Kerk- en Sckoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Burgerlijke Sta Marktberichte de Victoria-Gade rukten zij ijzeren staven uit het hek, en braken stoelen aan stukken om aan wapenen te komen waarmede zij op de politie aanvielen. Verscheidene agen ten werden ernstig gekwetst. De Ieren geven hunnen natuurlijken vij- anden, de Engeischen en de politie, nog steeds handenvol werks. Zaterdagnacht hielden zij een geheime vergadering, waarin ook de meeste Iersche afgevaardigden uit het Parlement tegenwoordig waren. De Engelsche politie heeft van deze ver gadering niets gemerkt, tot groot vermaak van de vergaderden. 19 October '87. De gister door de afdeeling Heinkens- zand der Maatschappij tot bevordering van landbouw en Veeteelt in Zeeland in de Prim van Oranje gehouden veigadering werd door de 45 leden bijgewoond. De voorzitter de heer E. v. d. Bosch, sprak een woord van lof voor tien gewe zen secretaris, jhr. C. A. J. van Citters, die als zoodanig steeds met (jver de be langen der afdeeling en van den land bouw voorstond. In zijn plaats werd de heer J. G. H. Kakebeeke met 29 van de 45 stemmen gekozen. Op den heer Van der Mandere waren 11 stemmen en op verschillende personen elk 1 stern uitgebracht. Als bestuursleden werden herkozen de heeren C. J. Labrijn en H. Minnaard, resp. met 34 en 23 stemmen. Na discussie werd, met 30 tegen 10 stemmen aangenomen een voorstel om een bijdrage van f 10,72 te geven aan de com missie in zake het contracteeren van sui kerpenen. Eveneens werd, met 34 tegen 1 stem aangenomen een voorstel van het hoofd bestuur tot wijziging der statuten, wat betreft het houden van wedstrijden en het wensehelijke, om in de plaats daarvan de paardenfokkerij, op rationeele wij ze uitge oefend, aan te moedigen. M. C? In de najaarsvergadering der provin ciale staten zullen na onderzoek der ge loofsbrieven van den heer C. J. Hu verso. a. ter tafel komen de volgende voorstellen van gedeputeerde staten: a. het assureeren der aan de provincie toebehoorende stoom- booten; b. de onderliandsche verkoop van de stoomboot Zeeuwsch— Vlaanderen en van een reserve stoomketel en c tot het terleenen van subsidie ter voorziening in de behoefte aan geneeskundige hulp°aan de gemeente Colijnsplaat, en ter voorziening in de behoefte aan verloskundige hulp aan de gemeente Westkapelle. Omtrent het eerste punt stellen ged. staten voor te besluiten de stoombooten, met welke de stoombootdienst op de Wester- Schelde wordt uitgeoefend, te verzekeren tegen brandschade en tegen zeegevaar. De minderheid in het college van ged. staten is van oordeel dat de provincie zelve het risico kan en moet blijven dragen. De provincie is ten deze niet met een particu lieren ondernemer gelijk te stellen. Een particulier toch zou roekeloos zijn zoo hij een zoo aanzienlijk kapitaal met verzekerde; maar de provincie kan een nieuwe boot bouwen, als ziy er eens een mocht verliezen. Bovendien blijven de kos ten van verzekering hoewel percentsge wijze zeer verminderd toch nog een aanzienlijk bedrag uitmaken (f 3,600 a f4.500), terwijl hoogstwaarschijnlijk toch altijd een deel (y4) eener eventueele schade voor rekening der proviucie zal blijven. De meerderheid echter acht het door de voorzichtigheid geboden, liever jaarlijks met een betrekkelijk gering bedrag de exploita tiekosten te verhoogen en daardoor tegen groote rampen de provincie te beveiligen, dan met een zoo aanzienlijk kapitaal (het materieel vertegenwoordigt een waarde van ongeveer f 180.000; geheel voor eigen risico te varen. Er hebben zich hier en daar reeds commissiën gevormd tot het inzamelen van gelden voor de oprichting van een stand beeld voor Jan Pietersz. Koen, den grooten stichter van Batavia, den vestiger van Neêr- lands roem in Indië, niet het minst den oprechten dienstknecht van Christus. De commissie uit den Haag telt ook en kele bekende namen, als daar zijn die van de oud-ministers Tak en Fransen v. d. Put te, voorts de heeren Keuchenius, Schimmel- penninck kamerlid voor Goes, Wijnmalen, des Amorie v. d. Hoeven en W. J. Snouck Hurgronje. De opzichter van fortificatiën 3e klasse de heer K. van Zaan te Terneuzen, is be vorderd tot opzichter 2e de klasse bij dezen tak van dienst. M C. De voed'ngscommissie van het garni zoen te Middelburg heeft, zegt de N. R. C., aan den minister van oorlog reeds een plan ingezonden tot oprichting eener millitaire slachterij voor het garnizoen te Middelburg en te Vlusingen. Er wordt o. a. in voor gesteld, om eene inrichting er voor te la ten bouwen, daar de gemeente Middelburg er geen gebouw voor beschikbaar heeft. Het vleesch zou den militairen niet of zeer weinig meer kosten dan in den regel bij aan neming het geval is. Z.M. heeft herbenoemd tot lid-en voorzitter der commissie belast met hetafnemen der con sulaire examens den lieer mr. J. P. R. Tak v. Poortvliet lid der Eerste Kamer. Het wetsontwerp ter uitbreiding der wet op den kinderarbeid is gereed, zegt het Vaderland en wordt heden aan den Raad van State toegezonden. De Regeering van de Transvaal roept telegrafisten op ten behoeve van den pas geopenden dienst, tegen een salaris van 200 pd. st. 'sjaars en 25 pd. st. vergoe ding aan reiskosten. Vereischten zijn vol doende kennis van het vak en de liolland- sche en Engelsche talen. Wereldb.) C—MBWII |T« I nr if/!-lacn-ittfc»■a-a Te Kortgene bracht de collecte voor de scholen met den bijbel f85,54 op. Tot hulponderwijzer aan de Christelijke school te Zaamslag (hoofd de heer de Rijke) is benoemd de heer F. Boon, aldaar. Benoemd te Ylissingcn tot leeraar in het teekenen aan de Burger-avondschool de heer F. Hondius te Middelburg. Jhr. N. J. F. Pompe fan Meerdervoort van Goes slaagde gisteren voor het natuurkundig examen te Leiden. Arrondissements Rechtbai>k te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van Dinsdag 18 October 1887, zjjn veroordeeld wegens Oplichting P. C. v. O.,'16 j., zonder beroep te Vlissingen, tot 3 m. gev. str. A. Br., 39 j., arbeidster te Zaamslag vrouw van L. O., tot 8 d. gev. str.A. v. 8., 21 j,, Koperslager te Middelburg, tot 1 maand gev. str. Verduistering, B. v. K., 51 j., Kleermaker te Terneuzen, tot 3 m. gev. str. Beleediging van een ambtenaar M. 't G. 26 j. werkman te Axel, tot 4 d. gev.str. L. P. 34 j. timmerman te Domburg tet 7 d. gevstr. Wederspannigheid:H. v. D,33 j. landbouwersknecht te Waterlandkerkje tot 18 b. subs. 4 d. h.; J. J. L. 46 j. te Vlissingen, tot 14 d. gev. M i s h a n d e 1 i n g J. V. 17 j, dienst knecht te Schoondijke, tot f 8 b. sub. 6 d. hecht. A. D. 27 j. werkman te Vlissin gen, tot f8 boete, subs. 6 dagen hecht. F. V., 31 j.Smid te Brussel, tot f 25 boete, subs. 10 d. h.; M. P. W., 22 j., Sigaren maker te Vlissingen, tot 3 w. gev. str. Gisteren heeft te Middelburg terecht gestaan een mail uit Clinge, wegens meineed. H(j had onder eede bevestigd dat hij geen geld betaald had voor twee borrels, die hjj van de dienstbode van v. G. aldaar gekregen had. Later bleek dat dit wel het geval geweest was. Tegen hem is 1 jaar gevangenisstraf geëischt. Nog stond voor hetzelfde feit terecht zekere J W. te Westkapelle die onder eede verslaard had dat de 17 jarige J. Minder- houd geen strik had hersteld, maar dat hij gezien had hoe M. een draad van den voet deed, waarin hij verward geraakt was. Uit verklaringen van de veldwachters bleek, dat M. wel degelijk de strik had gezet. Een hunner had het duidelijk gezien Ook tegen J. W. werd 1 jaar gevange nisstraf geëischt. De ambtenaar van het O. M. wees er op, dat deze zaak vervolgd is op een klacht van een der veldwachters, die niet onder verdenking wilde staan, van een valsche verklaring te hebben afgelegd. Een ingezetene van Borsele wandelde lar gs de dijken voor zijn plezier Zuid- Beve land rond. Verleden Maandag begonnen, keerde hij Donderdag bij zijn punt van uitgang terug, zoodat hij in vier dagen den tocht heeft volbracht. Honderd acht-en zeventig regenbuien be waarden hem voor 't uitdrogen. De nieuwgebouwde raderstoomboot Walcheren heeft Maandagmiddag baareerste reis naar Terneuzen gemaakt. Evenals de andere booten zal ook vleze zoowel op Ter neuzen als op Breskens dienst doen, Er is thans aan he' station te Axel minder aanvoer van suikerbieten dan vroeger, Dit ligt niet alleen aan de veel schralere opbrengst, maar ook aan de verbeterd!, wegen in den Koegorspolder, zoodat vele vrachten naar Sluiskil en van daar per scheepsgelegenheid worden vervoerd. De Bur:emeester van Breskens, vraagt in de M. C. geldelijke hulp voor een man, die over de 9(> jaren oud, niet meer wer ker. kan. Tot diep in de 80 deed hij rnet ijver zijn best. Bij Winterswijk, op liet grensstation had Maandag een ongeluk plaats door den trein. De ladingmeester, wellicht nog haastig willende ove steken, had het ongeluk onder den vertrekkenden trein te raken. Een voet werd lieni boven den enkel weggesneden de andere voet zal waarschijnlijk afgezet moeten worden. Te Bergen op Zoom is een pasgeboren kind, door lompe behandeling kort na de geboorte gestorven. Een arbeidster bad verloskundigen bijstand verleend, natuurlijk zonder daartoe bevoegd te zijn. Te Amsterdam viel een 12-jarige knaap, die zich voor zijn moeder, die uit werken was, met het lappen der glazen verdienste lijk wilde maken, uit het raam eener 2e verdieping Met een gebroken been en zwaar gekneusd werd de jongen naar het gasthuis vervoerd. Zondagmorgen werd onder de gemeente St. Oedeurode langs den weg het lijk gevon den eener vrouw uit Vechel, die bleek vermoord te zijn. De maréchaussées wisten den dader op te sporen in een herberg langs den Uden schen weg. Het bleek te zijn zekere G. oud 49 jaar, een gemeen sujet, die korteling was ont slagen uit Ommerschans, waar hij 7 maan den voor dronkenschap had doorgebracht. Diefstal moet aanleiding tot de misdaad zijn geweest. Te Maasluis bestaat op het gebied der politie een zonderlinge toestand. De burge meester, hoofd der gemeentepolitie, kan niet gaan. De commissaris mag, daar zijn hooge jaren dit niet veroorloven, niet in de avond lucht loopen. De verdere politiemacht be staat uit twee politieagenten, die de rust moeten bewaren in de gemeente van on geveer 6000 zielen, waarboven een vlottende schippersbevolking van ongeveer 150 man. Te Nijmegen had men een twee en een halfjarig kind een oogenblik op de speel kamer alleen gelaten toen de moeder kort daarna op de kamer kwam, vond zij het kind levenloos met het hoofd in het touw aan eeu schommel hangen, waarin het onder het spelen verward was geraakt. Bij een algemeene Landbouwvergade- ring opende de president die aldus »Gij allen die hier zijt gekomen, afgevaar digden en leden, ik heet U allen welkom gij Amster-, Rotter, Schie E-, Veen-, en Monnicken-, Volen-, Zwaramer-, Alblasser-, Leer-, Zaan-, Giesen-, Leidschen-, Appinge-, Dubbel-, Langen-, Nieuwen-, Op-, Schar-, Stellen-. Ilpen- Zed-, Munten-, Di- en andere dammers weest welkom 1» Het onstuimig gelach belet den spreker voort te gaan. Na eenige oogenblikken hervat hij zijn rede: »Ook U, gij Borcu-, Ruur-, Groen-, Henge-, Alme-, Ven-, Urse-, Zwee-, en ver dere looiers. Weer is dezer dagen een meisje ont voerd. Het bedoelde meisje, oud 17 jaar, werd te Maastricht bij zekeren B. opgevoed, al van haar prilste jeugd af. wijl zij vader loos was. De moeder hertrouwde onlangs en eischte haar kind op. Twee personen haalden het kind en brachten het naar Luik, waar het bij een deftige familie werd ingebracht. Doch de politie eischte het meisje op en gaf haar over aan de rechthebbende. Een heer te Amsterdam had Maan dag een treurige wedervaring. Hij kocht op straat van een tramkaartjesverkooper twee tramkaartjes. Hij betaalde een gulden en kreeg 75 cen/s terug. Daarna stapte hij op de tram. Maar daar komt de verkooper hem achterop en eischt met veel geschreeuw geld en kaartjes terug, want de heer had hem zooals hij zei een valscheri gulden gegeven. De politie kwam er bij en bracht den man naar het bureau. En wat bleek nu De gulden was niet valsch Het was een echte, daarbij splinternieuwe gulden. De man kon wel weer gaan, maar hij had toch oponthoud genoeg, gezwe gen nog van zijn geschokte zenuwen. Utrecht. Op 27 Mei 1888 hoopt dr. E. C. Donders den zeventigjarigen leeftijd te bereiken om, met het einde van dat stu diejaar, volgens de bepalingen der wet, tot het rustend hoogleraarschap over te gaan. Een meer dan veertigjarig tijdperk zal dan achter hem liggen, waarin hij aan de Utrechtsche universiteit is verbonden geweest; een tijdperk, waarop door hem met tiots mag worden teruggezien. Het optreden van dezen genial en geleer de is voor de lijdende inenscheid tot rijken zegen geweest, tiet is toch niemand onbe kend wat de oogheelkunde in Nederland aan Donders te danken, heeft. Belangrijke schreden voorwaarts heeft zij afgelegd aan zijne hand, en diezeltde hand mocht, met vastheid en kunstvaardigheid, menigen oog lijder het gebruik van dat edelste zintuig teruggeven. Eene commissie heeft zich gevormd om eene stichting in het leven te roepen, waar aan de n iam van Donders tot in de verre toekomst verbonden zal blijven. Gisteren is te Rotterdam een koe drijver door een koe omvergeworpen en getrapt, waardoor hij een bloedende wond boven het oog bekwam. Zijn rechteroor was geheel van elkaar gespleten. Te Wondrickem is de veerman, be kend onder den naam van blinde Bastjaan in den ouderdom van 57 jaren overleden. In zijn vroegste jeugd was hij blind gewor den. Toch wist iiij zich als schipper te be kwamen en zoo heeft hij zonder ongelukken of averijen het veer over de Maas ruim 40 jaren bediend. Het minste gedruisch van een naderend vaartuig wist hij waar te ne men, roeide dan wat krachtiger of wendde, naarmate het noodig was Iedere maand komt er ander garnizoen in het fort Loevenstein. Doch «blinde Bast jaan» herkende alle militairen, al kwamen zij na jaren terug om overgezet te worden. Groote opschudding werd te Nijmegen teweeggebracht door het staken van hare betalingen door de kassiersfirma Cramer, Bender &Co. De tamp is zooveel tegrooter. wijl zij vooral kleine neringdoenden, kleine renteniers en kleine burgers treft, van welke sommigen tataal geruïneerd moeten zijn. Zoo schieten o. a. een kleine bakker er ruim f3000, een instrumentmaker f 5000. bij in. Men zegt ook, dat een notaris voor f 100,000 bij het faillissement moet betrokken zijn. Voor een groot gedeelte wordt de val van het huis aan mislukte speculaties in amerikaansche ïondsen toegeschreven. De Gemeenteraad van Weenen heeft 10,000 florijnen toegestaan voor maaltijden gedurende den winter aan arme schoolkin deren. Baron Königswater schonk evenveel en de pers bracht 20.000 fl. bijeen tot het zelfde doel. Ook hebben de officieren van verscheidene regimenten aangeboden een aantal kinderen van hun tafel te laten eten. Een geheimzinnige zaak. Prins Gre gory Stourdza, generaal en Rumeensch se nator, heeft bij de Badensche overheid een klacht ingediend, waarin niets minder wordt beweer dan dat de te Baden begraven prin ses Esmeralda Stoudza, zijn moeder (die 40 millioen gulden naliet) door vergiftiging is gestorven. De zaak is in onderzoek. Dinsdag 11. had er te Chelsea, in Lon den een wijdstrijd plaats, waarbij de barbier Feddy Wiek, aan 77 personen, in 59 minuten en 53 seconden den baard afnimen daar mede den wedstrijd, won. Twee jaar gele den was hij «champion» geworden door 40 man in 5' minuten te scheren. Hij is dus nog zeer vooruitgegaan. Een andermaal bleef hij overwinnaar in een wijdstrijd, waarhij de barbiers geblinddoekt waren. Wiek heeft nu een uitdaging openbaar gemaakt, die aldus luidt: »Ik zal mijn medaille afstaan aan ieder, man of vrouw, die sneller dan ik aan twaalf mannen het haar kan knip pen en er twintig scheren voorts zes per sonen geblinddoekt scheren en zes personen scheren mat ééne hand, de linkerhand op den rug gebonden.» Oesterverbruik te Berlijn. Hieromtrent wordt het volgende medegedeeld Er worden te Berlijn 5 soorten verbruikt Nederlandsche, Helgolandsche, Engelsche, Fransche en Amerikaansche. Aan het hoofd staan de Nederlandsche, waarvan in de oestermaanden gemiddeld 30.000 stuks per week worden aangebracht. Dan volgen de Helgolandsche met een aanvoer, die afwis selt tusschen 10,000 en 60,000. De Hel golandsche banken raken uitgeput. De En gelsche overtreffen alle ander kwaliteit. Er worden wekelijk Engelsche oesters aangevoerd - landsche zijn het goedkoopst, dozijn. De Nederlandsche 11 Engelsche 3'/» a 4 mark per aanvoer van Fransche en A oesters is gering. Een groo wordt zeer belemmerd door h voerreclit. Het bedraagt 50 n kilo. Van de Nederlandsche er 1350 stuks in de 50 kilo, invoerrecht op 50 penningen i komt. Pogingen om ook aan kust oesters te kweeken zijn ti steeds mislukt. De verkiezingen voor d i raden in België zijn, over het I het voordeel der liberalen uit f hoever hier de stemming op zaak van is, weet men niet. clerikalen zijn toch altijd nog voorstanders van de heiliging des Heeren. Te Brussel, An tv en Luik werden de cleriaden i terende meerderheid geslagen. Uit Teheran wordt aan dt gemeld, dat de Perzische overl Khans broeder hebben gevang* Hij vertelde dut Ajoub Klian. zwervingen en ontberingen, aar zou overleden zijn. AFI OOPTANBESTEDI EN VERKOOFINGlJ Gisteren werd ten overstaal Tak in «de Vergenoeging» tl verkocht een Huis en Tuin, Hel voor 5100. Voorts de buiten;! f legen op Oost-Souburg voor I JL gekocht door kerkvoogden del J meen te aldaar. Plar. bestaat (I f heerenhuis met stalling in te I pastorie. Middelburg. Heden (WoensM «Pax Intrantibus» ten overstaaB Verhulst verkocht: «de Bloem W achter het hospitaal. Gekocht cl te Middelburg voor f3104. Ileinkenszund. 19 Oct. '87. 1 in de herberg van M. Hoond I staan van Notaris de Ronde veiling gebracht een woonhui centiaren. Het is erkocht en aan M. Zuidhof Lz. voor f 256, de 121/, percent onkosten. Kapell De wagenmakerij, wl enz., ten overstaan van Not. heden geveild, groot 393 Geil heden verkocht a m F. Baas tel f2110, en f35 voor losse go I2ya pet. onkosten. Van 17 19 October GOES. OverledenNeeltje 76 j. geh. met Jan Vleugel! Van 18 en 19 Oct. MIDDELBURG Getrouwd jm. 25 j'. met I. W. Brombacl Bevallen J. W. Evers geb Overleden J. J. Siebols 2>/2 TTM1W imi III Jt GOES 18 Oct Bij zeer geringen aanvoer werd Gerst in de beide soor per H.L. hooger vlug verkil artikelen onveranderd in priiJ Oude Tarwe f a f ïJ f 6.40 a f 6.70. Rogge f 4,50 af ter Gerst f4,80 af 5,10, Zom. a f4,50. Haver f2,50 a f: Boonen f 9.60 a 10.00. Paarde:! a f5,75. Koolzaad f a, Erwten f7.00 a f8,00. Boter f0,65 a f 0,67'. Eierenl Vlissingen, 1£ Boter f 1,20 a f 1,05 por I 5,40 a f0,00 per 104 stuksl Rotterdam (Dp.) u (beurs) Dordrecht Roosendaal Wouw Bcrgen-op-Zoom Woeusdrecht Rilland- Bath Krabbeiidijke Kruininge Vlake Biezelinge I Goes 'sHeer Arend?kerke Arnemuiden Middelburg Vlissingen (Stad) A (Haveu) NB. Dc trein, die 'f aankomst der stoombootl alleen die, welke uit Er

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2