CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH YOOR ZEELAND. 1887. No. 125. Londerdag 22 September. Eerste Jaargang VERSCHIJNT F. P. D huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES BERICHT. L-EN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 I kele nommers-0,02l/2 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wie zich met 1 October a. s. op ons blad abonneert, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE UITGEVERS. GOES, 21 September 1887. De heer Schimmelpenninck uit Goes de lezers zullen het zich nog wel herinne ren heeft in den jongstverloopen zomer, bij de grondwetsherziening, de liberalen een enkele maal aan den politieleen pols gevoeld. Zoo onder anderen sprak deze afgevaardigde 't onverholen uit dat hij vreesde dat de natie door de liberalen zou gefopt worden bij de behandeling der additioneele artikelen. Met onze hulp zouden zij hoofdstuk III aannemen en het kiesrecht regelen. Maar als dan straks de nieuwe kiezers moeten aangewezen worden, licht mogelijk zoo oordeelde de heer Schimmelpenninck, dat gij dan u stil terugtrekt, en de ad- ditoneele artikelen verwerpt. Dan hebt gij met onze hulp het kiesrecht geregeld, om daarna, dool voor het geroep van het volk achter de kiezers, de rechthebbenden van het electorale erf, dat wil zeggen uit de rijen der kiezers te weren. Voor dit ver moeden bestond grond, ondanks de veront waardigde protesten van Schimmelpennincks tegenstanders. En nog zijn wij niet gerust, of de addi tioneele artikelen er wel door zullen gaan. Want mochten de liberalen in de Tweede Kamer al den moe 1 missen ze te verwerpen, - die van de Eerste Kamer, geheel zeker van hun zetel, wijl hun kiezers voorloopig met de nachtschuit blijven reizen, zouden er wel eens anders over kunnen denken, en stemmen eenvoudig deze artikelen af. Want dit is zeker in de Kamer is het trouwens door liberalen onbewimpeld uitgesproken, wat hunne partij geen rechts- streeksch voordeel aanbrengt, zullen deze zoogenaamde voorstanders van recht en waarheid niet gemakkelijk invoeren. 'tZou echter kunnen zijn dat wij ons vergissen. Dat de aandrang van de roependen op de stoep, zoo bedenkelijk groot wordt, dat men de deur niet langer op grendel en nachtslot houden durft. Dat men de nieuwe kiezers wel niet aan het harte drukt, maar Dat zal ons verblijden. En bij het toekomstig genot, dat deze daad van zelfvernietiging ons verschaft, gevoelen wij ons opgewekt, onze bede aan de kiezers te herhalen: Weest er toch op bedacht, dat gij nu reeds tracht eene kiesvereeniging op te richten. Zorgt vooral dat in die kiesvereeniging ook mannen uit het volk achter de kiezers stem en recht van spreken hebben. Immers het nieuwe kiezerscorps zal, beter dan de tegenwoordige census-kiezers, tolk zijn van de gevoelens en wenschen| en beginselen der natie. Op het volk achter de kiezers had Groen v. Prinsterer in 1854 reeds al zijne hoop gevestigd. En in 4866 schreef hij «Het is overbekend dat in het volk, in de lagere standen, in den kleinen burger stand, verreweg onze meeste kracht ligt.» Men zal wijs doen als men zich niet te hen toch in huis en kring toelaat. vreden stelt met zich in deze profetisch uitgesproken meening te verkneuterenmaai de komende winteravonden aan te wenden tot voorlichting en bearbeiding der aanstaan de medekiezers. Daartoe toch bestaat altijd gelegenheid. In den huiselijken-of inden vriendenkring, op de weikplaats of op den weg vindt men daartoe gelegenheid. De geschiktste weg is echter die der vereeni- gingen. In opzettelijk daartoe belegde sa menkomsten, kan voor onze christelijke historische beginselen o, zoo veel worden gedaan. De vrome Nelson zei tot zijne Engelschen, toen zij den strijd bij Trafalgar tegen de Franschen gingen ondernemen Mannen I Engeland verwacht, dat ieder man zijn plicht zal doen. Dit moest ook de leus zijn van allen die onze beginselen voorstaan, wijl zij ze ken nen, en van de zegeviering dezer beginselen, wijl zij op Gods Woord gegrond zijn, alle heil voor de natie verwachten. Reeds in 1866 profeteerde EsserDe Consei vatieven worden straks verslagen door de radicalen en dan zullen in den Staat tegen elkander overstaan radicalen en antirevolutionairengelijk in de kerk mo dernen en orthodoxen. Aan de vervulling dezer profetie brengt de zoogenaamde grondwetsherziening, thans aan de orde, ons in beginsel een heel eind nader. In werkelijkheid echter eerst dan, als allerwegen de rechte wapenen zullen ge vonden zijn, waarmeê men onkunde en vooroordeel afdoend bestrijdt. Deze laatste toch zijn de beide machtige factoren, die een deel der anti-revolutionaire kiezers er bij dlaatste verkiezing toe gebracht hebben, met verloochening van Groen's beproefde standpunt, en met ver lating van Groen's juiste gedragslijn, de i csten van Groen's zich gelijk blijvende volgelingen ten doode op te schrijven. Want niemand vergeteNiet Lohman, niet Donner en anderen van Groen's leer lingen en tijdgenooten zijn veranderd. Integendeel de nu afgevallen vrienden hebben nooit de kracht der kerkelijke en sociale vraagstukken gekend, en evenmin goed ingezien hoedanig het standpunt van Groen van Prinsterer, of wil men een anti revolutionair van den nieuwen tijd, ofschoon met de oude belijdenis,hoedanig het stand punt van i ie Savornin Lohman was. In 1866 schreef Groen v. Prinsterer «Misschien ware het wenschelijk dat me nig kiezer wat minder over en wat meer van Keuchenius las.» Zou deze uitspraak ook in 1887 ten op zichte van andere antirevolutionaire kamer leden moeten gelden? Be Troonrede. Om wat in de Troonrede stond, gaf dit maal niemand iets. Neen, de belangstelling koos een ander wit, en wierd geprikkeld door hem, die van den Troon deze rede sprak. Dat de Koning zelf nog verschenen was, dat vervulde het vaderlandsche hart met vreugde en dank. In Europa had de pers onzen Koning reeds ten doode opgeschreven. Reeds had men zich aan zijn erfboedel en de beschik king over het huwelijk van zijn prinselijk dochter gemaakt. Men duchtte het ergste. En zie, daar verrast de Koning het volk nog op eenmaal met zijn publieke tegen woordigheid. Daar ziet het hem nog op den Troon. Daar hoort het zijn onverzwakte stern nog Och, wat de heeren Ministers voor den Koning hebben opgeschreven, wat op dat stuk papier staat, en wat hij voorleest, doet er niet toe. De kostelijke gebeurtenis is, dat hij nog sprak, en dat de nationale bezorgdheid weer is gerust gesteld. Uitnemend kiesch heeft de Minister opsteller dit bij het ten papiere brengen van deze Troonrede dan ook gevoeld. De aandacht mocht ditmaal niet door den inhoud van den Koning worden afgetrokken. En daarom maakte hij, denkelijk met opzet, dien inhoud onbeduidend genoeg, om zelfs de pers van de moeite der be spreking te ontslaan. Standaard TWEEDE KAMER. Waarn. Voorzitter, de heer Van der Schrieck. De heeren Van der Loeff en Van Delden brengen verslag uit over de geloofsbrieven van alle gekozen leden, behalve van de heeren Drucker, Viruly en Ruland, strek kende tot toelating van alle leden. Aldus besloten. Ingekomen een Kon. besluit, dat den Voorzitter machtigde tot beëediging der heeren Van der Feltz, Van der Sleyden, Van Wassenaer Catwijck, Van Osenhruggen Haffmans, Lambreclits en Schaepman, die in handen des Voorzitters de gevorderde eeden afleggen en zitting nemen. De vergadering gaat over tot opmaking van een nominatie van drie candidaten voor het voorzitterschap der Kamer. Eerste c ndidaat. Uitgebracht 65 stemmenmr. E. J. J. B. Cremers, oud voorzitter 52 ste men, zoodat tot eersten candidaat is gekozei r. E. J. J. Cremer Tweede caml a at. Uitgebracht stemmen: mr. J. G. Gleichnian ;>8 stem men. JE. baron Mackay '13, Reuther 6, zoodat tot. tweeden candidaat is gekozen mr. J. G. Gleichman. Derde candidaat. Uitgebracht 65 stemmen: Reuther 31, Van der Schrieck 13, JE. Mackay 9, De Geer 2. Tweede vrije stemming. Uitgebracht 65 stemmenReuther 43, Van der Schrieck 10, JE. Mickay 4, zoodat tot derden can didaat is gekozen A. E. Reuther. Deze voordracht zal den Koning worden aangeboden door een commissie bestaande uit den tijdelijken Voorzitter, het bureel van stemopneming (de heeren Van der Feltz, Van Alphen, Kolkman en Smit) en de heeren Rengers, Vos de Wael, T. Mackay en Willink. De vergadering wordt gesloten. Met 1 Nov. zijn belast de hoofdinge nieur A. J. Brevet, van den dienst in het 11e district, met den dienst in het 7e, ter standpl. Maastricht; de hoofding. J. v. d. Toorn met den dienst in het 11e district, standpl. Middelburg. De ingenieur 3e kl. N. A. M. v. d. Thoorn, te Goes, is benoemd in het 2e. distr. ter standpl. Leeuwarden De ing. 3e kl. J. G. Ermerins, thans te 's Bosch, vervangt hem in 't 11e distr. ter standplaats Goe-\ Koninklijke besluiten. Benoemd J. Bruinooge tot lid van het bestuur der waterkeeringen van het calamiteuze water schap Ellewoudsdijk en den calamiteuzen polder Borssele. M. Schoolf tot dijkgraaf van den polder Oosterenban van Schouwen. S. Paul tot plaatsverv. dijkgraat van het waterschap Öoster Zwake. Mr. A. J. F. Fokker tot voorzitter van het dagelijksch bestuur van het waterschap Schouwen. Zierikzee. Stemgerechtigden in den polder «de Vierbannen van Duiveland», hebben tot ontvanger-griffier van dien polder be noemd den heer C. Van der Vliet Üzn., met 37 stemmen, zijnde no. 3 van de voordracht. Op jhr. mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije waren 32 stemmen uitgebrachtterwijl 1 briefje blanco was. Door Z. M. is aan den burgemeester v. n St. Kruis, mr. P. G. J. Hennequin, toestemming verleend om tot wederopzegging te Aardenburg te wonen. In de vergadering van deu gemeen teraad te Stavenisse zijn de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid dhr. M. v. Luijk, onderzocht en is tot diens toelating besloten. Wegens het verstrijken van den termijn van 3 jaren, werd besloten Z. M. den Ko ning opnieuw verlof te vragen, om in een geli,ken termijn haven- enkadegeld te heffen. Enkele artikelen, waarvoor tot heden geen belasting noodig was, komen ook on der de termen. Namelijk eieren 1 cent per 100stroop 5 cent per 100 kilo. Paarden en koeien 10 cent per stuk. Kleinere huis dieren 5 cent per stuk. Bloem 1 cent per 50 kilo. Stoelen 5 cent per dozijn. Glaswerk 5 cent per mand. Toen Z. M. jongstleden Maandag de troonrede uitgesproken had, was er een der Kamerleden, naar het "Vaderland ver noemt, was het de heer v. Eijsinga, voor- ziiur der Eerste Kamer, die luide riep: «Leve de Koning 1 leve de Prinses! leve de Koningin Z. M. beantwoordde dezen kreet, waarmee alle aanwezigen in de troonzaal, niet het minst het publiek op de tribune, instemde met een hartelijke buiging. De generaal-m \joor van het Indische leger, v. Kesteren is ernstig ziek, zoodat de generaal-majoor v. Zijll de Jong, thans met verlof in Nederland, per telegram ont boden is, om hem onverwijld te vervangen. Dr. Stemberg is gisteren te Utrecht overleden. Ierseke. De gemeenteraadszitting van ver leden Zaterdag werd Maandagavond voort gezet. In eene geheime zitting werd toen besloten een torenuurwerk aan te schaffen, en daarvoor eene som, de f900 niet te boven gaande, te leenen. Te Rotterdam is, naar aanleiding van de jongste ongereldheden, een adres aan den Gemeenteraad ter teeken ing gelegd voor hen die bij deze gelegenheid schade leden alsmede voor hen die belang stellen in een tijdige handhaving der orde door politie en overheid. Prof. Pekelharing, na zijn reis naar Indië Zondagavond van Parijs te Utrecht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1