SS Pi NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH ;e. 7. 2^ es bel ik en In. 1887. No. 126. Zaterdag 24 September. Eerste Jaargang. VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIE* Kerk- en Schoolnieuws. rijp- Landbouw, enz. Rechtszaken. laanaaan (oloniën kend dat IRIAAN- FERZIJ tot liet ledkoop. IRIJF- VTTEN, IRDIHD 1E S. en 6 u- In 6.50- •12.—. pkomst n. nam. Spoor- |rg en 10,00 3,30 Iboven- 1100 ■5.30 s n dien lij aan 1 wordt s i Vi DE L..EN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Ekele nommers- 0,02 UITGAVE VAN G. M. Klemkerkj te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. GOES, 23 September 1887. EERSTE KAMER. Het met algemeene stemmen aangenomen adres van antwoord, dat heden den Koning werd aangeboden luidt als volgt: Sire 1. Dankbaar waardeerde de Eerste Kamer der Staten-Generaal het voorrecht Uwe Majesteit wederom te midden der Vertegen woordigers van het Nederlandsche volk te zien, dat zich aan Uwe Majesteit en Haar doorluchtig stamhuis innig verknocht gevoelt. 2. Uwe Majesteit vindt ons bereid tot nauwgezette overweging van de wetsont werpen tot bekrachtiging der veranderingen in de Grondwet. 3. De mededeelingen van Uwe Majesteit aangaande haar zeer bevredigende betrek kingen met alle mogendheden en aangaande de zee en de landmacht, die haar zoowel hier te lande als in de overzeesche bezittin gen, reden tot tevredenheid geven, werden door ons met belangstelling vernomen. 4. Al kan de toestand van 's lands fi nanciën in zoover voldoende worden ge noemd, dat geen vlottende schuld is in om loop gebracht en voor het volgende jaar geen buitengewone balasting behoeft te worden voorgesteld, schijnt hij daarom niet in mindere mate dan vroeger de aandacht der regeering te blijven verdienen. 5. Van harte, Sire vereenigen wij ons met den wenseh dat de werkzaamheden, die ons in deze zitting wachten, onder Gods ofimisbaren zegen strekken mogen tot wel zijn van het vaderland. TWEEDE KAMER. De heer Cremers neemt den voorzit terszetel in na een rede gehouden te heb ben, waarin hij op samenwerking bij de grondwetsherzienig aandrong. De afdeelingen kozen le tot voorzitters de heeren: Van der Schrieck, Verniers van der Loeif, Gleichman, Van Delden en Van der Linden 2e tot haar onder-voorzitters de heeren: Reekers, De Meyier, Van Houten, Vos de Wael en Mees 3e tot leden der commissie voor de ver zoekschriften de heeren Willink, Smeenge, Kerdijk, Brouwers en Van Diggelen 4e tot leden der commissie van redactie voor een adres van antwoord op de Troon rede de heerenVan Asch van Wijck, Van der Loelï, Van Houten, W. De Beaufort en Van der Kaay. In de 4e afdeeling zou ook een der onzen gekozen zijn, zoo alle leden der rechterzijde op hun post geweest waren. Thans zijn 4 liberalen en 1 antirevolutionair aange wezen voor de samenstelling van het ad'-es van antwoord. Wolfertsöijk. Op 21 dezer hield de raad dezer Gemeente openbare vergadering, al de leden waren op hun post, benevens enkele toehoorders. Een brief werd gelezen van het Burgerl. Armbestuur waarin te keunen werd gegeven dat door de onduidelijkheid der missive in Juli door Burgemeester en Wethouders geschreven, niet door het college van genoemu armbestunr was opgevat zooals later bleek bedoeld was. Het armbestuur had wel degelijk het schrijven van B. en W. behandeld en daarbij besloten den Secretaris-penningmeester den heer J. van der Baan te machtigen tegen kwitantie het bedoelde breiwerk aan het Gemeentebestuur of zijn gemachtigde af te geven; even als thans is gedaan, doch het scheen later dat verlangd werd van het armbestuur dat een der leden persoonlek dit zou bezorgd hebben op de Secretarie zijnde van de eene kamer naar de andere in hetzelfde huis op 5 a 6 meters afstand. Zooals men weet was het breiwerk door de schoolleerlingen vervaardigd. Het arm bestuur wees het gèschenk af, daar het ruime middelen heeft en de gemeente integendeel is beladen met schulden. De goedkeuring werd gelezen van Ged. Staten op de wijziging van het reglement van het armbestuur, daardoor werd het college van vijf leden teruggebracht op drie, en dus binnen 9 maanden tijds tweemaal gewijzigd, telkens door omkeering van den raad. Indertijd werd door den heer Philipse gezegd «alleen was nog gemakkelijker dan met drie leden te zijn.» Een instructie werd voorden klokkeluider gemaaktof die men zal beëëdigd worden weet men niet, het is te hopen dat de benoemde beter zijn functie zal uitoefenen dan nu. Zelden gaat hij aan het touw trekken en laat een ander dit verheven werk doen. Voorts werden drie leden voor het arm bestuur benoemd, telkens met vier stemmen de volgende heeren D. W. den Herder, J. Kallemein en J. Op 't Hot. Hoewel de hr. Kallemein ver moedelijk zijn naam op het stembriefje invulde en daardoor juist de volstrekte meerderheid kreeg, bedankte hij toch voor de be wezen e<*. Fluks werd met 4 stem - men benoemd dhr. P. Goetheer. Respectievelijk bekwamen de heeren F. van der Bliek, A. op 't Hof en M. Weststrate ieder 3 stemmen. De heeren Philpse en Remijnse mede aftredende leden hadden vroeger te kennen gegeven te willen af treden, zoodat het nu van zelf te begrijpen was. Vorig jaar werd een vijftal leden verkieselijk geacht, doordien na het overlijden van W. van Strien de vacature sleepende werd gehouden endoor twee leden bestuurd, terwijl een uitgestrekte gemeente als deze inet vele armen gezegend, wel degelijk een goed armbestuur mag hebben. Krnimngen. De rekening van het alge meen armbestuur is vastgesteld in ontvang sten op 12317,19 en in uitgaven op f 2382.9CP. Alzoo een tekort van 165,71s, Door Z. M. zijn benoemd: tot bur gemeester der gemeente Kruiningen C. Der Weduwenen tot burgemeester der ge meente Krabbendijke C. C. Welleman. De gemeente Aardenbnrg zal voor het eerst een Hoofdelijken omslag van f 1000 hef fen, noodzakelijk geworden door subsidie aan de tram BreskensMaldeghem. enz. De kosten van het onderwijs zijn geraamd op f 5295. Bij beschikking van den minister van marine wordt de loodsschipper le klasse bij het Nederlandsch loodswezen te Vlissingen, J. Schop, op zijn verzoek weg ns langdurigen dienst, met den laatsten September aan staande, eervol ontslagen en met ingaDg van 1 October a. bij genoemd loodswezen bevorderd tot loodsschipper le klasse, de zeeloods H. J. But, tot zeeloods, de loods- kweekeling le kl. J. I. A. van Rijssel, tot loodskweekeling le kl.de loodskweekeling 2e kl. G. J. Meijnderts en tot loodskweeke ling 2e kl., de matroos J. Baljé. M. O. De gemeenteraad te Leiden heeft met 8 tegen 6 stemmen verworpen het voorstel tot oprichting eener schietbaan kostende f'8500. Een ander voorstel om den grond kosteloos af te staan werd ook verworpen. De burgemeester van Den Haag is gisteren in den gemeenteraad geïnstalleerd. Hij verbond zich aan de gemeente meteen rede, die getuigde van een helderen blik op de moeielijkheden aan zijn nieuwe ambt verbonden De Middelt. Courant schrijft: Omtrent de met 1 October a. s. begin nende winterdienstregeling der staatsspoor wegen op de Zeeuwsche lijn valt het vol gende te melden. De aankomende treinen blijven zooals tegenwoordig, doch op Dinsdag zal alléén oen 3e klasse trein rijden tusschen Bergen op Zoom en Goes die van Bergen op Zoom te 11 uur 's voormiddags vertrekt, te Goes te 12 uur 4 minuten 's middags aankomt en alle tusschenstations aandoet. Daarentegen hebben bij de van Vlissingen vertrekkende treinen eenige veranderingen plaats De sedert 1 Juli jl. in verband met den dagdienst van Engeland om 5 uur 2 min. 's middags van Vlissingen vertrekkende facultatieve trein, die ook Middelburg aan doet, vervalt en al de reizigers van Engeland worden dan evenals gedurende de maand Juli jl., met den facultatieven trein van 5 uur 21 min, van Vlissingen, die te Middel burg en Breda niet stopt, vervoerd. De reizigers voor Nederlandsche stations boven Roosendaal ook terwijl deze trein, in tegen stelling met de regeling in de maand Juni jl. een goede aansluiting te Roosendaal en Tilburg heeft. De thans om 7 uur 39 's avonds van Vlissingen, resp. 8 uur 19 van Goes vertrekkende trein vervalt; daar entegen rijdt een trein van Bergon op Zoom om 9 uur 16 's avonds naar Roosendaal. Wij staan dus weer voor dezelfde kwestie als bij de zomerdienstregeling. Wij vestigen hierop de aandacht van belangstellenden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen (toezegging) te Waarde, ds. J. Z. Schuurmans Steekhoven, kand. te Ivat- wijk-Binnen. Bedankt voor Vroomshoop door ds. J. Dommisse te Gapinge. Op het zestal te Leeuwarden komen voor ds. Chr. L. Laan te Goes, J. H. Wiers- ma te Rheden en J. A. de Vlieger te Wels- Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Vlissingen door C. A. de te Schiedam. Chr. Geref. Kerk. In de te Amsterdam gehouden bijeen komst der Centraal pastoraal conferentie van Christ. Geref. predikanten, ouderlingen en diakenen, werden referaten, voorgedragen doorDs Gispen over «Vergeestelijken», door ds. van den Hoorn van Tiel over «Ambten in de gemeente.» Door ds. Beuker over «De solidariteit der gemeenten.» Vooral het laatste referaat, waarbij de vereeniging van de Chr. Ger. en Ned. Ger. (Doleerende) kerk ter spake kwam, lokte veel discussie uit. Tegen de vereeniging verhief zich geen stem. Algemeen werd het echter afgekeurd dat, in de tegenwoordige omstandigheden, leer aren van de Christel. Geref. kerk in Dolee rende gemeenteD gaan prediken en sacramen ten bedienen, gelijk reeds door een enkele gedaan is. De collecte voor de scholen met den Bijbel bracht op te: Wissekerko (N, B.) met Geersdijk f 79.24f. Kamperland f 120.50, Goes met Woltertsdijk en Wilhelminadorp f 308.31;, Tholen met Schakerlo, Poortvliet, N. Strijen, Scherpenisse en St. Maartensdijk 163.84;, Aardenhurg met Eede en St. Kruis f 48, Biezelinge met Kapelle en Evers- dijk t 108,40 en Nieuw- en St Joosland f 27. In het Zuider-Departement der Vereeni ging van leeraren bij 't middelbaar onder wijs zijn o. a. tot leden van 't Hoofdbestuur gekozen de bh. dr. Couveé te Middelburg als voorzitter. Dhr.H. Snijders, werd als Secre taris gekozen. Door de commissie van een op te richten Christ. Geref. gymnasium werd verslag uitgebracht. Hieruit bleek dat deze zaak, als er niet spoedig krachtige medewerking komt, voorloopig tot de vrome wenschen zal blijven behooren. Des avonds vergaderden nog eenige broe deren. om te spreken over de christelijke verpleging van blinden en doofstommen. Men wenscht voor deze ongelukkigen iets dergelijks tot stand te brengen, als Veldwijk voor krankzinnigen en zenuwlijders is. Vaderland. Uit Walcheren meldt men aan deN.R.C: De tarweoogst heeft hier dit jaar zeer gunstige uitkomsten opgeleverd. Terwijl men gewoonlijk van 100 bos tarwe slechts 1 H. L. dorschte, was de opbrengst nu 2 H. L. kreeg men in andere jaren van een gemet slechts 12 H. L., thans is dat cijfer 20. Naar ~»Het Centrumverneemt, heeft de Staats landbouwcommissie, van 13 tot 16 dezer vergaderd geweest, der Regeering geadviseerd, dat tegen de goedkeuring der reglementen tot bevordering der paarden fokkerij en op het houden van springslieren in Noord-Brabant, uit een landbouwkundig oogpunt geen bezwaren bestaan. De commissie heeft o. m. zich bezig ge houden met de behandeling van verslagen omtrent de oprichting van eenige rijks- proefstat'ons, het Lindbouw-krediet, den vrijen uitvoer en den doorvoer van rundvee, schapen en varkens, en heeft de vraag overwogen, wat van rijkswege kan worden gedaan tot bevordering der paardenfokkerij Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Ter openbare terechtzitting van heden," Vrijdag 23 September 1887, zijn veroordeeld wegens Mishandeling, M. F. de L., 18 j,, U M

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1