Burgerlijke Stand. Marktberichten. Ingezonden stukken. Oesteibeurs. Aanbestedingen. Overzicht van Verkoopingen. kerk daarin bewonderd het was een mees terstuk, zooals ik er nog nooit een te zien kreeg, en niel alleen ik verwonderde mij daarover, maar velen van het eiland Tho- len hadden er den mond vol van. Wij dachten Ovezande mag wel trolsch zijn, zulk een kundig, gemoedelijk man in zijn midden te hebben. Wat ons echter het meest verwonderde was, dat men een man met zulke groote gaven toegerust, U zelf niet tot candidaat gesteld heelt. Na lang over uw schrijven te hebben na gedacht, deed ik mij de vraag, of het bij een volgende kamerontbinding niet raadzaam zou zijn, U nog wat meer op den voorgrond te plaatsen. Nu is de verkiezing afgeloopen zeker ook totuwgrootespijlis Jhr. de Savornin Lohman herkozen, maar zoodra er weder eens eene nieuwe verkiezing mocht plaats hebben, konden wij gerust uwecan- didatuur bij de kiezers aanbevelen, op de wijze, zooals door u een treffend voorbeeld is gegeven. Mochten onze pogingen dan gelukken, mocht u werkelijk eens tot vertegenwoor diger des volks benoemd worden, dan zoudt u eene betrekking bekleeden, uwer meer waardig, dan waarin gij tegenwoordig werk zaam zijt. Misschien kan door uwe ijverige bemoeiingen, Ovezande nog wel in 't bezit dan worden gesteld, van eene Hoogere Burgerschool, en als gij liet dan bij uwe vrienden daarheen kunt sturen, dat ook voor de betrekkingen van bodes, veldwach ters, commiesen en klerken het bezit van het diploma van voldoend eindexamen verplichtend kon worden gesteld want dit ontbreekt er nog aan dan was 't spel nagenoeg volmaakt. En wat zouden de omliggende gemeenten als Driewegen, Elle- woutsdijk. Oudelande, Baarland, Nisse enz. u daarvoor niet dankbaar zijn? 'tls voor de jeugd van deze plaaatsjes vrij lastig, om wil het: «Sesam, Sesam, opu,»(*) vóórhaar ook van bet eekenis zijn, altoos naar Gces ter school te gaan. Nogmaals, Weleerw heer'k Heb u bewonderd om uw inzicht in den tegen- woordigen toestand der kerk. Schoon ik in den la itsten tijd, aan de studie daarvan nog al deed, moet ik eerlijk bekennen, dat ik voor uw merkwaardig stuk gelezen te hebben, niets van de zaken begreep; thans ben ik er achter. Ik geloof dat het althans in uwe omge ving nog zoo treurig niet gesteld is met haar, als velen van die anti-revolutionairen het doen voorkomen, en met het oog daar op verwonderde het mij dat u in «de, Standaard» van Zaterdag den 3den dezer, zeker weder door dien dolzinnigen Kuyper zoo verkeerd zijt voorgesteld. Troost u echter met de gedachtezij begrijpen mij niet en bet komt niet van den kant van het denkend deel der natie. Ontvang, Weleerw. heer! mijne groete. W. A. WILLEMSE. Thólen. Aan deze uiting van wat in de harten van honderden leeft, gunnen wij ditmaal een plaats en achten hiermede genoeg aandacht gewijd aan de artikelen van den heer Verwey. Red. Deze uitdrukking beteekentWij geven U uw diploma. Sesam olie. Van 8 9 Sept 1887. MIDDELBURG. BevallenS. van Aart- se geb. Fjanchimont z. A. Lijsen geb. van Steen wijk z. Overleden C. Boomsma 78 j. man van R. Paus J. A. Stroband 3. w. z. - J. Dek ker 46 j man van M. Gies E. H. P. J. Boel 1 m. z. Van 5 9 September 1887. GOLS. GeborenJacobus Johannes z. v. P. J. .Maart :t,se en E. Th. Hufkens. Marinus CurnelH z. v. P. Baarends en C. Borgs. OverledenJacobus Franciscus 1 j. z. v. J. J. Brusket en C. Dirkse. Jan 8 m. z. v. C. Schouwenburg en C. Kramer Chatharina 29 j. d. v. J. G. Ossewaar de en C. Prins GRIJPSKERKE Augustus 1887. Beval len J. Marijs, geb. Wisse z. E. Franke, geb. Wondergem z. OverledenP. Wagenaar d. 6 j. Goes, 6 Sept. 1887. De aanvoer van Granen was ruimer dan f]e vorige weken en door de gedrukte stem- ming der Hollandsche markt werden alle artikelen lager verkocht. Oude Tarwe f 6,50 a f6,70, Nieuwe Tarwe 16.25 af6,50 Rogge f4,70 af4,95, Winter Gerst f4,60 a f4,80, Zomer Gerst f4,30 a t4,40 Haver f2,70 a f2,80 Bruine Boonen faf—,— Paardenboonen f0,a f 0,Koolzaad f8,65 a 18,80 Kookerwten 18,00 a f8.60. Boter f 0,82s a f 0,90. Eieren f 0,85 af 0.90. Middelburg, 8 September 1887. De aanvoer van Tarwe en Erwten was heden vrij ruim, van de overige graan- en peulvruchten nog onbeteekenend. Jarige Tarwe is 25 ets lager te noteeren, bij kleinigheden is die tot f7.— verhandeld. Nieuwe Tarwe moest, wilde men verkoo- pen, circa 50 ets lager worden atgegeven, hoogstens f 7.50 is daarvoor de noteering. Rogge 25 ets lager van 15.10 tot f5.25 was dezelve te plaatsen. Wintergerst niet getoond. Zomergerst genoot naar kwa liteit van f4,25 tot f4,50 weder goede vraag. Haver 13,—af 3.50. Van nieuwe Paardenboonen waren een paar monsters ter markt, waarvoor f6.10 is betaald. Jarige Witteboonen waren tot f9.25 te plaatsen; de volgende week kunnen de eerstelingen van het nieuwe gewas ter markt gebracht worden. Groene Erwten 25 ets lager, voor puike kooksoort werd f8.betaald. Kool zaad f 8.75 a f 8.80, met weinig aanbod. Versche boter fl,40 a f 1.50 per Kilo. Eieren f3.50 per 100 stuks. VLISSINGEN, 9 Sept. 1887. Boter 75 a 80 cent per 5 ons. OOSTBURG, 7 September 1887. Tarwe (jarige)f6.50 a 7.50 Tarwe (nieuwe) f7,00 a f7,25. Rogge (nieuwe) f'5,a f 5,25. Winter Gerst f 5,50 a 5,90. Zomer Gerst f 5,25 a f 5,75 Erwten f 0,00 a f 0.00 Haver 15,25 a f5,75 per 100 k. Boonen f5.50 a f 5.75. houden te Arnhem op 27 en 28 Sept. De openbare verg. zal door een zangkoor opgeluisterd worden. Als sprekers zullen optreden de hh. K. T. baron Van Lijnden te s-Gravenhage, Jules Robijns van Parijs, mr. d' Engelbronner en ds. Herman De Ridder te 's-Gravenhage. In de huishoude lijke vergadering zal een nieuw lid van het hoof ibestuur verkozen moeten worden in de plaats van dr. Kreenen (periodieke aftre ding.) Het hoofdbestuur heeft daarvoor1 liet volgende drietal opgemaakt. Prof. Buijs te Leiden, mr. Boer te Utrecht en dr. Spaan der te Abbekerk. Voor de plaats van den heer Koch, als voorzitter worden voorgedragen de hh. ds. Schuilei1 tot Peursum fe Alkmaar, ds. Van der Meulen te Bolsward en dr. Van Gheel Gildemeester te 'sGravenhage. In het Panopticum te Berlijn is een kind uit Siam te zien, dat over het geheele lichaam met haar begroeid is, van het hoofd af, ook het aangezicht, tut aan de voeten, met uitzondering van de voetzolen, de el lebogen en de handvlakken. Het kind maakt den indruk van vrij intelligent te zijn. In Siam komen meer van die menschen voor, aldaar Krao genaamd, hetgeen «haar- mensch» beteekent. In Europa echter wa ren zij nog niet te zien geweest. Darwin kende hun bestaan en vermeldt in zijn boek over de afstamming van den mensch een Krao, die met een Birmaansche vrouw in het huwelijk trad; hun afstammelingen vertoonden nog in het derde geslacht het type der Krao's, hetgeen de schrijver ls een bewijs aanvoert, dat zij een bijzondere soort vormen en geen toevallig verschijnsel zijn. Volgens «Paris» vreest de Prins van Coburg voor vergiftiging. Ain alle offi- cieeele maaltijden gebruikt hij bijna niets en thuis gekomen laat hij zich dan wat bouillon klaarmaken, Aan zijn kok heeft hij gelast geen Bulgaarssche bediendes te huren. Volgens de berichten uit Ierl^id is de oogst ten gevolge van de groote hitte zeer ongunstig uitgeval'en. Daarenboven zijn de prijzen laag; zoodat de vooruitzichten voor den winter allerbedroevendst zijn. Te Ninieli (in Egypte) woont een Egyptenaar, die 120 jaar oud is. De man is volkomen wel en is nog in staat een wandeling van 3 uren te doen; ja men zegt dat hij het gewaagd heeft te trouwen met een meisje van 20 jaren. Bij het openen van de jacht te Becques had een vreeselijk ongeluk plaats. Zekere Renier ging op jacht met zijn 19-jarigen neef, die voor het eerst een jachtakte had. De beide jagers rustten daarna uit in een herberg en de neef veegde zijn geweer af, dat een beetje vochtig was geworden. Bij ongeluk raakte hij den trekker aan, het schot ging af en Renier werd in de borst gewond, zoodat hij onmiddellijk den geest gaf. Zijn neef wilde zich de keel afsnijden en is thans krankzinnig. Renier was eerst 34 jaar oudhij laat een weduwe met drie kindereu na. Bij den brand te Exeter was het aantal der mannen die omkwamen 3-maal grooter dan dat der vrouwen. De direc teur van den schouwburg zegt dat, indien het publiek zich slechts een paar minuten kalm had gehouden, allen gered zouden zijn, want van de galerij kon men in het balkon springen en daar waren verschillende uitgangen. Men vond de dooden met de kleeren van het lijf gescheurd. Er waren in het geheel 800 personen in de zaal. De oorzaak van den brand is nog niet met zekerheid bekend. Volgens de laatste opgave zouden bij den brand ongeveer 150 personen zijn omge komen met inbegrip van 6, die aan hun wonden in de hospitalen" stierven. Er zal een fonds worden gevormd om de nagela ten betrekkingen te hulp te komen. De afgebrande schouwburg was 13 Oct. 1886 geopend, nadat in het vorige jaar de vroegere schouwburg was afgebrand. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Weleerw. Zeergel. Heer Ds. Vekweij predikant te Ovezande. Met de groote belangstelling las ik uw Ingezonden Stuk in de Goesche Courant bandelende over de candidatuur van Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. Wat een diep inzicht straalde daarin deor. Waar lijk ik heb uwe kennis van politiek en Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, IERSEKE, 9 September 1887. Verkocht jarige fl.80 tot f2,15. Dinsdag 13 September, Middelburg, 1 uur, op het Raadhuis door Burg. en Weth.levering van 875 hectol. (mud) Ruhr-Kachelkolen, 150 dito New- Castelsche gesorteerde stukken. Voorwaarden ter inzage op de Secretarie. Delfwerk door het bestuur van den Pol der Borsele. Aanwijzing Maandag 12 Sept. 's namiddags één uur, te beginnen bij Pol derdijk, tegen den Zeedijk. Gesloten bil jetten voor of op 14 Sept. bij den dijk graaf L. Rottier. Zaterdag 17 September. Middelburg, 12 uur, door den majoor chef over 't Nachtleger, in zijn bureel, Korte Noordstraatde levering van Ligstroo, noodig voor het garnizoen van 1 Nov. '87 tot 31 Oct. 1888. Biljetten op gezegeld papiere uiterlijk op 17 Sept. vóór 12 uur in te leveren op 't bureel. Daar liggen ook de voorwaarden van aanbesteding ter inzage, Vrijdag 23 Sept. Middelburg 12 uur op het Raadhuis door B. en W. bij enkele inschrijving: Hetbe- krammrn van een gedeelte der wederzijdsche Dijken van het afgesneden gedeelte der voormalige Middelburgsche haven. Voor waarden a 10 cent bij den gemeente bouwmeester. Vrijdag 30 Sept. Borssele 2 uur in bet Directiege bouw door het Bestuur der Water- keering van het Calamiteuze Waterschap Ellewoudsdijk en den calamiteuzen polder Borssele: Het maken van werken tot ver dediging van den Oever van bovengenoemd Waterschap en Polder. Raming f 1920. Het bestek ligt van af 14 Sept. ter lezing in gemeld gebouw en ten kantore van den heer Beenhakker, Secretaris-Ontvanger. Aan wijzing door het bestuur op 23 en 26 Sept. van 9 tot 10 uur, voormiddags. Samenkomst bij het gebouw te Borssele. Buitendien geschiedt geen aanwijzing. Maandag 12 September. Koudekerke, door Not. Loef!) 10 uur, op het Raadhuis: (verhuring) 7 perceelen Wei en Bouwland in de gemeenten Koudekerke, Biggekerke, Meliskerke en Ritthem en om 1 uur, door het diaconie-armbestuur, ten huize van G. Rooze: 10 perceelen Wei-en Bouwland en Spriok, gelegen in de ge meenten Koudekerke, O. en W. Souburg, Biggekerke en Zoutelande. Woensdag 14 September. Middelburg. Notarishuis: Meubelen, Haar den, Kachels, enz. Kolijnsplaat 2 uur door Not. Huvers in «de Patrijs» voor den WelEdelgebhr. Swe- mei'1 Hofstede, Land- en Tiendrecht. Weuieldinge, 'smorg. half 12 uur, door Not. De Vos, bij C. Daane: een overvloeiende, zeer deugdelijke en uitstekend gelegen Oesterput met steiger en werkplaats; een flinke loods; het Recht van pacht op perc. 2 en 6 in de Zandkreek en 273 in de Ooster-Schelde een aanzienlijke partij Zaaioesters; Oester- kweekbakken en pannen; 23.000 aange slagen en 40.000 ledige oude pannen en een Roeiboot, Kruiwagens, Kalkbak enz. Inlichtingen M. de Jonge, opzichter te We- meldinge. Donderdag 15 Sept. Goes. 10 uur in «de Prins van Oranje» voor wed. v. d. Meulen te Sluis door Not. de Graaff te Aardenburg lo een Hofstee met 45,20,12 Heet. Bouw- en Weiland te Driewegen, in pacht bij dhr. M. v. d. Meu len. 2o een dito met 21,53,47 Heet. Bouw en Weiland te 'sHeer Abtskerke in pacht bij dhr. A. v. d. MeulenDeze pachters en dhr. P. v. d. Meulen te Goes geven in lichtingen. Vrijdag 16 September. Ylissingen, 7 uur 's avin het «Hotel de Commerce», door Not. De Wolff: oen Huis en Erf, westzijde Droogdok I 28. Donderdag te zien van 10 tot 12 en 2 tot 5 uur met toegangsbewijs. De helft der koopsom kan le hypotheek blijven. 's Gravenpolder. 10 uur, herberg Zaaijer door Not. Overman en Pilaar voor Erven v. Dijke: Woonhuis, Schuur, Erf Sectie A 675. Groot 20 Centiaren. Daarna huis houden als: 2 Bedden met toebehooren, 1 Kabinet, Latafel, Schrijflessenaar, Kastklok, Tafels, Stoelen, Spiegels, Kachels, Lampen, Matten, 1 Karpet, Kleederen, Goederen, Koper-, Tin-, Glas-, IJzer-, Blik- en Aarde- dewerk, Boeken, Kisten, Emmers, Tobben, Timmergereedschap, 4 Kippen en 1 Haan, Mest, Hout, Planken, enz. Zaterdag 17 September. Goes, «Slot Ostende», 7 uur 'sav. door Not. Lansen Croïn, voor H. v. d. Straate: voor de maand September 1887. ONTVANGSTEN Reservefondsf 4536,04 Storting aandeel - 11317,56 Terugbetaling op Schuldv. - 99007,58 Interessen daarvoor en ger. interest- 4291,94 Opgenomen gelden - 84013,826 Onkosten- Gezamenlijk bedrag 203167,22 UITGAVEN Reservefonds- 216,43 Terugbetaalde aandeelen. - 156,63 Verleende voorschotten -171735,25 Terugbetaalde interessen. - 358,245 Terugbetaalde opgenomen gelden- 30205,685 Interessen van opgenomen gelden- 215,25s Onkosten- 138,12 Gezamenlijk bedrag - 203025,615 Kas-saldo f 141,60s Aldus conform de kasboeken opgemaakt den 4 September 1887. Hei bestuur. AFLOOP AANBESTEDINGEN EN VERKOOPINGEN. Woensdag werden te Terneuzen, ten overstaan van den notaris mr. J. P. Dron- kers, in het openbaar de volgende aldaar staande perceelen geveild: lo. ten verzoeke van de erfgenamen der nalatenschap van den heer R. Wiskerke, een huis en erf, in de Lange Noordstraat, zijnde van oudsher eene broodbakkerij, groot 1 are, verkocht aan den heer A. Moerman te Vlissingen, voor 131002o. ten verzoeke van A. van den Ende en de erfgenamen zijner overleden huisvrouw C. Riemens, een nieuw gebouwd woonhuis en erve, in de Vlooswijksche straat, groot 95 centiaren, verkocht aan den heer M. van den Hoek te Terneuzen, voor f790. M. C. Woensdpg had te Borssele de veiling plaats van een huis en erf enz. van de erven De Vriend, door notaris Van der Kloes. Van een en ander werd een schuurtje verkocht huis en erf is onverkocht gebleven. Ook werd in veiling gebracht van den heer D. Wisse: ean huis en erf met tuin, doch 'tis niet verkocht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 3