Kerk- en Schoolnieuws. Landbouw, enz. Gemengde Berichten. Het Congres van lagere onderwijzers en onderwijzeressen heeft zijn zittingen geëin digd. Men is tot de slotsom gekomen dat het kind met leerstof overladen wordt. Men achtte het wenschelijk den dagelijkschen schooltijd in te krimpen en den duur van de vacanties gelijk te stellen met die der scholen van middelbaar onderwijs. De Duitschers hebben Samoa bezet. GOES, 12 Sept. 1887. De hr. mr. Pijnappel heeft zijn her benoeming als lid der eerste kamer voor N. Holland niet aangenomen, wijl hij tegen de additioneele artikelen is en er niet tegen stemmen kan, wijl dit strijdt met de ge voelens van de meerderheid der staten, die hem afvaardigen. De Zaanbode, Christelijk Volksblad voor N. Holland, verscheen Woensdag in veel vergroot formaat. De redacteur, ds. v. d. Hoogt, zegt onder meer, dat onze hartelijke instemming heeft, wijl wij op dat punt ook van ond rvinding mogen spreken, het volgende »Maar wij doen dan ook in alle beschei denheid een beroep op den wel willenden steun van het christelijk publiek. »Nog a! te veel wordt die steun gemist. »Het is der «liberale» pers gelukt om overal hare bladen en blaadjes, hoe zoute loos en anti-christelijk dikwijls ook de inhoud daarvan is, ingang te doen vinden en zelfs in het christelijk gezin burgerrecht te doen verkrijgen. »Dit laatste blijkt vooral hieruit, dat be lijders van den Christus, die iets te adver- teeren hebben, de christelijke bladen vaak voorbijgaan en uitsluitend anti-christelijke bladen begunstigen, al genieten hunne ad- verientiën in de christelijke bladen niet minder publiciteit dan in de antichristelijke. E11 al stemmen wij toe, dat voor sommige artikelen het adverteeren in anti-christelijke bladen voor den belanghebbende min of meer noodzakelijk is, daarom behoeft toch een christelijk blad niet geheel te worden voor bijgegaan, en vooral moest voor familiebe richten (als van geboorte, huwelijk, overlijden enz.) een blad van eigen richting het eerst in aanmerking komen. »We willen ook in deze op beterschap hopen. »De goede wil is in den regel wel aan wezig. Maar er moet op gewezen en toe aangespoord worden.» Moge de Zaaubode in menig huis en hart een goede plaats vinden Het Staatsblad no. 162 bevat een koninklijk besluit van 2 Sept. 1867, tot nadere regeling van kosten in zake den in- uit- en doorvoer van goedeien en de accijnzen. Kruiuingen. In de Zaterdag gehouden vergadering van de af Jeeling Kruidingen der vereeniging tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, werd, in plaats van wijlen D. P. Joniinicus, tot president be noemd dhr. J. Vereeke alhier. Te Stavenisse is tot lid van den raad gekozen de heer M. van Luijk, in plaats van het aftredend lid, den heer J. de Rijke. De gekozene had 35 van de 70 stemmen. Een stem was in blanco, en 34 stemmen waren op het aftredend lid uitgebracht. De heer De Rijke viel dus met eere. Naar men verneemt heeft de minis ter van oorlog het contract voor de levering van vleesch aan het garnizoen te Middelburg, met den slager L. verbroken. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Gouda J. H. Gunning te Bennebroek. Chr. Ger. Kerk. Beroepen uit een te voren opgemaakt tweetal te Heinkenszand, met bijna alge- meene stemmen, ds. Elfiers, pred. te Wol- fertsdijk. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Vlissingen C. A. De Meijeve te Schiedam. In de Ned. Herv. Kerk zijn meer dan 340 vacante predikantsplaateen en slechts 7 candidaten zijn beroepbaar. - Er zijn te Amsterdam 5 hoofdonder wijzers der diaconie-scholen, waarondereen die 35 jaar aan het hoofd der school ge staan had, door den kerkeraad uit hun betrekking ontslagen. Nog drie onderwijzers ondergingen hetzelfde lot. De Hoop meldt dat weldra nog meerderen hun brood ont. nomen zal worden. Degelijkheid van onder. wijs mocht hier geen voorspraak zijn: de veroordeelden «doleeren». Middelburg, '12 Sept. '87. Gisteren was het voor de Chr. Geref Gem. Langendelft alhier een blijde herinneringsdag. Zij werd in den morgendienst door haar leeraar den WelEerw. heer A. Littooij er aan herinnerd hoe hij vóór 20 jaar den herdersstaf in haar midden opnam. Hij sprak bij die gelegen heid een boeiende rede uit naar aanleiding van 2 Kron. 8 vers 1 en 2. De hoofdge dachte zijner rede was: Salomo's 20jarige arbeid aan den tempel des Heeren. ZEerw, sprak achtereenvolgens over le de roeping die hij ontving, 2e het werk dat hij ver richtte, 3e de hulp die hij verkreeg, 4e den dank dien hij bracht, en 5e de voortzetting die hij begeerde. Met dank aan den Heere werd het vele goede in die jaren genoten door leeraar, kerkeraad en gemeente, herdacht, en voor zeker was ook bij allen de onuitgesproken betuiging in het hart: «Soli Deo Gloria» Gode alleen de eer! De 9e lijst van de 9e jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel wijst een totaal van f37680. Te Veere werd f34,94. te Zierikzee f 188,355, te Nieuwdorp f23.75, te Zoutelunde met St.-Janskerk, Boudewijns- kerke en de Werendijken f6,25, te Mid delburg f299 gecollecteerd. Als leerlingen voor den cursus 1887 1888 aan de burger-avondschool te Middel burg hebben zich voor de 1ste klasse 36 jongelui aangegeven, waaronder 1 oud-leer ling en 10 die met eervol ontslag de lagere school verlaten hebben. Voor de 2de klasse hebben zich eveneens 36 leerlingen aangemeld en voor de 3e klasse 25 leerlingen voor alle en 7 voor enkele vakken. De toelatings- en 2e overgangs-examen zullen gehouden worden 12, 13, 14 Sept., terwijl op Donderdag 15 Sept. de lessen aanvangen. M. C. De heer J. H. Van der Hoeven, hoofd onder w. aan de Christ, school te Nederhorst den Berg, plaatst in de Std. het volgende ingezonden stuk Tot welke ergerlijke tooneelen de school strijd, als gevolg van den kerkelijken strijd, alhier aanleiding geeft, bleek heden (Dinsdag) avond. De leden van de Yereeo. voor Chr. Nat Schoolond. te Nederhorst den Berg waren opgeroepen tot eene vergadering, waarvan onderwerp van bespreking was' «mededeeüng van de verwikkelingen in het bestuur en hetgeen verder (zou) blijken te behandelen te zijn.» Toen wij te 6 uren verschenen zaten de vrienden van den voorzitter reeds rondom de tafel geschaardde anderen met 2 be stuursleden en den hoofdonderwijzer incluis konden een plaatsje langs den wand zoeken. Bovendien bevonden zich daar, buiten we ten van het bestuur, een notaris met een klerk en twee getuigen. De president (ds. A. Veenhuijzen) opende de vergadering met gebed en deelde mede, dat hij het noodig geacht had, deze ver gadering te beleggen, daar de meerderheid des bestuurs in twee gehouden verga deringen maar niet te bewegen was, den hoofdonderwijzer, die door den eerw. kerkeraad der Ned. Herv. gem. van zijn lidmaatschap (zoogenaamd) was ontzet, ver vallen te verklaren van zijne betrekking. ZEerw. stelde nu voor dat het geheele be stuur zou aftreden en een nieuw gekozen worden. Blijkbaar waren de vriendjes goed gedres seerd, want in een ommezien hadden ze de presentielijst geteekend, 't voorstel van den voorzitter aangenomen en waren reeds ijverig bezig de stembiljetten in te vullen. Hoe ook de secretaris 't woord vroeg en de ondergeteekende tegen de aanwezigheid van 4 personen, die, geen leden zijnde, de vergadering zonder voorafgaande stemming niet mochten bijwonen, protesteerde, de president bleef doof voor die stemmen, zoo dat vijf leden, na tot drie malen toe gepro testeerd te hebben, de vergadering verlieten. Wie nu dat nieuwe (zoogenaamde) bestuur vormen en wat die heeren verder zullen uitrichten, is wel te raden, maar niet te zeggen. We willen afwachten en zien, hoe ver men zich zal durven vergeten en de schandelijkste ongerechtigheden plegen onder den dekmantel van uitwendige vroomheid. Men schrijft uit Zuid-Beveland: Wij hebben een rijken oogst gehad van uit stekende tarwe en wiutergerst; keurige rogge, haver en erwten. Ook de boonen zijn vrij goad, al moesten de lichte gronden het al vroeg hier en daar opgeven. Het vele regenwater, dat soms eenige dagen viel, doet geen schade, wijl de oogst zoo goed als binnen is. Voor aardappelen en suikerbieten is het zelfs goed. Van deze beide vruchten is veel gepoot en gezaaid. De oogst der laatste zal niet groot zijn, wijl zij te lang klein bleven. De aardap pelen echter vallen in beschot en grootten tamelijk mee. Slechts hier en diar ver toonde zich een klein begin van aardappel ziekte, noodzakelijk gevolg van den regen. De vrees voer «treewas» is geweken. Ooft belooft zeer weinig. De vruchten bleven klein en de meesten vallen af, voordat zij rijp zijn. In Zuidbeveland wordt op vele plaat sen geklaagd over beschadiging van het jonge koolzaad te velde door vraatzucht van de aardvloo of zoogenaamde springers. Ge noemd gewas, ieeds vroeg uitgezaaid, kwam eerst tot ontkieming en ontwikkeling na de regens in de vorige maand en zou weer goed gedijen, waren genoemde vijanden afwezig gebleven. Hier en daar heeft men zelfs geteisterde akkers moeten ompLegen. M. C. Een landbouwer te Appeldoorn roemt zeer de deugdelijke werking van gaswater en gaskalk. Gaswater gebruikte hij met goeden uitslag op weiland. Het opbrengen heeft het best plaats in het voorjaar met een gierkar. In den zomer mag het al leen geschieden bij regenachtig weer, of zeer verdund met slootwater. Het sterke gaswater kan men storten in een aardhoop, en dan na eenige dagen over het land strooien. Op kool- en klaveriand, voor het zaaien werkt het uitstekend evenals gaskalk. Gaskalk die eenige maanden aan de open lucht is blootgesteld, zet zich grootendeels om in gips, en dan is het een uitstekend middel om meststoffen in het land vast te houden. Politie Goes. In December 1886 ver voegde zich een als heer gekleed jong per soon ten huize van verschillende ingezetenen dezer gemeente en omstreken die er in slaagde op zeker boekwerk genaamd«De Bedelaar van St. Marcus», inteekenaren te vinden, onder mondelinge overeenkomst, dat het boekwerk tegen betaling van f7,50 compleet zou zijn en dat tegen Maart of April 1887 eene premie bestaande uit eenig voorwerp, gratis zou worden toegezonden, welke premie alzoo onder die f7,50 zou zijn begrepen. Nadat deze pensoon van t(jd tot tijd eenige aileveringen had bezorgd tegen be taling van een gedeelte der overeengeko men hoofdsom, verscheen den volgenden keer een ander persoon, koopman in ge breide goederen, die voorgaf de uitgave van dat werk te hebben overgenomen omdat volgens zijn zeggen, de eerste heer in de gevangenis zat. Zoodoende zijn de f7,50 ten slotte af be taald, maar worden steeds nieuwe afleverin gen van dat werk aangeboden telkens tegen hoogere bijbetaling, zoodat ten laatste de overeengekomen prijs belangrijk wordt verhoogd. Het uitblijven der premie nu ook moede kreeg men uit België (Gent) op de vraag wat daarvan de reden was, het bericht, dat deze ain de inteekenaren zal worden verzonden, indien men slechts wilde opge ven welk artikel men verlangde, Pendule, Schilderij of wat anders. Na het antwoord gegeven te hebben werd aan het adres der inteekenaren onder remboursement toegezonden een pakket waarvoor men nog eens f 15.50 en hoogere sommen moet betalen, en zoo staan thans een aantal pakken en kisten ter af luiing gereed, die niet door a'le adressanten ge weigerd worden, doch welke laatsten zich liever opofferingen schijnen te getroosten, om, nu dat groote pak er dan toch einde lijk is, dit in ontvangst te nemen. Men zij op zijn hoede Goes. De timmerman J. is heden van een in aanbouw zijnde woning op de kade van een niet onbelangrijke hoogte gevallen. Hij bekwam een wonde aan het hoofd. Goes. In de St. Jacobstraat is heden middag een kind, al spelende onder het rijtuig geraakt van den heer V d. V. Een der achterwielen ging over het kind heen, dat daardoor kneuzingen aan het been bekwam. Weineldinge. Klaagt men in de steden over de brutaliteit der straatjeugd, ook in de dorpen kan men er soms overlast van hebben. Het is hier al zoover gekomen dat men op klaarlichten dag al de eieren uit het hoenderhok weghaalt; wat jongst leden Vrijdag bij den landbouwer W. plaats had. De daders zijn bekend. Het uitdiepen van den sluisput alhier is thans geëndigd na veel tegenspoeden; het uitdiepen van de sluis zelve echter zal vooreerst nog niet klaar komen. Borsele. Jongstleden Vrijdag was de knecht van den landbouwer W. P. meteen driewielskar om klaver naar het land ge weest voor de paarden. Bij het naar huis rijden had hij het ongeluk, van den dijk rijdende dat de kar omtuimelde ten gevol ge waarvan deze knecht zijn arm heeft gebroken. Gedurende de maand Augustus j. 1. vervoerde de stoomvaartMij «Zeeland 8.902 passagiers, verdeelt als volgt van Londen naar Vlissingen 4552 en van Vlissingen naar Londen 4350. In Augustus a. p. vervoerde zij 8072 personen. Het goederenvervoer is een klein weinigje toenemende, doch voor een dag- en nachtdienst tot nog toe van geringe betcekenis. Van Londen werden in de afgeloopen maand 260 en naar Lon den 2080 ton stukgoederen geëxpedieerd, tegen 175 en 1691 ton in Augustus 1886. Het stoomschip Willem Prins van Oranje van de Mij. «Zeeland» vertrekt morgen (Dinsdag) naar Middelburg om te dokken, Vlissingen. Een sergeant van de kei zerlijke marine van het hier in de haven liggende Duitsche wachtschip Wolf ging eergisteren uit. Toen hij terugkwam was de boot vertrokken. De sergeant, die geen geld bij zich had, vervoegde zich b;j de politie te Middelburg die hem gisteren naar Goes overbracht, van waar hij heden naai de Duitsche grenzen gel :id werd, waar hij zal moeten trachten zijn schip terug te vinden. Krabbe dijke. Zondagavond vervoegden zich alhier op de hofstede bewoond door M. Koolaard, 2 personen, naar men zegt inwo ners van Kruiningen, die op vrij brutale wijze drinken eischten; dhr. K. niet genegen zijnde aan hun eisch te voldoen, vorderde dat deze origenoode gasten dadelijk zich zouden verwijderen. In plaats echter van stil huns weegs te gaan hebben zij dhr. K. en ook diens knecht met een stok geduchte slagen toe gebracht waarna zij het op een loopen hebben gezet. Van dit geval is bij de politie aangifte gedaan. De gemeenteveldwachter te Arnemniden heeft bij den winkelier O. aldaar een hoeveelheid Amerikaansche reuzel in beslag genomen en naar de justitie te Middelburg verzonden om daar scheikundig te worden onderzocht. Men vermoedde dat deze reuzel op de eene of andere wijze was vervalscht. Eikerzee (Schouwen) is een plaats van 500 zielen. Daar zijn de bewoners zoo gelukkig dat zij den winter onbezorgd kun nen te gemoet gaan. Er moet namelijk 60 gemeten, dat is 2500 ares vlas bewerkt worden, wat ruim f6000 arbeidsloon afwerpt. Vrijdagavond hadden te Rotterdam weder oploopen en aanrandingen plaats, doch in veel minder hevige mate. Een kas telein, een socialist werd gewond. De po litie joeg de benden uiteen. Te Utrecht was het Zaterdagavond ook verre van rustig. In het gebouw waar de socialisten vergaderen zouden, werd des middags door een groep mannen en jongens alles kort en klein geslagen. De vaten bier werden in den Rijn geworpen en stapels socialistische bladen en boekjes uit het huis gehaald en verscheurd. De politie kwam te laat om de belhamels te straffen. Zooals men weet, zouden zij vergaderen in een lokaal dat daartoe, bij contract, voor twee jaren van den eigenaar afgehuurd werd. Bedoelde eigenaar ontdekte eerst na de teekening van het contract dat hij zijne kamer aan soci alisten verhuurd had. Hij gaf er de politie kennis van, Vrijdagmiddag liep een knaap die met een wagen met paling op de markt te Rotterdam gestaan had, naar zijn ouder lijke woning te Kralingen toen hij onver hoeds door twee kerels werd vastgegrepen en in de Vlietkade geworpen werd. Zij voegden hem toe«Daar, je paling heelt al zoo lang gezwommen, nu moet jij het ook eens doen.» Gelukkig werd de knaap spoedig gered. Genoemde personen hadden al een poos daar heen- en weergeloopen en de herbergiers genoodzaakt hunne vlag gen uit te steken. Jammer dat de politie hen niet in handen n krijgen. Ook te Kralingen was het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2