorwegnet Waar lijk, zij overdrijven die alles van de school willen hebben. «Als men waarlijk iets voor ambachts lieden wil doen, dan is het gemakkelijk te vinden. Laten zij die rijk zijn en iets willen doen, schoone en goede huizen laten bouwen; vroeger was het huis, waar een rijke familie in woonde een soort van familie zetel, dat van geslacht tot geslacht werd bewaard, en waarvan de geheele inrichting en omgeving overeenstemde met het fortuin dat de familie bezat; tegenwoordig wonen veel rijke menschen in gewone huizen of in huurhuizen, en beleggen het geld, dat zij niet kunnen verteren, in effecten. «Bestel eens een ameublement, zonder op den prijs af te dingen; in welken stijl gij verkiest, het zal u geleverd worden, zoo goed, zoo schoon en zoo sterk als in de zestiende eeuw. U zal niet naar liet buitenland behoeven te gaan. «Er zou al wat gewonnen zijn, als zij die geld bezitten de fabrikanten en werk baren soms niet zedelijk dwongen de con currentie zoo hoog op te voeren, dat van goed werk te leveren slechts in de tweede plaats of in het geheel geen sprake kan zijn.» Als men de eerste voorwaarde van het bestek wilde laten luiden niet goedkoop, maar goed werk te leveren, en men een werk dat drie jaren vereischt, niet in een paar maanden voltooid wil zien, dan komt er al vast wat verbetering. De rpoed en de veerkracht herlevende terugkeer lot het gildewezen zal dan blijken onnoodig te zijn en het zal door den middenstand geen schande worden geacht zijn zonen een ambacht te laten leeren. Daardoor zal het ambacht zich verheffen de meester zal zijn knechts niet behoeven te drijven de jonge ambachtslieden zullen voorbeelden van werkstukken zien en daaraan medewerken. Zoo leeren zij de praktijk in de werkplaats. Van tweeën een öf men richte scholen op, waar ook de praktijk geleerd wordt; of men late aan de werkplaats de practische oefening van den werkman over, en breke met het verderfelijke stelsel van aannemen voor zoogenaamd burgerwerk, welk stelsel elke degelijke ontwikkeling van het ambacht tegenwerkt en elk degelijk ambachtsman tegen de borst stuit.» Bijna afgeloopen. Nu de grondwetsherziening door de Tweede Kamer is aangenomen, wacht ons nog een korte tijd, en ook de Eerste Kamer zal met haar arbeid gereed zijn. Of de Eerste Kamer deze herziening zal durven verwerpen 't Is bijna niet te denken. Haar eigen bestaan zou zij, dit doende, ongemakkelijk in gevaar) brengen. Maar ook ter wille van dezen minister, die thans de man is en allen onder den duim heeft; eri ter wille harer partij die dan de taak van minister Heemskerk zou moeten overnemen, zal zij zich wel tweemaal moeten bedenken, eer zij tot verwerping van de door haar gehate additioneele arti kelen zal overgaan. Wij hebben daarenboven goede gedachten van *s ministers geduchten invloed. Hij, die zelfs een Van Houten en consorten wist klein krijgen, zal ook in de eerste kamer, niet zonder het gewenscht gevolg, de zweep weten te hanteeren. En dan krijgen wij de nieuwe kiezers. Moge ook in Zeeland een ieder, die kan, zich haasten, om in overleg met partijge- nooten, tot de oprichting van kiesvereenigin- gen over te gaan. Reeds werd er veel over gesproken. Maar met enkel ï'edeneeren brengt niemand iets tot stand. Men beginne al vast met elkan der over deze zaak te spreken, en openlijk te betuigen, dat men in zake kerkelijk standpunt elkander onvoorwaardelijk vrij laat, en zich aaneensluit op den grondslag van «Ons Program». ees cflraaa&ngoi 24 October '87. Gfoes. Het adres aan de eerste kamer om aanneming te verzoeken van Hoofdstuk VIII der Grondwet (Landsverdediging) is van 145 handteekeningen voorzien. Benoemd tot commies 4e klasse te Hulst de hr. H. Jansen. Z. M. heeft den gemeenteraad van Rilland-Bath in het gelijk gesteld, er; be paald dat het tractement van den te be noemen hoofdonderwijzer van f800 op f700 mocht worden gesteld. Gedep. Staten van Zeeland stellen voor aan het gemeentebestuur van Colijns- plaat f200 uit te keeren ter voorziening in geneeskundige hulp, en aan liet gemeente bestuur van Westkapelle f 100 ter voorzie ning in verloskundige hulp, op voorwaarde dat het Rijk eene gelijke som bijdrage. Er zijn tusschen de Maatschappij van gronden te Vlissingen en het gemeente bestuur onderhandelingen gevoerd, waardoor een ruiling van gronden zal ontstaan en genoemde maatschappij de verplichting op zich neemt, om binnen een jaar tijds met den bouw van drie dubbele villa's aan de oostzijde van het Grand Hotel aan te vangen. Volgens de N. B. C. heeft het mos- selbestuur te Bruinisse zeer vreemde beslui ten genomen ten aanzien der opening v in de mosselzaadbanken. Zij schrijft o. a. Het ware wel te wenschen dat de aandacht van hoogere autoriteiten op dezen tak van nijverheid werd gevestigd, vooral nu het weer blijkt dat het mosselzaad in September gevangen en uitgezaaid, voor drievierde ge deelte is afgestorven. Dit moet ook wel want in September is het zaad nog jong en zwak, terwijl het zaad dat in September in den grond getrapt wordt, sterft, terwijl het in het voorjaar in den grond getrapt, weer boven komt e blijft leven. De schrij ver verwacht dat het Zeeuwsche mosselzaad kunstmatig wordt vermoord. In de vergadering van den gemeente raad te Ierseke op Donderdag gehouden, was de heer Hartog afwezig. Ingekomen waren lo. goedkeuring van de verordening op de tapperijen 2o. van het contract tot het verhuren van het post- en telegraaf kantoor aan het Rijk; 3o. van de tracte- mentsregeling voor een 4en onderwijzer aan school 1. Aangenomen wordt het voorstel om voor het uurwerk een leening uit te schrijven, groot f800 a 4 pet. Namens het Burg. Armbest. zal aan Ged. Staten eene machtiging gevraagd worden tot de schen king eener bijdrage van f600 voor den geneeskundigen dienst en van f800 voor de kosten van lager onderwijs, waarvan het Rijk geen 30 pet. vergoedt. Naar aanleiding van het tot heden be handelde wordt de begrooting gewijzigd en vastgesteld tot een bedrag van f 23594,89l/2. Wordt f 135,38 gebracht op den post van onvoorziene uitgaven, o. a. voor drukloon van bestek enz. voor den toren, en van eene gratificatie van f 10 aan ieder der veldwachters AartsBlesHendriks en Koster. Ingekomen is een schrijven van Gedep. Staten, die het schrappen van de 125 toe lage voor de onderwijzers niet kunnen goed keuren, als zijnde dit een tractementsverlaging. De Voorzitter merkt aan dat die f25 in eens betaald worden, en dus niet tot het trac tement behooren. Ook worden er geen percenten voor pensioen afgenomen. Op zijn voorstel besluit men van deze beslis sing in hooger beroep te gaan. De vergadering wordt gesloten; doch de Raad bleef nog een oogenblik bijeen. De gepensioneerde kapitein J. J. v. Poll is aangewezen, om in de provincie Zeeland de noodige voorlichting te geven, om jon gelieden op te wekken dienst te nemen in het Ned.-Indische leger. De gemeenteraad van Ter Neuzen heeft het voorstel om de jaarwedde van het hoofd der school te Sluiskil met 1100 te verhoogen, verworpen. Naar aanleiding van een verzoek van dhr. Donze, tot het mogen plaatsen van een overdekte vee bascule op het marktplein, is besloten het dagelijksch bestuur uit te noodigen te on derzoeken in hoeverre de gemeente-weeg toestellen verbetering behoeven. Een bezwaarschrift tegen een te stichten beursgebouw werd aangehouden tot eene volgende vergadering. B. en W. van Middelburg hebben bij den Raad rapport uitgebracht over den aanleg en de exploitatie van de gemeente waterleiding uit de duinen in het noorden van Walcheren. Zij stellen den Raad voor, een contract aan te gaan met den heer Stang, directeur van de Haagsche water leiding. Tot den aanh g is medewerking toegezegd door het rijksdomein, het kroon domein, het polderbestuur van Walcheren, en de gemeentebesturen van St. Laurens,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1