CH RIST ELI JK- NÏEUW SBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1887. No. 3. Donderdag 6 October. Tweede ^-.yang. VERSCHUW G. M. Klemkeik, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES „Plucky Dutchman." Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Landbouw, enz. hl Gemengde Berichten. I I DE LKEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Ekele nommers- 0,02 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Door het waagstukdrie maanden in Mekka, het hart van den Islam, te ver toeven, gelukkig te hebben uitgevoerd, heeft de heer Snouck Hurgronje zich zeker jegens de wetenschap verdienstelijk gemaaktwaar schijnlijk ook jegens koning en vaderland, omdat grondige kennis van den godsdienst, beleden door raillioenen Indische onderdanen van Z. M,, vooral in deze dagen van gisting en gevaar in onze buitenlandsche bezittingen, van groot belang kan zijn. Hij mag er wel een Nederlandsch leeuwtje voor hebben, en niet een Luxemburgsch eikenkroontje. Krijgt hij er geen, dan mag hij trotsch zijn op den titel van «plucky Dutchman» (kloeke Hollander), hem door Engelsche bladen geschonken. Kluchtig, eenigszir.s kinderachtig, klinkt het, als tal van Hollandsche couranten dadelijk in de weer zijn om den heer S. H. en ook diens titel als het ware tot nationaal eigendom te verklaren. Onze minister van marine heeft het daarom wellicht noodig geoordeeld ons tot wat nederigheid te stemmen. Hij wil vier groote oorlogschepen doen houwen van 2'/2 millioen elk. Geen schepen van bijzondere constructie voor bijzondere doeleinden, maar flinke zeeschepen, die in alle zeeën met eere onze vlag kunnen toonen, schepen naar de eischen van den tijd. Natuurlijk niet alle vier te gelijk. Tien millioen in eens, dat kan niet. 't Zal in vieren, wellicht in achten, moeten betaald worden. De minister durft echter den bouw van MÊ/éf .«hepen, althans van het eerste der vier, hier te lande niet wagen. Een buiten landsche firma van naam, zal dat eerste moeten leveren, en danmogen onze ingenieurs het mannetje naar mannetje namaken. Aan de Polytechnische school te Delft, zoo lezen wij, zal het scheepsbouwkundig onderwijs (tot dusver door een hoofdinge nieur der marine gegeven) aan een afzon derlijken hoogleeraar worden opgedragen. Waarom Heeft zoo'n ingenieur het te druk Maar hem wordt het ontwerpen der vier nieuwe schepen niet opgedragen. Kan hij die niet ontwerpen, dan is hij den kelijk ook niet waardig leermeester onder toekomstige ingenieurs te zijn. Maar waar moet de nieuwe hoogleeraar in den scheepsbouw dan vandaan komen Zal er dan voor die betrekking een bui tenlander worden geroepen Zijn onze dubbel en dwars geëxamineerde ingenieurs dan zóó onbruikbaar? Ziedaar vragen, tot welke de minister ons dringt. En tevens vermaant hij ons niet te haastig te zijn met het aanvaarden van den titel «plucky Dutchman.» GOES, 5 October 1887. Gedurende het verblijf van Z. M.schroef- stoomschip «Koningin Emma der Neder landen» in Augustus te New-York zijn 19 schepelingen aldaar van boord gedeserteerd. Zooals men weet, was dit oorlogschip op reis naar de West. In den Raad van Zwolle is het voorstel, om den gasprijs van 7 op 6 cent de M3 te brengen, met 12 tegen 6 stemmen verworpen. Kruiningen. Aan het telegraafkantoor met telefoondienst, zijn, gedurende de maand September, verzonden 49 telegrammen, en ontvangen 39 telegramm :n. Totaal behan deld 88 telegrammen. De afüeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben benoemd tot rapporteurs over de Staatsbegrooting voor 1888, over de algemeene beschouwingen, de hoofdstukken 1,11, Vila, XI en de wet op de middelen, de heeren Donner, bisser van Hazerswoude, Gleichman, Van Delden en Mees over het hoofdstuk Buitenl. Zaken, de heeren Van Pallandt, Rengers, Sanders, Van Bylandt en Zijlker en over het hoofdstuk Justitie, de heeren Greeve, Lohman, Huber, Van der Feltz en Van dei- Kaay. De oud- Minister van Koloniën Van Bloemen Waanders slaakt »een noodkreet»^ bij den uitgever te 's Hage in druk versche nen. Onder den indruk der berichten van den slechten koffie-oogst en van den hoogst onbeduidenden suikeruitvoer naar Nederland voorziet hij den ondergang van ons land. In enkele trekken tracht hij legen elkander over te stellen den bloei van onzen handel onder 't beschermend stelsel en zijn verval onder het vrijgevig stelsel. Het hoofdbestuur der Vereeniging voor Volksonderwijs heeft een adres verzonden aan den Min. van Oorlog met verzoek de noodige maatregelen te willen nemen, opdat het lager onderwijs in de kazerne voortaan uitsluitend gegeven worde door hiertoe volgens de wet bevoegde onderwijzers. Een en ander met het oog op de vele miliciens die aan het einde van hun diensttijd, ondanks hun onderricht in de kazerne, toch nog niet lezen of schrijven kunnen. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistaict Win schoten, werden 1018 geldige stembriefjes ingeleverd. Gekozen de heer mr. J. W. J. baron De Vos van Steenwijk, met 547 stem men. De heerdr. A. Winkler Prins erlangde 303, dr. Smit 90,jhr. mr. O. Q. Van Swin- deren 67 stemmen. O. en W Souburg. Wegens het bedanken als lid van den gemeenteraad door J. Outer- mans, is gekozen A. Willemse met 38 van de 68 stemmen. J. de Witte Pz. bekwam 21 stemmen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Biggekerke dhr. O. Plug cand.te 's Heer Hendrikskinderen J. Z. Schuurmans Stekhoven candte Gouda, J. Th. de Visser te Almeloo. Bedankt voor Waarde, Rilland-Bath en 's Heer Hendrikskinderen en Wissekerke door J. Z. Schuurmans Stekhoven cand. te Groningen. Chr. Gerei Kerk. Drietal (alphab.) te Zaamslag P. Biester- veld te Gorinchem, A. den Hart ogh te Gees teren en H. J. Kouwenhoven te Schoonebeek. Ev. Luth. kerk. Bedankt voor Vlissingen door H. R. Snij der te Medenblik. De nestor der dienstdoende predikanten in de Ned. herv. kerk, ds J. Moll Jz. te 's Gravenhage, hoopt 13 Oct. a. s. zijn 65 jarige evangeliebediening te herdenken. Hansweert 4 Oct. Ook de scho-l alhier werd gisteren door den nieuwbenoemden Burgemeester bezocht en de kinderen van wege zijn WEachtb. onthaald. Met een optocht, voorafgegaan door het muziekge zelschap «Scheldegalm» en gevolgd door den Burgemeester en andere autoriteiten werd dit feest (voor de jeugd) besloten. Dr. B. H. Steringa Kuyper. te Middel burg heeft met herroeping van een vroe ger schrijven, waarbij hij zijn benoeming tet conorector aan het gymnasium te Zwolle aannam, thans voor die benoeming bedankt. Art ondissements-rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van Dinsdag 4 October zijn veroordeeld wegens: mishandeling: B. C., 28 j.dienst knecht Axel, tot 2 maanden gev.; A. P., 17 j., kweekeling Middelburg, tot fl2b. s. 8 d. h; A. d. 1. R., 24 j., landbouwersknecht, Zuiddorpe, tot 3 d. gev.; F. J. V. 17 j. werkman, Sluis, tut 2 j. gov. en D. L. K., 33 j., commies bij de dir. belastingen, Sluis, tot f 12 b. s. 6 d. h; beleediging: S. G. 50 jleurster, Hoofdplaat tot 7 d. gev.; H. de R. 22 j., arbeider, Hoedekenskerke tot f12 b. s. 10 d. h. en H S. 30 jarbeider, Hoedekens kerke tot f 12 b. s. 10 h.; beleediging beambte: J. F. B. 31 j., meubelmaker, Vlissingen tot f 16 b. s. 16 d h. weerspannigheid N. E. T. 23 j., ar beider Westdorpe, tot 7 d. gev.; en beschadiging Van een anders goed A. v. G. 13 j., Vrouwenpolder, tot 7 d. gev. Allen in de kosten. Vrijdag over 8 dagen(14 October) wordt voor de Arrondissements-rechtbank te Mid delburg in hooger beroep behandeld, de zaak tegen den heer B. Quist te Goes, beklaagd van onbevoegd uitoefenen der geneeskunde (homoeopathie). Men schrijft uit Rilland-Bath aan de N. R C. Het rooien der aardappelen is hier zoo goed als geëindigd. De opbrengst is ruim, ja zelfs overvloedig, gemiddeld 4 a 500 H.A. terwijl de knol over het algemeen uitmun tend van smaak is. Met den doorgroei is het op enkele uitzonderingen na boven verwachting goed afgeloopen. Evenwel is het nog niet raadzaam winterprovisie in te knopen, daar de ziekte zich voordoet, vooral in de blauwe. Ook met het rooien der suikerpoen is men begonnen. De grootte is middelmatig en was het niet met het oog op mogelijke vorst, dan deed men zeker beter, het rooien nog een maand uit te stellen. Een theoreticus zei onlangs aan een landbouwer «B.j den tegenwoordigen vooruitgang der wetenschap kan inen weldra den mest, be- noodigd voor een ganschen akker, in een vestzak bergen.» I 1 m «Wel zeker,» antwoordde de boer, «en in den volgenden zomer den oogst in den anderen vestzak.» Ierseke 4 Oct. Evenals ten vnrigen jare werd bij gelegenheid der kermis alhier gisteren met de kinderen der chr. school een uitstapje gemaakt met het doel hen van de kermis verwijderd te houden en hun een meer onschuldig genoegen te be zorgen. Thans was het tochtje per stoom boot «Neeltje» van de Oestermaatschappij «Nederland» naar Tolen. Ofschoon het we der zich niet gunstig liet aanzien bij het vertrekken is dit boven verwachting meê- gevallen. Ruim 3 uren werd in Tolen doorgebracht en omstreeks 5 uur waren allen weder te Ierseke aan wal. De kin deren hebben zich goed gehouden en uit stekend vermaakt, zoodat het tochtje ook nu als uitmuntend gavlaagi mag. beschouwd - worden. Kolijnsplaat Het kind dat Vrijdag zulke hevige brandwonden bekwam, is Maandag overleden. Naar de Middelb. Ct. verneemtis Chr. J. v. 25 j. zonder beroep, wonende te Middelburg, verdacht van het te vonde ling leggen van een kind op de stoep eener woning te Veere, weder in vrijheid gesteld] Iïrulnisse. De mosselhandel is thans hier niet onvoordeelig. Reeds werden de vorige week meer dan 3000 balen afgeleverd. De prijzen zijn gemiddeld fl.80 per baal. Met den oesterhandel gaat het niet zoo vlug. Te Heinkenzand is in een huisgezin besmettelijke ziekte (typhus) uitgebroken. Toen de landbouwer Tichelaar van Kattcndijke gisteren met zijn vrouw, zoon en dochter uit Goes huiswaarts keerde, trof hem het ongeluk dat zijn paard -op den grindweg naar Kattendijke schichtig werd, zoodat paard en rijtuig in de sloot terecht kwamen. Gelukkig was de slooU droog eu kwamen allen met den schrik vrij. Biezelinge. De landbouwer J. d. R, die zondag zijn paarden naar de weide bracht had het ongeluk dat een 3jarig paard dat losliep, in oen sloot sprong en een poot brak. Het dier moest worden afgemaakt. Toen dezer dagen twee jongens te Alkmaar druk aan het spelen waren, had een hunner het ongeluk zich eventjes te snijden aan een scherp voorwerp. Een voor bijganger legde er een pruim tabak op met het ongelukkig gevolg dat de arme jongen, '14 j oir oud, aan bloedvergiftiging is gestorven. De werklieden'vereeniging te 't Za d heeft een goede daad verricht. Zij koe' namelijk een hoeveelheid van 66.000 U ven. De led. -n der vereeniging kunnen d, turven inkoopen en dan bedraagt de in koopsprijs f3 de duizend. Zoo komen de leden dezen winter goedkoop aan brandstofj Een rjtuigverveiduurder te Helmond- is Woensdag ivond onder zijn vrachtkar geraakt en overreden. Hij stierf aan de gevolgen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1