uw. I - CHRIST ELI JK- HISTORISCH 1887. No. 2. Dinsdag 4 October. Delft. mtjalk sa" I NIEUWSBLAD I VOOR ZEELAND. Beleefd Verzoek. 1'i 1 f 2,50. f 3,00. f 4,00. |n f 2.50. n. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Jf Afschuimen of niet VV bnderd 's Zon-r terwijl voor brieksmerk. ("den die zich omgekomen. I terstond ge- rook. ept. 1887. as niet zoo i art. ruim- goed op. hoornvee ,e noemen. ,70, Nieuwe 4,70 a f4,90, Zomer Gerst '2,60 Bruine lardenboonen af 0, DO a fl.10. iter fl.20 a iet' 104 stuks, imber 1887.' iet algemeen vraag grif aar genoegen verd weinig ,n f6.50 tot ten niet te 10. Winter- 40 a f 4,50. ïen barde f 6 '5.Bruine ke kwaliteit zeer ruim voor betaald «■ten werden etaald, doch er zeldzaam en dringend eveild. Kool- 0 per Kilo. ber 1887. rwe (nieuwe) ve) f5.— it 5,00. Zomer 6,50 a f 6,75 ,25 a f5.70 f5,75. te. u. OTTERDAM 12,30 u. M 5,30 u. un bij den ÏMMVoi DE JC VI DË ure I OP :de het fclvEN MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco jp. p. f0,95 Ukele nommers- 0.C2 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, j iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ite 5 len bij en te to rn- Onzen abonné's m Zuid- en Noordboveland. Staats-vlaande- fren en elders, behalve op WALCHEREN Ijwordt beleefd verzocht het abonnementsgeld van dit blad over te maken, hetwelk (bedraagt Voor hen die in April abonneerden, sinds 'niets betaalden, en 3 maal per week een nr. ontvangenfl,90, Wie 2 maal een nr. ontvangen f 1,30. Wie in Juli begonnen, en 3 maal ont vingen f 0,95, wie 2 maal ontvangen f 0.65. En voor hen die in October '86 zijn be gonnen, en per jaar betalen Wie 3 nrs. ontvangen f3,20. Wie 2 ontvangen 12,60. Den 15en October zal bjj degenen die f 1,30, f 1,90, of f3,20 verschuldigd zijn en niet per jaar wenschen te betalen, over het bedrag worden beschikt. Zjj die advertentiën plaatsten, en nog niet betaalden, kunnen deze Dinsdag 4 Oct. a. s. aan het bureau te GOES voldoen. Na Dinsdag wordt over 't bedrag per post beschikt. Dit alles geldt niet den abonnés in Wal cheren dezen gelieven alle opgaven en betalingen te doen aan den Uitgever F. P. D'ilUY te Middelburg, doch alle overige abonnés aan den Uitgever G. M. KLEMKERK. Goes, 1 October 1887. We vragen een oogenblik de aandacht voor een zaak van huishoudelijk belang. Wel geldt het slechts de stijl, de wijze van opdienen van het door ons toebereide volksvoedselmaar deze oefent grooten invloed uit op ons geheele zijn. Tot nu toe verkeerden we in de meening, dat het afschuimen in het algemeen ver oordeeld moest worden. Let wel, niet bij bier enz., dit is eene alcoholische dranki waarbij het schuim even dient weggeblazen. Nu ja, dat doet men bij de eerste proef, dat is werk van den proever, dat schuim rekent ten slotte niet meê. Trouwens zoo'n schuimend glas bier dient niet zoozeer tot voeding als tot opscherping van den geeste lijken levenstoonen helaas ook tot prikke ling van den nadorst. Maar wij bedoelen de volkssoep. Ziet u, dat is een lastige zaak. Op de kookschool leerde mejuffrouw Oor ver, dat de soep niet mocht worden ge schuimd. Want dan gaat veel van het eiwit verloren. En daar zit toch maar de voeding in. Juffr. Alting Mees daarentegen heeft, naar we vernemen, op den kookcursus van de plein-tentoonstelling aan haar leerlingen verteld, dat het zorgvuldig en herhaaldelijk afschuimen noodwendig is. Eene dezer leerlingen, een jonge hooge- reburgeres, wist er zelfs bij te voegen «Juist dit afschuimen drukt op deze spijs bereiding het stempel der wetenschappelijk heid. Eigenlijk moet men neerzien op die zoogenaamde volkssoep. Daar zit van alles in, dat wel geeft smaak en maagvulling; en inderdaad schijnt de ondervinding te leer en, dat sommige magen het eiwit slechts kunnen verdragen voorzoover al die soep het slikken en verteren gemakkelijk maakt. Maar in wetenschappelijken zin kennen we slechts cousommé. Die wordt langzaam heel langzaam getrokkenal wat onzuiver is moet verwijderd; de schuimvorming zoo veel mogelijk voorkomen. En ten slotte moet de bouillon door een zeef kunnen loopen, zoo dun, en helder zijn als glas.» Och, vrienden, wie geeft een afdoenden raad in deze? Hoe moet onze soep bereid Wel te verstaan: onze volkssoep. En deze niet berekend naar den smaak van de beste stuurlui, die aan wal staan. Die maken tóch geen deel uit van de equipage, als het werkelijk aankomt op zee kiezen. We hebben nog eens geïnformeerd bij een ouden scheepskok, een man die zijn volkje van langen datum kent, die voorwaar zijn weetje óók wel heeften wiens prac- tische levenswijsheid hem in staat stelt óm te gaan met hoog- en laaggeplaatsten. «Och, 't mocht wat,» zei hij «die kleine feeks met haar gebazel van cousommé. Als 't er op aankomt kan ze 't nog niet eens klaar spelen. Is 't niet om de meid een klap om de ooren te geven met het schoolschrift, waar ze haar geleerdheid uit haalt «Laten we mekaar goed verstaan. «Heldere bouillon is heel goed op zijn tijd. Maar je moet hem 24 urn- van te voren opzetten, met koud water; en je moet nog kunnen beschikken over fijn vleesch, bij voorkeur kippen vleesch zonder kluifjes. Bovendien staat hij op den duur aan iedereen tegen, behalve aan kamerge leerden of zieken, die door gebrek aan stofwisseling de dagelijksche scheepskost niet kunnen verdragen. «Wat wij moeten hebben is een hartige snert. Die stijgt niet naar 't hoofd, maar staat in de maag. Dat geeft vastigheid ■wanneer de schuit stoot en stampt op de ankers, als je door de mistige lucht niet zeilen durft. Dat houdt 't hart je warm als het spookt bij stormweer. En warm moet je blijven van binnen. «Begin daar nu eens met een koud op gezet kopje bouillon zonder zout er in ge kookt, liefst nog met wat citroen voorge- diend 9 «Neen, een goede kok moet zijn volkje kennen. En dat deed ik ook. Als de ka pitein van 'tdek riep: Jongens er komt zwaar weêr. Dan wist ik het wel. «Met den ouden hugenoten-admiraal zeg 'k«Als je een flinke bemanning wilt heb ben, moet je beginnen met te zorgen voor goede teerkost.» En dan zet ik mijn pot direct flink aan de kook, tot het schik en aard heeft, Is 't vuur soms wat warm, dat hindert zooveel niet, als de boel maar niet droog wordt. «Neen niet enkel bouillon. Ik smijt er nog uien en knoflook bij, al zijn sommige [uidjes daar vies van. En soms nog duchtig peper ookals de luidjes wat dof worden. «Onze dokter zegt, dat peper niet deugt. Maar dat is een landrotdie ligt in zijn kooi zoo gauw er wat deining gaat. «Och, hoofdzaak is dat de luidjes en ik elkander verstaan. Ze moeten hunkeren naar de kombuis, alleen om te eten en weer aan 't werk te gaan. Ik let maar op of ze flink er in happen. «En gezond? Ge moest ze 'zien toen we laatst «op expedities zijn geweest. «Maar afschuimen neen hoor. Daar voor is geen tijd, en 't haalt zoo licht de pit er uit." Een volksmaag is niet wetenschappelijk. Maar toch proeft ze zoo juist. Oranjevaan. Horoskoop. In enkele bladen heeft men op kaartleg sterswijs getracht zich te overtuigen in hoever de drie groote staatspartijen in ons land, bij de toekomstige werking der nieu we kiestabel zullen winnen of achteruitgaan. Wat Zeeland betreft, voorspelden enkele waarzegsters, dat vier van de vijf districten voor de antiliberalen zullen zijn. Anderen daarentegen wisten te profeteeren dat Goes en Middelburg zeker elk een liberalist ter Tweede Kamer zullen afvaardigen. Het beste is, lezer dat wij ons vertrouwen op de horoskoop r«iet te vast stellen. Werken en waken en voorlichten, waar het kan, geeft veel zekerder uitkomsten, dan acht te geven op de onzekere voorzeggingen van zoogenaamde goed-ingelichten. Wel mag toegestemd worden, dat Zeeland in zijne overgroote meerderheid tegen het liberalisme kiest. Althans wanneer geen vei keerde invloeden in wei king treden. Maar om nu al vast de districten reeds van Jan of Piet te aaan wegschenken, komt ons voor Zeeland juist daarom zoo onpractisch voor, wijl daar onder de Zeeuwsche kiezers adres aan Middelburg nog zoovelen gevonden worden, die, bij vergissingin het liberale corps mee optrekken. Een gematigd liberaal, dien men te Mid delburg wel eens in de kerk ziet, heeft daar rneèr kans, dan vrienden van elders, met wie men het eigenlijk op den diepsten bodem van het christenhart, veel meer eens is. Voor wie dit weten, is dit een waarschu wing, ernstig op het geven van goeden raad en trouwe, oprechte, gestadige voorlichting bedacht te zijn. De besturen der kiesvereenigingen zullen wél doen, daarin voor te gaan. Misschien weten zij dan, eer het nieuw jaar is, wel meer. Nu echter is het nog een tasten in den donker. Een wassen neus. De 30 pet. vergoeding door het rijk aan de gemeenten, voor de kosten van het lager onderwijs, worden voor 1888 geraamd op drie millioen gulden. Zooals men weet heeft indertijd de heer Kappeijne deze 30 pet. uitkeering als lokaas gebruikt, om de zwakken te winnen, er. als zwachtel om de ontzaglijke, diepe wonden die de nieuwe schoolwet in de buidéls der meeste gemeenten aanbrengen zou, te om winden. Argelooze gemeentebesturenwien dit lokaas der 30 pcts.-Rijks-uitkeering toe lachte, lieten zich door dit uitzicht jaarlij ksche tegemqet.kqjsn-.. voo- v.;- v. hiiik. zoo nzen re schol en kro g :uw onder"., dat veei verhouding tot de draagVrat tingschul En d.c Ju percent? Och, hoe spoedig zag men in dat men beetgenomen was Want die 30 percent tegemoetkoming door het Rijk uitgekeerd, dat wil zegge? die f3,000,000 moeten toch gevonden wor den uit de belastingpenningen dier bevoor rechte gemeentenaren. Dat spreekt immers van zelf. Het rijk kan die 30 pet. niet zoo maar maken. En uit Indië komt niets. Integendeel, daar moet jaarlijks veel bij. Dus moeten wij het betalen. Is nu] .die heele vergoedingsgeschiedenis, lezer niet een wassen neus 9 k 'K T 'v Ix Dr. Smit. Deze heer is thans, zonder vei zelfs tegen zijn zin, eervol ontslagen aan de hoogere burgerschool te A Na hetgeen de hr. Hartman i ons vorig nummer opgenomen refe aanleiding van een' soortgelijk fei fertsdijk terecht heeft aangemerk wij over de bespottelijkheid van lijk ontslag zwijgen. Een eervolle naakt-aan den-d oordetlt zichzelve. Wij vermelden dan ook het f jciej om de aandacht te vestigen op praatje, dat ter elfder ure aan voor liet ontslag werd toegevoe; Namelijk dat dr. Smit «gebre dewerking toonde tot bevorderii goeden gang van het onderwijs Met andere woordenhij hai genoeg in zijn klasse Met de M vragen wijWaarom dit dan mei eerder gezegd Voor de liberale pers is dit overigens een uitkomst. Zij kan weer ruimer ademen Want, ziet u als dr. Smit geen orde kan houden, dan houdt alle praten op. Dar> heeft immers de commissie gelijk. En zoo wordt dan de aandacht afgeleid van de groote zonde dezer liberale behouds- mannen: de zonde tegen de eens zoo fier door li en verdedigde en bewierookte gewe tensvrijheid O, fierheid van beginselen 1 r\ mt i - O, Thorbeckehoe gij toornen zoudt op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1