CHRIST ELIJK- NIEÜWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1887. No. 123, Zaterdag 17 September. Eerste Jaargang 1 VERSCHIJNT F. P. Dhuy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES BERICHT. Aanpakken. Buitenland. 9H l leen MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Trijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Fkele nommers-0,02>/a UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van '1 meer 10 cent. 5 regels 50 cent, iedere regel Wie zich met 1 October a. s. op ons blad abonneert, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE UITGEVERS. Zachtjesaan komen de winteravonden, en krijgen vele lezers van de Zeeuw, die de christelijk historische beginselen liefhebben, meer gelegenheid om met de gebeurtenissen van den dag mee te leven. De laatste verkiezing voor de Provinciale Staten heeft weer geleerd, hoe nuttig het is als de kiezers elkander voorgaan en inlichten. Zouden onze vrienden, die op de ver schillende dorpen zich voor deze verkiezing hebben in de weer gesteld, aan hunnen arbeid van toen niet een blijvend karakter kunnen geven? Wjj bedoelen het zoo Laten de vrienden trachten in hun dorp eene kiesvereeniging op te richten. Nu is het wel niet te denken, dat zoo iets dadeljjk zal gelukken. Rome is niet op één dag gebouwd. Toch zouden zij er al vast met een of meer vertrouwde vrienden over kunnen praten. Zachtjes aan beginnen. Laag bij den weg. Klein in kracht en ledental. Maar langzamerhand wordt gij grooter. Waar gij misschien eerst een tweemanschap, een driemanschap zjjt, kunt gij het bij een weinigje goeden wil en volharding licht tot een tienmanschap, straks tot een groote vereeniging brengen. Zulk eene kiesvereeniging werkt zoo nuttig. Dit laat zich begrijpen. Vereenigen is tot één maken. Wat ge- scheidon is samenvoegen tot het één geheel zij. Door alle eeuwen ging er van vereeni- gingen, hetzij ten goede of ten kwade, steeds een zekere kracht uit. De karavanen zijn veilig tegen roover of verscheurend gedierte. De helden voelen zich sterk in den strijd tegen den vijand, wijl zij één doel beoogen, naar éénen veldheer luisteren, voor ééne zaak strijden. Daar is een band die hen onderling bijeenhoudt. Hoe verschillend ook de karakters mogen zijn van hen, die samenreizen of samenstrijden, zij vox-men eene vereeniging, en dit maakt hen sterk. Ontzaglijk is de invloed dier vereenigingen als b.v. die welken de jezuietenorde, en in ons vaderland de gilden hebben uitgeoefend. Onze vaderen hielden er nooit van, op zich zelf te staan. Onder een ouden eik of onder den blauwen hemel, kwamen zij zoo vaak bjj elkander, om over land en volk te spi-eken. En later in de ruime gezellige huiskamer, bij den oud-vaderlijken haard, konden zij kerk en politiek een beurt geven, dat wij, kinderen der 19e eeuw, er ons over zouden verbaasd hebben. En nu zegge niemand: ik ben tegen vereenigen. Niemand is tegen vereenigen. De mensch heeft van zijn Schepper den trek tot gezelligheid ontvangen, die zich in zijn prille jeugd reeds openbaart, en hem niet verlaat in zijn ouderdom. Wat men op het hart heeft, wil men ook gaarne met een ander bespreken. En zoo draagt een goed burger, een oprecht vaderlander immers ook de belangen van zijn gewest, van het dierbaar vaderland op het harte? Althans het moet zoo zijn. Klopt uw hart warm voor den dienst des Heeren, gelukkig dat dit zoo is. Doch ook de burgermaatschappij heeft een zeker recht op u. De ware christen stelt zich niet tevreden met zjjn eigen geestelijk welvaren, terwijl hjj de wereld om hem heen in onbeduidend heid, of in ongeloof laat verzinken. Ook dit aardsche koninkrijk is van den Heere, en moet voor Hem gewonnen worden. Niemand mag dezen strijd onverschillig aanzien. Den Keizer wat des Keizers, het Vaderland wat des Vaderlands is. En immers, gelijk gij nu op uw akkei-, of achter uw toonbanK met uwen vx-iend afspraakt voor dezen of dien candidaat, voor dit of dat beginsel te zullen stemmen, zoo kunt gij immers deze afspraken voor het vervolg ook maken in daartoe belegde samenkomsten. O, ja! wij vraardeeren liet, zoo men elkander in het tegenkomen, zoo ter loops aan de stembus herinnert. Maar zjjn er niet veel meer zaken, land en kerk en historie x-akende, die op deze wijze nooit eens worden aangeroerd. Bovendien hoe veel meer halve of weinig ingelichte vrienden kan men door een kiesvereeniging bereiken? De antirevolutionaire kiesvereenigingen te Ierseke zijn tot heden niet ongezegend ge weest in hunne inwerking op vei'kiezingen. Een der wethouders is van Eendracht maakt Macht, een ander van Ora et Labora lid. Deze laatste kiesvereeniging had dezen zomer nog succes met de candidatuur Schipper. Vergeten wij niet, er komen over eenige maanden tal van nieuwe kiezers in onze gemeenten. Kondt gij die nu al vast in de wintermaanden in uw gezelschap opne men, met nog zoovelen die misschien nooit kiezer zullen worden, gij zoudt het zien, als gij straks voor de verkiezingen voor de nieuwe Kamer geroepen wordt, wat gij in kracht en orde van optreden een eind voor zoudt zijn. Een groepje van een man of wat, die van het groote leger zijn afgesneden, moge in tijd van nood wat tirailleerdienst doen, een groote legerafdeeling daarentegen houdt van gezamenlijk optreden. Een enkele kogel hier en daar, op verschillende tijden afge schoten, moge zijn uitwerking hebben: een pelotonsvuur is toch ongetwijfeld beter. Als het volgende jaar zoo de Heex-e wil, de kiezers zich zullen opmaken, dan zullen de krachten gemeten worden, opdat room- sche, liberale en christelijk-historische partj, wete, hoeveel mannen elk in het vuur kan brengen. Ieder make zich den tijd vooraf ten nutte. Niemand zegge: «Daar wil bij mij op 't dorp toch niemand aan.» Aanpakken is een eerste vereischte. Men beginne al vast met zich zeiven als kiesvex-eeniging aan te merken. De overigen zullen wel komen. Wij herhalen: de zaak moet aangepakt worden. Socialisten-vervolging De Delvenaar, de vervolgingswoede be sprekende, die losgebarsten is tegen de so cialisten, zegt o. a. het volgende, dat wij van harte beamen «En dat in 't vrije vaderland Dat zijn dan de hooggeloofde vruchten van de ver lichting der 19e eeuw en van de verdraag zaamheid, welke met name de openbare school kweeken zou 1 Sommigen kunnen dat nog prijzen met te zeggen «die socia len hebben 't wel verdiend.» Maar de men- schen, die zoo spreken en doen zijn erger en gevaarlijker dan de socialen zeiven. Liefde tot koning en vaderland toch dx-ijft hen nieteerbied voor orde en wet na tuurlijk nog minder; en eerbied voorHoo- ger ordening allerminst. Maar zij doen in den ban menschen, die 't met hen niet eens zijn menschen die wat anders willen dan zij menschen die te recht of ten onrechte in ongunst zijn bij de publieke opinie. Maar keert dat blaadje mochten ooit wat God genadig verhoede de socialisten zege pralende geweldenaars van thans zouden de eersten zijn om zich bij hen aan te sluicen.» Verouderd De groote liberale partij behoort tot hei vei-leden. De Liberale clubjes van allerie1 soort zijn er heden. De een wil vooruit en de ander wil blijven. Dit baart een onder ling krakeelen en kijven. Een leider hebben ze niet meer en de vlag der beginselen ligt in het slijk ter neer. Met eigen voet ver treden zij hun groote mannen. Kappeyne is in een hoek gezet en koning Otto om Tjiomas zedelijk gebannen. Gleichman la ten ze maar dooi'redeneeren en zijn te eigenwijs om van Sanders te willen leeren. Levy wil zijn haan koning laten kraaien, maar in Burgerplicht werpen ze hem voor de haaien. Door onrecht trachten zij zich nog staande te houden. Toch zijn er enke len die het gevaar daarvan beschouwden. Het is geheel een huis tegen zichzelven verdeeld. Maar dat de liberale partij ver ouderd is, kan niet meer worden verheeld. {Roeper.) N. J. E. liet Centrum schrijft: Terwijl het ministerie-Salisbury, gevolgd door eene leidzame meerdei-heid, volhardt in zijn verdrukbingspolitiek ten opzichte van Ierland, ondervindt dit ongelukkige land toch aanhoudend van Engelsche zijde veel bewijzen van sympathie en innige deelne ming. De Gladstonianen handhaven den "band tusschen Engeland en het «groene Erin», die, wanneer Groot-Brittanje alleen door mannen van het slag Salisbury en Balfour bevolkt was, zeker geheel zou wor den verbroken. De grijze Gladstone heeft Maandagavond in het Lagerhuis weer een krachtige pleitrede voor Ierland's recht en vrijheid gehouden en gisteren is een depu tatie van twintig Engelsche afgevaardigden en aanzienlijke personen naar Ierland ver trokken, om er Engeland? sympathie vooi' het zustereiland in den tegenwoordigen kommer, uitdrukking (e geven. De depu tatie is door den Lord-mayor van Dublin plechtig ontvangen. Generaal v. Werder, de veroveraar van Straatsbux-g en door de Duitschers hoog geroemd wegens het tegenhouden van Bour- baki's legercorps aan de Lisaine, is maandag, juist opzijn79en verjaardag aan een aanval van beroerte, op zijn landgoed Grussow, overleden. Verscheidene steden, als Karlsruhe, Freiburg, Stettin, Giafrath, benoemden hem tot eereburger, de hoogeschool te Freiburg tot eeredoctor. Het fort IX te Metz draagt zijn naamte Freiburg werd in 1876 een monument voor hem opgex-icht. Hij was algemeen bemind om zijn echte vroomheid, waarheidsliefde, oprechtheid en goedigheid. Zutf. Crt. GOES, 15 Sept. 1887. Bij herstemming is te Winschoten tot lid der lie Kanjer gekozen de heer prof. H. L. Drucker (lj met 606 stemmen, tegen 504 stemmen op den heer prof. Winkler Prins, eveneens liberaal, doch vriend der «zeven. Te Leiden zijn de anti-revolutionaire can- didaten gekozen, n. 1. de heeren O. baron van Wassenaer van Catwijck (afgetreden lid) met 1415 en J. H. Donner, (oud-lid) met 1393 stemmen. De katholieke candidaten de heeren J. P. Smeele (afgetreden lid) en J. P. Th van Nunen, verkx-egen er resp. 1042 en 1029. Bij de eei-ste stemming waren uitgebracht op baron Van Wassenaer 877, Donner 828, Smeele 995 en Van Nunen 970 van de 2665 stemmen. Wolfertsdijk, 15 Sept. In de heden ge houden gemeenteraadsvergadering deed de heer C. Philipse het voorstel om het ontslag van don heer Weststrate eervol te verklaren, aangezien er niet de minste aanmerking op zijne administratie of persoon te zeggen valt, en ook niets door B. en W, of door den Raad was opgegeven, niettegenstaande in de vorige vergadering door den heer Jacob uitsluitend aan derx voorzitter en den voorsteller dhr. De Jager de reden zijn ge vraagd. Zijns inziens is het meer dan erg een dusdanigen ambtenaar zonder opgaaf van i'eden zijn betrekking te ontnemen. Dit voorstel werd door den voorzitter in omvraag gebracht ea aangenomen met 5 stemmen, waaronder de heer De Kater (wet houder). De heer De Jager bleef buiten stemming, terwijl de heer Koert, nieuw lid, alleen tegenstemde. Genoemde heer West strate is dus eervol ontslagen als gemeente ontvanger. Van af 18 Januari 1873 had genoemde heer deze betrekking bekleed. Vervolgens werd de heer P. Van der Voorde met 5 stemmen beno nxd tot ge meente-ontvanger, terwijl 2 stemmen op den heer Weststrate waren uitgebi'acht. De directeur der weesinrichting te Ncorbosck ontving weer een gitt groot f 1000, voor zijn weeshuis, door tusschenkomst van den heer L. te Rotterdam. Het Kamerlid de heer Van Kerkwijk is naar Milaan vertrokken tot bijwoning van liet internationaal spoorwegcongres als ver tegenwoordiger der Nederlan lsche regeering. De lieer Mi'. Kerdijk, door invloedi'ijke nutsmannen te Rotterdam voor een «op ruier» gescholden, legde, zooals men weet, zijn ambt als nuts-secretaris neder. Thans is hij vervangen door den heer I. J. De Bussy, te Bloemendaal. St. Een dépêche van Reuter meldt, dat de Koning van Pruisen onzen Minister van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1