^CfiRISTELIJK- NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. [toet, :S, HISTORISCH w 1887. No. 127. Linsdag 27 September. £erste Jaargang. tg jonge. e Delft. f 2,50. f 3,00. f 4,00. t en f 2,50. Iabrieksmerk. Heer ervoet. re Prijzen. epte", ]MAN, Iwstraat. ;euren. LL, Goes. m. EAU. Ie bladen, VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIE* ats BERICHT. Het lijdende Parijs. Buitenland. 11(1, IS V ing. Zoowel inde deze Kast eld. Het zal fczonderd 's Zon- terwijl voor ÜDEN oederskooktoe- ti, Vlechtwerk, Petroleum- k. enz. GOES. laad strekt zijn dienen uit den jrrijgbaar bij den Ite Goes. Rechts voorradig1, JICHT, RHEU- enz. door erdste gevallen in 1012 uren. |KEN haalt ge jen loes belast ziek prijs. voldoende.) -5L DE ZEEUW, l> EN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Vrijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Vkele nommers f .12 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 1887, in de 3ENOE- 'ïburg, huis, >- en i Tuin, Veere, "g, ter tiaren. 'an 10 zien, rkrijg- 1, neente adONk> Wie zich met 1 October a. s. op ons blad abonneert, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE UITGEVERS. Waarde vriend! Laat mij door middel van uw blad mogen wijzen, op een boek dat bovenstaanden titel draagt. Een rechter te Parijs (Guiilot geheeten) schreef het. Hij doet daarin ontzaglijke mededeelingen. Zoo toont hij onder anderen aan dat bet aantal misdaden in Parijs, sedert de laatste tien j lar, schrikbarend is toegenomen. Het aantal misdadigers onder de twintig jaar is zelfs verviervoudigd! Van 5000 steeg het aantal in het bovengenoemde tijdsbe stek tot 20.000! «Op de bank der be schuldigden,» zoo lezen wij in het boek, «kan men die jeugdige boosdoeners op hun misdaden liooren snoeven zij zoeken minder zich te verontschuldigen, dan de rol van verstokte misdadigers te spelen. Zij jagen naar effect; als zij de toehoorders doen huiveren van ontzetting, streelt het hun ijdelheid. «Deze verdorven jeugd weet, dat het haar in de oogen harer kameraden tot eer strekt, hoe onbeschaamder en brutaler zij optreedt. Die vrijmetselarij der misdadi- gerswereld kent maar zelden afvalligen een bende-aar.voerder, een sultan van het trottoir te zijn, is een zeer begeerde positie.» Als de voornaamste oorzaak der geheele ontzedelijking van de Parijsche straatjeugd noemt Guillot het tegenwoordige godsdient- Iooze onderwijs-stelsei. Het kan geen recht schapen man ontgaan, van welke denkwijze hjj overigens ook zijn moge, zegt de schrijver, dat de schrikbarende toeneming der mis daden van de jongelieden samengaat met de veranderingen, die in de regeling van het volksschoolonderwijs gebracht zijn. De mannen, die door de uitvaardiging der nieuwe schoolwetten den vooruitgang meenden te bevorderen, moeten hun ge weten wel bezwaard gevoelen, als zij zich van de waarheid moeten overtuigen, dat het opkomend geslacht uitmunt door ruw heid en slechtheid. De oude bolwerken der kindsheid (godsdienst, eerbied voor het ouderlijk gezag, enz.) zijn niet ongestraft omvergehaald; tegenwoordig ontbreekt het evenwicht tusschen natuurlijke aandrift en het wederstandsvermogen, dat een goede opvoeding de jeugd inprent. De «practische zedeleer» kan, zegt Guillot, alleen bestaan als zij op godsdienst gegrond is; zoodra de zedeleer op louter menschelijke begrippen steunt, wordt er over geredetwist en wisselt zij af naar liet gevoel, de belangen en de begeerten van het individu. Zoo spreekt, waarde vriend! een repu blikein Arm Frankrijk! zoo roept gij met mij uit, waar doolt gij heen? Laat een geestverwant u raden mogen, nu gij van Jezus, die de Weg, de Waarheid en het Leven is, niets meer weten wilt. Ja waarlijk, arm Frankrijk! Kort geleden schrapte de Pai ijsche ge meenteraad het woord «God» uit de school boekjes en zette er «men» voor in de plaats; terwijl een schoolmeester aan zijne leerlingen boekjes over de vrije liefde deed uitdeelen. O, het «tegenwoordig onderwijsstelsel» is zoo door en door krank en ontzenuweud. Ook Nederland vliegt maar achteruit. De Amsterdammer zei het nog onlangs «Wij, liberalen, hebben op een enkele uit zondering na het geloof in een persoonlijken «god» laten varen.» De vruchten van een onderwijs zonder God worden ook hier te lande steeds meer openbaar. Te Nijkerk slaat men de ruiten der doleerenden in, te Utrecht vernielt men -den eigendom der socialisten. De socialist schettert moord en dreiging. In sommige bladen kon men lezen den huiveringwek- kenden raad om, waar bij de vervolging eener leeuwenfamilie ook de leeuwin en hare welpen worden gedood, zou ook niet alleen de rijken, maar ook hunr.e vrouwen en kinderen te verdelgen Is liet niet vreeselijk? En dien geest uit den afgrond zou men met de sabel te «lijf» willen, waar men ai sinds lang het eenig onmisbare geestelijke wapen, het Woord Gods heelt wegge worpen O, mochten zij die ons nu tegenstaan, zich nog eens met ons leereri verootmoedigen voor den levenden God, bij Wien alleen hulp is. Nog roept Hij ons toe«Keer weder tot Mij, o volk van Nederland Heden dan, terwijl gij mijne stemme hoort, zoo verhardt uwe harten niet, maar laat u leiden.» En wat ons betreftbij alle leed over eigen dwarsheid en ongeloof en traagheid in het benaarstigen, voelen wij ons bij zulke afgrijselijke tijdingen geroepen al meer te ijveren, mag het zijn, opdat het aantal christelijke scholen vermeerdere, waar de eenige Naam tot zaligheid gegeven, in eere is. Waar het kind in Godes mogendheid geleid wordt aan de voeten van dien Heiland, die ook in de sociale beroeringen het Licht der wereld, en tot ware verbetering en verzoening de Weg, de Waarheid en het Leven is Uw Vriend: JACOB. BISMARCK. Jongstleden Vrijdag vierde deze groote staatsman, een der grootsten van Europa, zijn 25 jarig jubilé als minister. Ook hij mag gedenken aan de veelvuldige leidingen, die de Heere met hem gehouden heeft. Toen hij in 1862 tot minister-president werd benoemd, was hij een der meest ge hate persoonlijkheden in Pruisen. Hij was gezant te Petersburg geweest, en later bij den Duitschen Bonddoch in beide betrek kingen leerde men hem haten als den tegenwerker van Oostenrijks oppermacht in den Bond. Later echter veranderden de haters in bewonderaars. Men noemde hem nu niet meer den dollen landjonker, maar «ijzeren Otto.» Vernedering van Oostenrijk, uitbreiding van de macht van Pruisen, vestiging van het nieuwe Duitsche rijk, waarvan zijn Koning Keizer zou zijn, ziedaar de drie wenschen zijns harten, die hij tijdens zij-n roemvol bestuur bevredigd zag. De Keizer waardeert zulk een onderdaan Hij heeft hem uitermate verhoogd. Er zijn geen ordeteekenen meer, noch eere- titels, waarmee hij zijn kanselier kan ver eeren. On het feest van Vrijdag schonk hij zijn «ijzeren» dienaar een prachtig be schilderde vaas en ruiker van gesmeed ijzer. Bismarck verlangde slechts in den stillen huiselijken kring, met de zijnen te Frie- drichsruhe feest te vieren. Slechts twee leden der keizerlijke familie, de prinsen Heinrich en Wilhelm, kleinzonen des kei zers, kwamen den jubilaris geluk wenschen. Men kan er verzekerd van zijn dat in Duitschland duizenden, misschien miljoenen harten met de bede dezer prinsen hebben ingestemd. Nu Schnaebele geen goed meer doen kan, schijnt zijn 15 jarige zoon zich naam te willen maken. Dezer dagen ging hij met twee andere knapen van zijn slag over de grens naar Cheminot in den Elzas. Op den terugweg hingen zij een plakkaat aan een boom, die in den Elzas, dus natuurlijk cp Duitsch grondgebied stond. Op dat plakkaat stond: «Inwoners van Cheminot, weest gerust. Frankrijk zal u bevrijden. Alle kozakken zullen worden weggejaagd. Leve Frankrijk! Leve Bulanger! «Onder dit manifest, schreven de drie oolijkerds de voorletters hunner namen. Eenige dagen later gingen zij weder naar Cheminot, om de uitwerking van hun geschrijf waar te nemen. Daar werden zij door een douane beambte staande gehouden. Twee hunner namen de vlucht; doch Schnaebele werd gearresteerd. Hij bekende op een verwaanden toon, dat hij alleen de heldendaad verricht had. Zijne moeder tracht de verschooning der Duitsche justitie in te roepen, daar de heele zaak slechts een kwajongensstreek was. Wij houden het er ook voor. Afgrijselijk Het is gebleken dat twee hoofdambtenaren bij den veiligheidsdienst, van een ondergeschik ten beambte twee visiteboekjes hebben ge kregen, die deze had laten vervaardigen van de huid van Pranzini, den bekenden schurk, die onlangs wegens moord werd ter dood gebracht. Hoe deze beambte aan die huid gekomen was? Wel zij was hem verschaft door een beambte bij de ontleedkamer. Van de huid van Pranzinni zijn ook nog andere voorwerpen gemaakt dan visite boekjes, en zij vinden gretig «liefhebbers». Zouden de mannen der hedendaagsche valschelijk dusgenaamde wetenschap, die in den mensch een opgeklommen diersoort zien, willen gelooven, dat de verheven aardbewoner meer en meer verdierlijkt wordt, ondanks het geroep der wetenschap, dat het men-chdom zoo beschaafd wordt en verlicl t. Politiedienaren met een notitie boekje, vervaardigd uit de huid van een veroordeelde! Nogmaals, 'tis ijselijk 1 Er zal van Felix Pyat, den bekenden commueman, eerstdaags een werk verschijnen. L' Angleterre et la France. Ziehier hoe de schrijver, volgens een blad dat eenige mededeelingen ontvangen heelt omtrent den inhoud, de tegenstelling tusschen Parijs en Londen beschrijft. Te Parijs houdt de koet sier rechts, te Londen links. De eerste zit voorop, de laatste achterop. Parijs groeit aan door opslorping, Londen door uitzetting. Parijs is gebouwd met gehouwen steen, Londen met baksteen. Parijs heett hooge huizen en nauwe straten, Londen lage huizen en breede straten. Parijs heeft jalouziëen van buiten Londen van binnen. Parijs is collectivistischde huizen zijn er kazernen. Londen is individualistisch elke familie heeft er een huis op zich zelve. Parijs heeft zijn portier, Londen zijn sleutel. Parijs heeft honderd sausen en geen gods dienst. Londen gelijk Voltaire gezegd heeft, één saus en honderd godsdiensten. Parijs bedient zich van eene vork met vier tanden, Londen van eene vork met drie tanden. Parijs is vroolijk, Londen naargeestig. Parijs slentert rond, Londen draatt. Parijs heeft te veel soldaten, Londen te weinig. Te Parijs draagt de soldaat een blauw jasje en eene roode broek, te Londen een rood jasje en eene blauwe broek. Te Parijs zegent de priester het huwelijk in, te Lon den trouwt de priester zichzelf. Te Parijs worden de jonge meisjes scherp in het oog gehouden, te Londen zijn zij vrij. Te Parijs zijn de gehuwde vrouwen vrij, te Londen houden zij op het te zijn. Het gepeupel te Parijs schopt als het vecht, te Londen dient het vuistslagen toe. De arme te Parijs noemt de bank van leening «mijne tante», die te Londen zegt«mijn oom». De werkman te Londen zegt, gelijk de koningin «God en mijn recht, Rule Bri tannia:die te Parijs zegt, als de republiek «Vrijheid, gelijkheid en broederschap." len an- d te t, «DE 1 Ko- Tweg 40 r .0- se- in 3r GOES, 26 September 1887. De VERGADERING van den Gemeenteraad te Goes zal op Donderdag 29 September a.s. des namiddags te 2 uur gehouden worden. Punten van Behandeling I.Notulen. II. Mededeelingen III. Inge komen stukken. IV. Aanvrage dr. v. Deventer om eer vol ontslag als leeraar. Voorziening in de vacature. V. Opmerkingen van Ged. Staten om trent het reglement van orde, met voor stel van B. en W. VI. Voorstel van B. en W. tot bestem ming van in kas zijnde gelden: a. verbete ring van het riool uit de Korte Nieuw- straat, b. Restauratie der raadszaal. VII. Rekening van het Burgerl. Armbe stuur over 1886. VIII. Benoeming van 2 leden in de Commissie voor het nazien der rekening van de Blaaubeenbeurs. Ylissiugen. In de vergadering van den gemeenteraad was de lieer Chevallier af wezig. Medegedeeld werd o. a. dat de hr. Quakkelaar is herbenoemd tot voorzitter van de C. v. T. op het M. O. Mej. Koene, kweekelinge bij 't onderwijs in de handwerken aan school B. wordt met '1 Oct, eervol ontslagen. Benevens de hr. Montagne als lid der O. v. T. cp het L. O. Zulks onder dankbetuiging voor be wezen gewichtige diensten. Het D.igelijksch Bestuur stelt voor te besluiten dat de nieuw aan te stellen commiezen bij de pl. bel. zoowel de gewone als buitengewone, de noodige geschiktheid daarvoor moeten be zitten, dat zij ten tijde hunner benoeming, n 3t oer ge- lge 3nt ee- 587, t- t- ii is ur- fig at, '>or iat nd ineengedrongen, Londen wijd uiteen. Parijs ^iet ouder mogen zijn dan 40 jaar, dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1