Q Gr en va. perm M dooi da' Pat Te gen Dan weg den Daa in i I Kerk- en Schoolnieuws. Gemengde Berichten. Marktberichten. gezond lichaamsgestel hebben, onhe te .oken van gedrag zijn en de noodige be- vaamheid in het lezen, schrijven en re- enen hebben om den dienst naar behooren kunnen vervullen. Na verwerping van cu a et voonste' Mortier om dien leeftijd op 45 te stellen wordt dit voorstel aangenomen. Benoemd wordt nu met 7 tegen 5steni- len tot hoofdcommies bij de pl. belastin- en dhr. G. M. L. v. Baaien te Haarlem. Worden ingewilligd een verzoek, terrein j 't badhotel te mogen beplanten en een tot eghaling van zand van de gemeente tot demping van de gracht aan de Nolle. Als mede e n van J. F. Schoolmeester om een stuk grond van de gemeente over te nemen. Verder van H. van der Meer van een stuk grond aan het oostelijk kogelpark voor f 2,50 per vierk. meter of samen f781.25; van P. van Beers van grond bij de voor malige Duinpoort vooi f4 per M- of samen 18(38.72; van D. Polderman van grond aan de Aagtje Dekenstraat voor f 2,50 of samen f 464,22 Eindelijk word op voorstel van burg. en weth. nog goedgevonden aan den zooge- naamden militairen weg, achter de ko- 'liuklijke fabriek de Schelde den naam van f Ple,8 Scheldestraat te geven. Koek Naar men ons uit Vlissingen meldt, moet door den Minister van Marine het be- pe na bun,„ aren tot 9o. 6 Scliuti wer. "Weila- de ge Abrah. daarna I cob Sch Gro beti mr. G dooi rent B hoef, Kast kiste i Dam' tenw werli M» noe 'li .jito, Dito, Oost< N 8, 7 o. Brei Erv en in Plr 64' 2 t Mer Ree sect sluit zijn genomen, om de salarissen van de loodsen met 10 pCt. te verminderen, ter wijl daarenboven nog wordt ingetrokken de toelage van f 18per maand, die tot beden werd uitgekeerd aan ieder van de op den zoogenaamden Dungeness-Kotler ge stationeerde loodsen. Deze vermindering treedt reeds met 1 Oct. a. s. in werking, doch de loodsen zullen zich per adres tot den Minister wenden, met dringend verzoek alsnog te willen terugkomen op een be sluit, dat de loodsen den moed zal bene men om aan hunne Belgische collega's die concurrentie aan te doen die in het belang van ons gouvernement bepaald vereischt wordt. Reeds nu leveren de salarissen van de Belgische en de Nederlandsche loodsen een in het oog springend verschil op en toch worden van de laatsten geen mindere dien sten gevorderd Jan van de eersten. Icrseke. In de laatst gehouden vergade ring der Zangvereeniging «Oefening en Uitspannning» is besloten den 2üen Octo ber eene openbare uitvoering te geven. Het lantarengezelschap «Eendrachtmaakt Macht» van Kruiningen zal beleefd worden uitgo- noodigd bij deze gelegenheid. Een en ander belooft een kunst- en genotvollen avond. Kruiningen. Benoemd tot gemeente" veldwachter alhier dhr. F. van der Maas, gemeente-veldwachter te Diiewegen. Axel. De gemeenteraad heeft Vrijdag een verordening vastgesteld op de heffing en invordering van den hoofdelijken omslag. De belastingschuldigen zijn daarbij verdeeld n 30 klassen. M. C. Merkwaardig is, wat het Centrum naar aanleiding van alinea 4 der Troonrede aanmerkt. Wij laten het hieronder volgen: «Voor het volgende jaar be hoeft geen buitengewone be lasting te worden voorgesteld.» Een volk moet reeds aan veel, aan zeer veel gewoon zijn, om zulke tijding in een Troonrede, dus als iets buitengewoons uit den mond van zijn Vorst te vernemen. Dank zij den liberalen regeeringen, die voortdurend gehad doo en Erf Be1 B tiaa Erv 481 pacl wij sedert 1848 bijna fulr hebben, is het Nederlandsche volk dan ooi: terr aan zooveel gewoon geraakt, dat zulke woor den in een Troonrede aan zijn vertegen woordiging gezegd kunnen worden. In 1849 bedroeg de bevolking van Neder land drie millioen zielen, en de gewone Bi.,.Rijksontvangsten bedroegen toen acht en jjui;' vijftig millioen gulden. Thans bedraagt Neerland's bevolking vier en een half millioen zielen, en de gewone Rijksontvangsten be dragen thans honderd vijftien millioen gulden. Naar verhouding tot de vermeerdering dor evolking sedert 1849, zouden de ontvang- ten thans slechts zeven-en-tachtig millio m kap gulden moeten bedragen. Nederland betaalt 1 dus acht-en-twintig millioen gulden meer aan belastingen, dan in 1849, en heeft de eer van tot de zwaarst belaste volkeren in T! Europa te behooren. In België, waar men reeds steen en been over hooge belastingen klaagt, wordt aan directe en indirecte belastingen f 14 per hoofd betaald, en in Neder! ind aan dezeli belast ugen f22 per hoofd. Wij laten hier buiten rekening, dat de provinciale- en ge meentebelastingen in België veel min Ier dm kend dan bij ons te lande zijn. V<-or entb taling onzer nationale schuld helvet- Erf cen\ var en Bigg aan Elf A Air del b( de lin, den w(j in 1878 ze»-en-twintig, thans dertig millioen gulden. Is 't wonder, dat aan een volk, met een dergelijke fluanciëele geschiedenis, in een troonrede, dus als een bijzonderheid gezegd wordt«voor het volgend jaar Uehoett geen buitengewone belasting te worden voor gesteld?» Bij een goede, behoorlijke Staats-huis- houding moest het een bijzonderheid gelden als er een buitengewone belasting werd voorgesteld.» Doch neen, 't laatste is in Nederland helaas regel, 't eerste uitz aide ring geworden. De tegenwoordige toestand van Nederland is eehter werkelijk van dien aard, dat men in de troonrede een zinsnede had mogen verwachten als de volgende«vermindering van uitgaven en van belastingen zal aan Uwe goedkeuring worden voorgesteld.» TWEEDE KAMER. De ingediende grondwetsvoorstelion be vatten geen nadere toelichting van de zijde der Regeering. De Indische begrooting voor 1888 be draagt in uitgaaf f 138 876.522 en in ontvang f 133.784.070, en sluit dus met een tekort van f5.092.472 zijnde f 134.141 meer dan de raming voor 1887. Doch voor spoorwegaanleg is 6i millioen, voor tele grafische verbinding van Java, Bali en Celebes 11 i ion uitgetrokken. Diensten 1885 en 1886 leveren een overschot op van 33/io mihoen; ook 1887 zal een vrij aanzienlijk batig slot geven. De verkoop van koffie is voor 1888 geraamd op 400,000 picols ad 47 cents het J kilo. De middelen zijn aanzienlijk lager geraamdhet license recht op den tabaksverkoop vervalt. Voor gesteld wordt ten behoeve der inlandsche bevolking de overschotten van 'thootdgeld voor heerediensten aan te wenden. Ter bevordering der werving zullen gratificatiën worden toegekend aan terugkeerende mili tairen en zullen zij voortaan te Amsterdam en Rotterdam afgemonsterd worden. Voor gesteld wordt een aanbouw van 2 marine stoomschepen. Het ontwérp-adres der tweede kamer in antwoord op de troonrede luidt aldus «De tweede kamer der staten-generaal waardeert het ten hoogste, dat de zitting wederom door Uwe Majesteit mocht wor den geopend. Innig gehecht aan Uwe Majesteit en hoogst deszelfs huis, herdenkt zij met ingenomenheid, hoe de geboortedag van Uwe Majesteit door het geheele Neder landsche volk met geestdrift werd gevierd. «Bovenal geroepen tot overweging der vastgestelde voorstellen tot verandering in de grondwet, hoopt zij dien gewichtigen arbeid zoo spoedig mogelijk te volbrengen. »Voor de mededeelingen betreffende on derscheidene andere belangrijke aangelegen heden betuigt zij Uwe Majesteit haren eer biedigen dank. «Mogen de werkzaamheden van Uwe Majesteit en van de staten-generaal onder Gods onmisbaren zegen tot welzijn van het vaderland strekken.» Zie telegram.) Ned. Herv, Kerk. Beroepen te Rilland-Bath de cand. ,f. L. Schuurmans Stekhoven, te Katwijk te Aagtekerke C. l'lug, cand. te Amsterdam. Waarde. Gisteren (Zondag) nam onze zeer geachte leeraar, Ds. M. A. Rouw nhorst. afscheid van zijn gemeente, naar aanleiding van I Petrus 1 vs. 24 en 25. Een groote schare van hier en elders woonde deze plech tigheid bij, aan het einde waarvan den scheidenden leeraar Psalm 121 vs. 4 werd toegezongen. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Heinkenszand door ds. H. Elfiers te Wolfertsdijk. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Vlissingen dooi' C. A. de Meijere te Schiedam. Drietal te VlissingenS. F. W. Grebe te Gouda, J P. de Meijere te Kuilenburg en H. R. Strijders te Medemblik. Kortgene, 2r Sept. 1887. De gisteren- namiddag in de Kerk gehouden Unie-collecte alhier heeft opgebracht de som van f 65,64. Te Groede met Breskens bracht de collecte voor de scholen met den Bijbel f 158,89r' op. Deputaten van het Synodaal Convent die in last hadden de vereeuiging tusschen de Christelijke Gereformeerde Kerk en de dolee- rendejkerken te bevorderen, hebben een vrzoek gericht tot de docenten der theologische school te Kampen, of zij drie hunner wilden af vaardigen om met drie der deputaten te overwegen, in hoeverre de samenspreking over mogelijke hereeuiging nu reeds kan worden voorbereid. Donderdag 6 Oct. zal de samenkomst plaats hebben. Van de docenten zijn afge vaardigd de lieeren V. Velzen, De Cock en Wielinga. Van de deputaten de hh. V. d. Bergh, Rutgers en Kuyper. De Zeeuwsclie Kerkbode schrijft »ln de Kerken van Middelburg, Seroos- kerke, Koudekerke, Gapinge en Vrouwepol der is opgericht eene Vereeuiging genaamd »de Kerkelijke Kas.» Elk dezer vereenigingen heeft haar Statuten aan den Koning ter goedkeuring gezonden en rechtspersoonlijk heid aangevraagd, en nu onlangs kwam het koninklijk besluit waarbij die Statuten waren goedgekeurd en rechtspersoonlijkheid werd gegeven, tot haar. Hierdoor zijn deze op nieuw gereformeerde (d. i. gezuiverde; Kerken uit een groote moeielijkheid ontkomen en van een groot bezwaar verlost. Immers al is de Kerk een geestelijk lichaam, zoo verkeert zij hier op aarde t< ch in een uitwendig stoffelijke gedaante. De kerk heeft dan ook allerlei tijdelijke en stoffelijke belangen. Zij moet gebouwen hebben, zij moet geldzaken behandelen, zij heeft allerlei tijdelijke en burgerlijke ver bintenissen aan te gaan, euz. Dit nu kan niet, als aan die Kerk niet het recht wordt gegund, dat de Staat aan elk staatsburger toekent, die in het bezit van al zijn rechten is. Nu wordt de Kerk natuurlijk door deze vergunning geen staatsonderdaan, maar haar wordt toegekend het recht tot burgerlijke handelingen die voor de wet gelden en van kracht zijn. Het spreekt ook vanzelf, dat dit recht niet mag gevraagd, nocli aangenomen op voorwaarde, dat de Staat iets hoegenaamd ook zou te zeggen hebben in de geestelijke zaken en aangelegenheden eer kerk. Dit kan niet en mag niet en is dan ook door de vereeniging «de Kerkelijke Kas» niet gedaan. Die Kerkelijke Kas is nu de Kassier van de Kerk. Volstrekt niet de voogd aan wien de behartiging der tijdelijke belangen is opgedragen. Zij beheert het geld en de goederen der Kerk, niet naar haar eigen goedvinden, maar geheel in het geestelijk belang van de Nederduitsche Gereformeerden, die in gemeentelijk verband leven naar de Kerkenorde van 1618—19. Ook bepaalt zij zelf niet wat dat geeste lijk belang is, noch wat daaraan dienstig kan zijn, maar dit wordt voor haar bepaald door den Kerkeraad. Er is voor gezorgd dat die «Kerkelijke Kas» nooit kan worden voor de Kerk wat nu de Kerkvoogdij en de Kerkelijke besturen voor de Kerk op zoo menige plaats zijn. Leden van die Vereeniging «de Kerke lijke Kas» zijn al die leden der Kerk welke als leden der Nederduitsche Gereformeerde Kerk bekend staan, en met die Kerk in gemeentelijk verband leven.» Voorts zegt het blad dat de Kerkelijke kas wel gaven en legaten ontvangt, maar ze ook dadelijk aan den jkerkeraad over draagt, die daarover geheel vrij beschikt naar den eisch van Gods Woord. Bij het toelatings-examen voor de theologische school te Kampen zijn twee candidaten afgewezen, en zijn geslaagd de heeren J. Van den Berg, C. Bos, P. en R. Brouwer, A. Brummelkamp, H. Buurman, H. D. Drenth, G. L. Goris, B. H. Huisman, R. W. De Joug, J. H. Koers, E. J. Koppe, ,1. Meijer, R. Smeding, D. Steenhuis en E. Vonk. Voor de akte-examens in Zeeland heb ben zich slechts 20 candidaten 7 vrouw, en 13 mann. aangemeld. Stbl. no. 163 bevat een kon. besluit van dei 16en September 1887, tot wijziging van de artt. 27 en ?1 van de regelen voor de rijks-kweekscholen, vastgesteld bij het koninklijk besluit van 28 Mei 1879 (Stbl no. 105). Volgens die wijziging kunnen jongelieden uit eene gemeente, waar een kweekschool gevestigd is, in het vervolg niet zooals tot dusver, elders naar een beurs dingen. Bliddelburg. Vrijdagavond heeft er een binnenbrand plaats gehad in het woonhuis van R. in de Kortedelft alhier, en wel bij den bovenbewoner die uitgegaan was. De oorzaak van den brand was het vlam vatten van een petroleum toestel. Het bed en een ge deelte van den zolder zijn verbrand. Andere voorwerpen werden beschadigd of verminkt. De hulp der spuiten was echter onnoodig, dewijl de buren den brand reeds gebluscht hadden. lerseke. Naar men verneemt zullen binnen eenige dagen weder een paar huis gezinnen, uit deze gemeente naar Amerika vertrekken. Het hoofd van een dier gezinnen een zekere V. D., is reeds eenigen tijd geleden er heengegaan. Terneuzeu. 24 Sept. In den afgeloopen nacht is er inbraak gepleegd in de Chr. school; de inbreker is binnengekomen door de achterdeur, uitkomende in den tuin van den hoofdonderwijzer; beeft daarna een lessenaar en een zich daaronder bevindend kastje opengebroken, maar moest onverrich ter zake vertrekken, daar geen geldswaarde aanwezig was. Blijkbaar was het geen vreemde in school, daar twee andere kasten ongeschonden zijn gebleven, terwijl m den lessenaar soms een weinig geld bewaard wordt. Aan de achterdeur vond men teekenen, dat zij was opengebroken met een heitel, terwijl in den tuin voetstappen werden gevonden. De politie doet onderzoek. Axel. In liet naburige Westdorpe zijn bij een landbouwer op één dag 3 paarden aan de lendeutyphus gestorven. Axel. In den tuin van den notaris D. alhier staat een appelboompje in vollen bloei, alsof het vroeg in 't voorjaar was. De politie te Oostburg doet ijverig onderzoek naar de diefstallen gepleegd bij den landbouwer S te .Schoondijke. Van de gestolen tarwe in een gedeelte in beslag ge nomen in de woning van 3 personen, die men voor de daders houdt. Oostburg, 24 Sept. Reeds meermalen is van onze zijde beweerd, dat de ontkerstening der natie heillooze gevolgen voor de maat schappij zal hebben. De voorstanders der openbare school hebben dit steeds tegen gesproken en zijn voortgegaan hunne school met het «christendom boven geloofsverdeeld heid» aan te prijzen. Oodertusschen heeft hun zaad diepen wortel geschoten. Dit dorp zal er a.s. Maandag weer getuige van zijn. Bij gelegenheid toch van de tentoon stelling van ooft- en tuinbouw zullen er volksspelen gehouden worden. A.s. Maan dag zal er gelegenheid zijn tot mastklimmen, zakloopen, tobbetjerijden en varkenvangen. Nu is er tegen volksspelen als zoodanig weinig in te brengen, al kan niet ontkend worden, dat het laatste vaak tot. dieren mishandeling aanleiding geeft. Maar wie zijn er nu gerechtigd, daaraan mede te doen? Schrik niet, lezer I Gehuwde vrouwen, weduwen en meisjes 'an 1418 jaar. Ja, tot zakloopen zjjn alleen gehuwde vrouwen en weduwen: en tot varkenvangen behalve jongens ook meisjes van 1418 jaar gerechtigd. Verbeeld u, gehuwde vrouwen en weduwen. Daar kunnen de kinderen schik hebben in de struikelingen, in de misstappen en feilen hunner moeders. Daar kunnen de kinderen getuige zjjn, hoe het volk zicb om hunne moeders vroolijk maakt, Daar kunnen de kinderen de spot- kreten hooren, hunnen moeders toegeroepen. Daar zal men de vrouwen en meisjes zich zien verlagen. Doch genoegDe regelings commissie, die dit soort vermakelijkheid heoft uitgedacht, bestaat uit heeren, die allen zeggen, dat ze de volksbeschaving in de hand willen werken. Of dit hier werkelijk zal plaats hebben, mag de lezer uitmaken. De heer J. v. d. Have te Nieuwerkerk verkreeg te Amsterdam op de tentoonstelling van pluimgedierte zes prijzen voor zwemvogels. Tf I.OW^AANBESI'EÜÏNGEN EN VERKOOPINGEN. lerseke. 26 Sept. Heden had ten over staan van den notaris De Vos ten verzoeke van mr. J icobse Boudewijnse de verkoop plaats van het hotel «De Schelde» groot 830 Centiaren. Kooper werd de lieer L. v. d. Berg te Rotterdam voor f8500 plus 12'< percent voor onkosten. Door burg. en Weth. van Vlissingen werd Zaterdag ten raadhuize aanbesteed de levering van de voor de gemeente benoo- "digde steenkolen. Minste inschrijver was voor de Ruhrkolen de 'heer J. P. van Duu- ren Dutilh ad f0.54 per hectoliter en voor de New Castle kolen de heer P. Wisse ad f 0.75 per hectoliter. Behalve genoemde heeren had ook de heer J. G. H. Dommisse ingeschreven New Castle f 0,96 en Ruhr f 0.56. MKBBBS&n HERINNERING. Goes Mrgen (Dinsdag 27 Sept.) de tweede najaa sveemarkt alhier. Rotterdam 26 September 1887. Paardenboonen 20, Bruine 50 en Erwten 10 cent lager. Overigens onveranderd. Bui- tenlandscbe granen Hauw. Meel onveranderd. Ajuin, groote f 1,80 kleine f 1 de 50 kilo

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2