CHRIST ELI J K- NIEUW SBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1887. No. I Zaterdag October. Tweede Jaargang. Beleefd Verzoek. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES DAPPERHEID. li.en MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. f0,95 - f.C2 Prijs per drie maanden franco p. p. Ekele nommers UITGAVE VAN en 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. van 1 5 regels Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Onzen abonne's in Zuid- en Noordbeveland, Staats-vlaande - ren en elders, behalve op WALCHERE N wordt beleefd verzocht het abonnementsgeld van dit blad over te maken, hetwelk bedraagt Voor hen die in April abonneerden, sinds niets betaalden, en 3 maal per week een nr. ontvangen11,90, Wie 2 maal een nr. ontvangen fl,30. Wie in Juli begonnen, en 3 maal ont vingen f0,95, wie 2 maal ontvangen f 0.65. En voor hen die in October '86 zijn be gonnen, en per jaar betalen Wie 3 nrs. ontvangen f 3,20. Wie 2 ontvangen 12,60. Den 15en October zal bij degenen die fl,30, f 1,90, of f3,20 verschuldigd zijn en niet per jaar wenschen te betalen, over het bedrag worden beschikt. Zij die advertentiën plaatsten, en nog niet betaalden, kunnen deze Dinsdag 4 Oct. a. s. aan het bureau te GOES voldoen. Na Dinsdag wordt over 't bedrag per post beschikt. Dit alles geldt niet den abonnés in Wal cheren dezen gelieven alle opgaven en betalingen te doen aan den Uitgever F. P. D'HUY te Middelburg, doch alle overige abonnés aan den Uitgever G. M. KLEMKERK. Goes, 1 October 1887. 3. FEUILLETON. Al de leden der familie waren min of meer door dit tooneel aangedaan. Zelfs de heer Ruppert, die bij het noemen van dm welbekenden naam van zijn stoel was opgestaan, om zijne verontwaardiging over zulk een onbeschoft indringer te uiten, was genoodzaakt zich om te keeren en met de punt van zijn witten karnerdoekschen zakdoek, zoo ongemerkt mogelijk, de tranen, die hem onwillekeurig in de oogen kwamen, weg te wisschen. De droeve tooneelen bij het vernemen Li vreeselijke tijding, gaan wij met stil zwijgen voorbij. «Maar het is ten minste één troost voor mij» liet August plotseling volgen», dat hij mij vergiffenis schonk en mij zegende. O lervoor dank ik God.» Op het hooren dezer woorden nam het gelaat van den heer Ruppert en van degeheele kfmiliedadelijk eene andere uitdrukking aan. «Schonk hij hem vergiffenis. Zoo Dan isHowley ook zeker nooit zoo erg ver toornd op hem geweest als ik dachten terwijl men natuurlijk niet kan weten, aan wien ei hoe het vermogen is nagelaten, is het, alfes wel beschouwd, niet meer dan staatkundig», dacht de heer Ruppert bij zich. zeiven. Zijn koelheid veranderde op eens en hij, Zijne vr,uw en de overige leden zijner fa milie, dij gewoon waren hun houding naar dit onfeibaar voorbeeld van het hootd des gezins ii e richten, waren nu allen wel 'wat al mild en overdreven in hunne olettenf len en blijken van medelijden. Vergadering1 vau de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen op Vrijdag 30 Sept. te Goes. Voorzitter de heer J. Vereeke, burge meester van Waarde. De hh. Lambrechtsen en Overman worden al lid toegelaten De heer Zandee van 's Heer Arendskerke heeft bericht dat hij voor het lidmaatschap bedankt. De hr. Hartman brengt verslag uit van de in de vorige week gehouden vergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor ge meentebelangen. In die vergadering was o. a. bestreden een voorstel vervat in een circulaire van de heeren v. d. Mark en Melis betrekkelijk een op te richten pen sioenfonds. Er werd toen ook voorgesteld, dat onze Vereeniging zich zou aansluiten bij die vereeniging, in dien zin dat aan besluiten die zouden werken hu1'ten den kring van onze vereeniging, geen uitvoering zal worden gegeven, dan in overleg met de Nederland sche Vereeniging. Dit voorstel als inbreuk makende op de zelfstandigheid van onze vereeniging, wordt bestreden door den heer Noordijke, wiens betoog steun vindt bij den heer Timans. De hr. Bybau ondersteunde het voorstel van de Nederlandsche vereeniging, dat met 24 tegen 3 stemmen, die vaa de heeren Welleman van Hoedekenskerke, Noordijke en Lous, wordt aangenomen. In liet Bestuur wordt bij herstemming benoemd met 13 stemmen de heer Ramondt, tegen 12 stemmen op den heer Timans uitgebracht. Gedurende de pauze vergaderde het be- BaammM'wmmmmÊaamÊmissmaammmaaBamvimmMmt n n i Het lijk van hem, die eens met zooveel leven bezield was, was aan de laatste rust plaats toevertrouwd en de tijd tot lezing van den uitersten wil genaderd. Tot geruststelling vau alle partijen werden door daartoe gemachtigde personen eerst al de papieren van den overledene nauwkeu rig onderzocht. Eindelijk werd aan allen, die in de zaak maar eenigermate betrokken waren, mede gedeeld, dat, dewijl er geen ander testament ot codicil te vinden was, het eene, dat be kend was, ontwijfelbaar de uiterste wilsbe schikking van den overledene bevatte. Het testament werd geopend en gelezen. Na de betaling van eenige legaten werd het geheele vermogen, onder de zorg van John Ruppert, haar toekomstigen voogd, vermaakt aan Mary Howley; haar tevens, op straffe van uitsluiting gelastende, allen omgang met zijn ongehoorzamen zoon August Howley en het nietwaardige schepsel, dat hij tot zijne vrouw had verheven, te staken. Zoo was in uitdrukking en inhoud, de laatste wil van den erflater, die op het oogenblik, dat hij dien liet beschrijven, in de vijandigste stemming verkeerde. Men kan zich den toestand en de gewaar wordingen van August, terwijl hij naar de lezing van het testament luisterde, gemakkelijker voorstellen, dan wij die kun nen beschrijven. Hij is dus onterfd en zjjn dierbare gade gevloekt. Zijne zuster zag hij, ten einde haar ter stond van hem verwijderd te houden, half bewusteloos uit de kamer dragen. Alsof bet hem duidelijk gezegd was, begreep hij stuur, dat tot voorzitter koos den heer Bybau, die de betrekking voorloopig aannam. Daarna zijn aan de orde de verschillende referaten. De beer Ramondt van Goes behandelt de kwestie van verkiezing van gemeente raadsleden op den 3en Dinsdag in Juli. Reeds in 1851, bij de behandeling der ge meentewet door de Staten-Generaal, werden aldaar bedenkingen tegen dien dag geopperd. De bedenking toen uitgesproken, doch door de regeering bestreden, dat velen ge durende den zomertijd van hunne gemeenten afwezig zijn, is waar gebleken. Juli en Augustus zijn vacantiemaanden, voor den hooggeplaatste, ook voor den koopman, zoo zijn middelen het hem veroorloven. Nu moge het waar zijn dat wat de regeering indertijd tegenvoerde de meer derheid der kiezen wel aanwezig zal zijn, onder de afwezigen zij n dan toch de meeste belangstellenden, van wie tnen de geldelijke opoffering van te komen stemmen niet mag 'eu. Gezwegen nog van den oogsttijd die den landbouwer niet vele oogenblikken toestaat, waarin hij zich aan zijn arbeid kan onttrekken. De regeering is geroepen iedere ooizaak van mindere belangstelling, dus ook deze, weg te nemen. Moet het tijdstip der ver kiezingen dan vervroegd of verlaat worden? Een amendement om de periodieke ver kiezingen in November te doen plaats hebben, werd in 1851 in de Tweede Kamer ver worpen. "Vooral omdat die termijn te dicht lag bij den tijd van herziening der kiezers lijsten. "Volgens ref. is dit juist. Hij is maar al te goed, dat men zijn onmiddellijk vertrek verlangde; dat men er zelfs waar schijnlijk op aan zou dringen. Alleen de gedachte aan tie laatste woorden zijns vaders beurde hem nog op. - «Maar hij vergaf en zegende mij ten minste! Mijn vader, mijn dierbare vader! O God, ik dank u daarvoor!» Met stille waardigheid stond hij op en bemerkende, dat niemand der aanwezigen hem een woord van opbeuring toespreken, noch minder hem de hand reiken wilde, naderde hij, door den gedienstigen ijverigen knecht gevolgd, de deur en verliet hij de kamer. Al de bedienden, met uitzondering van de kamenier van mejuffrouw Mary, die bij hare meesteres was gebleven, waren in de voorzaal vereenigd en drukten hun spijt uit, dat hun arme meester geen tijd had gehad om een ander testament te maken, want zij wisten wel, dat hij dit gaarne zou gedaan hebben. Met een gelaat, waarop hevig» inwendige strijd to lezen stond, vroeg August, terwijl hij de voorzaal passeerde: «Wil iemand, zoo vriendelijk zijn naar boven te gaan, mijne soldatenkleederen in dezen zakdoek te knoopen en ze mij te brengen Twee der bedienden waren in hunne begeerte om het verlangde bijeen te zoeken 'reeds vertrokken, voor hij nog uitgerproken hadde anderen beijverden zich om den zakdoek aan te nemen. Maar de heer Rup pert gebood hem met een statige beweging van de hand, om bedaard te blijven, terwijl hij August naderde eu met zekere deftigheid tot hem zeide «Dit is volstrekt niet noodig. Ik zal zelf ram voor vervroeging. Op den 2en Dinsdag in Mei is er vex'kiezing der Prov. Staten, den 2en Dingdag in Juni voor de tweede kamer. Waarom nu den 3den, en niet den 2den Dinsdag in Juli aangewezen voor de gemeenteraadsverkiezingenReferent is op verschillende gronden voor den len Dinsdag en geeft de vereeniging in over weging pogingen aan te wenden, dat art. 7 der gemeentewet in dien geest gewijzigd worde. De vergadering besluit aan de Nederl. Vereeniging te verzoeken, pogingen te doen om bovenbedoelden termijn te vervoegen. Punt 2«De Gemeentewet geeft in art. 95 en 106 een te willekeurige bevoegdheid aan den gemeenteraad,» wordt ingeleid door den hr. Hartman van Goes. Die artikelen luiden: «De secretaris (de Ontvanger) wordt door den Raad, die een aanbeveling van 2 personen door B. en W. in te dienen, ontvangt, benoemd, geschorst en ontslagen.» De secretaris en de ontvanger zijn aan de genade of ongenade van den Raad overge leverd. Deze toch ontslaat hen naar welgevallen. En nu mag men aanvoeren dat men iemand niet zonder gewichtige redenen ontslaatmaar wij behoeven ons slechts te herinneren, wat te Wollertsdijk ge beurd is, om overtuigd te zijn dat het tegendeel wel eens bewezen wordt. Nadat men voor eenige jaren den secretaris ont slagen heeft, werd in de vergadering van 6 Sept. door den wethouder De Jager, alsof het een zaak van gering belang ware, mdat alle punten der agenda afgedaan waren, zoo maar ter loops voorgesteld «om i i i,»m w.ilja—11 ii muiiii ■n—nia—i zorg dragen, dat alles, wat if toebehoort bijeengepakt en aan uw adres bezorgd worde.» August bedankte hem met een lichte buiging, terwijl hij zijn zakboekje uithaalde en er een blad uitscheurde, waarop hij zijn adres schreef, «Mag ik u verzoeken het adres goed te lezen,» vroeg August, het den heer Ruppert aanbiedende, «er bestaan redenen, waarom ik mijn naam niet genoemd wil hebben.» «ZekerGoeden morgenwas het koude antwoord van den heer Ruppert, die zich terstond van hem afwendde. August g' voelde diep deze door niets gewettigde schaamtelooze behandeling; hij verdroeg ze gelaten en sloeg zijne betraande oogen ten hemel, ten einde zijne gewaar wording beter te kunnen verbergen. «God zegene U allen riep hij den be diende met snikkende stem toe. «God zegene ook u, waarde jonge mees ter herhaalden zij, terwijl zij hem de handen drukten. En zoo verliet hij als onterfde de vader lijke woning, na zijne zuster aan hunne liefde te hebben aanbevolen. In de kamer teruggekeerd, stond de heer Ruppert bij een venster, zag even rond of iemand hem ook bespiedde, nam zijnen bril uit den zak en las het adres, dat August heul had gegeven. Sergeant Laidman, Wellington Kazerne.» «Zeer wel.» Met deze aanmerking vouwde hij liet papiertje dubbel, stak het in zijn vestzak en zette zr h aan tafel, om met zijne familie een koud middagmaal te gebruiken. Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1