Boot CHRIST ELI JK- NIEÜWSBL AD HISTORISCH VOOR ZEELAND. Ijervoet. jlen, ga dan ipen ze te- Stukken, t wachtende >DEN WIN- |LOTEN. |6 Delft. f 2,50. f 3,00. f 4,00. en f 2,50. i) Holloway. ROTTERDAM 1M naar GOES ioomtjalk srdatn bij den NGE, op 'tHa- UWMAN aan i J de JONG dam Nieuwe rug. 1887. No. 124. insdag 20 September. Eerste Jaargang. VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES BERICHT. „Het Slot." T Fabrieksmerk. len Heer ;ezonderd 's Zon- fd, terwijl voor aard, wonden, Wanneer door be bop, slecht bloed eene ontsteking, de lagere lede* ,an de lijder zon- eld te worden op gebruik van Hol- velker naam en Ike kwalen over lirdbol heeft weer alle talen zijn in hare wonder en algemeen ge- fuderde gevallen jingenomen wor- ikt wordtbeiden j en bezorgen eene Onder hunnen ivloed nemen de ngen spoedig een en zij worden okken, totdat de en gezondheid |morg. 11.u. Is morg. 7.u. ROTTERDAM |iidd. 1,30 u. tDAM Irgens 6,30 u. EU W, Lken MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Trijs per drie maanden franco p. p. f0,95 l.'kele nommers-0,02l/2 UITGAVE VAN G. M. Rlemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wie zich met 1 October a. s. op ons blad abonneert, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE UITGEVERS. Weinig gevorderd. In de Gids van September beweert de heer W. H. d# Beaufort, dat de schoolstrijd ons had kunnen gespaard zijn, indien de antirevolutionairen in het geschil tusschen Groen en Van der Brugghen indertijd de zijde van laatstgenoemde hadden gekozen, en de krachten, die nu aan de stichting van bijzondere scholen besteed zijn, ge bruikt waren geworden voor het Godsdienst onderwijs en tot kweeking van godsdienstige onderwijzers. Dus eene openbare neutrale school met positief christelijke onderwijzers. Een onder wijs, dat den steen der wijzen: opvoeding en onderricht vereenigt, maar zonder iemands godsdienst, ook die van der; Jood en vrij denker niet, te kwetsen, had gevonden. Eene school, die de verschillende levensop vattingen in den boezem onzer gemengde bevolking bestaande en naar een eigen vrij terrein hakende, als door een tooverwoord tot stilstand, althans tot zwijgen zou hebben gebracht, dit schijnt ongeveer de toestand, die naar de teekening van den heer De Beaufort dan sedert jaren in ons land zou hebben bestaan. Welk eene illusie! Als men zoo iets leest, verbaast men zich toch, dat ondanks de geschiedenis en al het geschrijf en gewrijf van een geheel menochenleven een zoo scherpzinnig man, als hier aan 't woord is, van het wezen dezer quaestie nog zoo weinig schijnt te begrijpen. En men verblijdt zich, dat er nu spoedig een tijd zal komen, waarop eens niet enkel de liberale kiezers en voorts de geleerden en schrijvers, maar een gedeelte van het volk achter de kiezers over die quaestie uitspraak zal kunnen doen bij de stembus. N. Pr. Gron. Grt. GOES, 19 September. Donderdagavond had de jaarvergadering plaats van het ondersteuningsfonds bij ziekte, verbonden aan de hier gevestigde afdeeling «Patrimonium.» Na opening met gebed, gezang en het lezen van een gedeelte uit Gods woord henevens de notulen der vorige vergadering, bracht de penningmeester N. Hendrikse verslag uit van de ontvangsten en uitgaven, waaruit bleek, dat met het goed slot der vorige jaren was ontvangen f355,33 en aan uitkeeringen, Portos', Drukwerk, enz. werd uitgegeven. -308,70 zoodat een batig saldo aanwezig is vanf 46,63 Vergeleken bij vorige jaren, was dit jaar zeer ongunstig, daar vele leden genoodzaakt waren door ziekte, de hulp van het fonds interoepen. Met het oog op het kleine saldo werd daarom besloten het reglement alzoo te wij zigen dat de leden in plaats van 12 weken, slechts 6 weken per jaar ondersteuning kunnen ontvangen. Met recht aan de zijde van het Bestuur om dezen termijn te ver lengen zoo de kas zulks toelaat. De uitkeering van f5 per week bleef behouden. In het afgeloopen jaar namen 5 leden hun ontslag, zoodat het ledental thans 29 bedraagt. Door den dood werd ons niemand ontnomen. De vergadering werd met dankzegging gesloten. We hopen dat dit fonds biijve bestaan, en meerdere leden moge ontvangen ten einde nog meer hulp in nood te kun nen bieden. Namens Patrimonium, J. DE JONGE Jr. Sacr. Een der oudste, bekendste en voornaam ste koffiehuizen in de stad Goes is het sSlot Ostende», een gebouw met een zeer eer biedwekkend verleden, niet volkomen in overeenstemming met het prozaïsche heden. In zijne oorspronkelijke gedaante, waarvan misschien niets meer over is dan de diepe kelders en een paar muren, was genoemd gebouw een sterk en fraai kasteel, dat het Schenge,een thans geheel verdwenenZeeuwsch vaarwater, bestreek. Dit kasteel het «Slot Ostende» genaamd, was in het begin der veertiende eeuw een erfgoed van het wijd- vermaardeadellijke geslacht der Van Borse le's, welke familie het in de troebele jaren van het Henegouwsche grafelijke stamhuis ontnomen werd wegens hun verzet tegen de nieuwe dynastie. Het «Slot Ostende» kwam aan den broeder van graaf Willem III den Goeden, zijnde dezelfde Jan van Beaumont, die in Van Lennep's »Roos van Dekema» voorkomt. Aan deze verwisseling van eigenaars heeft Goes zelve haar ont staan als stad te danken want, als om bijna ieder kasteel in die dagen, had zich ook om het »S!ot Ostende» eene nijvere en handeldrijvende bevolking neergezet, wie in dit geval bescherming verleend werd door heer Jan van Beaumont, waardoor het haar gelukte binnen eene eeuw een rang onder de Zeeuwsche steden te verkrijgen. Om tot het «Slot Ostende» terug te keeren. In i428 werd het bewoond door de ongelukkige gravin Jacoba van Beieren, en was het eene der weinige overgeblevene bezittingen dezer vorstin. Naar de overleve ring luidt, zou een nog aanwezige moerbe- ziënboom, door haar geplant zijn. Bekend is ook hoe vrouw Jacoba eens het echt- Zuid-Bevelandsche volksvermaak van het gaai- of vogelschieten bijwoonde en zoo ge lukkig was den hoofdvogel te treffen, waarna zij tot koningin van het feest werd nitge- roepen. Uit dankbaarheid voor de hierbij ontvangen oprechte hulde van de zij le dei- aanwezige landlieden, schonk zij dei in woners van 's Heer Hendrikskinderen. Wis- sekerke, Baarsdorp. Sinouts- en 's Heer Abts- kerke vrijdom van vlastienden, waarvan zij nog in onze dagen profijt trekken. Later kwam het slot in handen van an dere voorname families en bleef het jaren een heerenhuizinge binnen de stad, totdat het in 1747 aan den staat verkocht en tot millitair hospitaal ingericht werd. Het vol gend jaar kwam het gebouw in eigendom aan de stad en veranderde in een kazerne doch bleet dit ook niet lang. In 1750 we derom verkocht zijnde aan particulieren, kreeg het geenszins zijn voormaligen luis ter terug, want reeds in 1751 erlangde het de bestemming, waaraan het nog heden vol doet. Het valt ligt te begrjjpen, hoe dit oude gebouw na zoovele lotswisselingen, geheel van voorkomen veranderd is. Zéér eigenaardig is de Goesche handboogschutterij «Jacoba van Beijerer.» er gehuisvest. VI. Crt.) De nieuwgekozen leden van de beide Kamers der Staten-Generaal zijn Zaterdag middag op het paleis beëdigd. Afwezig waren de afgevaardigden Van Wassenaer van Catwijk en De Bruijn Kops, beiden door ongesteldheid verhinderd; Van Kerkwijk die zich buitenslands bevindtprof. Drucker die voor dat lidmaatschap heeft bedankt en d:. Schaepman. Alle leden waren in ambtscostuum gekleed, behalve de lieer Heldt, die burgerkleeding droeg. Het nieuw gekozen lid der Tweede Kamer voor Winschoten, dhr. Drucker, heeft voor zijne benoeming bedankt. Woensdag wordt door de Vlissingsche commissie aan alle kinderen die aan de Floralia hebben deelgenomen, een feest aan he.i strand gegeven. Door Z. M. is, met ingang van 21 Sept. a. s., mr. A. J. Roest, eervol ont slagen als officier van justitie bij de Aitoii- dissements Rechtbank te Rotterdam, en benoemd tot burgemeester der gemeente 's Gravenhage. Het departement van marine heeft aan de koninklijke maatschappij De Schelde opgedragen een raderstoomschip te bouwen voor den dienst der hydrographie. Veere, 17 Sept. Uit de voordracht, door Burgemeester en Wethouders opgemaakt, werden heden door den gemeenteraad alhier tot regenten en regentessen van het Gods huis benoemdde heeren A. de Zeeusv en M. de Beerde dames Wijnmalen en Zomer. Verder werd tot gemeentebode benoemd: de agent Perels; de straatverlichting voor de som van f131 gegund aan Hekelbeeke. Naar wij met zekerheid vernemen wordt de vacante plaats van deurwaarder te Middelburg, ontstaan door het bedanken van den heer van Heuven, niet vervuld. Naar wij vernemen zal te Kolijnsplaat weder schoolgeld worden geheven. Althans het is voorgesteld en zal wel doorgang heb ben. Dat is zeker een schrede op den goeden weg. Of nude hoofdelijke omslag met het te heffen schoolgeld zal worden verminderd, werd ons daarbij niet gemeld. GEMEENTERAADSZITTING te ierseke. 17 September 1887. Dhr. van Oeveren was wegens ongesteld heid afwezig. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, en van eenige ingekomen stukken mede- deeling was gedaan, las de Voorzitter een schrijven van Ged. St., waarbij 't besluit van den Raad tot aankoop van 't putje van de ved. van Hoorn werd goedgekeurd; en een brief van den min. v. W., II. en N., waarbij inlichtingen werden gevraagd aan gaande den gang van de verbouwing van Post- en Telegraafkantoor. De Voorz. gaf te kennen alreeds geantwoord te hebben, dat 't gebouw waarschijnlijk op 20 Oct. a. s. voor den d enst gereed zou zijn. Ook deelde de Voorz. mede, dat het torenuurwerk, in stede van f 600, f 1000 zou moeten kosten. Nu was aan de orde de gemeentebegrooting over 1888. Voor hoofdstuk I van de uitgaven be droegen de kosten f3194,50, voor hoofdstuk II f223.01. Bij hoofdstuk III was f 300 uitgetrokken voor een gemeente-architect. Deze post wil de heer Sauer geschrapt zien. De Voorz. merkt hiertegen op, dat, al zijn die groote werken in 1888 afgeloopen, er toch een gemeente-architect noodig blijft, en dat het bovendien onbillijk is, nu dien man te ontslaan, terwijl hij ook tijdens die drukte altijd en op alle mogelijke manieren zijn best heeft gedaan. Dhr. Sinke zou wel een architect willen, maar dan met een instructie. Bij stemming maakte de Raad uit, dat er 't volgende jaar niet een ge meente-architect zou zijn. Alleen dhr. v. d. B. wilde hem behouden. Ook was hier f 450 uitgetrokken voor gemeentereiniging. Na veel discussie stelt dhr. Sauer voor, dezen post over te brengen naar die der onvoorziene uitgaven, en dan B. en W. een nader onderzoek naar deze zaak op te dragen. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. Op voorstel van dhr. Sinke wordt voor havenwerken f500 uit getrokken, in plaats van f250. Zoo komt hoofdstuk III tot f 2897,04. In hoofdstuk IV was voor verbouw en ondeihoud van de dokterswoning f450 gerekendop voorstel van dhr. Lemson wordt dit gebracht op f50, nagenoeg alleen voor onderhoud. In 't geheel bedragen voor deze hoofdatd. de kosten f171,84. Bij de behandeling van hoofdstuk V stelt de Voorz. voor, iemand te benoemen, die tevens voor 't onderhoud van de lantarens, alsook voor petroleum enz. zal zorgen, voor f350 per jaar. Dit wordt aangenomen, en nu bedraagt deze afd. 1533,97. Hoofdst. VI is f 1300 voor geneesk. dienst. Hoofdstuk III is over de kosten L. O. Vier onderwijzers kregen, bij een vol jaar verblijf in de gemeente, tot nog toe f25 subsidie. Dhr. Lemson stelt voor, deze te doen vervallen, en met algemeene stemmen wordt besloten, dat hiertoe bij Ged. St. aan vraag zal worden gedaan. Aan school lis een bibliotheek verbonden, waarvoor f 20 op de begrooting is uitgetrokken. Er wordt besloten ook voor school II f20 voor 't zelfde doel te bestemmen. Hoofdst. VII is nu f7333, terwijl de rente der geld- leening f 1838,37 bedraagt, en de schuldafl. f3400. De post voor onvoorziene uitgaven beloopt f 1099,44. Het totaal dei'ontvangsten bedraagt f 23584,89'. Maandagavond zal èr een beslissing genomen worden aangaande het torenuurwerk. Tevens wordt dan be sloten, of er een leening van f 1000 hiervoor zal worden aangegaan, of dat het uurwerk in 5 jaarlijksche termijnen zal worden betaald. Ouk was er eenige discussie over 't al of niet oprichten eener bewaarschool van gemeentewege. Aan zoodanige inlichting bestaat hier groote behoefte, en van parti culiere zijde was er menigmaal over gesproken maar tot nog toe had niemand 't initiatief daartoe genomen. Volgens een Groningsch blad, zou de heer Domela Nieuwenhuis zich metterwoon te Genève ge estigd hebben en het plan hebben daar vooreerst te big ven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1