sche Boot CHRISTELIJK- NIEÜWSBL AD HISTORISCH VOOR ZEELAND. IË7 1887. No. 8. Dinsdag I8-October. Tweede Jaargang. UHEN. lanufaciuren, Co. ange Delft. e Stoomtjalk T |brdag aanzienlijke partij ItOR* f 2,50. f 3,00. ;leur f4,00. 2,00 en f 2.50. OOT DIENST VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'liuy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Kerk- en Schoolnieuws. Landbouw, enz. Gemengde Berichten. IE N. hgevorststraat, C 218. (uitgezonderd 'sZon- faardigd, terwijl voor S naar ROTTERDAM ]er 's morg. 10.30 u. TERDAM naar GOES Ijer 's midd. 6.u. naar ROTTERDAM ct. 's morg. 12,30 u. ItOTTERDAM s middags 6,u. e Rotterdam bij den |)E LANGE, op 'tHa- M. BOUWMAN aan |l en bij J de JONG |j BOS, Directie. Rotterdam lakkenbr'ug. Nieuwe ingen, Middelburg en tterdam. Ïertrek in October, omen des Zondags, Rotterdam km 9 uur. om 8 van uur. ELKEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden iranco p. p. f0,95 Enkele nommers- 0,02 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. nm Isdag, u. m. u. m. 12,30 3,45 1- 4,15 Woensd. en Zat. 7,30 2,45 8,- 3,15 10,30 6,- 12,30 6,30 1,— Een blik terug. 't Wordt nu spoedig honderd jaar, dat de Fransche revolutie in al haar vreeselijke consequenties woedde. De strijd der revolutie tegen het Droit- divin, der opgestane Republikeinen tegen de Monarchalen, heelt te Parijs een bloedig drama voor de nakomelingschap ontwikkeld. Tot leering, tot afschrik Ja, maar, he laas ook tot een exempel dat de conse quente Revolutiemannen in onze dagen, overal, misschien ook in ons vaderland gaarne zouden willen volgen. Toen had men in 1792 en 1793. in de Nationale conventie, enkele constitutioneele Koningsgezinden, maar overigens Republi keinen. En waren de laatsten het eens? Niets minder dan dat. Immers de Girondijnen, gemoedelijken in den geest van J. J. Rous seau, waren gehaat door de Jacobjjnen, man nen gevormd naar Voltaire en de Ency clopedisten, en de Cordeliers. Vernielen, elkander uitroeien was de leus. En nu? De kracht tot vernielen ontbreekt maar de haat is er. Of beminnen de Con servatieven de Liberalen Houden de laatsten het met de Radicalen En wilden dezen meegaan met de Sociaal-Democraten Wat is het symbool der Roode vlag voor de Anarchisten onzer dagen Is dynamiet min der te vreezen dan de guillotine Gode zij dankwat Parys van 1789 tot 1795 niet bezat, schonk de Heere aan Ne derland. Wij hebben, tegenover de Revolutie partij, de Staatspartij der Antirevolutionairen, die zich om de Kruisbanier schaart en de Souvereiniteit Gods, als symbool van vrede v en verzoening, tot leus heeft. N. Zw. Crt. Nog een andere grondwet. De heer Kewchenius herinnerde daaraan zeer terecht bij het afloopen der jongste grond wetsbesprekingeri Hij bedoelde de wet «door Mozes gegeven», den man, van wien prof. Gunning eens zoo kernachtig getuigde «.Gods Almacht schiep door hem staats wijsheids ordeningen. In de zitting van Woensdag zei deze Mid delburgs oud-afgevaardigde „Zoo zullen wy dan een Grondwet ver krijgen, na 75-jarig overleg van mannen, die allen de hoogste rangen en standen in de maatschappij hebben bekleed en die ge schitterd hebben door hunne talenten bij het Nederlandsche volk, terwijl toch van de Grondwet op dit oogenblik gezegd wordt, dat niemand daarmede genoegen nemen kan en dat de voorstellen daarom alleen aannemelijk zijn, dewijl zij zoo onbedui dend zijn. „Ik stel daartegenover een andere wet, ook een Grondweteene Grondwet der zedelijke orde, niet alleen verbindend voor het Nederlandsche volk, maar voor alle volken en alle geslachten der aarde, eene Grondwet, die reeds 3000 jaren en langer ..-'bestaan heeft, en waaraan tot op dit oogen blik nog niets is veranderd, niets is toe gedaan noch afgedaan, en waarvan ieder getuigen moet, dat elke afwijking tot vloek, elke opvolging tot zegen strekt van hen, voor wie die Grondwet geschreven is. Ik bedoel, Mijnheer de Voorzitter, die Grond wet, welke op den berg Horeb werd ge geven voor het volk van Israël, terwijl het daar om den berg geschaard stond en zijn aanvoerder onder storm en bliksem en onweder haar ontving uit de hand des Almachtigen. De tien geboden, daar a,an Mozes gegeven en nauwlijks ééne bladzijde schrift bestaande, zijn de Grondwet gewor den voor Israël, en zij zijn ook nu nog en voor alle eeuwen de hoogste wet voor alle Staten en alle volken der wereld, waaraan niets zal worden toegedaan noch zal worden afgedaan. Van den God, die die grondwet gaf, getuigde een Heidensch Koning, Ne- bukadnezar, dat alle volken der aarde Hem moeteneeren en gehoorzamen, en Zijne heerschappij is van geslacht tot geslacht tot in eeuwigheid. Maar in het jaar 1887, nadat vier jaren lang over eene nieuwe Nederlandsche Grondwet is beraadslaagd, zal het r.og in Nederland niet mogelijk wezen eene wijziging te verkrijgen in het Xde hoofdstuk, ter verwijdering van eene bepaling, waardoor aan het volk van Nederland een openbaar onderwijs bezorgd werd, dat er toe geleid heeft om het zijnen God te doen vergeten." Vooral dit laatste is helaaszoo waar. Ook de roem is sterfelijk. Er is alle kans dat de aangebedene Bou- langer, de oud-minister, die voor eenige maanden zooveel van zich deed spreken, doorzijn oorlogzuchtige uitingen, zich thans onmogelijk heeft gemaakt. Aanbidt men in Frankrijk de opgaande zon, terwijl men de ondergaande zon met slijk werpt, deze onvoorzichtige, eerzuchtige «held van den dag» zal het ook gewaar worden. Niet zijn vijanden hebben hem benadeeldhij deed het thans zich zeiven, door zich als generaal over zjjn chef, den minister van oorlog, uit te laten op eene wijze die meer dan ergernis verdient. De minister, gedachtig aan het feit, dat Boulanger, tijdens hij minister was, gezegd had «Zoolang ik minister ben, zal het leger niet te beoordeelen hebben, het heeft enkel te gehoorzamen»; legde denonvoorzichtigen Boulanger die eens als minister, om een veel minder ergerlijk vergrijp den generaal Schmitz veel ernstiger aanpakte een kamerarrest van dertig dagen op. Boulanger is leep genoeg, zich in zijn lot te schikken, diep teleurgesteld zeker wel, dat het Par ij sche volk, dat zoo vaak leve Boulanger! riep, deze zeer billijke veroordeeling met stilzwij gen begroet, hier en daar zelfs toegejuicht heeft. 17 October '87. De St. Ct. bevat de statuten van de vereeniging Do kerkelijke kas te Middelburg. Als bestuursleden treden op de heeren C. H. de Wagemaker, C. Verhage, J. A. van Nederveen, J. J. Dockheer, J. P. de Wagemaker, C. A. de Ridder en J. Rispaljé. In de Vrijdag te Stavenisse gehouden raadsverg idering werd het nieuwe raadslid, de heer M. v. Luik, geïnstalleerd. Daarna werd de heer C. Postappel met algemeene stemmen tot wethouder gekozen en de begrooting voor 1888 op f 10083,241/, vast gesteld. De heer E. Hagoort, bureel-ambtenaar van 's rijks waterstaat te Terneuzenis, met ingang van 1 November a. s., eervol ont slagen uit zijn betrekking en in diens plaats benoemd de heer J. C. Heijblom aldaar. De Midd. Crt. kan met zekerheid mededeelen dat het schapenvervoer over Vlissingen in den aanstaanden winter we der zal plaats hebben, en zeer waarschijn lijk met nog grootere uitbreiding dan in het voorgaande jaar. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Amsterdam door J. H. Wiersma te Rheden. Op het drietal naar Leeuwarden staat ds. Ch. L. Laan van Goes no. 1. Bedankt voor St. Annaland door ds R. Bokma te Krabbendijke. Beroepen te Zuiderwuude, ds. G. J. Bru- tel de la Rivière te Houtrijk en Polanen. Vrije Evang. Kerk. Bedankt voor Oude Leije door ds P. v. Paassen te Franeker. Chr. Ger. Gem. Onder de leiding van Ds. A. v. d. linden te Axel werd met bijna algemeene stemmen tot predikant der Chr. Geref. Gem. alhier beroepen de WelEerw. H. J. Kou- wenhoven, predikant te Schoonebeek. (Dr.) In plaats van de door den kerlceraad der N. H. G. afgezette hoofdonderwijzers aan de diaconiescholen te Amsterdam zijn benoemd de heeren J. v. Weel, hoofd dei- openbare school te Oudorp H. Schramhardt, onderwijzer aan een openbare school te Amsterdamen G. J. v. Zanten, hootd der chr. school te Beekbergen. liet Vaderland vermeldt thans dat de heer M. C. Keulemans te Middelburg be noemd is tot onderwijzer aan een bijzondere school te Amsterdam. RiUliöm. Als Notabelen bij de Ned. Herv. keik alhier zijn gekozen de heeren J. Meij- ers Pz. enJs. Walraven, respectievelijk met 34 en 25 van de 35 uitgebrachte stemmen. De «Bazuin» bevat het verslag van de samenkomst van de drie deputaten vari het Synodaal convent der Doleerende ker ken en de door hen uitgenoodigde docenten der theologische school te Kampen. Het doel van de samenkomst was uitsluitend van gedachten te wisselen over de wederzijdsche verhouding en zoo de eigenlijke beslissing, die alleen door de bevoegden kon geschie den, voor te bereiden. Eenparig kwam men overeen, dat het wenschelijk was een bree- dere conferentie te doen plaats hebben als datum werd daarvoor 17 Nov. vastge steld en als plaats van bijeenkomst Kampen aangewezen. Deze nieuwe conferentie zal bestaan uit alle zes de deputaten van het convent en alle docenten uit Kampen en zal twaalf vraagpunten behandelen, o. a. »In hoeverre het van Godswegen geëischt en dus noodzakelijk is, dat geloovigen, die in belijdenis en kerkenordening overeenstem men, ook onder eenzelfde kerkregeering leven». »Wat staat ons te doen om eenerzijds de algemeene overtuiging in de onderscheiden kerken te bewerken en anderzijds de her- eeniging der kerken voor te bereiden Voorts zal aan de conferentie o. m. worden voorgesteld het initiatief te nemen tot een derde conferentie, waaraan wellicht de vorm van een meeting kan worden gegeven. »- ■„■-.«a «mr-wiH rMÊj.t, i,n imviim irmxtm HEMSBBKBHBV Nu de tarwe- en de boonenoogst in Walcheren reeds tot de geschiedenis behoort, is men druk bezig de aardappelen op hunne bestemde plaats te brengen. Het weder is tot dezen arbeid alles behalve gunstig. Slechts met tusschenpoozen is de arbeider in de gelegenheid, en dan nog wel ten koste van een nat pak, zijne aardappels en die van den boer uit te doen en huiswaarts te voeren. Het kwaad heett zien op eene onrustbarende wijze uitgebreidhij suinmigen tot op de helft. Gelukkig dat het beschot nog al ruim is, anders zou de opbrengst heel weinig te beduiden hebben. De smaak der goede aardappelen is overheerlijk. De prijzen loopen van 32 tot 40 stuiv. per H. L. De werkzaamheden aan den djjk bij de Zuid-Watering loopen voorloopig ten einde. Binnen kort moet er weer, evenals het vorige jaar eene steenbestorting plaats hebben, dat Walcheren op eenige duizenden guldens zal te staan komen. Zaterdag jl 's morgens half 8 uren, werd een tjalk, zeilende naar Kolijnsplaat en bestemd tot het inladen van suikerpeen op geringen afstand van den wal en in de nabijheid der haven, door een windhoos omgeworpen. De bemanning, bestaande uit schipper en knecht, verkeerden dientenge volge in levensgevaar en in hoogen nood. Nauwelijks had men het van den wal ge zien of direct werd een roeiboot tot hulp gezonden en mocht men er inslagen beide opvarenden, die in den mast geklommen wa ren van een anders wissen dood te redden en behouden aan wal te brengen. De vrouw des schippers die gewoonlijk mede vaart was gelukkig niet aan boord. Van het schip zal niets meer terecht komen. Hetzelve was te Rotterdam tegen rivier en zeeschade verzekerd. Blijkens bericht aan de N. R. Ct. zal te Vlissingen binnenkort een bazar worden gehouden ten voordeele van een op te richten Te Huis voor militairen van de land- en zeemacht. De heer ds. Frater, pred. bij de Eng. gemeente aldaar, heeft in deze zaak het initiatief genomen. Een tijd van spoor en telegraaf. Een briefkaart, des Zaterdagsavonds te Bigge- kerke per post verzonden, wordt eerst des Maandagsmiddags te Ritthem ontvangen, en dat op een afstand van ruim twee uren gaans. De brik Ileldahl, komende van Christiauia en bestemd naar Ostende is door het breken van den mast bij zeer ongunstig weer Vrij dagavond buiten koers geraakt en bij het Oosterhoofd (Vronwepolder) gestrand. De lading, balken, planken enz. wordt op het strand gelost De kapitein heeft de behar tiging zijner belangen aan den consul De Groof, te Vlissingen, opgedragen. De Vlissingsche Courant verneemt bij geruchte dat er sprake is, van het bouwen van twee villa's, op het duin tusschen het Grand Hotel en het geslecht wordende voormalige fort «de Nolle», voor rekening van buitenlandsche heeren. Een inzender laakt in de Vlissingsche Courant het schandelijke feit, dat Woensdag jl. na de begrafenis van den zeeloods B. twee loodsleerlingen aan het Belgische loodswezen zich zeer losbandig hebben aangesteld. Zoo iets geschiedde te Vlissingen niet voor het eerst.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1