Uit de Transvaal. Kerk- en Schooltiieuws. Gemengde Bericlilen. Marktberichten. V eeniarkt. ruinwolii Riedel, pred. te Hoorn met 524 van de 958 stemmen. De Staatscourant bevat de statuten der vereeniging de Kerkelijke Kas te Kou- dekerke. - De regeering der Vereenigde Staten heeft in een circulaire bekend gemaakt dat Nederlandsche schepen voortaan vrijgesteld zullen zijn van tonnegelden. Te Leiden is met goed gevolg het eerste natuurkundige examen gedaan door den heer P. Jansen lCzn. van Vlissingen. - Over eene vergiftiging van vier pa stoors te Soerabaja, schrijft do correspon dent van De Locomotief het volgende: De pastoors, die hun eten gezonden krij gen van de eerwaarde zusters aan den over kant, deden op een avond in Aug. het souper alle eer aan, doch spoedig vertoonden zich bij de vier aantittenden hevige verschijn selen van bedwelming, gepaard aan herhaal de brakingen, en niet lang daarna vielen ze nêer en inoest men hen te bed leggen. Al dadelijk werd geneeskundige hulp ont boden, en spoedig verschenen twee doctoren, die den vier patiënten iets toedienden aan die spoedige hulp voornamelijk is het te danken dat die vergiftiging want deze moet reeds gebleken zijn geen ernstige gevolgen na zich sleepte. De adsistent-resident en een schout kwa men in den nacht in de pastoors woning, en stelden onmiddellijk een onderzoek in; uit dat onderzoek moet gebleken zijn dat men ketjoeboong in de soep heeft weten te mengen; een tuinjongen, die liet restje daarvan veroorbeide, zou er naar aan toe ge weest zijn; het vermoeden bestaat dat men die vergntiging ot beuwelming voor gehad heeft, om in den nanacht den boel uit te plunderen en de brandkast, die verondersteld werd goed gevuld te zijn, open te breken. De officier van justitie zette het onderzoek voort; de soepterrine enz. werden naar het groot militair hospitaal gezonden om schei kundig onderzocht te wordenhet aanwezen van ketjoeboong werd geconstateerd, naar men beweert. Al de bedienden dier geestelijken onder gingen een ernstig verhoor, maar de uit slag is nog niet bekend. Vrijdag 4 Nov. a. s. zal D. V. Ds, Biesterveld van Gorinchem te Middelburg voor de Werkl. Vereen. «Luctor et Emergo» spreken over «Christendom en beschaving.» Heinkenszand. De werkmansvereeniging, die 52 leden telt en Zaterdag ha e gewone jaarlgksche vergadering hield, heeft dit jaar aan hare leden 1011 H. L. kolen geleverd tegen 63 ets. per H. L' vrij aan huis. Ierseke. Alhier circuleert een adres aan den Min. van Financiën met het verzoek een ingezetene dezer gemeente, met name den heer G. Schipper te willen benoemen tot lid van het vischbestuur, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer D. P. Dominicus te Kruiningen. Het adres vindt blikbaar algemeene instemming, daar het reeds 132 handteekeningen- heeft. Onder de onderteekenaars bevinden zich de beide Wethouders, drie leden van den gemeenteraad, een Oud-Wethouder en een Oud-Burgemeester, benevens de voornaamste oesterhandelaren, opzichters bij de Oester cultuur, visschers enz. Het adres is heden verzonden. Heinkenszand Naor men uit goede bron verneemt zal aan deze eri naburige gemeen ten op a. s. Maandag een bezoek worden gebracht door zijn Exc. den Commissaris des Konings van Zeeland. Het Vaderland schrijft: Men zal zich nog wel de opzienbarende telegrammen herinneren, die „De Wereld burger", van haar correspondent te Petroria ontving en waarin de stand van zaken als voor de Transvaal-Spoorwegmaatschappü zeer ongunstig werd voorgesteld. Die telegrammen werden door de betrokken Maatschappij onmiddellijk als onwaar en on- juist tegengesproken. Thans blijkt uit een part. corr. uit Pretoria in de „Haarl. Crt." ten overvloede, dat bedoelde telegrammen verzonnen waren. De corr. van de „H. Ct." schrijft o.a. „De correspondent van „De Wereldburger" is bekend en men weet ook, dat hij, of schoon Nederlander, zeer ijverde voor liet Belgische syndicaat en alle mogelijke moeite gedaan heeft, om de Nederlandsche concessie op zijde te schuiven." En verder De heer Snethlage is sedert eenige maan den hier, om voorloopige zaken te regelen en is nu eenige dagen geleden teruggekomen van een uitstap naar de Portugeeeche grenzen, waar hfj eenige terrein-opmettngen gedaan heeft. Juist twee dagen voor zijn terug komst zijn de vijf door de Nederlandsche Maatschappij uitgezonden ingenieurs alhier aangekomen; zij zullen spoedig van hier vertrekken, om, met den heer SnetMage als hoofdingenieur, werkzaam te zijn met het opmeten der lfjn. Er zal aan de Komatiepoort, dicht bij de grenzen, een villa gebouwd worden, ten gebruike van de ingenieurs. Op deze ligging zal het hoofdstation gebouwd worden; de ligging is gezond. Dezer dagen arriveerden alhier de President van de Nieuwe Republiek in Zoeloeland, de heer Lucas Meyer, en de heer Ph. Spies, voorzitter van den Volksraad in die Repu bliek, als een deputatie aan onze Regeering. Zij werden door den Staatssecretaris en den Staatsprocureur stadwaarts geleid en met een saluut begroet. Ofschoon het doel van hun zending niet officieel bekend is, is het toch geen geheim, dat het in verband staat met plannen tot vereeniging dezer twee Republieken, die zeer wenschelijk wordt geacht. Doch hierover later. De heer Christiaan Joubert, de onlangs afgetreden vice-president, is eenige dagen daarna aangesteld tot hoofd van het mijn- departement en is als zoodanig door de delversbevolking goed ontvangen. Bij het einde van September gaan de president en eene commissie uit den Volks raad naar den Vrijstaat, om met president Brand gewichtige belangen voor beide Re publieken te bespreken, als een Tolverbond en aansluiting van den Delagoabaaischen spoorweg aan Bloemfontein. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schore, de cand. J. Z. Schuur- mans Stekhoven te Katwgk; te Kats, B. M. Mantz, te Breskens. Aangenomen naar Oostkapelle door O. Plug, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Seherpenisse door ds. E. Loen te Grijpskerke; voor Aagtekerke en i'iggekerke, door C. Plug, cand. Ger. Kerk. (doleeremle.j Beroepen te Harderwijk J. C. Sikkel te Hijlaard. Benoemd tot onderwijzer te Hoogeveen de heer G. Beneker te Oudelande. De commissie van toezicht op het lager onderwijs te Ylissiügen heeft in ver eeniging met de besturen der verschillende bijzondere scholen aldaar, besloten, aan die kinderen, welke op de school alle klassen hebben doorloopen, b;j het verlaten van de school, een getuigschrift uit te reiken. Acle-examens in Zeeland. Middelburg, 6, 7 en 8 Oct. Geëxamineerd 7 vrouw, en 13 marin. candidaten. Toegelaten 3, de dames G. C. Duijvestein, van Zaam- slag, K. S. S. G. Ezerman, van Zierikzee; en P. W. H. Gasille. van Vlissingen. Toegelaten, de heerenL. L. Beneker, van HoedpkenskerkeF. Boon, van Zaam- slag; M. Dieleman, van HeinkenszandP. J. Kousemaker, van Groede; W. Van Liere, van Krabbendijke; W. P. Markusse van Colijnsplaat; M. van Sproi.sen van 'sGraven- zande; C. J. de Steur van Ritthem en S. van der Weijde van Zierikzee. Men meldt uit Zuid-Beveland aan de \liss. Ct.: Was het tot voor weinige jaren ellendig met de straatverlichting ten plattelande ge steld, de laatste jaren hebben ook hierin belangrijke verbetering gebracht. Zoo bezit het aanzienlijke Heinkenszand nog geen twee jaren zijn. eerste straatlantaarn. Ook te Nisse heerschte bij winteravond liet stikke duister, wanneer de maan zich niet over rondtastende wandelaars ontfermde, totdat dit voor een tiental jaren door één lantaarn eenigszins bedwongen werd. Den vorigen winter werden door het gemeentebestuur met edelmoedige medewerking van een ge acht ingezetene het aantal lantaarns op vqf gebracht. Thans heeft de laatste wederom een lantaarn geschonken en zijn de overige oordeelkundig verplaatst, zoodat voor een dorp de straatverlichting aldaar de volmaakt heid nabij komt. Nieuwdorp, 8 Oct. Was deze zomer over 't algemeen niet voorde lig voor de hove- niering, toch zijn er wel enkele tuinvruchten, die zich door bij zonderen wasdom onder scheiden. Althans de koster der Cfir. Geref. Gem. alhier plukte j.l Vrijdag van zijn «lapje» een ramenas, van een zeer on- gewonen vorm en grootte. Genoemde ra menas woog maai' eens eventjes 2 Kilo. Heden was gemeld exemplaar voor ieder te bezichtigen in den scheerwinkel van S. v. A. Borsscle. Zaterdagavond had bij het weg brengen der paarden van den landbouwer J. B naar de wei le een ongeluk plaats, een jongetje van 7 jaar van genoemden ar beider, waarschijnlijk door te kort achterop te loopen kreeg daardoor van een der paar den een slag tegen het hoofd, zoodat het kind bewusteloos was en dadelijk genees kundige hulp inoest worden ingeroepen. Te Amsterdam is Vrijdag een kind in een pot met heete erwtensoep gevallen en deerlijk gebrand naar het gasthuis gebracht. Den lampenist van het Rijnspoor te Nijmegen zijn Zaterdag door den trein de beide beenen afgereden. De ongelukkige man overleed dadelijk. In de Hoekscli -waard wordt thans mits men 10 kilo tegelijk neemt puik best rundvleesch a 29 cent de kilo verkocht. Weder werd een vrouw te Barneveld door een molenwiek aan het hoofd getrof fen. Zij was onmiddellijk een lijk. By Sittart werd Zaterdag opgehaald het lijk van een pasgeboren kind, waarvan men het hoofdje had afgesneden. Tusschen eenige kermisgarigers te Raamsdonkveer en een tamboer en een hoornblazer, heeft nabij Geertruidenberg een vechtpartij plaatsgehad met stokken en sa bels, waarbij een werkman, die trachtte te vluchten, sabelhouwen en een messtuot in de zijde ontving, zoodat zijn leven in ge vaar is. De dader is gevat en tot beken tenis gebracht. De ongelukkige gewonde is de kost winnende zoon eener oude weduwe. De zak met blieven, dagbladen enz., bestemd voor Bergen-op-Zoom, welke 's avonds uit den sneltrein wordt geworpen, is Donder dag onder den trein geraakt, waardoor een groot aantal brieven on couranten niet in handen dei' belanghebbenden zijn gekomen. De zak werd op een afstand van 10 minu ten, enkele gescheurde en verpletterde brie ven en nieuwsbladen werden tot op een uur afstand teruggevonden. De heer P. Van Rijn, de uitvinder van het stoomrijtuig «Noviomagum», maakte Donderdag met dat rijtuig voor het eerst een proefrit op de grindwegen om Nijmegen. Ook hier bleek weder ten volle de goede werking van het stuurtoestel, daar alle krommingen en bochten met het grootste gemak door de «Noviomagum» werden genomen. Ook zakten de wielen niet dieper in den bodem, dan zulks bij een gewoon rijtuig het geval is, terwijl op plaatsen, waar het grind nog niet was ingereden, het stoomrijtuig met het grootste gemak er doorheenging, zoodat deze proef alleszins geslaagd mag heeten. Te Schoonhoven is het zoontje van een stalhouder uit het venster van een hooizolder op de straat gevallen en vreese- lijk verwond. Het arme kind stierf nog denzelfden dag. Zoo is te Sniilde een kind van 5 jaar dat buiten speelde in een sloot gevallen en verdronken. De ouders misten het kind eerst, toen het verdronken was. De Fransche schoenmaker Poillerat van wien wij onlangs berichtten, dat hij 40 millioen frs. had geërfd van een broeder in Amerika, is tevens een socialist. Zijn geest verwanten willen thans zijn beginselen op de proef stellen en hebben een meeting be legd, om uit te maken wat er met het ge hate kapitaal zal geschieden. Poillerat zit er geducht mee in! Voor de rechtbank te Lorient waren Donderdag een man en vrouw verschenen, waarvan de laatste echtscheiding vroeg we gens mishandeling van den man, met wien zij vier jaren getrouwd was. Daar de vrouw geen middelen heeft, vroeg zij kosteloos rechtskundigen bijstand. De man ging aan het jammeren en riep: «Mijne arme arme vrouw, van wie ik nu voor altijd zal ge scheiden zijn!" Er werd hem onder het oog gebracht, dal dit nog niet was uitge maakt alleen was beslist dat aan dn vrouw van rechtswege een advocaat zal worden toegevoegdDe man verliet toen de rechts zaal, en liet, terwijl hij de deur opende, zijne vrouw vóórgaan. Eenige oogenblikken daarna viel hij zijn vrouw van achter met een mes can en bracht haar zes wonden in den rug en den hals toe. De moorde naar werd terstond gevat. De vrouw ver keert in bedenkelijkeri toestand. Duitschland heeft weder een zijner dapperste generaals, een der verdienstelijkste aanvoerders in den oorlog van 1870—71 verloren in den op 78-jangen leeftijd ge storven generaal graat Hugo Ewald von Kirchbach. In f863 tot generaal benoemd, nam Inj aan den Sleeswijk-Holsteinschen veldtocht ileeel als kointnandant der 21ste biigade infanterie. Zijn aandeei in den oorlog van 1866 was echter van meer beteekenh, daar hg met de lüe (Posenerj divisie ver schillende veldslagen geheel zelfstandig leverde en won o. a. die bij Schweinsehfidel (29 Junij en bij Gradlitz (30 Juni). Als kom- mandant van het 5e armeekorps bad hij geen minder beduidende rol in den Fransch- Duitschen oorlogvooral bij Weissenburg en Wörth weerde bij zich dapper; hij werd daarbij tweemalen verwond en bij Sedan nam hij, na de kwetsing van den komman - deerenden generaal, het bevel over 't 11e korps over. Vóór Parijs was hem de bescher ming der hoofdkwartieren van den Koning en den Kroonprins opgedragen. Hij sloeg den grooten uitvul bij den Mont Valérien op 19 Jan. 1871 glansrijk terug. Na zijn uittreden uit de gelederen werd hij in den gravenstand verheven. Vad.) Riolen en typhus. Iu de normaalschool te Cluny (Frankrijk) deden zich eveu vóór de jongste vacantie eenige gevallen van typhöide koorts voor. Al de leerlingen der school werden dadelijk naar huisgez nden. Toch werden meer dan 150 hunner bij hunne tamiliën door de ziekte aangetast. Verscheiden sterfgevallen volgden. Bij het onderzoek naar de oorzaak bleek, dat onder de fundamenten van de school drie riolen liepen, door welke het vuil der stad afge voerd werd. De groote zinkput, waarin de riolen uitmonden, bleek verstopt. De drinkput der school bevond zich wijders niet ver van de riolen en het water bevat te kenmerkende stoffen van den typhus. Onder het vorige Fransche ministerie trokken eenige ministers naar Algiers om zich persoonlijk te overtuigen van de slechte toe standen aldaar. Vele kamerleden trokken mee, meenende dat het Rijk het wel betalen zou. Doch de Kamer weigerde er zelfs maar een penning voor af te staan. Nu is het reis gezelschap deze week teruggekomen. Er waren 609 liefhebbers, die samen meer dan 1 miljoen francs hadden verteerd. Maar nu komt het hinkende paard achteraan Wie zal dat betalen Droevige tijdingen kwamen de voor eeni ge weken van de Carolinen eilanden in Austra lië. Deze eilanden, behooren tot Spanje. Op een dier eilanden Ponape geheeten, is een opstand uitgebarsten. De Spaansche gouveiiieur, een officier van gezondheid en 48 man dei- bezetting zijn vermoord. De aanleiding daar toe moet gezocht worden in het zonder re den gevangennemen van een protestantsch zendeli g. Deze is nu weder op vrije voe ten en de rust is hersteld. Rotterdam, 10 October 1887. Aanvoer klein, stemming flauw, prijzen nagenoeg onveranderd. Buitenlandsche on veranderd. Voerartikelen vast en hoogei'. Meel 25 cent hooger. Ajuin onveranderd, f 1,a f 1,80 de 50 kilo. Jarige Tarwe.. f 6,30 a f 7,30 Nieuwe Tarwe - 6,20 - 7,20 Rogge- 4,40 - 4,90 Nieuwe Wintergerst - 4,30 - 4,90 Nieuwe Zomer gerst - 3,80 - 4,60 Nieuwe Chevallier - 5,00 - 5,70 Nieuwe Haver. .- 2,25 - 3,25 Paardenboonen. - 5,10 - 6,00 Duivenboonen .- 6,50 - 7.50 Platteboonen .- 3,75»- 4,40 Erwten- 5,75 - 6,25 Kookerwten .- 7,25 - 8,00 Bruine Boonen .- 8,75 -10,50 Nieuwe Witte - 9,00 - 9,7 Rotterdam, 10 October. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 0 Paarden, 0 Veulen, 160 vette Runderen, 48 vette- eri graskalveren, 0 nuchtere Kalveren, 1332 Schapen of Lammeren. 698 Varkens, O Biggen en 2 Bokken of Geiten. De prijzen waren als volgt: Runderen (vette) lste qual. 64 cent. 2e qual. 60, 3e qual. 56 cent. Kalveren lste qual. 92a c., 2c qual. 85a 80 cent. Schapen lste qual. 53 c.,2e qual. 48 c., alles per kilo; Varkens lste qual. 22 a c.2e qual, 20 a c., 3e qual. 18 c. Licht soort 19 a c. per 1/1 kilo.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2