NIEUWSBL AD VOOR ZEELAND. CM RIST ELI J K- HISTORISCH 1887. No. 4. Zaterdag 8 October. Tweede Jaargang, VERSCHIJNT F. P. Dhuy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Revolutionair. Buitenland. L en MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Trijs per drie maanden franco p. p. f0,95 1 kele nommers- 0,02 UITGAVE VAN G. M. Klemkeik, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wanneer iemand plannen heeft die niet naar uwen zin zijn; die u dwirgen uw eigen wegen te onderzoekendie u roepen tot verloochening van uw eigen itdie u beletten in een zelfbehagelijk ge'oel van rust te vervallen, of die uwe ijdelheid beleedigen en gij hebt geen lust de zaken rustig te onderzoeken, neem dan het woord revolutionair, werp hem lit met forsche hand in het gelaat en gij hebt het gewonnen 1 De kracht van al die plannen is gebroken. Of het christelijk is en goed zoo te handelen, is echter eene andere vrtag. Wie de geschiedenis leest, zal gedurig op deze zelfde aanklacht «revoluüonaii» stuiten. Hoe gij er ook tegen redtneeren moogt, uw Heer en Heiland is een oproer maker gescholdenen zijn apostelen,Paulus vooral, niet minder. Dat kan geer. enkel bijbellezer tegenspreken en daarom is het voor christenen altijd zeer gevaarlijk dit woord revolutionair als wapen tegebniken, want hij veroordeelt daarmetle zeer licht, wat zijn Meester zou hebben goedgeleurd. Wanneer men dit woord revolutionair reent te mogen gebruiken van ieder, die het bestaande afkeurt en afbreekt, dan isnen zonder twijfel zeer ver van het rechtepd. Het kan zeer licht gebeuren, dat hij, die het woord op een ander toepast, zelf de grootste revolutieman is, die er leeft. Immers, wat is revolutie? hei is riet: opstaan tegen bestaande orde, want un zijn Luther en Willem I de grootte revolutionairen geweest die de geschiedais kan aanwijzen. Het is: opstaan tegen en gezag, dat God heeft gegeven. Wanneer de overheid b. v. het geza;, lat God aan ouders gaf, aantast, dan is Ce iverheid revolutionair. Al heeft die overhel op haar beurt gezag van God gekrege, dat geeft haar geen recht een heilig gezaj dat even zeker van God is, aan te rander. Wanneer een huisvader, dieeengouver neur bij zijn kinderen heeft genomen, o, die zijn kinderen aan een onderwijzer toe 'erlrouwt, telkens het gezag van dien man indermijnt, door zich noodeloos in alles te vrees voor het volk, maar als zij hun hart hadden blootgelegd, dan zou het gebleken zijn, dat dit hun geheime gedachte was. Maar Christus stoort er zich niet aan. Ai waren zij ook het bestuur, al zaten zij op den stoel van Mozes, zoo j ls de Hee zelf heeft erkend (Matth. 23 2), hun plicht was geweest het gezag, dat God zelf aan Johannes had gegeven, te erkennen. Hadden zij het erkend, zij zouden hun eigen gezag hebben versterkt en den Heer der heerlijk heid niet hebben gekruisigd. De mannen, die rechtens op Mozes' stoel zaten, waren dus revolutionair in hooge mate. Er is geen gezag dan van God, doch een ieder die weigert het gezag, dat God kennelijk aan iemand verleent te erkennen, voorzoover dat gezag ïeikt, is een revo lutieman. Ziet toe dat gij, die de revolutie meent te bestrijden, zelf niet voor Gods rechter stoel schuldig staat aan revolutiegeest. H. PIERSON. Bode der Heldring-gestichten. Het millioenen spel. Kort na de opening der Kamers ontnaalt de minister van Financiën de Vergadering op zijne zoogenaamde millioenenrede, waarin hij den Staat van 's Lands financiën bloot legt. Veel aantrekkelijks heeft zulk eene mededeeling niet, daar toch niemand in stiat is om al die cijfers in zijn geheugen op te nemen. Het slot of saldo is dan ook gewoonlijk het belangrijkste gedeelte om het even of het batig of nadeelig is. Aan batige saldo's ziju wij echter, dank het liberale regeeringsstelsel, ontwend, zoodat er even als de vorige jaren weer een te kort is en wel niet mi uier dan van 12, misschien zelfs van 18 millioen. En toch acht de Minister den toestand vrij gunstig, zelfs zeer verblijdend omdat hij zich vooreerst nogal redden kan en geene nieuwe leening in het vooruitzicht behoeft te stellen. Maar een te kort blijft toch altijd een te kort en wel ten van 25 millioen over de laatste vier jaren te zarnen. Of de natie wel heel dankbaar zal zijn dat het bestuur in handen der liberalen engen, of hem zijn steun te onthouder., gebleven is, betwijfelen wij zeer, want ieder lan is die huisvader een revolutieman. ,begrijpt toch. dat zulke tekorten tenslotte Wanneer ik iemands gaven of talenten óf roeping, door God hem duidelijk ge chonken of toebetrouwd, niet erken in hunne waarde ook voor mjj, dan ben ik een revolutionair, al staat die man in maatschappelijke be trekking misschien ook verre beneden mij. De Heere Jezus heeft daar eens op ge wezen, toen Hij van de overpriesters en ouderlingen de vraag kreeg: «door wiens macht doet gij deze dingen?» Zijn ant woord was: «ik zal u ook een woord Vragen: de doop van Johannes, was die uit den hemel of uit de mensehen?» Daarop wilden zij geen antwoord geven en daarop hadden zij een antwoord moeten geven. Men mag zich niet onttrekken aan Tpdie vraag. De overpriesters en ouderlingen ^redeneerden waarschijnlijk alzoo: «wij zitten «op den stoel van Mozes, wij hebben dus «het gezag in handen, al wat zich tegen «ons gezag verzet is revolutie, derhalve «Johannes de Dooper is een revolutionair, «want hij heeft ons gezag gedurig aange- «tast door zich scherp over ons uit te laten.» Zij durfden dat wel niet uitspreken, uit ioor de belastingschuldigen gedekt zullen noeten worden. Zal men dan nooit de tering naar de ering leeren zetten Prot. N. Br. Nieuwe spanning. De sultan van Marokko i- stervende. Men zegt dat zijn vijanden lm vergiftigd hebben. Er heerscht een oioerige geest onder de bevolking. Spaan- sce troepen houden reeds een oog in 't zeil, tem dat de onlusten uitbreken Reeds nikten Italië en Spanje de noodige stappen ian hebben, om te verkrijgen dat beide Stien ge neenschappelijk kunnen optreden, zoohunne tusschenkoinst altemet noodza keik was. smarck, de Duitsche rijkskanselier, heeft eeniamenkomst gehad met Crispi den eer stenminister van Italië. Uit hunne gesprek- kendeek duidelijk ;!e vastberadenheid van ItaL en Duitschland, om in vereeniging metpostenrijk, den Europeeschen vrede, zoolang dat menschelijker wijs mogelijk is, te bewaren, en den oorlog, zoo het kan af te wenden. Moge hun dit nog vele jaren gelukken Opmerkelijk is overigens, dat j de drie volken, die 20 jaren geleden, zoo vijandig tegen elkander over stonden, thans zulke broederlijk gezinde gevoelens aan den dag leggen. Dat Frankrijk en Rusland een en ander met leede oogen aanzien, laat zich denken. 't Is een wonderlijk ding, die staatkunde I GOES, 7 October 1887. Heden herdenkt de Majoor-Kommandant der dienstdoende schutterij te Goes, de HoogEdelGestrenge Heer M. J. Soutendam, den dag, waarop hij voor 57 jaren, ten tijde der Belgische onlusten als vrijwilliger in dienst trad. Wij wenschen bij deze den jubilaris har- Lelijk geluk met dezen gelukkigen herin ne ringsdag. De heer Soutendam behoort tot de meer sympathetische van Goes' ingezetenen. Hij toch vertegenwoordigt het geslacht dier dapperen, die in kwader dagen, wetende wat zij wilden, voor vaderland tn koning I un leven in de waagschaal stelden. In hem eeren wij een dier weinige overgeblevenen die met Gods hulp, de eere van Nederland en Oranje wisten hoog te houden in dagen van strijd en verguizing. Make de Heere dezen beproefden vriend van Nederlands Koning bekwaam, om een even getrouw dienstknecht van den Ko ning der Koningen te zjjn I Naar wij vernemen heeft de Wel Edele Heer J. A. A. Fransen van de Putte om redenen van gezondheid bedankt als Voorzitter der (Economische spijsuitdeeling eene betrekking die door Z.E. met groote toewijding jaren lang is vervuld. Het eere voorzitterschap is hem dan ook aangebo den, in de stille hoop dat zijn naam nog jaren lang aan deze inrichting verbonden blijve en de benoeming door ZEd. zal wor den aangenomen. In zijn plaats is benoemd de Heer dr. J. Kooman Az. het oudste lid dezer instelling, die zich die benoeming liet welgevallen. Tevens is door het bedanken van den oudsten kok I. Barbier die betrekking vacant. Krnininge. In de Woensdagavond gehou den vergadering van den gemeenteraad werd met algemeene stemmen, tot Secre taris beroem i dhr. J H. O. Dominions. Tot eersten wethouder werd benoemd dhr. J. Vereeke. Na het einde der raadzitting werd den heeren Dominicus en Vereeke, door het muziekgezelschap eene serenade gebracht. Tot rapporteurs over de Marine-be- grooting voor 1888, zijn door de afueelin- gen der Tweede Kamer benoemd de heeren Schepel, Ivielstra, Viruly, Lieftinek en A. Schimmelpenninck van Nijenbeek, uit Goes. Met 1 Januari a. s. wordt de jaag- en sleepdienst op het kanaal door Zuid- Beveland overgelaten aan de particuliere nijverheid. Het departement Yerseke der Maat schappij tot nut van 't Algemeen koos tot algemeen secretaris den heer dr. J. Nieu- wenhuysen Kruseman. Ook werd een re glement vastgesteld van een aan dat depar tement verbonden rederijkerskamer: en meegedeeld dat het hoofdbestuur weder f 25 heeft geschonken voor de volksbibliotheek. Het hulppostkantoor te Heinkensza»d is voortaan mede belast met de behandeling van aangeteekende brieven ter waarde van meer dan f 600. Men schrijft ons uite Kolijnsplaat In den gemeenteraad werd besloten meer schoolgeld te gaan hellen, 't Was een voorstel van den Burgemeester en 't ging er natuurlijk met algemeene stemmen door. Of men dan eindelijk is gaan inzien dat het onbillijk is den meer gegoeden gratis onderwijs te verschaffen We kunnen het niet gelooven. De kosten van het onderwijs zijn hier niet weinig, en nu is aangenomen om tot hoogstens f300 per jaar schoolgeld te heffen. Zij die dus meenden dat de hoofdelijke omslag belangrijk stond ver minderd te worden zullen zich bitter teleur gesteld gevoelend300 schoolgeld, 'tis nog niet eens het salaris van éen hulponder wijzer en er zijn er acht. De hoofdouder- wijzer voor 3 gerekend 1 Het schoolgeld, al is 't dan ook gering, zal geheven worden om subsidie te kunnen verkrijgen, althans voorgesteld werd om f700 rijkssubsidie aan te vragen. Wat zouden er toch vele christelijke scholen verrijzen, en wat zou het gemakkelijk zijn ze te onderhouden, indien we ook daarvoor eens subsidie konden aanvragen! UNIEVERGADERING. Gisteren hield De Unie «Een School met den Bijbel» hare negende jaarvergadering te Utrecht in het gebouw voor Kunstenen Wetenschappen, Ongeveer 60 locale Comités waren verte genwoordigd. Tot voorzitter werd herkozen met 72 stemmen Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. In de vacature wijlen Jhr. J. L. de longe werd gekozen met 69 stemmen de heer M.' de Jonge te Goes. De overige stemmen waren uitgebracht op den heer D. Mulder, hoofd der christelijke school te Zierikzee. Punt 1 van de Agenda luidt aldus Het Bestuur der Unie stelt voor om uit de inkomsten der Unie van het jaar '1888 eene bijdrage van f2000 te bestemmen voor de vereeniging «Barnabas,» tot steun van nagelaten betrekkingen van Christelijke onderwijzers in Nederfand en eene bij drage van f 300 te bestemmen voor de ver eeniging «Joliannes», tot steun van bejaarde zieke ot hulpbehoevende onderwijzers en on derwijzeressen van Christelijke Bijzondere Scholen in Nederland. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Lezens-vaardig is het volgende, dat wij aan de de Standaard ontleenen «Dr. Ilolub, de geleerde reiziger in Afri ka's binnenlanden, die onlangs te Weenen is teruggekomen, heeft te Kimberley, toen hij nog pas doo.r de vlui ht ontkomen was aan het gevaar van vermoord te worden, een voorlez.ng gehouden, waaraan'de Trans- vaalsche Volkstem het verhaal der volgen de gebeurteunis ontleent, die op zijn terug reis na liet vermoorden van een zijner reis- genooten en plundering van zijn kamp plaats vond. «Aangekomen aan den oever der breede Luenhe Rivier, ontmoetten de reizigers eert

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1