Kerk- en Sclioolnieuws. Gemengde Berichten. boot Duitschland naar Londen vertrokken prins Albert Victor, oudste zoon van den prins van Wales. Hij reisde van Kopenhagen over Kiel, Hamburg en Vlissingen. Woensdag overleed te 's Hage de oud- generaal C. M, H. Pel. Reeds aan de Militaire Academie te Breda muntte hij uit door zijn kloek verstand. In 1840 werd hij tot 2en luitenant be vorderd. Werkzaam aan het instructie bataljon te Kampen, bleef hij daar tot zijne bevordering tot majoor in 1837. Van 1878 tot 1884 was hij genei-aal majoor, Com mandant der 2e divisie infanterie te Arnhem* TWEEDE KAMER. De heer lveuchenius stelde voor eene motie, waarin de Kam t hare onbevoegdheid Uitspreekt, de grondwetsherziening te onder nemen. Met algemeene stemmen min één die van dhr. K. werd zij verworpen Hoofdstuk I VII zijn daarop aan genomen met de vereischte 2/s der stemmen. Voorat hadden de heeren Schimmelpenninck v. Nijenbeek en Beelaerts hun stem tegen hoofdstuk III gemotiveerd, wijl liet een kiesrechtartikel, geeft voor alle uitleggingen vatbaar. Zitting van heden. (Per Tel.) Hoofdstuk Defen sie aangenomen met 62 tegen 22 stemmen; hoofdstuk Waterstaat met 66jtegen 17 stemmen. Ter voorziening in de nog bestaande vacaturen in de colleges van ouderlingenen diakenen bij de Nederduitsch Hervormde gemeente te Middelburg zijn gisteren avond door het kiescollege gekozenvoor ouder lingen de heeren J. Snoep, D. J. Pronkers en P. W. de Kan en voor diaken de heeren .1. Rijk-.e Cz., A. C. van Wijck en M. Beun. M. C. Bij de verkiezingen van zeven leden voor het kiescollege der Herv gem. te Goes, werden herkozen de heeren H. M. Wierts van Coehoorn met 135, A. Verburg met 128, J. Plazier Jz. met 120, M. A. Quist met 112, J. de Graafï met 113 stemmen, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren C. Glerum die 84, F. J. Boone die 57, L. Meijler die 62 en E. Kerkho ven die 58 stemmen bekwamen. Verder bekwamen de heeren J. P. Bos- hofï 56, A. L. den Hartog 53, J. de Kruij- ter 51, J. Engelblik 50, A. Visser 49, J. Lankester 48 en A. Romijn 44 stemmen^ Voor de Scholen met den Bijbel werd te Oud-Vosmeer eene Uniegift geschonken groot f10 door A. P. En een van ds. J. S. te Heinken«zand.(?) 's Gravenpolder. Gister raakte het paard van Dr. Geill, bespannen voor een licht rij tuig op hol. Het rijtuig werd een eind meegesleept, tot het op den draai bjj Zaaier tot staan kwam. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, alleen de arm van dr. G. bezeerd. Tijdens de kermis te lerseke werd een oppassend huisvader aldaar de tijding ge bracht at zijn echtgenoote kermispret had gehouden met eenige jongelui en met deze was er op uit gegaan. De huisvader verschrok van dit bericht zoo, dat hij zich verwijderde, den buren toeroepende: «ik ga er van door»; waarop dezen intusschen geen acht sloegen denkende dat man en vrouw wel zouden terug komen. De vrouw kwam; maar den man zag men niet. De ongerustheid werd zoo groot dat men ging zoeken, met het gevolg dat men den vermiste in een sloot vopd, verkleumd, met beide handen zich aan een bosje gras vastklemmend. Dadelijk be gon men hem bij te brengen waarin men gelukkig slaagde. Gisteren vertrok naar Iersoke de aan de maatschappij de Schelde gebouwde sta len raderboot Felix om aldaar korproeven te doen. De boot werd daarna aan den hr. C. de Meulenmeester te Bergen-op-Zoom afgeleverd. De boot is lang 73) en breed 25) voet, en uitsluitend ingericht om bij de oesterculluur dienst te doen als werkv.iar- tuig. Er zijn twee stoommachines op geplaatst die samen 100 Ind. paardenkrachten ont wikkelen, terwijl een afzonderlijk werkende stoompomp en sloomk<u-machine aanwezig zijn. Nieuwdorp 13 Oct. Tijdens de bewoners afwezig waren, ontstond er heden morgen een binnenbrand in het huis, van J. D. in de Nieuwe Kraaijert. Een der buren be merkte gelukkig spoedig het onheil, en al ras was men het vuur meester, zoodat de hulp der brandweer niet behoefde ingeroepen te worden. De aangerichte schade was echter nog al aanzienlijk. Te Nieuwerkerk bij Zierikzee is brand ontstaan in den toren van de meestoot 15 voer hooi is verbrand. De oorzaak is onbe kend en de schade op f 200 te schatten De koude stoof (bergplaats der groene meekrap) gedekt met rieten dak, bleef ge spaard. Middelburg. Toen gisteren avond de mo lenaar V. alhier langs den Veerschen Weg huiswaarts k erde, had hjj het ongeluk met zijn paarden en wagen in den Veerschen watergang te geraken, met het droevig ge volg dat dit zijn leven kostte; men vond hein met het hoofd in den modder staan. Het lijk werd naar het Gasthuis vervoerd, waar men ook nog iemand die mede op den wagen gezeten was, in bewusteloozen toestand bracht. De ongelukkige laat een weduwe en 3 kinderen achter. Viissingen, 14 October. Het Engelsch stoomschip «Fairy», kapt. Rackley, g regeld varende van Huil op Antwerpen, is in den afgeloopen nacht, binnenkomende op de Spijkerplaat gestrand. De positie van liet schip is vrij gevaarlek. De sleepbooten John Buil, Engeland, Hercules en John B. Maas zijn tot het verleenen van assistentie daarheen vertrokken. Hedenmorgen te half elf uur is de «Fairy» zonder assistentie vlot gekomen en naar Antwerpen opgest emd. In Maart 11. is hetzelfde stoomschip in liet Pas van Ter Neuzen gestrand. De chel-steward T, aan boord van het stoomschip <s.Engelandy> van de Stoom vaart-Maatschappij «Zeeland», eerst korte lings als zoodanig aangesteld, heeft zich heden morgen een vrij diepe wond aan den hals toegebracht. Na door dr. Stewart Schuliz verbonden te zijn, is hij per bran card naar het gasthuis vervoerd. Gisteren moest iemand voor de recht bank te 's Hage terechtstaan wegens dief stal. Doch de man was zoo dronken dat hij uit de zaal verwijderd moest worden. Te Huis (Gr.) is een jongen, die een koe aan een lijn uit de weide haalde en die zich het touw om het midden had ge bonden, door het dier, dat er van door ging, meegesleurd en eindelijk tegen een hek geslingerd. Hjj werd zeer ernstig verwond Bij Terschelling strandde, zooals reeds gemeld is, de Engelsche vischkotter Louise». De kapitein wist met een reddingsboei zwem mende het st. and te bereiken. Het schip sloeg stuk en de 5 andere opvarenden kwa men in de golven om. Te Andel is iemand in hechtenis ge nomen, op wiens gevangenneming men al 20 jaren lang gehoopt had. De man was namelijk 20 jaar geleden naar Amerika ge vlucht, uit vrees voor zjjn schuldeischers. Daar hg zijn oude vaderland en familie nog eens zieu wilde, keerde hij dezer dagen terug, met het gevolg dat hjj, qp verzoek van een zijner oude schuldeischers, in verzekerde bewaring genomen werd. Uit IJmuiden schrijft men aan de Amst. Crt. Op een der Maandag vermiste botters had een zeer noodlottig ongeval plaats. Het was omstreeks 3 uur in den nacht, toen de bemanning, bestaande uit vier man, een vader en zijn drie zoons, het meest met den storm te kampen hadden. Omstreeks dien tjjd werd de yader door een rukwind over noord geslagen; de oudste zoon, die eene wending aan het scheepje geven wou, werd door den fokkemast tegen het hoofd gesla gen en bleef bewusteloos liggen. Van hun beste krachten beroofd, hadden de twee overgebleven zoontjes de een is twaalf, de ander zeventien jaar oud in een don kereu nacht, nu alleen te kampen tegen het woedende element. Nog vier uur lang zwalkten zij op zee rond, want omstreeks 7 uur kwamen zij de haven van IJmuiden binnen. Het is een wonder dat het ranke scheepje niet tegen de pier te pletter geslagen werd. Van de honderd beste zeelieden, zou niet één den moed hebben, bij zulk noodweer hetzelfde waagstuk te ondernemen. De Condor zonk bij zulk weer, zoodra hij de haven binnen was en de Stella strandde verleden jaar omstreeks dezen tijd. Een paar krachtige stortgolven waren voldoende geweest om het bottertje, dat niet grooter is dan een klein damschuitje onzer binnenwateren, te doen zinken. Twee vaderlooze kinderen en nun broe der werden in het hotel «Willem Barents» opgenomen. Een dokter werd te hulp ge roepen, doch kon niets anders dan den dood van den oudsten zoon constateeren. Uit de lijkschouwing bleek verder, dat het neusbeen en de beide kaakbeenderen verbrjjzeld waren Ook was de helft van de hersenpan weg geslagen. De schipper dro g den naam van Hak- fort en was van U zk afkomstig. Reeds don- zelfden morgen deed de vrouw, van niets wetend, per telegraaf vragen, of haar man behouden binnen was. 'Ie Zuidlareu moet een student van de liooge school te Groningen overleden zijn ten gevolge van misbruik van sterken drank. Een vrouw te Breda, die wegens mis bruik van sterken drank «gezeten had en gisterenmorgen om 10 uur ontslagen werd, werd om lialf 11, stomdronken op het po- litieb ,reau gebracht. Welk een slavernij - Te Loudei kwamen Woensdag in Tra falgar Square ongeveer duizt nd werkiiedéii bijeen, die van arbeid zijn verstoken. Een deputatie begaf zich naar den rechter van de politierechtbank oin brood of werk te vragen. De, e verwees hen naar den open baren onderstand (Workhouse), doch de werklieden weigerden dezen steun en ver klaarden dat zij geen liefdadigheid, maar recht begeerden. Dreigende sociali-tische rede voelingen werden vervolgensin Trafalgar Square gehouden. Ten slotte begaf men zich met een zwart vaaudel, waarop de woorden «brood of werk», in optocht tot aan de City. Het welbekende dorp Bethlehem, waar onze Heiland geboren werd, ten zuiden van Jeruzalem, wordt reeds door middel van gas verlicht. Ook zal binnenkort een straatweg worden aangelegd naar het graf en de kapel van Rachel, Jakob's vrouw, die op een half uur afstands van het dorp gelegen zijn. Bij het oproer te Mitchelstowu sneu velden enkele personen. De politie werd verdacht zonder oorzaak op het volk ge schoten te hebben. Het onderzoek heeft thans plaats gehad. Het hoofd der politie en 5 konstabels zijn schuldig verklaard aan manslag met voorbedachten rade. In den ministerraad te Parijs is mee gedeeld dat Call'arel eerloos verklaard is. In het bedrog op groote schaal is o. a. ook de schoonzoon van den president betrokken LAATSTE BERICHTEN. Heden werd voor de rechtbank te Mid delburg in hooger beroep behandeld de zaak van B. Quist, te Goes, veroordeeld tot f 100 boete, wegens het onbevoegd uit ef'enen der geneeskunde als bedrijf. Acht getuigen verschenen die verklaarden dat beklaagde aan hen middelen ter genezing had gegeven. Sommigen hadden daarbij baat, anderen niet. Een der getuigen J, M. verklaarde dat hem inzage van het boek was gegeven, en hij het mid del last waardoor hij radicaal van langdurige ziekte is genezen, waarvoor hulp van den dokter niet hielp. Q. vroeg hun niet om geld en ontving ook geen geld, De Ambtenaar van het O. M., verklaart zelfonvoorwaardelijk voorstandervan ade hum. te zijn. Het feit dat alle acht deze getuigen er goed uitzien kon wel eens een gevolg zijn van de toegediende geneesmiddelen. De allopathen mogen om deze geneeswijze lachen, zij werkt nocheans uitstekend. De homoeopathie is een zegen mits toe gepast door bevoegde personen. Beklaagde heeft korreltjes gegeven, en geneeskundigen raad daarbij. Juist dit laatste is strafbaar. De arresten van den Hoogen Raad van 13 Nov. '85 en 24 Mei '86, bevestigen dat dit uitoefening der geneeskunst is, al is het waar dat beklaagde daarvoor geen geld gevraagd heeft, Beklaagde heeft niet een enkele maal, maar verscheidene malen deze genees vijze toegepast, en in geen enkel geval bestond levensgevaar bij de lijders. Hij requireert tot hand ha' :ng van 't vonnis. Dhr. Quist verklaarde dat het belang van naasten en dat der Homoöpathie hem dron gen en hield vol tot de toediening der middelen gerechtigd te zijn. Als verdediger treedt voor beklaagde op mr. C. Lucasse, advocaat te Middelburg. Hij zegt ongeveer liet v lgende «Hoewel er alle reden zoude zijn geweest om van het vonnis van den Goeseheu kan tonrechter alleen reeds in hooger beroep te komen wegens de naar onze bescheiden meening door dien rechter aan de beklaagde opgelegde buitengewoon hooge boete, tien maal hooger dan door het openbaar Minis terie bij het kantongerecht genoegzaam werd geacht, toch is dit niet de eenige en voornaamste reden waarom beklaagde in hooger beroep kwam. De voornaamste reden is deze, dat beklaagde ook aan het oordeel van den hoogeren rechter wensch te onderwerpen de vraag of de te laste gelegde feiten, voorzoover die bewezen zijn, vallen onder het bereik der- Strafwet. Naar de meening van beklaagde is dit laatste niet het geval, en acht hij zich met den vonnis vandeti kantonrechter bezwaard. Het is niet waar, dat hij het beroep van geneeskundige heeft uitgeoefend, dat hij, zooals de wet verbiedt geneeskundigen raad of bijstand als bedrijf heeft verstrekt, ruin de eerste plaats. Beklaagde is win kelier, geeft zich daarvoor uit, maar doet zich niet voor als te zijn geneeskundige. Hij matigt zich diet titel niet aan. Alleen wanneer iemand bij hem in den winkel komt en hem vraagt of hij niet een mi ldel tegen eene kwaal of ongesteldheid heeft, gebeurt het wel eens dat hij zoo iewnanl een middel uit zijne homoeopaiisclie huis apotheek, die voor een ieder bovendien te koop is, geeft. Verder zal het wel altijd een kenmerk voor het uitoefenen van bero'p of bedrijf al thans zeker wel voor dat van geneeskun digen zijn da. men voor de bewezen diensten of geleverde medicijnen belooniog of beta ling ontvangt. En dat nu doet beklaagde niet maar hij gaf raad en medicijnen om niet. Zoo ook werd beslist bij een vonnis dei- rechtbank te Groningen waarbij voor het uitoefenen van de geneeskunde als bedrijf, als vereischte beschouwd werd het ontvan gen van betaling. Ook door de Haagsche rech bank zijn in Mei van dit jaar nog een paar personen vrijgesproken, die vervolgd werden wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Beklaagde vervaardigt de geneesmiddelen niet, die hij aan de zieken geeft, hij geeft ook geene recepten af, maar hij .geeft ge neesmiddelen weg, die, reeds ver aardigd, voor hem en een ieder te koop zijn in de fabriek van dr. Schwabe te Leipzig. Ook is het geen kunst die beklaagde uit oefent. Hij bezigt alleen de gebruiksaanwijzing van deze homoeopathische geneesmiddelen, te vinden in het voor iedereen te koop zijnde boek van den heer Merckens. Beklaagde betast en onderzoekt en bezoekt de menschen niet. Het eenige wat hij doet is soms vragen, waar de zieke pijn gevoelt om zoodoende naar 't boek van den heer Merckens, het daarbij vermelde middel te kunnen geven. Is dit alles nu uitoefenen van de genees kunde Wat verschil is er in, of hij in plaats van de zieken iets te geven, voor het raam te koop zet de homoeopatisehe geneesmiddelen doos met de gebruiksaanwijzing (het boek) van den heer Merckens. Dit is niet straf baar. Zou het mindere dan wel strafbaar zijn, waar beklaagde zoo onbaatzuchtig mo gelijk in plaats, dat hij de middelen verkoopt, Uie scheukt en om niet inlichtingen verstrekt. En waarom vervolgt men nu den vei koopers van de hollowaypillen enz. niet mogelijk omdat deze aan de allopatische geneeswijze niet zooveel nadeel berokkenen als de te genwoordige meer en meer in toepassing gebrachte homoeopatisehe geneesmiddelen, een geneesmethode op wetenschappelijke gronden steunende en een eeuw geleden in Duitschland uitgevonden door Dr. Hah nemann. Deze geneeswijze heeft ook dit voor dat ook een leek bij voorkomende ziek-e zelf deze geneeswijze kan toepassen, immers de middelen kunnen geen kwaad doen, zij zijn onschadelijk. Kwakzalverij is deze geneesmethode ook tiiet. Reeds duizende doctoren passen deze geneeswijze toe. Er zijn 10000 homoeopatisehe docto ren in de beschaafde wereld Is het nu denkbaar dat de wet zou wil len straften iemand, die geneesmiddelen die in den handel zijn bezittende, aan een ander nog niet eens verkoopt, maar ze weg geeft, zoo ja, dan moet. consequent gerede neerd, de philanthroop ook gestraft worden die zwakke of zieke menschen versterkende middelen geeft: wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde. Wil men nu het eene niet, dan moet men ook het andere niet willen. Pleiter kan zich dan ook volstrekt niet met het vonnis van den kantonrechter te Goes vereenigen, die enkel in deze zaak op de getuigenverklaringen afgaande en on de- uiterlijke verschijnselen van de te laste ge legde feiten lettende, daarin zag het bedrijf van een geneeskundige. De kantonrechter zou dus ook genoemden philanthroop moeten veroordeelen. Pleiter hoopt er in geslaagd te zijn een ander en meer juist beeld van de zaak aan de rechtbank te hebben voorgesteld dan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2