r f Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Ingezonden slnkkc Deze obligatien zullen worden afgelost na 1 Januari 1888. Op de landbouwtentoonstelling te Hoorn is o. a. bekroond de wed. J. C. Massee Zoon te (Joes, voor verzameling van werktuigen voor akkerbouw. De heer E. van den Bosch te Goes werd bekroond met eene zilveren medaille voor eene collectie graanschoven, monsters enz. De liberale kiesvereeniging te Leiden heeft met 44 tegen 11 stemmen besloten, bij de herstemming voorde Tweede Kamer de* antirevolutionaire candidaten, baron Van Wassenaar Catwijck en ds. J. H. Donner te steunen. Ned. Herv. Kerk. Toezegging van beroep naar Vroomshoop aan ds. J. Dommisse te Gapinge. Tolcn 12tal Vacature Crull. P. Segboer te HoogvlietH. J. L. Poort te Hendrik Ido Ambacht; E. A. v. Schaick te Groote Lindt; dr. W. v. d. Beke Callenfels te BiezelingeS. Dijkstra te Hilversum R. Jaarsma te BalkJ. G. Klomp te 's Grave- land; J. C. Bruining te Vreeswijk; J. Vonk te Oldebroek, H. v. Griethuizen te Burg- werd; J. v. d. Veen te Rossum en D, F. Mjjn«ma te Hallum. De opbrengst der Augustus-collecte in de gemeente Aarden burg, bedraagt dit jaar de som van f44,36. Te St. Kruis werd voor dit zelfde doel f3.64 gecollecteerd. Verleden jaar was dit bedrag voor beide gemeenten t 48.oü. Te Nisse is het bedrag 14,375 en te West- kappelle f 13. Voor het 2e toelatingsexamen aan de R. H. B. school te Middelb, hadden zich aan gegeven voor de le kl., volledig o n- derwijs, zes candidaten. Geslaagd «ijn A. J. Dockheer, F. Buiterijs, mej. M. de Haas, mej. A. A. A. van Bekum en mej. C. Broeder. Voor de le kl., enkele vakken slaag de de eenige candidaat, die zich aangege ven had, A. Littooy. Bij herexamen zijn geplaatst in de 5e kl. J. D. Leunis en in de 2e S. C. van Pien- broek. Een candidaat voor het volledig onderwijs in de 3e klasse slaagde niet. Voor enkele vakken werden nog toege laten W. Troelstra in de 5e efl J. C. Kerk- meijer in de le kl. M. C. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van heden Vrijdag 9 September 1887 zijn veroordeeld Wegens beleediging' G. S. 40 j. huisvr. van C. V. te Wolfertsdijk, tot 7 d. gev. J. D. 46 j. slachter te Goes, tot en M. v. P. 60 j. zeilmaker en winkelier te Hansweerd tot f 8 b. s. 6. d. h. Beleediging van een Ambte naar: G. S. 45 jaren, oesterkweeker te Krabbendijke, tot 112 b. of 6 d. h. Schennis der eerbaarheid: J. J. E. v. B. 16 j. Schoenmakersknecht te Rotterdam, en H, D. 17 j. arbeider te Heinkenszand, beiden tot 2 m. gev. Vernieling van een anders goed: A. R. 27 j. arbeider te Goes, tot f12 b s. 8 d. h. Verwonding door onvoorzich tigheid: G. H. v. D. 49 j. koopman te Heinkenszand tot 7 d. h. Vrijgesproken: J. B. 64 j. kleer maker te Wissenkeike beklaagd van het vellen van boomen. Alsmede P. v. H. 23 j. en J. B. 19 j., gedetineerd te Middel burg, beiden arbeiders te Goes, beklaagd van mishandeling. Terneuzen. 9 Sept. De vrouw, beschul digd van kindermoord, die sinds Zondag morgen alhier in het huis van bewarir.g vertoefde, werd gisteren overgebracht naar het gevangenhuis te Middelburg. MUI MHI II 111 v—r-r"-*-* (Joes. Een dochter van schipper Osse- waarde is heden morgen door hare zuster met wie zij sinds enkele dagen in huis was, doodgevonden. Een fleschje Hoffman's druppels werd bij haar gevonden. De zusters sliepen niet samen op eene kamer. Hare moeder was ditmaal met haar man mede op reis naar Rotterdam. De overledene was pas 29 jaren oud. De Kngelsche stoomboot Warkworth, kapt Goundry, van New-Castle naar Gent be stemd, met eene lading steenkolen en stukgoe deren, is gisteren ochtend, te Terneuzen tijdens hoog water, bij het op de haven komen aldaar op den Oosthavendam geloopen en blijven zitten. Door de uitgaande Engelsche stoomboot Achilles en Rallus werd nog beproefd haar af te sleepen, hetgeen niet gelukte. Eerst heden ochtend mocht het de te Vlissingen gestationeerde sleepboot Energie gelukken de Warkworth vlot te sleepen, waarna deze zijne reis naar Gent onmiddellijk vervolgde. Het stoomschip «Prinses Marie» van de stoomvaart.-Mij «Zeeland» is Donderdag morgen van Middelburg, na aldaar te hebben gedokt, weder te Vlissingen teruggekeerd. Krabbendijke 9 Sept. 1887. Var. Dins dag op Woensdagnacht hebben eenige jon gelingen op zoo luidruchtige wijze kermis gehouden, dat 3 ingezetenen den oudsten wethouder, tevens waarnemend burgemees ter uit zijn slaap hebben gewekt, ten einde de verstoorde orde te herstellen. Volgens gerucht moet tegen deze ker misklanten proces-verbaal zijn opgemaakt, en eveneens tegen een tapper, die niet had gesloten op het uur, door den waarnemen- den burgemeester bepaald. Om bij het inkoopen van aardappelen zich te overtuigen of zij zich goed en melig zullen laten koken, gaat men volgens de Huisvrouw in Engeland veelal op de volgende wijze te werk: Men snijdt den knol in tweeën en wrijft de beide stukken op elkander: is de aardappel goed en melig, dan kleven de beide stukken op elkander en vertoont zich aan de randen en aan de oppervlakte een licht schuim. Bij het samen- drukkeu van de stukken mag geen water in druppels er uit vloeienwaar dit het geval is, worden zij waterig bij het kokenen zijn slecht van smaak. De kleur van den aardappel moet van binnen wit of iets geelachtig zijn. Van aardappelen, die bepaald geel van kleur zijn, wordt beweerd dat zij niet goed koken; dit, zegt genoemd blad, is echter niet altijd waar. Om bloemen te bewaren, zoodat zij hare geheele fraaiheid en frischheid behouden, lost men, volgens de Pharm Centralh., 2 gram gestampte heldere copal, met het ge lijk gewicht glas vermengd, in 500 gram aether op, dompelt de bloemen in deze oplossing, neemt ze er voorzichtig uit en laat ze ongeveer 10 minuten in de lucht drogen. Alsdan dompelt men ze opnieuw in den aether, laat ze weder drogen, en herhaalt deze bewerking vier- tot vijfmaal. Bloemen, op deze wijze behandeld, blij ven langen tijd goed, indien zij niet te veel aangeraakt worden. Te Roou heeft een zonderlinge diefstal plaats gehad. Een metselaarsknecht, te Schiedam werkzaam, zoude deze week in ondertrouw opgenomen worden. Om het een en ander tegen dien tijd te kunnen inkoopen, was hij al een geruimen tijd aan het sparen. Zijn geld lag goed bewaard in een gesloten houten doosje dat steeds in een op slot zijnde kast bij zijn zuster een goed plaatsje verleend werd. Maandag ver miste hij het doosje en des avonds vond men het met verbroken slot on ter een ho >p hout in den tuin. Er was f22.50 uit verdwenen. Zondagmiddag is de huisdeur op slot geweest, wijl allen nair de kerk waren. Hoe een en ander dus heeft kunnen plaatshebben is velen een raadsel. Aan het grensstation Hamont bij Weert is een wachteres aoor de locomotief gegre pen en een eind ver meegesleurd. De on gelukkige vrouw werd het hoofd afgeslagen De cr.olera heeft in Italië haar kwaad aardig karakter verloren. De trichinenziekte te Bruaswijk neemt toe. Hel aantal lijders bedraagt meer dan 120. Bij onderzoek is gebleken dat al de lijders in de vorige maand vleesch en worst van een en den zelfden slachter hebben gehad. De regeering der republiek Venezuela heeft besloten tot de invoering der verplichte vaccinatie voor alle ingezetenen en tot toe passing der herenting alle 10 jaren. De gouverneurs der bondsdistricten zijn door Guzman Blanco uitgenoodigd, maatregelen te nemen tot toepassing van dit besluit, terwijl hun door de zorg van den minister van binnenlandsche zaken koepokstof zal worden toegezonden. In de liberale bladen lezen wij, dat de geschenken, die den H. Vader bij gele genheid van zijn gouden priesterjubilé zul len worden aangeboden, een waarde van een milioen zullen vertegenwoordigen. De rekenaar, die dit heeft uitgerekend, is zeker de bolleboos van alle rekenaars en verdient, zoo de juistheid van zijn som kan worden uitgemaakt, dat hem een monument van een milioen waarde worde opgericht. {Tijd i Bij gebrek aan werk gaan tegenwoor dig ei.kele arbeiders in Friesland des nachts uit om dauwwormen te zoeken. Soms blijven zij geheele nachten uit, en kruipen, voorzien van een lantaarntje, verschillende tuinen rond. De wormen worden aan de visschers voor 9 a 10 centen het honderd verkocht. Waarlijk geen best vooruitzicht, om een goede nachthuur te maken. Maar 's daags kunnen de zoekers slapen. Men schrijft uit Arnhem Een jongmensch, wiens broeder sergeant majoor is bij de dd. schutterij alhier, kreeg van dezen les in het pistoolschieten. Zater dagmorgen, bij afwezigheid zijns br ieders, wilde hij den huisbediende de deugdelijkheid van een pas ten geschenke gekregen Flobert pistool aantooneu, doch schoot, in plaats van op de schijf, door de tuinschutting, met dit gevolg, dat liet kogeltje rakelings langs het oor vloog vaneen der daarnaast bezig zijnde timmerlieden. Zoo kwam 't sprookje in de wereld van een sergeant-majoor die op zijn collega zou geschoten hebben. In Eefde heersclit onder de kinderen eene kwaadaardige keelziekte. Reeds zijn eenigen daaraan bezweken. De christelijke school is deswege tijdelijk gesloten. Op de Geeregracht te Leiden kregen twee vrouwen het Vrijdagmorgen te kwaad. Juist toen 't gekijf 't hoogst was gestegen en ze elkaar te lijf wilden, werd dit belet door een schoorsteen die door andere stormen van het dak geworpen werd en juist tusschen de twee dames inviel. «En op eens was de lust Om te kijven gebluscht Eenigen tijd geleden had een Rotler- damsche dame het ongeluk, dat haar kleede ren, toen zij het monument op het Nieder- wald bezocht, vermoedelijk tengevolge van een weggeworpen nog brandend eind sigaar, in brand geraakten zij is aan de bekomen brandwonden overleden. Omtrent de komst van Domela Nieu- wenhui te Botterdam en de gevolgen er van, schiijf't de N. R. C. liet volgende: In het zoogenaamde Volkskoffi-huis aan de Gedempte Binnen- Rotte, waar gewoonlijk de sociaal-democraten vergaderen, had men alles ingericht om den partij-leider op fees telijke wijze te ontvangen. Het lokaal was versierd, en de roode vlag uitgehangen. Omstreeks 8'/a uur dien avond kwam Domela Nieuwenhuis, vergezeld van eenige partij mak kers, in twee rijtuigen voor dat Volkskoffiehuis aan. Op dat oogenblik had zich daar reeds eene zeer talrijke volksme nigte op de straat verzameld, met de ken nelijke bedoeling om den man eene minder aangename ontvangst te bereiden, dan hem daarbinnen wachtte. De politie, met eene talrijke macht aanwezig, had groote moeite om hem te beschermen. Zij moest een sterk cordon rondom zijn rijtuig vormen, teneinde het hem mogelijk te maken uit het rijtuig en in het gebouw te komen. Nauwelijks waren hij en zijn escorte het gebouw binnengegaan, toen de volksmenigte daarbuiten het huis met steenen begon te boinbardeeren. Jaloezieën en ruiten werden verbrijzeld. De roode vlag werd afgerukt en later voor het politiebureau op de Kaas markt onder een hoeratje verbrand. Met geweld wilde het volk het gebouw der socialisten binnendringen, en onophou delijk moest de politie charges maken, teneinde dit te verhinderen en alzoo ernstiger ongelukken te voorkomen. De socialisten daarbinnen trachtten inmiddels de deur te barricadeeren, doch achtten het weldra meer geraden hunne vergaderzaal te ontruimen. Onder bescherming van de politie gelukte het hun, het gebouw aan de achterzijde te ontkomen. Zij waren een honderdtal mannen en vrouwen sterk en voor het meerendeel van knuppels voorzien, die hun echter door de politie afgenomen werden. Terwijl zij door de achterdeur de vlucht namen drong de volksmenigte aan de voor zijde het gebouw binnen. Daar werd eene algemeene verwoesting aangericht. De ver sieringen werden van de wanden gerukt, de vlaggen verscheurd, stoelen en tafels en al wat er zich verder in het gebouw bevond, stuk geslagen. Binnen een uur tijds was alles tot eene ruïne gemaakt. De overblijfselen van het vernielde ameu blement van het volkskoffiehuis werden later door zingende en joelende volkshoopen iu triomf door de stad gedragen. Aan de pol tie in de bureaux op de Kaasmarkt en in de Pauwensteeg werden herhaaldelijk ovaties gebracht. «Leve de politie!» was een algemeene kreet, als volksprotest tegen de «socialen.» Waar Domela Nieuwenhuis gebleven was, wist niemand te zeggen. De opgewonden volksmenigte deed al het mogelijke om hem in handen te krijgen, doch zocht hem te vergeefs. Hij schijnt goede voorzorgen gebruikt te hebben om aan het hein dreigende gevaar te ontsnappen. Later op den avond werden bij een paar socialisten in de Prinsenstraat en op de Delftsche vaart, de ruiten stukgeslagen. Men zeide, dat uit die woningen de ver sieringen waren gekomen, in de vergaderzaal der socialisten aangebracht, en dat daarom ook deze woningen tot mikpunten van de volkswoede waren gekozen. De stad bleef tot in den voornacht zeer woelig, want voortdurend bewogen de anti socialisten zich in talrijke troepen en onder het zingen van de bekende, tegen Domela Nieuwenhuis en zijne aanhangers gerichte liederen door de straten. De politie heeft eene zeer zware taak gehad, om ernstiger wanordelijkheden, en vooral om geweldpleging aan de personen der socialisten tegen te gaan. De stemming onder het volk gaf alle reden om het ergste te vreezen, wanneer Domela Nieuwenhuis of een der zijnen in hare handen mocht gevallen zijn. Ook gisterenavond was het vrij woelig. Reeds vroeg in den avond had zich veel volk verzameld aan de Gedempte Binnenrotte, in den omtrek van het lokaal der socialisten, waar gisteren zoo huis gehouden werd. De politie wist allen in bedwang te houden. Inmiddels trokken troepen opgeschoten kna pen door de stad, woningen van socialisten opsporende, waar zij de ruiten inwierpen. Weldra sloten zich vele volwassenen bij hen aan die blijkens waarneming van zaakkun- digen niets anders waren dan socialisten, die zhh bij den troep aansloten, om ook bij goedgezinde burgers de ruiten in te gooien. Er hadden enkele arrestatiën plaats. Te middernacht was alles weder rustig. In een Noordbrabantsche gemeente werd onlangs een huwelijk voltrokken, waarbij eene groote informaliteit is gepleegd. De bruidegom nl. kon, wegens het niet voor komen in de geboorte-registers, geen ge boorte-extract krijgen, en eene akte van bekendheid, bedoeld bij art. 427 B. W., werd niet overgelegd. Hij had eenen broe der, ouder dan hij en reeds lang gehuwd, die denzelfden voornaam droeg, en de amb tenaar van den burgerlijken stand achtte het voldoende op het extract van dien oude ren broeder het huwelijk te voltrekken, terwijl deze laatste tevens als getuige bij de huwelijksvoltrekking optrad. Die geboorte akte heeft dus bij twee huwelijken van ver schillende personen dienst gedaan. Uit Vlijuien wordt gemeld: Gisteren avond heerschte hier tot in den nacht groote opgewondenheid, tengevolge van willekeurige handelingen door eenen erfgenaam, wiens zuster was overleden. Naar men beweerde, had de overledene iemand anders tot erf genaam benoemd, en om nu vast alles in zijn bezit te hebben, gaf de broeder aan zekeren v. S., last, de goederen uit het sterfhuis te halen en naar zijn huis over te brengen. V. S. ontbood eenen voerman en de goederen werden opgeladen, doch niet zonder protest van de zijde der be weerde testamentaire erfgenamen. V. S. werd ongemakkelijk toegetakeld, doch het transport ging door, en onder gezang en gejuich werden de goederen uit de woning der overledene, wier lijk in een ledig ver trek bleef staan, overgebracht naar de woning van den broeder. Dat dit schan daaltje wel eenige gevolgen zal hebben, is niet twijfelachtig, en het is te hopen, dat eens flink het ongeoorloofde van dergelijke willekeurige handelingen uitkome; want het gaat niet aan, dat zoodra iemand dood is, iedereen die eenig recht op de nalatenschap meent uit te oefenen, den baas speelt, zonder zich te storen aan wettelijke be palingen of voorschriften. In de Weesinrichting te Neerbosch is een jongen van 13 jaar komen aanloopen bijna zonder kleeren aan, alleen met het adres: «Aan de Weesinrichting.» De jon gen zegt, dat hij wees is en bij Hattum vandaan komt. De Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal haar 52e alg. verg. houden te Arnhem op 27 en 28 De openbare verg. zal door een opgeluisterd worden. Als spreker optreden de hh. K. T. baron Van te s-Gravenhage, Jules Robijns vai mr. d' Engelbronner en ds. Her Ridder te 's-Gravenhage. In de hu lijke vergadering zal een nieuw lid hooffbestuur verkozen moeten wc de plaats van dr. Kreenen (periodiel ding.) Het hoofdbestuur heeft daai volgende drietal opgemaakt. Prof. Leiden, mr. Boer te Utrecht en di der te Abbekerk. Voor de plaats heer Koch, als voorzitter worden voorf de hh. ds. Schuilei' tot Peursura te i ds. Van der Meulen te Bolsward Van Gheel Gildemeester te 'sGrave. In het Panopticum te Berliji kind uit Siam te zien, dat over he lichaam met haar begroeid is, van 1 af, ook het aangezicht, tot aan dc met uitzondering van de voetzolet lebogen en de handvlakken. Het kii den indruk van vrij intelligent In Siain komen meer van die n voor, aldaar Krao genaamd, hetgee mensch» beteekent. In Europa ecl ren zij nog niet te zien geweest, kende hun bestaan en vermeldt boek over de afstamming van den een Krao, die met een Birmamsch in het huwelijk trad; huil afstami vertoonden nog in het derde gesis type der Krao's, hetgeen de sch een bewijs aanvoert, dat zij een b soort vormen en geen toevallig ve| zijn. Volgens «Paris» vreest de Coburg voor vergiftiging. Am 1 cieeele maaltijden gebruikt hij bij| en thuis gekomen laat hij zich bouillon klaarmaken, Aan zjjn hij gelast geen Bulgaarssche bedil huren. Volgens de berichten uit Ierl oogst ten gevolge van de groote ongunstig uitgeval'en. Daarenbovl prijzen laagzoodat de vooruitzicl den winter allerbedroevendst zyn. Te Ninieh (in Egypte) Egyptenaar, die 120 jaar oud is. is volkomen wel en is nog in wandeling van 3 uren te doen; ja dat hij liet gewaagd heeft te trol een meisje van 20 jaren. Bij het openen var de jacht had een vreeselijk ongeluk plaa| Renier ging op jacht met zijn neef, die voor het eerst een jachl De beide jagers rustten daarna herberg en de neef veegde zijn dat een beetje vochtig was ge\| ongeluk raakte hij den trekker schot ging af en Renier werd in gewond, zoodat hij onmiddellijk gaf. Zijn neef wilde zich de keel| en is thans krankzinnig. Renier 34 jaar oudhij laat een weduwl kinderen na. Bij den brand te Exeter I aantal der mannen die omkwam| grooter dan dat der vrouwen, teur van den schouwburg zegt het publiek zich slechts een paail kalm had gehouden, allen gerf zijn, want van de galerij kon ml balkon springen en daar waren vel uitgangen. Men vond de doodef kleeren van het lijf gescheurd, in het geheel 800 personen in oorzaak van den brand is nogj zekerheid bekend. Volgens de laatste opgave zou brand ongeveer 150 personen komen met inbegrip van 6, diel wonden in de hospitalen* stiervel een fonds worden gevormd om ten betrekkingen te hulp te afgebrande schouwburg was 13 I geopend, nadat in het vorige jaar j schouwburg was afgebrand. Buiten verantwoordelijkheid del Weleerw. Zeergel. Heer predikant te Ovezandel Met de groote belangstelling Ingezonden Stuk in de Goesell handelende over de candidatuuf Mr. A. F. de Savornin Lolimar diep inzicht straalde daarin de ljjk ik heb uwe kennis van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2