Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Ingezonden stukken. onverwachte 91 ernstige verhindering. De rivier was voi krokodillen en het eenige vaartuig om hen over te brengen was een zwakke kano, zijnde een uitgeholde boom stam, dien zij aan de overzijde der rivier za gen lig »en. Dr. Holub zeide tot de Makotos die bij hem waren »Er is maar een middel van ontkoming. Ik zal een groote belooning geven aan den man, die door de rivier zwemt en die kano haalt". «Maar meester", was het antwoord, «kijk daar en daar en daar", terwijl zij wezen naar de afschuwelijke zwarte koppen der krokodillen, die boven het water uitstaken. »Ja", was het ant woord, «ik zie hen, maar het is onze eenige kans van behoudenis en ik zal mijn geweer geven aan den man, die het waagt de kano over te halen, en als geen van u wil gaan, zal ik zelf gaan", liet verleidend aanbod van het geweer bewoog een der Makotos om het te wagen. Dr. Holub vervolgde: «Toen wij den dapperen man te water zagen gaan, vergaven wij hem hartelijk, dat hij ons vroeger verlaten had. Ik heb dikwijls hooren zeggen, dat wetenschappelijke mannen niet gelooven in de Goddelij ke Voor zienigheid, maar laat mij u zeggen, dat, zoo ik als een ongeloovige in Airika gekomen was, ik dit niet zou gebleven zijn; wat ik ge durende mijne reizen ondervonden heb zou de meestejmenschen van ongeioovigen geloo- vigen maken. Toen wij dien jongen man dooi de rivier zagen worstelen spraken wij geen woord tot elkander, maar vielen allen on willekeurig op onze knieën, en als wij ooit gebeden hebben, was het toen Ver beeld u ons geloof en onze dankbaarheid aan God, toen wij hem den anderen oever zagen bereiken zonder door de krokodillen aangevallen te zijn en toen in veiligheid met de kano zagen terugkeeren." Met de stoomschepen dei- Maatschap pij «Zeeland» werden gedurende de maand September j.l. 8204 reizigers vervoerd, na melijk van Londen naar Vlissingen 3481 en van Vlissingen naar Londen 4723. Het goe derenvervoer beliep gedurende die maand 1430 ton, t. w. import-lading 205 en export lading 1225 ton. Vergeleken met Septem ber 1886 is het personenvervoer met 505 reizigers vermeerderd, doelt het goederen vervoer wijst daarentegen eene verminde ring van 347 ton aan. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Breukelen ds. C. Steketee Cz., te Veere; te Waddinxveen, ds. P. van Vlaanderen, te Ierseke Aan de Vrije Universiteit zijn 19 nieuwe studenten ingeschreven. De heer P. J. Wyminga werd bevorderd tot candi- daat in de theologie. Goes De lezing van ds. P. Biesterveld voor de Chr J. V. ken den Heere alhier, zal naar wij vernemen niet de eerste, maai de tweedo zijn. Ds Laan alhier hoopt de eerste lezing te houden. Ds. Th. H. Nahuijs, sedert 1868 predikant te Zeist, vroeger te Biezelinge, herdacht Zondag zijn 25 jarige ambtsver vulling. Het bericht dat de candidaat dr. Schuur- mans Stekhoven zou bedankt hebben voor 's Heer Hendrikskinderen, berust op een misverstand. Dienaangaande is nog niets bekend. De opbrengst der Unie-collecte bedraagt te Schoondijke met Sasput, Slikplaat en Nummer Een f 37.89, Nieuwvliet met Cad- zand 114,65, Vrouwepolder f8.15, Oost- en West-Souburg met de Groote Abeele f 53. Op de voordracht voor een onderwij zer aan een der scholen te Rotterdam komen loor de hh. G. Beneker te Oudelan- de en G. C. Goeman te Heinkenszand. Ellewoutsdijk. 5 October 1887. Heden overleed zacht en kalm de Hoofdonderwijzer J. P. de Groot in den ouderdom van ruim 66 jaar. Juist op zijn sterfdag herdacht men zijne 50 jarige ambtsvervulling. De gemeente verliest in hem een uitstekend vriend en onderwijzer. Ari ondissements Rechtbank teMiddelburg. Ter openbare terechtzitting van heden, Vrijdag 7 October, zijn veroordeeld wegens diefstal: M. v. d. II., 28 j. huisvr. van P. de M., zonder beroep, te Yerseke tot o dagen gevangenisstraf. beleed iging: D. v. d. Z. 64 j. koopman te Colijnsplaat, en J. A. K. 36j. viouw van F. .1. F. te Goes, de le tot f8 boete of 4 d. h. en de 2e tot f 3 b. of 2 d. h. mishandeling: JZ. 19 j. arbeider te'sHeer Hendrikskinderen tot 2 m. gev. W. B. 27 jschipper te Ierseke; tot f 12 b. of 6 d h. F. P. 22 j. arbeid» r te Kruiningen en C. L. 19 j. te Goes beiden tot 2 m. gev. meineed: A. M. Q. 21 j. visscher te Tholeri, tot 3 maanden gevangenisstraf. Vrijgesproken C. de J. 19 j. geagreëerd klerk aan het pon- en telegraafkantoor te Tholen beklaagd van meineed. Het verblijdt ons dat er voor de lijdzame mannen van het Legers des Heils nog recht is in Nederland. Een 18 jarig metselaar heeft der. heer Tyler onlangs in het aangezicht geslagen. Een volgenden dag maakte men het nog erger. Drie perso nen liepen het hotel binnen waar Tyler zat te eten. Zij toonden hem hammenbeende- ren, zeggende: «Dat zijn beenderen gezon den door de socialisten oin soep te koken.» Een hunner sloeg den heer T. zoo hard met het hammebeen op zijn hoofd dat lnj bewusteloos neerviel en eenige dagen bed legerig was. Tegen den laatste is 45 da gen gev. geëischt. Woensdagmiddag werden de twee verdachten van medeplichtigheid aan den dief-tal bij den heer J. te Middelburg', P. en V. die eenige maanden aldaar en te Goes iri de g 'vangenis hadden doorge bracht, weder ontslagen. Zij besloten den dag hunner herkregen vrijheid feestelijk te vieren. Het gevolg was dat zij des avonds dronken gezien werden en wegens overvloed van drukte en opgewondenheid moesten aangesproken worden. P. werd naar het politie-bureau gebracht. Ellewoutsdijk De inlaagkade enz. in het calamiteuze waterschap Ellewoutsdijk is Woensdag opgeleverd. Het bestuur der waterkeering en de provinciale waterstaat hebben een en ander opgenomen en goedge keurd. Thans heeft de aannemer de werken nog zes maanden voor zijne rekening. Schuin over Bath is men begonnen met het opvisschen van mosselzaad. Op het «Ouweland» schijnt niet veel te halen te zijn, want alle scheepjes komen naar den polder van Naamen. Er liggen reeds meer dan 150 scheepjes. Naar de A. R. C. verneemt wil de directie der Ned. Stoomvaartmaatschappij Zeeland te Vlissingen op het zoogenaamde eiland zestig arbeiderswoningen doen bouwen; en die bestemmen voor de bemanning hunner mailbooten. Er wordt met den staat onderhandeld over den verkoop van den noodigen bouwgrond. Naar de Vt. Ct. verneemt heeft de heer G. M. L. van Daalen, geagreëerd klerk bij de administratie der belastingen te Haarlem, op 1 dezer, den datum waarop hij z\jne functie als hoofdcommies bij de plaatselijke belastingen te Vlissingen zou aanvaarden, voor deze betrekking bedankt en is derhalve de benoeming van een anderen titularis noodzakelijk gemaakt. Het stoomschip Wandrahm. van Ham burg, bestemd naar Montreal, heeft eergis teren avund van Antwerpen komende, schade nan de machine gekregen. De reparatie zal op de fabriek van de Schelde plaats hebben. Heinkenszand. Een vorige maal meldden wij van rijpe frambozenvruchten voor de tweede maal in dit jaar geplukt, thans heeft T. v. d. L. alhier voor de tweede maal rijpe vrucht aan een zijner pereboomen een geval dat zich telken jare, soms in den winter nog, in diens boomgaard voordoet. Bij 't uitdiepen van een waterput van den landbouwer A. Blok te Bath, op l'/a meter diepte, fieeft men een muur ontdekt. Bij het fondament vond men een verglaasden steenen braadpan, een partij metselsteen, en wat vloersteentjes. De braadpan schijnt een oudheid te zijn. Uit Sluis schrijft men aan de Middelb GrtMaandagavond, bespeurde de jachtop ziener J. Adriaanse, iemand die bezig was met 't zetten van hazenstrikken. Deze persoon, die den opziener eveneens bespeurd had, nam eene afwachtende hou ding aan en bracht Adriaanse, toen deze hem tot op een paar meters afstand ge naderd was, met een stok een slag op 't hoofd toe, die hem deed neervallen. De slrooper wierp zich direct op zijn natuurlijken vijand en beet hem, in de worsteling, die nu volgde, een stuk van den neus af. Hierop vluchtte hij en sprong in eene sloot, waar uit hij evenwel spoedig weer op het droge wasde moedige opziener, die beter zijn sprong berekend had, greep hem, doch hij wist weer te ontkomen. Het is een land bouwersknecht, zekere A. L. Sedert dien avond is deze brutale stroo- per verdwenen, waarschijnlijk met het doel naar Amerika te vertrekken want ook in België zoekt de justitie hem, daar hij in dat land eveneens een paar maanden zou moeten zitten voor eene vechtpartij. Woensdagmiddag begon men te Sluis mei de levering der eerste suikerbieten. De opbrengst is veel geringer dan anders. De droogte is oorzaak dat vele bieten sleckt zijn of klein zijn gebleven. Een jager op het eiland Tessel, die behalve met schietgeweer, ook met strikken het wild tracht te bemachtigen, had familie genoodigd om zich bij hem aan hazepeper te vergasten. Hij had een prachtigen haas hangen, die den vorigen dag door hem ge schoten was en zoogoed twee gulden waarde had als een duit een duit waard is. Toen bij 's morgens, eenige uren voor de gasten verschenen, bij zijn uitgezette strikken rond ging, vond hij daarin den kater van een buurvrouw. 't Was een kolosaal vet dier. Die vangst bracht hem op een denkbeeld, t Was, naar hij vond, eigenlijk zonde zulk een dure haas aan zijn gasten voor te zet ten en nu was er redding in den nood. Haastig werd de poes van huid en kop ontdaan, ging te vuur en kwam 's mid dags in den vorm van hazepeper op tafel. De gasten smulden heerlijk. Een hunner gaf zijn bevreemding te kennen, dat de kop niet op den schotel prijkte, doch de jager merkte op, dat het dier in den kop was getroffen en deze zoo bloedig was. dat hij hem maar had weg gedaan. Als een buurjongen, die van de vangst getuige was, het feit niet had uitgebracht, zou het niet in dit blad staan. ACt.) Twee kinderen van een te Londen woonachtig Hollander zijn Zondagmorgen levend verbrand. De heer Serné, kapper, bewoonde met zijn gezin, bestaande uit zijne vrouw, 4 kinderen en een bediende, een huis in «the Strand», waarin te half een 's nachts een hevige brand uitbrak. De heer Serné, zijne vrouw en twee dochters ontkwamen in nachtgewaad door een dakvenster, doch zij waren buiten staat iets te vermelden over mogelijke andere bewoners. De vader was zoo ziek dat hij naar het naastbijzijnde hospitaal moest ver voerd woiden. De moeder was eveneens ziek en de twee dochters zoo zenuwachtig dat zij op de haar gestelde vragen geen antwoord konden geven. De bediende ech- tir herinnerde zich de twee jongens, maar het was onmogelijk het huis weder binnen te gaan. De brand was zeer dreigend en werd met moeite bedwongen. Toen dit eindelijk gelukt was, werd een onderzoek ingesteld en werden de verkoolde overblijf selen van de kleine jongens gevonden. Het eene lijk lag op den grond, het andere op een gedeelte der derde verdieping dat niet ingevallen was. LAATSTE BERICHTEN. TWEEDE KAMER. 's Gravenhage. (Per Tel.) De heer De Vos is beëedigd. Ingekomen is een wetsontwerp houdende dading betrekkelijk de voederen van het klooster St. Agatha. Verschillende kleinere ontwerpen waaronder een tot ver lenging van het contract met de handel maatschappij zijn aangenomen. Dinsdag aanvang grondweGdiscussiën. r"> Ruiten verantwoordeikheAd der Redactie. Mijnheer de Redacteur Er bestaat in deze kleine stad ook ruim schoots gelegenheid voor kerkbezoek. Behalve de Nederlandsche Hervormde kerk, een ruim en schoon gebouw, bestaat een C luis telijke Gereformeerde en een Roomsch Katholieke kerk, en bovendien wordt gods dienstoefening gehouden in de vroegere gemeenteschool. Predikanten van de N. H. kerk zijn thans hier niet; de ringpredikanten doen 's Zondags morgens dienst, en des namiddags treedt geregeld de heer B. Vermeulen, Evangelist te Bergen op Zoom, voor dezd gemeente op. In den voormiddagdienst is de kerk tamelijk bezetdoch des namiddag! onder 't gehoor van den waardigen Evan gelist, is de opkomst der «stedelingen' merkelijk minder. Er wordt dan gepreek voor een aantal ledige stoelen en banket en hieruit is 't duidelijk, dat het de g> meente in haar ganschen omvang, volstrti niet meer om «die oude beproefde leere» te doen is. Wat de «deftige burgerij» betreft, die komt zelden meer ter kerk; velen van haar zijn leden van den Protestantenbond, waardoor de/.e reeds hier over jeene atdeeling van 421 leden beschikt. Onder de oprichters en de leden daarvan zijn enkelen, die hun lid maatschap bij de N. H. kerk bij deurwaar ders exploit hebben opgezegd en velen, die sinds lang met elk kerkelijk leven hadden gebroken. Hunne godsdienstoefeningen wor den geregeld geleid door geavanceerd moderne predikanten, doch die alleen des morgens, en dan nog slechts om de veertien dagen, optreden. De lokaliteit, het voorgedeelte der oude gemeenteschool, is uitmuntend geschikt voor het houden van kerk; en daar het ledental van den Bond schier uit sluitend bestaat uit het meest gegoede ge deelte der bevolking, viel het deze vereeni- ging niet moeilijk, haar gemeenschappelijk gezang te doen begeleiden met de verheven tonen van een daarvoor opzettelijk aan gekocht orgel. Wat de N. H. Kerk aangaat, deze heeft nu weder een beroep uitgebracht op Ds. P. Segboerte Nieuw-Lekkerland. De kerkeraad, die sympathiseert met de «Doleerenden», zoekt predikanten, die in deze met hem méégaan, zonder zich daarom van het be staande ke-kverband los te maken. Hij wenscht leeraren, wier rechtzinnigheid ge paard gaat inet oprechtheid en eerlijkheid, en die er ruiterlijk voor durven uitkomen, dat de tegenwoordige organisatie der kerk onzuiver, onhistorisch F, en die de vertrapte broederen, ie doleerenden, niet helpen ver guizen of hm als oproermakers der gemeente schilderen. Een aanzienlijk deel van 't kies college, misschien voorgelicht door een enkel ijverig, dom wellicht minder nauwziend lid van den ku keraad, ijvert daarentegen voor Ethische; voor meer bepaald «Synodale» leeraars er naar het zich laat aanzien, zal het eerlanf daarop uitloopen, dat zoodanige worden baoepen. Het kerkelijk leven is overigens zwak en inzicht in den strijd, die tegenwoordig op dat gebied gevoerd wordt, most ook hier onder de nog ge trouwe oplomers, niet worden gezocht. Velen zooals ik side, zijn daarentegen onverschillig en zien n 't geheel naar de kerk niet meer om En voir de paediking van welke leer is ook hier (e kerk wederrechtelijk aan anderen ontweldijd Immers voor die, welke eenigen thans wider trachten in eere te stellen doch dii juist daarom in onze verlichte dagen am den smaad en miskenning zijn overgele'erd. Is dat billijk Waarom is de leer en de tucht, waarvoor onze vaderen zoozeer hebben geijverd, ook hier niet on- geschoiden gehandhaafd Of is soms dat ijverenen dat streven daarvoor, niets dan dwaasleid geweest? Welnu, is dat het geval, men zij dan eerlijk en bekenne het men Pgge het dan ronduit, dat zij gan- schelip verkeerd hebben gehandeld. Of was nisschien hunne opvatting wel goed; maar is thans, bij het licht der tegenwoor dige wetenschap, eene heele omkeering op godsfienstig gebied noodzakelijk geworden? Maai bij welke partij sluite men zich dan aanBij haar, die het felst en het krach tigst naar die omkeering streeft? Of bij haal, die, als een gedwee achterna-loopster, haai op eenigen afstand navolgt, en eerst ove enkele jaren op het standpunt staat, waiop thans in deze de voorhoede zich be'ndt? Velen sluiten, ook hier, zich bij generlei partij meer aanzij staan boven departijen, want de kerk is voor hen een o|ing geworden. Vlaar waarom Is in de tegenwerking, di men bij het wetenschappelijk streven rfir vooruitgang meent te (ondervinden, d reden van het zich terugtrekken gelegen feen; men zij ook op dat punt eerlijk; 't j, even als elders, de hoogmoed, die de leesten ook hier uit de kerk gebannen eeft. Men kan ook in deze kleine stad, iet meer gelooven. Men staat wetenschap pelijk veel te hoog voor de kerk. Men verlaagt zich met in haar nevens iedereen plaats te nemen en dan naar een onweten- j schappelijke predikatie te luisteren. En dan, wal tal van ongerijmdheden, wat al «onmo gelijke dwaasheden» worden daarin door gaans niet uitgesproken Zie, zoo wordt door velen geredeneerd, en aan wie de schuld Maar zou men in werkelijkheid weten schappelijk in de geheimenisten van den godsdienst zoo hoog staan Neenwant wat heeft perslot van rekening ons trotsche weten toch eigenlijk in Zoo weinig, dat slechts dwazen er ijdel op kunnen zijn. Van het allerwetenswaardigstevan den oorsprong, de beteekenis en het einddoel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2