Boot CHRISTELIJK- NIEUW SBLAD I HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1 WE, \iS. rvoet. Delft. f 2,50. f 3,00. f 4,00. i f 2,50. OTTERDAM m tjalk ai Nieuwe Dinsdag II October. Tweede Jaargang, VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Moedgevend. BRIEKSMERK. Heer bij 11 Maten, bderd 's Zon- terwijl voor 0- 3.30 u. naar GOES 42.— u. OTTERDAM 11,30 u. M 112,u. am bij den E, op *tHa- rMAN aan de JONG (ldelbnrg en 9,15+10,- f 2,30 3,30f, 0,-f 11—, D4.30f 6.— waarbij aan aangelegd, de Keersluis Ut» WililliiiJMtiiiigeaMMaaniM IM 1887. No. 5, ELKEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. f 0,95 - 0,02 Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nommers UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De lezers zullen zich nog wel herinneren dat ir. den verloopen zomer te Goes onder voorzitterschap van den Weleerw. heer ds. Laan, de eerste Zeeuwsche Uniedag gehou den werd. Over de vruchten van dien Uniedag spre ken wij nu niet. Toch mag veilig vastge steld worden, dat door deze samenkomst van voorstanders van christelijk onderwijs het doel en de beteekenis van de Unie «een school met den Bijbel» meer bekend zijn geworden onder de bewoners van Goes en omstreken. Wat dan ook hier of daar in zijne onwetendheid de eene of andere d rij vei' moge beweerd hebben, als zou de Unie voor kerkelijke doeleinden te gebrui ken zijn, de overgroote meerderheid van het christelijk-historisch publiek begreep het beter dan die wijzen en onttrok zich aan de Augustus-collecte voor de school met den bijbel niet. Reeds meermalen wezen wij er op dat de Unie uitsluitend is opgericht, om aan het protest tegen de barre schoolwet een blijvend karakter te geven. Opgericht ook om de voorstanders van christelijk ondei wijs nader tot elkander te brengen, en het streven tebevorderen, om met inachtneming van de verplichting om, zij het ook een geringe gave, af te zonderen voor de Unie, het collecteeren voor de christelijke scholen in de plaats der inwoning zooveel mogelijk te bevorderen. Een schoon doel voorwaar, wat de Unie beoogde, en waaraan zij. dank zij de uit stekende leiding van ons geacht kamerlid den heer De Savornin Lohman, dun ook tot den huidigen dag getrouw bleef. De Unie was en bleef het terrein, waarop Luthersehen en «gescheidenen», «ethischen» en gereformeerden, «synodalen» en «dolee- renden», doopsgezinden en «darbysten» kort om lieden van allerlei kerkelijke kleur of indeeüng, elkander konden ontmoeten. En na de Unie-vergadering, die Donderdag te Utrecht gehouden werd, mogen wij met dankbaarheid en blijdschap erkennen, dat de Unie, als staande buiten den kerkelijken partijstrijd, voortdurend dit gewenschte ver- eenigingsterrein zal blijven. Welk een onwaardeerbare zegen Waar bij zooveel aangelegenheden de meest ingrijpende geschilpunten worden waarge nomen, daar blijven zoo enkele belangen, namelijk die onzer krankzinnigen (Veldwijk) en die onzer kinderen (de Unie) van den vloek van den partijstrijd vrij Toch had het niet veel gescheeld, of ook de Unie ware in den kerkelijken strijd in getrokken en de arbeid van ontslapenenen nog levenden, voor de eere Gods bij de volksopvoeding, zoo g >ed als ongedaan ge maakt. Hier en daar riepen r^eds enkele kerkelijke beethoofden, nu Lohman als voorzitter der Unie aftrad, dat men hem den doleerman, niet moest herkiezen! De Unie zoo meenden ook enkele slecht ingelichte leiders in Goes' omstreken, werkte voor de scholen der doleerenden Nota bene, alsof er zulke scholen reeds zijn En dat booze spel van de Unie was op touw gezet door een man als «.dien» dr. Kuyper en zijn blinden volgeling Lohman. Wat heeft memg christen zich al niet bezondigd, als hem een van deze beide gehate namen te binnen schoot. Zelfs de gemoedelijkste keuvelaar denk aan den heer Verweij verloor den eerbied voor zich zeiven, wanneer het gesprek op een dier twee staatslieden viel. Johannessen zag men Tertullussen worden 1 Gelukkig bleek hun getal geringer dan men vreesde, dank zij den goeden zin en de teederheid van consciëntie, die zoo menig anti-doleerend medestrijder deden besluiten antirevolutionair te zijn en af te blijven van kerkelijke zijpaden. Waarlijk, dit is moedgevend. Het geeft goede hoop, dat de meerderheid onzer kie zers op den duur hun kerkisme bij de stembus het zwijgen zullen opleggen. Een tweede gevaar dat afgewend werd, namelijk gevaar voor scheuring in den boezem van «christelijk nationaal onderwijs» laten wij huiten bespreking om alleen nog te wijzen, op het verblijdende feit, dat een tweede aanval, nu niet op het kamerlid maar op den voorzitter Lohman in de Uriie- vei'gadering van jongstleden Donderdag, ge lukkig is afgeslagen. Met algemeene stemmen (721 werd Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohmen als voorzitter der Unie herkozen. Wat bij zijne verkiezing als kamerlid niet kon gezegd worden, is bij deze verkiezing toch waar gebleken, dat er nog een zeker soort marktgeschreeuw is, dat de ooren dei- vrienden van christelijk onderwijs nog niet heeft kunnen bereiken. Met algemeene stemmen En dat ondanks deze dingen: 'lo. Zeker deel der christelijke pers had Lohman's herkiezing ontraden. 2o. Er waren onder de aanwezigen in de vergadering ook mannen die verre waren van doleeren. En 3o. Lohman zelve had dringend zijne herkiezing ontraden, voor het geval men hem niet meer vertrouwdeja zelfs voor het geval dat men hem ondanks persoonlijken of ker kelijken tegenzin, toch wou stemmen. De heer Lohman sprak het onbewimpeld uit, dat hij doleerman wenscht te blijven, gelijk hij het feitelijk reeds was, vóór daar eene Unie bestond en dat hij ofschoon het verband tusschen de Unie en de kerk beslist ontkennende uit den weg wenscht te gaan voor elk votum van wantrouwen. Hij riep den afgevaardigden toe: Stemt mij niet met de gedachte: er isop'toogen- bli'k geen betere. Want dat is wel zoo. In het bestuur zitten nog genoeg bekwame presidenten. Stemt mij ook niet, om mij te believen, ik begeer geen enkele stem van wie 't niet met mij in deze onderwijszaak eens zijn. En zelfs toen dr. Gerth v. Wijk uit den Haag gezegd had, dat hij tegen het doleeren is, maar het niettemin betreu ren zou, als de Unie haren voorzitter niet herkoos, toen nog stond dhr. Lohman op, om te verklaren dat niemand ter wille van dit woord, al waardeerde spreker het uit den mond van een «synodalen» broeder zijn stem mocht veranderen 1 Het tegendeel, niet waar, van pressie En de uitslag was dat Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman met algempene stem men kerkozeu werd als Voorzitter van de Unie «Een school met den Bijbel.» Zoo komen wij met de goede zaak van het christelijk onderwijs verder 1 Een muisje met een staartje Toen in het voorjaar de Grondwetsher ziening behandeld werd, wezen onze vrienden in de Tweede Kamer er op, dat de verbete ringen, die de* minister invoerde, heel weinig om het lijf hadden. Ja zelfs be weerden zij dat de zoogenaamde verbetering van de artikelen over de troonsopvolging een verslechtering was. De troonsopvolging was volgens Lohman en ook volgens den liberaal Farncombe Sanders als lid der Staats-eommissie, in de oude wet voldoende geregeld. Er was geen verbetering of verduidelijking noodig. De minister Heemskerk, het was toen al te zien, en nu wordt het nog meer duidelijk dat Z.Exc. van de oude artikelen raken de de troonsopvolging nietveel begrepen heeft. Noch de minister, noch professor Buys konden er ééne onduidelijkheid in aanwijzen. Dit heeft eigenlijk de geheele Kamer erkend. Ook de liberalen voelden en erkenden het, maar zij waren in een lastig parket. Zij hadden toen nog wel den dreigenden vinger van minister Heems kerk niet gezien, maar goedschiks zfjn voorstel afstemmen durfden zij dan toch nog niet. Drie rechtsgeleerden uit hun midden hadden het voorstel onderzocht, en zij moesten ook zeggen dat het oude ontwerp beter was. Tegenover die drie knappe liberale rechtsgeleerden (De Ranitz, Sanders en v. Houten) heriep zich de minister ter elfder ure op een zeer onbeduidende specialiteit als wijlen mr. Lenting. Toch stelden de liberalen, hoewel zij beter wisten, den minister in 't gelijk, daarmee liever zichzelven dan de beste regeling der troon opvolging bergende. Maar dat er iets niet in den haak was, -bleek wel uit het feit dat de drie rechtsgeleerde raadgevers der liberalen al zeer onderscheiden handelden. De Ranitz liep weg toen de stemming begon; v. Houten stemde tegen; terwijl Sanders slechts voorstemde ter wille van het partijverband. Deze laatste had trouwens reeds vroeger duidelijk genoeg aangetoond dat de oude regeling onverbeterlijk, voor treffelijk was. En nu? Niet onmogelijk dat de heeren nu wel een weinigje berouw zullen hebben. Want om voor het oog der natie een antirevo lutionair als b. v. Lohman met schouder ophalen voorbij te loopen, wanneer hij de. aanneming van Hoofdstuk II ontraadt, - zie, dat is niets. Hij is toch maar anti revolutionair. Maar nu daar waarlijk huiten de Kamer door liberalen een lang niet malsch oordeel wordt uitgesproken over het dwaze bedrijf, om juist de zaak, die het Huis des Konings raakt, op zulke losse schroeven te zetten, waarlijk, nu wordt het tijd dat men de zaak nader onderzoeke. Reeds hebben drie knappe liberale rechts geleerden hun waarschuwende stem doen hooren. Het zijn de advocaat mr. Muller, de vicepresiclent van den Hoogen raad. mr. Liefsting en de oud-minister mr. Kap- peijne. Alsmede de oud-minister mr. v. Goltstein. Het is ons natuurlijk om het even of men naar Lohman, dan wel naar Kappeijne hoort. Doch het Nederlandsche volk mag eischen dat de overheerschende partij wake voor een goede regeling der troons opvol ging. Wij wandelen naar de revolutie. Neer- land's laatste koning wordt oud. Een kind zal ons misschien spoedig regeeren. Onze koloniën en koopsteden zyn zoó'n verleidelijk lokaas voor de politieke grijp, vogels. Pruisen is onze nabuur, met het oude koninkrijk Hannover als waarschuwer en als grensprovincie. Teekenen te over, om in dezen hoogst voorzichtig te zijn 1 10 Octobej*1887. Eenige heeren te Kampen hebben het denkbeeld geopperd, om, onmiddellijk nadat de Tweede Kamer het hoofdstuk der defen- 1 sie heeft aangenomen, aan de Eerste Kamer een adres aan te bieden, teneinde, zoo mo gelijk, te voorkomen dat dit hoofdstuk door 1 de Eerste Kamer verworpen worde. Zij n eenen, dat het van veel nut zou wezen, indien het Nederlandsche, volk in dit beslis send oogenblik, te bewegen ware zijn stem te doen hooren ten aanzien der belangen, waarmee de verdediging van der. geboorte grond op het nauwst is verbonden. De genoemde heeren hebben reeds een concepladres opgemaakt Onder hen is ook de docent dr. H. Bavinck. Blijkens een van het Deparlement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur Generaal van Ne erlandsch-Indië van den 8n October, is een vijandelijke bende, sterk 400 man, onder Tengkoe di Tirou in den nacht van den In October binnen de postenlinie van Groot Atjeh ge- komen en wilde een even sterke bende in den nacht van den 2n October volgen, doch werd deze door een hinderlaag verdreven, terwijl de eerste bende, die genesteld was 1 tusschen Moesapi en Kotta Radja Bedil, den 2n dezer werd aangetast en verjaagd met achterlating van 41 dooden ons ver lies bedroeg 4 gesneuvelden en 17 gewonden, De heer dr. C. A. Pekelharing, hoog leeraar aan de rijks universiteit te Utrecht, is benoemd tot ridder der orde van den i Nederl. Leeuw. i Kolijnsplaat. Aan net Telephoon-kantoor p zijn, gedurende de maand September, ver zonden 52 telegrammen, en ontvangen 80 telegrammen. Totaal behandeld 132 tele grammen. Te SlieJrecht overleed de heer J. A. v. Hattem, oud-burgemeester. Kleinzielig! Dr. Smit, eervol ontslagen j leeraaraan de hoogere burgerschool te Apel doorn wilde de adviezen van Burgemeester en Wethouders en van den inspecteur voor middelbaar onderwijs, die tot zijn ontslag geleid hadden, publiek maken en vroeg daarom inzage van deze in den raad pu bliek voor elezene adviezen. De burgemees- ter en wethouders van Apeldoorn hebben deze inzage geweigerd. Zaterdag werd te Ylissingen met gunstig gevolg de officieele proeftocht ge- houden van de nieuwe op de fabriek der kon. vnaatsch. «de Schelde» gebouwde rader stoomboot Walcheren, gebouwd voor reke ning der provincie Zeeland en bestemd voor den prouncialen sloombootdienst op de Wester-Schelde. De proefvaart werd op de gemeten mijl aangevangen en daar op eene vaart van 13.27 mijl behaald, zijnde 1.27 meer dan bij contract bepaald was. Daarna werd de reis naar Terneuzen ondernomen, en in driekwartuur vèör stroom volbracht. Tot algemeen secretaris der maat- schappij t. N. v. 't A. is gekozen de heer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1