(I Ir Burgerlijke Sfand. Schouwingen. Marktberichten Briefwisseling. Aanbestedingen. Overzicht can Verkoopingen. oor eenige nkrijk te gaan, ter zijn. Maandag een man ion Beurs te verven. te glijden en van e te storten, irecht, waar hij le- iioofu verwond werd Nieuwenhuis heeft id te trekken, nog ht bij zijn broeders den hem aan het een zaal van de Door een achterdeur Groningers lieten Gin gevaar was geen •drecht was liet den waan verkeerde fis daar verwacht s best af, dank zij n weer ergerlijke ten huize van K. weken De oude K. was eur uitgegooid; de man in zijn huis d de deur gegren- brak de politie de e huisgenooten ge- ireau. Alles werd 'enomen. wijl de oude heer, dochters mishandeld ran den deurwaarder litie bezig was met >ed, sloegen de lief stuk, en brachten leurwaarder eenige er reden dat men igbracht. eergisteren een 3 nster eerier derde dien en onmiddellijk iben Zaterdagavond Damstraat heel wat vas o. a. een colpor- voor allen te koop p een ezeltje gezeten i) werden naar 't ren welhaast twee bruiloft. De vrouw 'rouw en had ge- ar vaste staanplaats man was 30 jaren len genieten een o de 21 kinde- ig slechts het oudste len een groote. Dit len laatsten oogst, genooten van een werden ruim vier lezen (rapen) bij len hierbij de op ene gerstrogge, komt men tot de lapgraanwel een n den vlijtige be- (M. C.) de geen meerdere brengen. Ik nam :n heb, zonderdat wist na te sporen, el uk den rang van er, indien ik in het in ik nog officier in de maatschappij leden ben genood varen, weder ver- igiment niet naar zou ik u niet uw en mijn kind szellen en daarom ;n weet of ik hen rugzien, verlof be- u te nemen en hart te doen voor et over u verkrij- vadermijn dier- elierming, wanneer voor hen voortgesproken en ande uit onbeschrij- ïheel onafhankelijk ïiskende kinderlijke rden doen vinden, r gesproken hebben ;n, maar de tranen Wordt vervolgd.) i jI In de barak van een bierhuishouder te Utrecht, waar de socialisten zouden ver gaderen, vond de politie, na de plundering van het taplokaal, in de bedstede twee ge laden revolvers en een pakje patronen. Uit het lokaal van het Leger des Heils te Amsterdam moest Donderdagavond een oude heer gezet worden, die zich als een razende aanstelde,omdat een der heilssoldaten hem even aan den arm ger< akt had. De man had den driftigen oude willen verzoeken niet langer op de bank te blijven staan, wat hij beweerde te doen, om de «soci alen» beter te kunnen zien, die hij daar n. b. zocht. «Ik kan u niets geven dan mijn hart», zei een dame tegen een advocaat, die een proces voor haar won. «Geef dat maar aan mijn bediende!" antwoordde, hij, «die krijgt het verval!" Een uit Groningen afkomstig milicien der lichting '87. ingedeeld bij hetregement grenadiers en lagers, te 's Huge, is omdat hij geregeld de socialistische vergaderingen bijwoonde, naar Maastricht overgeplaatst. Welke eigenaardige opvattingen er onder het volk heer =chen, ble ek eergisteren voor de Haagsclie rechtbank. Daar moest een vrouwtje uit Katwijk zich verantwoor den, die haar belasting niet had voldaan en daarom een garnisair (soldaat) bij zich kreeg, begeleid van een deurwaarder. Op dat gezicht werd zij zoo boos, dat zij den deurwaarder onder eene stortvloed van min fraaie benamingen verweet, »dat het hem maar om de kwartjes te doen was, even goed als den burgemeester en de raadsleden, die voor het geld een glaasje dronken en fijne sigaren rookten.» Voor deze zonderlinge bewering werd te gen haar een boete van f5 geëischt.iW. C. De brieven uit de hofstad in de Arnh. Ct. deelen uit het verhaal van oenen oor getuige het volgende mede over eene ver gadering, indertijd door socialisten in Wal halla gehouden Daar was een jongen van een jaar of twintig op het spreekgestoelte geklommen, met een verloopen uiterlijk, dat van allerlei ondeugden getuigde, en deze waardige broe der had gesproken van vaatjes »diejemiet» die overal moesten ontploffen dan zou de heele rommel wel opgeruimd worden. Het daverend en algemeen applaudissement, op deze woorden volgende, deed mijnen vriend schrikken. Maar hij look geheel op, en de gerustheid daalde neder in zijn gemoed, toen de leider van de vergadering in vrij,krasse termen den bleekneus op zijne plaats gezet en zijn onzinnig gebazel naar verdienste afgekeurd had. Dit woord van den president nu had dien kalmeerenden invloed op hem niet, maar de omstandigheid, dat daarop een even daverend en algemeen applaudissement volgde, voor zoover hij zien kon afkomstig van dezelfde personen, die de afgekeurde taal hadden toegejuicht. -- Bij gelegenheid van een huishoudelij- ken wedstrijd bij het korps ponteniers te Dordrecht is den serg. Leu een remontoir overhandigd als blijk van waardeering voor diens Hink gedrag bij het redden van een der manschappen van het korps. Bij het slaan toch van eene brug bij Krimpen a/d. Lek, raakte de milicien B., bij het werpen van een anker, over boord, doordat de knop van den ankerstok in den broekzak van B, terecht kwam. Toen de milicien B. niet op het geroep kwam, vermoedde de sergeant Leu, dat hij nog wel aan het an ke.! vast kon zitten, haalde onmiddellijk het ankemp en zag zijn vermoeden bewaarheid, daar hij, met het anker, den milicien B. ophaalde. Eenige cogenblikken draltns en de milicien B. zou zeker zijn verdronken. Te Spierdijk is eergisterenavond een woning door den bliksem getroffen en af gebrand. Ook te Doetiiicliem had iets der gelijks plaats. Men heeft den verderen bouw aan den toren van de Oosterkerk te Gro. ingen moeten staken. De hoogte moet naar de afmetingen van den voet te groot worden zoodat het «de magerste toren» uit onsge- heele land zou wezen. Slechts voor de helft voltooid helt hij n i reeds naar de kerk- zijde over. Dit bericht wordt tegengesproken. Een karavaan van 20 Ashantijnen, mannen en 8 vrouwen en jonge meisjes zijn in den acclimatatietuin te Parijs aan gekomen. Dat is de elfde maal dat het bestuur van gezegden tuin uit verschillende oorden der wereldinboorlingen heeft laten komen, die tot dusverre slechts bekend waren door het verhaal van reizigers. Achtereen volgens kwamen namelijk Nubiërs, Arauca- nen van Westelijk Amerika, Eskimo's, Rood huiden van de prairieën van Missouri, Lap anders uit de ijsstreken van Noordelijk Europa, Chinghaleezen van het eiland Ceylon Kalmukken van de steppen oan de Kaspi sche Zee, Galibi's uit de groote wouden van Guyana, enz. te Parijs. Evenals al die vreemde menschen-exemplaren zullen ook de Ashantijnen niet nalatende belang stelling der Parijzenaars te wekken. Zondag en Maandag a. s. wordt te Antwerpen de driehonderdjarige herinnering- dag van Vondel s geboorte feestelijk gevierd. Zondagochtend te 11 uur komen de deel nemers bijeen op de Groote Markt, waar de stoet gevormd wordt, welke zich be geeft naar het Nijverheidspaleis, waar het borstbeeld van den dichter gelauwerd z.d worden: des avonds zal er een conceit, verlichting en vuurwerk plaats hebben. Maan dagavond worden er in den Vlaamschen Schouwburg stukken uit Vondels werken opgevoerd, en aldaar zijn borstbeeld onthuld, hetwelk een geichenk is van het gemeente bestuur. In het douanegebouw te Cu'laso heeft gister een dynamietontploffmg plaatsgehad. Zes personen kwamen daarbij om en acht werden gekwetst. In Afghanistan is het nog niet zuiver. Daar heeft te Masliaki een gevecht plaats gehad tusschen de opstandelingen en de troepen van den emir. Er vielen vijftig dooden en gekwetsten. De emir houdt zich nog altijd in zijn land op, onder be scherming zijner vrienden. Zaterdag heeft het hevig gestormd nabij de New-foundlandsehe banken. Vele schepen hebben geleden. Men heeft een Engelsche schoener gevonden, met de geheele beman ning verdronken in de kajuit. Ook in het Engelsche Kanaal spookte het. Daar is o. a. een schip gezonken met 50 opvarenden. De heer J. Prins, photograaf te Goes, zendt ons een stukje, waaraan wij het vol gende ontleenen «Met verwondering las ik heden in no. 120 van «de Zeeuw» een bericht uit Goes, omtrent het sterven van een jong meisje alhier. Mijne verwondering maakte na bedaard nadenken plaats voor verontwaardiging. De Redactie (zij het ook dat zij het bericht plaatste zoo als haar correspondent het haar zond) is aansprakelijk voor de verkeerde gevolgtrekkingen die men uit dat berichtje kan maken. «De Zeeuw» zegt dat er bij de overledene werd gevonden een fleschje Hoffman's druppels, dat de zusters niet op ééne kamer sliepen en dat haar moeder ditmaal met haai' man op reis was naar Rotterdam. Moet niet ieder, dit lezende, denken aan groote liefdeloosheid, en onverschilligheid van de familie Ossewaarde Kan men er niet uit opmaken dat de overledene zich zelf vergiftigd heeft? Inldien de Zeeeuw niet eene bepaalde bedoeling had met de mededeeling van dit sterfgeval, waarom maakt zij dan niet af zonderlijk melding var, ieder sterfgeval? Komt een zoo dagelijksch verschijnsel als het overlijden van een mensch, onder de rubriek «Gemengde Berichten», ineen Courant voor, dan veronderstelt de lezer natuurlijk eene ongewone bijkomende omstandigheid. En nu is het waar, dat de dood van het I meisje voor de familie geheel onverwachts is geweest, want hoewel reeds sedert Fe bruari 1.1. on ler behandeling van den dokter was zij nog slechts een paar dagen voor haar dood op aanraden van haar genees heer in de buitenlucht geweest. Ook is het waar, dat de t' huiszijnde zuster haar dood vond en er dus niemand bij haar sterven was, maar het is niet waar dat er bij de zieke Hoffman 's drup pels zijn gevonden. Ik kan dan ook verzekeren, dat de elders wonende familie van de overledene door het bericht in «de Zeeuw» zeer verschrikt en na liet vernemen van de waarheid zeer ontstemd is geweest.» Wij antwoorden hierop dat het onze bedoeling geenszins was, bi, dit treurig verlies de familie te krenken. Berichten over zelfmoorden uit onze provincie hebben wij steeds geweigerd. Dat dit hier het geval niet was, was te algemeen bekend. Toch erkennen wij dat dit bericht beter in de pen gebleven ware. Het doet ons leed, op die wijze de treurende betrekkingen, of schoon onbewust, nog meer te hebben bedroefd. RED. Van 12 14 Sept. '1887. GOES. Geb. Reneke Meinaard Adriaan z. v. Anthonie Elize Janssen en Bonkje Ruiten de,.a Tanneke d. v. Adriaan van der Bliek en Paulina Deij. Elizabeth Maria d. v. Frans Mercellin Houvenaghel en An- tonette Hermans Willem Jacobus z. v. Marinus Schrijver en Maatje Perestam. Van 13 14 Sept. '87. MIDDELBURG. Getrouwd; M. van Ou- werkerk 38 j. jm. met M. S. van Waarden burg 36 i. jd. BevallenM. de Rijcke geb. Lovise z C. Vogel geb. Klopmeijer z. Overleden: J. C. Compeer 3 j. z. K. J. Wiessner, 62 j. man van H. Leduck. F. Luteijn, 51 j. z. -■ J. Blok 20 j. d. Donderdag 15 Sept. Og Watergangen, enz. in den polder Borssele. WToensdag 28 Sept. Op Wegen, Dammen, Heulen en Weg- sloolen in de gemeente Borssele. Goes, 13 Sept. 1887. Bij ruimeren aanvoer van granen der vorige weken was de handel in Erwten zeer slap, overige artikelen werden volgens genoteerde prijzen goed verkocht. Aan de lijn werden aangevoerd 115 stuks hoornvee waar in de handel flauw was. Oude Tarwe f 6,50 a f6,70, Nieuwe Tarwe f 6.25 a f6,50 Rogge f'4,70 a f4,95, Winter Geist f4,50 a f4,80, Zomer Gerst f 4,25 a f 4,40 Haver f 2,50 a f2,60 Bruine Boonen fa fPaardenboonen tO,afO,— Koolzaad 18,65 a f8,80 Kookerwten t 7,50 a f8.25. Boter f 0,60 a f0,65. Eieren f 0,825 a f 0.85. VL1SSINGEN, 13 Sept. Botar fl.60 a f 1.45 per kilo. Eieren 13.80 per 104 stuks. ROTTERDAM, 12 Sept. Binnenlandsche Granen Tarwe. Er was heden van Inlandsche Witte minder toegevoerd dan de vorige week, waardoor die tot vorige prijzen lang zaam opruimde. Jarige Zeeuwsche de beste f7.10, f 7.50, soms daarboven; goede en mindere f 6.50, f 7.Nieuwe dito dito de beste f 7, f 7.25, extra puike daarboven goede en mindere f 6.30, f 6.90. Nieuwe Canada f5.25, f5.75. Rogge. Van nieuwe Inlandsche was mede minder toegevoerd en kon daardoor vorige prijzen opbrengen. De beste f 4.80, f 5.10 voor de zaai daarboven, mindere f 4.40, f 4.70. Gerst. Van Zeeuwsche Winter was veel aangevoerd, die 10 a 20 cents lager, langzaam koopers vond; de beste f4.60, f4.80; mindere f4.20, f4.50. Dito Zomer onveranderd f3.80, f4.50. Haver flauw als voren. Jarige f 2.50, f3.50. Nieuwe f 2.25, f3. Paardenboonen. Van Jarige komen wei nig voor. Van het nieuwe gewas waren enitele partijtjes ter markt die verkocht zijn van f 5,50 a t 6,25. Duivenboonen. Jarige f7,25, f8,De nieuwe worden verwacht. Bruineboonen. Van nieuwe waren ver schillende partijtjes aangevoerd, meest van voldoende qualiteit, doch klein van stuk, die verkocht zijn van f9,50 a tl 1,50. Witteboonen. Jarige te noteeren van f 6,50, f 7,75van nieuwe was nog geen aanvoer. Nieuwe Blauwe Erwten voldoende ter markt, 25 cents lager; de beste f7.75, f8.25; mindere f7.25 a f7,50. Niet-kokende f5,75 a f6,25. Koolzaad te noteeren van f8, f9. Hennepzaad als voren f5.50, f6.50. Kanariezaad goed prijshoudend. Het beste f9,a 19.50; minder f8,25 a f8,75. MEELBERICHT. In het begin der vorige week was de stemming iets vaster, doch later waren fabrikanten meer genegen tot genoteerde prijzen af te geten, waardoor eenige partij afdoeningen tot stand kwamen. Heden kwam er in de noteering geen verandering. Zieuwscbe Tarwebloem f 12. a f13. Zeeuwsche Tarwemeel f10.af 10.50. Rotterdam, 13 September 1887. üp de Veemarkt waren heden aangevoerd 624 vette runderen, 1212 magere dito, 282 vette- en graskalveren, 52 schapen of lammeren, 165 biggen. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual 64, 2e qual. 58, 3e qual. 52 a c.; kalveren le qual. 85, 2e qual. 80,3e qual. c. schapen 1 e qual 55; "equal 50; varkens le qual. 22 ac, 2e qual. 21 a 3e qual. 20; licht soort 19 c. Boter 55 a 75 cent per 0,5 Kilo. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 1.75 a f190, Champions 1 1.20 af 140, Magnum borium f'1.70 a il.80. Aanvoer tamelijk, handel ff uw. Botterdam, '12 September. Aanvoer van Zeeuwsche Ajuin heden circa 9000 HL, Prijs voor groote f 2.25, voor kleine f 1.50 per 50 kilo. Het bericht uit Vlissingen over den sei geant wiens schip zonder hem vertrokken was, is ons door een van, onze Goesche corres pondenten meegedeeld. Onze correspondent te Vlissingen zond ons eene verbetering, waarin wij 't oorspronkelijke bericht half terugvinden. Bedoeld stoomschip «Preussen» (een der booten van de Norddeutsche Lloyd) lag te Antwerpen en was van daar naar China vei trokken. Daarop is de sergeant naar Vlissingen gereisd, en van daar over Middel burg en Goes naar de grenzen overgebracht. te Oud-Vosmeer, Klinge behoort daar natuurlijk ook bij. Uwe veronder stelling schijnt juist, doch daarover eerst later. te StavenRse. Niet noodig. '"AFLOOP AANBESTEDINGEN EN VERKOOPINGEN. Ten behoeve der gemeente Middelburg is gisteren aanbesteed de levering van a. 875 hectoliters (mudden) Ruhr-kachel- kolen minste inschrijver was P. de Vos voor f0.545/s per hectoliter; b. 150 hecto liters (mudden) New-Castelsche gesorteerde stukken, waarvoor minste inschrijver was P. C. Ludikhuijsen voor fü.89 per heet. M. C. Zaterdag 17 September. Middelburg, 12 uur, door den majoor chef over 't Nachtleger, in zijn bureel, Korte Noordstraat: de levering van Ligstroo, noodig voor het garnizoen van 1 Nov. '87 tot 31 Oct. 1888. Biljetten op gezegeld papiere uiterlijk op 17 Sept. vóór 12 uur in te leveren op 't bureel. Daar liggen ook de voorwaarden van aanbesteding ter inzage, Vrijdag 23 Sept. Middelburg 12 uur op het Raadhuis door B. en W. bij enkele inschrijving: Het be- kramnvn van een gedeelte der wederzijdsche Dijken van het afgesneden gedeelte der voormalige Middelburgsche haven. Voor waarden a 10 cent bij den gemeente- bouwmeester Vrijdag 30 Sept. Borssele 2 uur in het Directiege, bouw door het Bestuur der Water_ keenng van het Calamiteuze Waterschap Ellewoudsdijk en den calamiteuzen poldep Borssele: Het maken van werken tol ver dediging van den Oever van bovengenoemd Waterschap en Polder. Raming f 1920. Het bestek ligt van af 14 Sept. ter lezing in gemeld gebouw en ten kantore van den heer Beenhakker, Secretaris-Ontvanger. Aan wijzing door het bestuur op 23 en 26 Sept. van 9 tot '10 uur, voormi !dags. Samenkomst bij het gebouw te Borssele. Buitendien geschiedt geen aanwijzing. Donderdag 15 Sept. Goes. 10 uur in «de Prins van Oranje» voor wed. v. d. Meulen te Sluis door Not. de Graaff te Aardenburg lo een Hofstee met 45,20,12 Heet. Bouw- en Weiland te Driewegen, in pacht bij dhr. M. v. d. Meu len. 2o een dito met 21,53,47 Heet. Bouw en Weiland te 'sHeer Abtskerke in pacht bij dhr. A. v. d. MeuienDeze pachters en dhr P. v. d. Meulen te Goes geven in lichtingen. Vrijdag 16 September. Ylissiogen, 7 uur 'sav in het «Hotel de Commerce», door Nol. De Wolff: een Huis en Erf, westzijde Droogdok I 28. Donderdag te zien van 10 tot 12 en 2 tot 5 uur met toegangsbewijs. De helft der koopsom kan le hypotheek blijven. 's Gravenpolder. 10 uur, herberg Zaaijer dooi- Not. Overman en Pilaar voor Erven v. Dijke: Woonhuis, Schuur, Erf Sectie A 675. Groot 20 Centiaren. Daarna huis houden als: 2 Bedden met toebehooren, 1 Kabinet, Latafel, Schrijflessenaar, Kastklok, Tafels, Stoelen, Spiegels, Ktchels, Lampen, Matten, 1 Karpet, Kleederen, Goederen, Koper-, Tin-, Glas-, IJzer-, Blik- eri Aardc- dewerk, Boeken, Kisten, Emmers, Tobben, Timmergereedschap, 4 Kippen en '1 Haan, Mest, Hout, Planken, enz. Zaterdag 17 September. Goes, «Slot Ostende», 7 uur 's av. door Not. Lansen Croïn, voor H. v. d. Straate De Herberg «het Groene Woud» aan den dijk te Goes B 13c. Groot 66 Centiaren. Bewoond door wed. wed. Kramer. Inlicht, dhr. Pelle te Goes, en daarna in 't «Slot» om half 8 voor Jacob Peels, in de Voorstad een Woonhuis en Erf, groot 68 centiaren. Inlichtingen dhr. Pelle. Ellewoutsdijk, 's morg. 11 uur door Not. Mulock Houwer in de Herberg bij J. v. d, Hage een woonhuis en erf sectie A. no. 496 groot 240 c. k.\ bewoond geweest door

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 3