NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRIST ELI JK- HISTORISCH 1887. No. 120. Zaterdag 10 September Eerste Jaargang /%^7- VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Hoogere Burgerscholen. BE ken MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Trijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,0272 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Of er aan deze inrichtingen nog wat te verbeteren zou vallen Wie zou deze vraag voor eenige jaren hebben durven stellen Zoo een zou men in overmaat van ergernis en verontwaar diging zeker wel voor een clericaal of zoo iets gehouden hebben.. Gelukkig, ook onder hen wier namen in onuitwischbaar schrift op de rol van het «denkend deel» voorkomen, zijn er niet weinigen die eenigen twijfel koesteren om trent de feilloosheid van ons Middelbaar Onderwijs. De klacht van de Zierikzeesclie JSieuws- bode en de motie Lambrechtsen bewijzen dat men ook in Zeeland den goedea weg van onderzoek naar mogelijke verbetering op wil. Vooral het goede in den tegenstander wenschen wij te waardeeren. Nu willen wij van de Hoogere Burgerschool geen kwaad spreken, 'tls er ons niet om te doen iets onaangenaams te zeggen, als wij even wijzen op een belangrijken brief in het Vaderland van Maandag «van mevrouw B. aan den heer Leo, ter bezorging aan vele leeraren onzer H. B. Scholen.De brief is een antwoord tegelijk aan iemand die de achting gevraagd had, ook voor dezul ken die «voor hun vak geen raad weten om de jongens onder wanorde en tuchte loosheid klaar te krijgen. Dit beroep gaat, volgens de schrijfster te ver. Zij kan niet beamen dat de leeraren bij 't Middelbaar Onderwijs steeds geschikter worden, «omdat de voorraad leeraren steeds grooter wordt, en men bij elke vacature eene ruime keuze heeft.» Zij vraagt, «of de heeren leeraren er wel zeker van zijn, dat de 13jarige aankomelingcn, die de eerste klasse bezoeken, het totaal kunnen doen van de kleine en groote beetjes leerstof, die hun door de afzonderlijke leeraren worden aangeboden.» En of het waar is, dat «het opgeven van werk op de H. B. Scholen maar in den blinde geschiedt, zoo, dat een jongen den eenen avond achter een berg huiswerk nederzit, terwijl hij den andeien dag niets te doen heeftdat het gebrek aan samen werking der leeraren de kanker is van ons middelbaar anderwijs.» De schrijfster doet evenwel ook recht wedervaren aan de leeraren, waar zij op de kwade gewoonte onzer aankomelingen wijst, om op te gaan in spelen en wedstrijden, en de studie te vergeten. De knapste leeraar staat machteloos tegenover leerlingen, die lichamelijk in de klas, en tegelijk geestelijk in de maliebaan zitten. 7* Huvers gekozen. Onze candidaat kwam met 147 stemmen boven den heer La Motthe uit de bus. Deze uitslag verblijdt ons. Zij toont dat de meerderheid der kiezers om des beginsels wille nog gezind is den strijd tegen het liberalisme tot zelfs bij de stembus voort te zetten. De heer La Motthe toch is een door alle partijen bemind en geacht man, dien wij alleen daarom niet mochten aanbevelen, wijl hij, eens in de Staten, mannen ter Eerste Kamer zou helpen afvaardigen, die van geen recht doen in zake onderwijs weten willen. De kundige liberaal, die nu niet gekozen werd, is met zoovele anderen het slachtoffer van de dwaze bepaling dat de leden der Eerste Kamer door de Provinciale Staten zullen gekozen worden. Schrap heden deze bepaling, en zoo menig geacht, kundig tegenstander wordt morgen onze man. De uitslag dezer herstemming verblijdt ons ook om de nagedachtenis van den man, dien Huvers vervangt, alsmede met het oog op de lasterlijke aantijging van zekere zijde, even vóór de verkiezing tegen den heer Huvers ingebracht. Den Heere zij dank, die veler hoop niet beschaamde. Onzen vrienden onze lof voor hunnen onverflauw- den ijver. Er werd in sommige plaatsen flink ge stemd. Wij wijzen slechts op Driewegen, waar slechts één kiezer tehuis bleef. Op 's Gravenpolder, waar slechts drie kiezers verzuimden, en nog wel om wettige redenen. Op Kolijnsplaat waar slechts een negende der kiezers te huis bleef. Ook te Borssele en Ierseke waren onze vrienden op hun post. Te Kapelle en Rlaétinge hebben enkele vrienden er niet aangedacht, dat het herstemming was. Mede door trage opkomst hier en daar der Katholieke kiezers is de verhouding tusschen het aantal kiezers en dat der opgekomenen allerbedroevendst. Hoe het zij, de kiezers op Zuid- en Noord-Beveland kunnen thans een welver diende rust nemen. GOES, 8 September 1887 De Standaard heeft weer eens de lijst opgemaakt van het aantal kiezers dat jongstleden Donderdag gestemd heeft voor de Tweede Kamer. De slotsom is deze: Op de candidaten van liberalische zijde aanbevolen werden uitgebracht 38,308. En op de antiliberale candidaten 30.073 stemmen. Deze 33 duizend kiezers der liberalen zenden 47 leden naar de Kamer. En de 39 duizend antirevolutionaire en roomsche kiezers zenden slechts 39 leden naar de Kamer. Voor het laatst onder deze kieswet naar wij hopen, wijzen wij de lezers op deze stuitende onbillijkheid. Naar die verhouding toch hebben de liberalen dus 14 leden meer dan waarop zij recht hebben. Kiesrecht en kiestabel zijn al even on gelukkig. Onze tegenstanders hebben heel wat. op hun geweten, door de onrechtvaar dige indeeling en verknipping van districten. Zie eens aan Twaalfhonderd kiezers te Amsterdam kiezen 7 leden. Zestienhonderd kiezers te Sneek doen denzeltden gang naar de stem bus om één lid aan te wijzen, namelijk den heer Oppedijk. Die 1600 kiezen samen nul leden. Laten wij er niet verder over uitweiden. De oude kiestabel gaat sterven, de onbe minde, de ongezegende. Wij hopen op de deugdelijkheid harer plaatsvervangster, de nieuwe kiestabel, die de herboren, helaas niet verjongde Kamers ons zullen gelieven te schenken. Tot lid der Provinciale staten in het dirstrict Goes, vacature-De-Jonge, is bij her stemming, gekozen de heer C. J. HUVERS, antirevolutionair met 574 van de 1027 stemmen. Op den heer Z. D. van der Bilt La Motthe, candidaat der liberalen, waren 427 stemmen uitgebracht. In de gisteren gehouden buitengewone vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland, die door den Commissaris des Ko- nings werd gepresideerd, waren afwezig de heeren Hammacher, Snijders, Heijse en Fransen Van de Putte met kennisgeving en zonder deze de heeren Hennequin, Sip- kens en Pierssens. Nadat de Voorzitter de vergadering in naam des Konings had geopend, werd mededeeling gedaan van een brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken, houdende mededee ling van het Koninklijk besluit tot ontbin ding van de beide Kamers der Staten-Generaal en tot bepaling der verkiezing van leden voor de Eerste Kamer op 8 September. Daarua hield de Voorzitter de volgende toespraak «Mijne Heeren Weder rust op mij de taak een woord van herinnering te wijden aan een lid der Staten, dat door den dood aan uwe ver gadering is ontvallen. De heer J. L. De Jonge overleed korten tijd na ke zomervergadering. Wij betreuren het allen dat wij dien achtenswaardigen en beminnelijken man niet meer in ous midden zullen zien. Onwrikbaar vasthoudend aan zijne begin selen, deinsde hij nimmer terug voor moeite en strijd, waar het er op aan kwam zijne meening te verdedigen en zijne overtuiging ingang te doen vinden. Maar bij al zijn ijveren voor hetgeen hij goed en waar achtte, bleef hij steeds zacht van vormen, en nimmer verloochende zich zijne aangeboren welwil'endheid jegens zijn tegenstanders zoomin als jegens zijne vrienden. Als volksvertegenwoordiger had hij de groote voldoening eene belangrijke over winning te behalen in een strjjd, dien hij vele jaren had gevoerd. Het tot stand komen van de wet tot beteugeling van het mis bruik van sterken drank is voor een groot deel aan zijn invloed en werkzaamheid te danken. Herhaaldelijk verkozen tot lid der Staten, behartigde hij met grooten ijver de belangen onzer provincie. Zijn dood is zoo wel voor onze vergadering als voor het waterschap Schouwen, waarbij hij de ge wichtige betrekking van voorzitter bekleedde, een zeer gevoelig verlies. De nagedachtenis van jhr. De Jonge zal in Zeeland en in uwe vergadering steeds in eere worden gehouden.» De leden gaven van hunne instemming met het gesprokene blijk. Alsnu was aan de orde de verkiezing van twee leden der Eerste Kamer. Als leden van het stembureau werden door den voorzitter uitgenoodigd de heeren Van der Have, Walter, Van Lijnden en van der Beke Callenfels, Ingeleverd werden 32 briefjes met 24 stemmen werd als eerste lid gekozen de heer mr. J. Moolenburgh op den heer I. W. Vader waren 5 stem men uitgebracht en 3 briefjes waren blanco. Bij de verkiezing van bet tweede lid waren 34 leden tegenwoordig en werden 34 briefjes ingeleverd. Jhr. mr. I. Roëll werd met 28 stemmen herkozenop den heer J. W. Vader waren ook nu 5 stem men uitgebraeht en een briefje was blan.co Nadat de geedkeuring der notulen en de resumtie der genomen besluiten aan ged. sta ten was opgedragen, werd de vergadering door den voorzitter in naam des konings gesloten. M. C. Nog zijn herkozen die voor Zuid-Holland, Groningen, Limburg, Friesland, Drente, N. Brabant en Overijsel. Voor Utrecht is herkozen de heer Elout en gekozen Jhr. mr. L. O. C. M. van Nispen met 23 van de 40 stemmen. De heer Huydecoper van Maarseveen, afgetreden lid, verkreeg 46 stemmen. Voor Noord-Holland werd de heer Pijnap pel bij eerste stemming niet herkozen, dech gekozen de heer Rutgers van Rozenburg. Toen deze bedankte werd de heer Pijnap- met 33 van de 65 stemmen herkozen. De heeren Wertheim, Van Tienhoven, en Tak van Poortvliet werden dadelijk herkozen. »In Gelderland werden van de aftredende liberalen vier terstond herkozen. De vijfde F. J. W. baron v. Pallandt v. Keppel bleef met 29 stemmen in de minderheid. Hij moest zijn zetel inruimen voor den anti-liberaal W. C. baron van Pallandt van Waardenburg en Meerijnen die 31 stemmen verkreeg. De mti-liberalen winnen dus 2 zetels. De verhouding is nu 28 tegen 11. Volgens het Vaderland echter is het niet zoo. De hr. v. Pallandt werd wel her kozen. In dat geval winnen wij alleen een zetel voor Utrecht. Ritthein 8 Sept. 1887. In plaats van den heer M. Breel die bij de verkiezing als Lid van den Raad gevallen is, werd tot Wethouder en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand benoemd, de heer P. de Pagter. Ylissingen, 8 Sept. Heden morgen te half zeven is Zr. Ms. schroefstoomschip Ceram, kommt. luit. t/z. Ie kl. DeBruijne naar Oost-Indië vertrokken. Mej. de Wed. Reinoudt-Verhage te Middelburg heeft de volgende legaten ge maakt: aan de diaconie-armen der Neder- duitsch hervormde gemeente te Middelburg f1000; aan de algemeene armen te Mid delburg f1000; en aan het gesticht Bur gerweeshuis te Middelburg f 1000. De Middelb. Crt. schrijft Door het polderbestuur van Walcheren werden heden middag in het openbaar aan het polderhuis in de Abdij te Middelburg uitgeloot de volgende obligatiën, laste den polder a Acht stuks, elk van f 1000 volgens art. 7 van het conversieplan van 3 Maart 1856, de nos. 298, 167, 584, 669, 384, 685, 150 en 758. b Vijf stuks, elk van f1000, volgens art. 9 van het plan der geldleening van f300.000 van 28 Februari 1863, de nos. 20, 260, 55, 230 en 257. c Vier stuks, elk van f 1000 volgens art. 9 van het plan der geldleening van f 100,000 van 2 Maart 1876, de no. 42 en 8 van de eerste en 68 en 69 van de tweede serie, en d Vijf stuks, elk van f1000 volgens art. 10 van het plan der geldleening van f 165,000 van 22 September 1877, de nos 87, 7, 21, 107 en 36.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1