T. lstoffen, 3ING ÏELS, CH RIST ELI JK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1887. No. 128. onderdag 29 September. £erste Jaargang. jkillll, ordon l Cents Sigaar |a Bejjnen rELEGRAAF." PTDIENST de Jonge. <KE!M, SS enz. ïi, Goes." I F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Kerkt en Schoolnieuws. Landbouw, enz. Gemengde Berichten. bezichtiging. Zoowel tegenstaande deze Kast er geweld. Het zal ftJ T I E GOES. iide collectie SIGAREN 1 de aandacht op de |A.N EMANUEL, WINKEL STRAAT GOES. IOTDIENST aurg en Zierikzee. kzee Spoorweg Goes. October. Van Zierikzee Dinsd. 27 's mor. 7,30 Woen.28 Dond. 29 Vrijd. 30 Zaterd. 1 Maan. 3 Dinsd. 4 7.30 6,- 6,30 6.30 7.30 7.30 [mber. van Antwerpen jDinsd. 27 'smorg.3.— Dond. 29 4.- n, Middelburg en Nam. leptember. October. a igen r rd. Van Middelb. naar Hotterd, Van Rotterd. naar Midde 4 en Vlissingen V. 9,- v. 8,30 V 9, 8,3b 5 9- 9, 9, 9, 8,3b 8,3C 8, 8.— iw. VtltMIlIJM L. EN MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Urijs per drie maanden fi'anco p. p. f0,95 1 kele nommersf.(2 UITGAVE VAN G. M. Klenikerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V 4,300,000 45,000 - 96. De heer Keuchenins heeft in de zitting van Maandag nogmaals herinnerd aan het feit dat er in de Tweede Kimer 10 leden ontbreken. De grondwet vraagt op iedere 45000 inwoners een lid. Ons land telt 4,300,000 inwoners. Er zijn dus 96 leden in de Tweede Kamer? Mis, lezer! er zijn er slechts 86; dat is 10 te weinig. De heer Keuchenius blijlt er bij, en wie zal het tegenspreken -- dat de regeering .net deze Kamer het ontzaglijke werk der grondwetsherziening niet had mogen ter hand nemen. Nu mag de pers uit Rotterdam triomfan telijk uitroepen dat de heer V. Houten den heer Keuchenius ernstig aan liet ver stand bracht, dat hij dwaalde. Zij mag met een zekere ingenomenheid vertellen, dat de hr. Keuchenius onder het gelach der Kaïnerzijn amendement heeft ingetrokken. Geen nood. 'tls meer gebeurd, dat men eerst een Kamerlid over een zaak uitlachte, en twaalf jaren later met het bespottelijk gemaakt voorstel van den gehaten antirevolutionair voor den dag kwam. Denk slechts aan de beraadslagingen over de wet op den kin derarbeid. Niet onmogelijk dat het nageslacht den heer K. nog eens prijst om zijn vasthoudend heid, de onder de hilariteit der beschul digden begraven beschuldiging van wet- schennis weer ophaalt en de onnoozelheid zijner vroede voorvaderen belacht, die, 4,300,000 door 45 duizend deelende, maav altijd meenden, dat dit 86 tot uitkomst gaf. Wijlen Jhr. de Jonge zou er van zeggen, dat de meerderheid niet altijd gelijk heeft. Ook hij stond eens iu de Kamer met dr. Jdzerda alleen 1 Goes, 27 September '1887. Men weet dat in den verkiezingsstrijd onlangs de heer Ds. Verweij te Ovezande het noodig achtte zijn pen te punten, en allen, die hij bereiken kon, toe te roepen «Kiest Lobman niet.5) Een der vele redenen, om dezen christen-staatsman uit te werpe n, was dat bij bevriend was met, advo caat was van Dr. Kuyper, en deze man; om wien af te schilderen de taal door den Ovezandschen Evangeliedienaar uitgeput werd; deze man had het indertijd in een werkje ronduit gezegd dat hij zijn kerkidee had ontleend aan een Ëngel- schen roman! Dr. Kuyper vraagde hiervoor bewijs, en wat is nu «des Pudels Kern»? Wat is de zaak? In de Confidentieeen werkje, door Dr. K. uitgegeven, nadat hij uit de valsche Idealen van het modernisme gekomen was tot het Kruis van Golgotha, in die Confidentie spreekt l)r. K. op bladz. 39, van een Engelschen roman, die, niet in waarde, matr in beleekenis voor zijn leven, naast zijn Bijbel staat, nlThe Heir of Redcliffe van Mss Younge; welk werk voor Dr. K., zooals hj zelf zegt, en wie vermeet zich het Lter te weten het middel geweest is to, breking van zijn zelfgenoegzaam, weer strevend hart. Nu dacht ons, dat er zekere dingen zijn, die het binnenste heiligdom van den 'ssnsch raken, waarin geen onbescheiden Lkken van anderen vallen mogen. Ds. Verweij denkt zoo niet. Hij ontziet zich niet, een oordeel uit te spreken over iets, waarvan hij niets weet, en waarover de eerste beginselen van adel des harten, laat staan van Christenzin, hem nopen moesten te zwijger Het behoeft geen betoog, dat dr. IC. ge lijk had in zijn antwoord aan de Middelb. Crt. dat Ds. Verweij zich vergaloppeerd heeft, en de ncodige Zeeuwsche rondheid mist om dit te bekennen. Er is bovendien in deze veroordeeling van Dr. K. door Ds. Verweij, behalve het zeer onheilige beginsel, een vergrijp tegen de hooge beteekenis van het rijk der gedachte, en der geschiedenis. De gemoedsverandering van Dr. Kuyper, teweeggebracht gedeeltelijk door lezing van liet uitnemende, kostelijke werk De Erfge namen van Redcliffe, wordt door Ds. V. verdacht gemaakt, omdat bedoeld werk verdicht is. Wanneer er dus onder onze lezers zijn die meenen dat b. v. Bunjaris Christen- reize op vele harten een machtigen indruk heelt gemaakt, vergissen zij zich volgens Ds. V.'s beschouwing;' 't werk is verdicht Meent iemand b. v. zeker te weten dat de verschijning van de Negerhut een donderslag was in de ooren van de gansche beschaafde wereld, en in Gods hand het middel was, tot den doodsteek aan de slavernij 't blijkt niet zoo te kunnen geweest zijn, 't was maar een verdicht verhaal 1 Mocht iemand weten dat b. v. de werk jes van Ds. de Liefde, om maar één chris telijk volksschrijver te noemen, invloed gehad hebben op de harten van ons volk, ter verlossing van het koude ongeloof en onkundige modernisme mocht iemand meenen dat lezing van werken als Mevr. Bosboom, als Bungener, als Mej. Alcock schreef, hamers in Gods hand zijn kunnen om steenen harten te morzel te slaar. en de kracht der Hervorming te doen verstaan, de litterarische beschouwing van Ds. V. moge hem van deze dwaling genezen Doch genoeg. In zijn onbesuisden uitval op Lohman, die zelfs tot zijn vrienden niet kiezen mag wie hij wil, heeft Ds V. zich vergrepen aan de waarheid, aan den oor sprong, den rijkdom der Gedachte, aan de Geschiedenis. We hebben er niets tegen, dat men grieven, tegen wien ook, uitspreke. De waarheid is grooter dan liet genie. Maar de bestrijding, model Verwey, waar lijkt zij op We protesteeren er tegen uit alle macht. Zoodoende zal men ter bestrijding of verdediging van mannen di 3 in het openbaar optreden, alle personen die met hen omgingen, van de bakeraf tot hun professoren toe, dienen te gaan ondervragen, en in kelder, keuken, kast en bibliotheek zijn onbescheiden blikken gaan werpen. Is dit waardig Is dit beginselstrijd Zou een Van der Brugghen zóó gestreden hebben We hebben nu nog over deze zaak een brochure te wachten van Ds. Verwey, die dus in elk geval fantaisie-Ioos zijn zal. Dit belooft wat. lerseke. De levering der voor de ge meentegebouwen benoodigde steenkolen is aangenomen door L. Laban voor f 0,58 per H. L, en van de benoodigde petroleum door A. Paauwe voor f 0,075 de Liter. TVolfertsdijk.De gebreide goederen der school- leerlingen, die ter uitreiking aan de diaconiëen der herv. en chr. ger. kerk en aan het algem. armbestuur afgestaan waren voor de armen, doch waartoe laatsgenoemd be stuur niet besluiten kon, is thans door een daartoe benoemde commissie aan tien huisgezinnen uitgereikt. De drie nieuwe leden van het armbestuur hebben hunne taak aanvaard, en tot hun voorzitter gekozen den hr. Jan op 't Hof, die gemeld armbestuur ook zal vertegenwoordigen in de polder vergaderingen der ingelanden van het wa terschap Oud-Wolfertsdijk. De heer Pieterse, sedert langen tijd in dienst bij de stoomvaartmaatschappij Zeeland als purser op eene der mailbooten, verlaat met October zijne betrekking en treedt in dienst van de Deli-Spoorwegen op Sumatra. M. C. Baron De Vos van Steenwij k stelt zich weder beschikbaar voor het lidmaat schap der 2e Kamer. De afdeeling Win schoten stelde voorloopig dr. J. M. Smit candidaat. Z. M. benoemde tot adjudant-contro leur der directe belastingen, enz. te Dor drecht dhr. G. B. Wendel, thans ontvan ger der directe-belastingen en accijnzen te Breskens. En tot ontvanger der registratiën en domeinen te Tholen dhr. J. A. P. Le venkamp, thans surnumerair. De Tweede Kamer heeft tot rappor teurs, in zake grondwetsherziening benoemd de heeren De Beaufort, Gleichman en v. Osenbrugen (liberalen) en v. d. Schrieck en Schaepman (roomschen.) Zou dezen heeren het ridderlint beschoren zijn H. H. M. M. de Kening en de Ko ningin zijn heden van Den Haag naar het Loo teruggekeerd. Kruiningen. Donderdag 29 September zal de Edel Achtbare Heer C. der Weduwen als burgemeester dezer gemeente worden geïnstalleerd. Er heeft zich alhier eene commissie gevormd om dien dag een recht feestelijk aanzien te geven. Een aantal jongelui hebben zich bereid verklaard als eerewacht dienst te doen. Z. M. Sehroefstoomschip Ceram heeft den 27 sten dezer Suez verlaten. Alles wel. Z. M. heeft herbenoemd tot kantonrech ter plaatsverv. te Hulst II. A. A. baron Collot d E'-cury en L. J. M. v. Waesberghe. Uit het derde jaarverslag der vereeni- ging tot Christelijke verzorging van krank zinnigen en zenuwlijders over het jaar 1886 /1887 blijkt, dat het kapitaal f 10,144,115 bediaagt. De leden en begunstigers brach ten f 10.850 bijeen, terwijl hun aantal klom van 2156 tot 2897 en het bedrag der con- tributiën vari f 5500 tot f6861,35. ezswsüOisa Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St, Annaland, ds. R. Bok- ma tp Krabbendijke te Amsterdam J. II. Wiersma te Rheden te Utrecht, H. B. Oorthuijs te Katwijk. Bedankt voor O. Wetering door dr. W. v. d. Beke Callenfels te Biezelinge. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Vlissingen H. R. Snijder te Medemblik, die het beroep naar Tiel reeds had aangenomen. N. R. C. Tot afgevaardigde voor het Locaal- Comité te Goes, naar de algemeene Unie vergadering te Utrecht op 6 Oct. a. s. is gekozen Je heer M. de Jonge Jz. De hr. B. M. den Boer sprak jongst leden Zondagavond te Biezelinge over «Veld wijk.» De collecte bracht f 45,30 op. De collecte voor de scholen met den bijbel bracht op te 's Gravenpolder f5.32 en te Sluis met Heille f159.63. Voor het najaars-examen voor onder wijzers hebben zich in Zeeland aangemeld 13, en. in Z. Hulland 136 candidaten. En voor onderwijzeres in Zeeland 7, in Z. Hol land 96 candidaten. De nieuwe cursus aan de theologische school te Kampen begon met 42 litterari sche en 36 theologische studenten, waarvan 9 in hun laatste studiejaar. Mej M. Slothouwer te Middelburg staat No. 1 op de voordracht voor leerares in de Ned. taal- en letterkunde aan de middelb. school voor meisjes te Leeuwarden. Men schrijft ons uit Zeeuwsch Vlaande ren Westelijkst deel, omtrent den aardappel oogst het volgende liet aardappelrooien, hier stekeu genoemd, heeft de vorige week algemeen een aanvang genomen. De opbrengst is verrassend en overtreft de stoutste erwachtingenwie zich nog het geklaag herinnert, dat gedu rende de droogte werd gehoord, of meê hielp klagen, moet nu waarlijk beschaamd staan en verlegen De regen, die zoo uit nemend juist nog voor alles te pas kwam, heelt op de late soorten, weldadig gewerkt, zoodat de knol, voor enkele weken nog klein, thans eene afmeting heeft aangenomen, zoo als de grootste liefhebber die maar wenschen kande smaak is heerlijk de prijzen zijn niet hoog, een vaste marktprijs bestaat nog niettoch is ieder geneigd om te verkoopen, uit vrees voor dalende markt. Op enkele plaatsen vertoont zich het kwaad sporadisch, toch behoeft geen vrees voor versprei ding meer te bestaan, met het oog op het gevorderd saizoen. Ook de mangelwortels, paarden- en sui- kerpeën, groeien nog zeer willig. Kruiningen. De vrouw van v. d. K. zich naar huis begevende zakte in den achter weg in elkaar. Dadelijk werd geneeskun dige hulp ingeroepen en de zieke voorloopig in het huis van dhr. v. d. H. gebracht, doch dit mocht niet baten, want binnen weinige oogenblikken was zij een lijk. Reeds meermalen bleek hoe gevaarlijk het is in een aarden pot of teil de voeten te wasschen. Deze bezigheid had ook thans Le Wemeldinge een zeer treurig gevolg. Hen meisje aldaar had het ongeluk den pot te breken, zoodat de scherven haar diep ui den voet drongen en zij voor een langen tijd het gebruik van dat lichaamsdeel zal moeten missen. De doctoren Brands en v. Se'ms hebben de stukken verwijderd. De voet is belang rijk verwond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1