CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 887, OL Bijvoegsel. C. J. HUVERS. 1887. No. 119. Donderdag 8 September. Eerste Jaargang. .AKE. ël. olloway. KAM, 3,00+ 1100 43öf 5.30 bovendien VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIE* UITSLAG der gehouden HERSTEMMING voor een lid van de PROVINCIALE STATEN. Overzicht van Verkoopingen. Aanbesteding. Gemengde Berichten. et aangaan Koloniën EOLOGIE, i» lz. enz. handel en ovende een nt gratis.) wonden, er door be slecht bloed ontsteking, igere lede- lijder zon- worden op lik van Hol- naam en walen over heeft weer- talen zijn re wonder- emeen ge- e gevallen imen wor- rdtbeiden zorgen eene Ier hunnen nemen de spoedig een zij worden totdat de gezondheid ES. 1.30 en 6 u. ï.40 en 6.50. inra. 12. ha aankomst tn 6 u. nam. het Spoor- |delbnrg en 15+10,00 2,30 3,30 bdags boven- vaarbij aan sluis wordt »E ElIW, ken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02y2 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. GOES. Uitgebracht 1027 stemmen. Van onwaarde 8. Blanco 16. Volstrekte meer derheid 502. Aantal Gestemd kiezers. hebben Goes 265 224 Baarland 22 17 Borssele 37 25 Driewegen 13 12 EUewoutsdijk 's Gravenpolder 21 16 34 31 's Heer Abtskerke 15 11 's H. Arendskerke 77 49 's Heerenhoek 27 18 Heinkenszand 63 39 Hoedekenskerke 23 13 Ierseke 82 62 Kapelle 53 37 Kats 19 15 Kattendijke 21 12 Kloetinge 39 26 Kolijnsplaat 54 48 Kortgene 41 34 Krabbendijke 38 28 Kruiningen 88 62 Nisse 26 20 Oudelande 21 16 Ovezande 31 17 Rilland-Bath 37 19 Schore-Vlake 24 15 Waarde 16 12 Wemeldinge 43 30 Wissenkerke 92 69 Wolfertsdijk 63 50 Totaal 1384 1027 Hiervan verkregen de Iieeren C. J. HU- VERS (a.) 574 en Z. D. VAN DER BILT LA MOTTHE (1.) 428 stemmen, zoodat gekozen is de lieer De vorige maal stemden 952 kiezers. En verkregen de heeren Huvers 407, La Motthe 307, Vereeke 128 en Timans 76 stemmen Maandag 12 September. Eondekerke, door Not. Loeif, 10 uur, op het Raadhuis: (verhuring) 7 perceelen Wei en Bouwland in de gemeenten Koudekerke, Biggekerke, Meliskerke en Ritthem en om I nur, door het diaconie-armbestuur, ten huize van C. Rooze: 10 perceelen Wei-en Bouwland en Spriok, gelegen in de ge meenten Koudekerke, O. en W. Souburg, Biggekerke en Zoutelande. Woensdag 14 September. Middelburg. Notarishuis: Meubelen, Haar den, Kachels, enz. Vrijdag 16 September. VlissiDgen, 7 uur 'sav, in het «Hotel de Commerce», door Not. De Wolff: een Huis en Erf, westzijde Droogdok I 28. Donderdag te zien van 10 tot 12 en 2 tot 5 uur met toegangsbewijs. De helft der koopsom kan le hypotheek blijven. 's Gravenpolder 10 uur, herberg Zaaijer door Not. Overman en Pilaar voor Erven v. Dijke: Woonhuis, Schuur, Erf Sectie A 675. Groot 20 Centiaren. Daarna huis houden als: 2 Bedden met toebehooren, 1 Kabinet, Latafel, Schrijflessenaar, Kastklok, Tafels, Stoelen, Spiegels, Kachels, Lampen, Matten, 1 Karpet, Kleederen, Goederen, Koper-, Tin-, Glas-, IJzer-, Blik- en Aard de werk, Boeken, Kisten, Emmers, Tobben, Timmergereedschap, 4 Kippen en 1 Haan, Mest, Hout, Planken, enz. Woensdag 21 September. Nisse, herberg de Blaay voor F. de Back, door Not. Overman, 10 uur: 1 Hoefje te Sinoutskerke, bestaande in Woonhuis, Schuur, verderen Timmer, Erf, Tuin en Bouwland, groot 60 aren 20 centiaren. Waarbij onder nadere goedkeuring in pacht kan volgen 16 Hectaren Bouw- en Weiland in 3 perc. Donderdag 22 September. Baarland, herberg Mullié, 10 uur, voor het Polderbestuur van den Polder Baarland (verpachting) den Notaris Paardekooper Overman voor 7 jaar: Ruim 20 Hectaren Bouw- en Weilaud, Dijken en verdere eigendommen van dien Polder. Inlichtingen geeft de Notaris. Vrijdag 23 Sept. Middelburg 12 uur op het Raadhuis door B. en W. bij enkele inschrijving: Het be- k ra mm <>n van een gedeelte der wederzijdsche Dijken van het afgesneden gedeelte der voormalige Middelburgsche haven. Voor waarden a 10 cent bij den gemeente bouwmeester Vrijdag 30 Sept. Borssele 2 uur in het Directiege bouw door het Bestuur der Water- keering van het Calamiteuze Waterschap Ellewoudsdijk en den calamiteuzen polder BorsseleHet maken van werken tot ver dediging van den Oever van bovengenoemd Waterschap en Polder. Raming f ,1920. Het bestek ligt van af 14 Sept. ter lezing in gemeld gebouw en ten kantore van den heer Beenhakker, Secretaris-Ontvanger. Aan wijzing door het bestuur op 23 en 26 Sept. van 9 tot 10 uur, voormiidags. Samenkomst bij het gebouw te Borssele. Buitendien geschiedt geen aanwijzing. Te Borsele werd Dinsdag wat zeker zeer zeldzaam is voor de zesde maal een lid van den gemeenteraad be- ëedigd en het wethouderschap bij ver nieuwing opgedragen aan een ander raadslid dat deze functie ruim dertig jaar beeft waargenomen. Eerstbedoelde hoopt in deze maand zijn 85en geboortedag te herdenken, terwijl de andere den leeftijd van 78 jaren heeft bereikt. M. C. Uit Baarland wordt ons gemeld: Maandag was het 20 jaar geleden, dat de heer Edwiond van Hoboken optrad als ambachtsheer dezer gemeente. Duidelijk was het te bespeuren, dat onze ambachts heer zich in de genegenheid der ingeze tenen mag verheugen, want uit bijna ieder huis was de driekleur gestoken. In den loop van den dag kwamen de burgemeester en de gemeenteraad, de heer Middel, predikant bij de Chr. geref. gemeente uit naam der burgerij van Baarland bij den heer van Hoboken hunne opwachting maken. Ook de heer Leijs, hoofd der school, kwam den ambachtsheer feliciteeren, terwijl de schoolkinderen hem een paar liederen toezongen. Het muziekgezelschap te Kwadendamme verscheen insgelijks te Baarland en gaf eenige stukken ten beste. Een vuurwerk besloot het feest. Gedachtig aan de algemeen bekende weldadigheid der heeren van Hoboken, meermalen door die gemeenten ondervon den, wapperde ook uit een aantal huizen te Hoedekenskerke en Oudelande de Neder- landsche vlag. M. C. Een zevenjarig mejsje uit Hees, dat op weg was naar de Nijmeegsche school, viel al spelende onder eene kar, waarvan een wiel haar over hoofd en borst ging. Het kind "was oogenblikkelijk dood. Zoo werd ook te Bedum een kind dat zich tus- schen twee aaneengekoppelde wagens begaf overreden en gedood. De verschillende pogingen tot het ver krijgen van een geschikt lokaal voor de bijeenkomsten van de te Utrecht te stichten afdeeling van het Leger des Heils zijn, naar het U. D. verneemt, tot nogtoe vruchteloos geweest, omdat men voor wanordelijkheden vreest. Eene zeer vermogende dame moet de kosten op zich genomen hebben voor het vervaardigen van '15 uniformen. De vrouw van een dorpspredikant was bezig de kleederen te verstellen van een van haar vele jongens. Een buurjuffrouw kwam er langs en liep even aan. Na een poos over allerlei dingen gebabbeld te heb ben, zeide de bezoekster«Mevrouw, wat heeft u daar een groote doos met knoopen «Ja, daar heeft u gelijk in, er zijn er genoeg.» «En kijk eens aan,» vervolgde de buurvrouw, in de doos tastende, «daar heb je twee knoopen, die volkomen gelijk zijn aan die, welke verleden jaar aan den overjas van mijn man zaten. Die zou ik uit dui zenden herkennen.» «Inderdaad?» antwoordde de vrouw van den dominé dood bedaard. «Dit ver wondert mij toch, want al deze knoopen zijn gevonden in het kerkezakje. Ik dacht, ze zijn althans ergens goed voor. Maar gaat u nu al heen? Nu, ik hoop dat u nog eens spoedig aan komt.» De twee personen, die onlangs den heer Arentz, arts te Amstelvem, nadat zij hem uit het huis gelokt hadden, in een sloot geworpen hebben zijn beken 1, Een van hen heeft zelf aan de politie medegedeeld dat hij en zijn broeder de daders waren. Zij zouden in dronkenschap den aanslag gepleegd hebben, zegd het llbldzonder meer, wat ecliter wel wat zonderling klinkt. Volgens andere bladen moet dan ook de daad toegeschreven worden aan wraak. Een veehouder, zekere K., wiens vrouw onlangs bij een bevalling overleed, weet dit over lijden aan dr. Arentz en wilde zich daar over wreken. Dat echter K. en zijn helper zijn broeder, vóór zij de daad bedreven meer dan één borrel hadden gedronken, wordt ook van die zijde verzekerd. De proeven aan het strand te Sche- veningen door den heer Lefèbre met zijn reddingsboei genomen, mogen als geslaagd worden beschouwd. Zij trotseerde de hevigste branding. De boei is voor belangstellenden kosteloos te bezichtigen in het Museum «Prins Hendrik te Den Haag. Te 's-Hage struikelde eene oude vrouw, die water en vuur ging halen, over een steen en kreeg het kokende water over de beide beenen. Met hevige brandwonden overdekt, werd zij door een paar buren in huis gedragen en ontving geneeskundige hulp. loskane is verlost van een dichter lijk rooverhoofdman. In de bosschen van Falterona hield zich sedert eenigen tijd een rooverbende op, die de geheele buurt ver ontrustte en waarop door de gendarmes langen tijd tevergeefs jacht was gemaakt. Aan de spits van de bende stond de be ruchte brandstichter Maggi, een gezel wiens naam door geheel Toskane de schrik dei- bevolking was geworden. Na lang vruch teloos zoeken werd eindelijk een gedeelte der bende, waarbij Maggi zelf zich bevond door twaaf gendarmes omsingeld en gesom meerd om zich over te geven. In plaats daarvan schoten de struikroovers een der gendarmes van zijn paard en verdedigden zich wanhopend. Door de schemering be gunstigd, slaagden twee der roovers er in om te ontsnappen. De anderen met den hoofdman vielen in handen der dienaren van het gerecht en nu bleek het d it Maggi door een kogel vlak voor de borst getrof fen was. Deze kogel was echter slechts even door het exemplaar van het Jeruzalem ver lost gedrongen, dat de dichterlijke bandiet op al zijn tochten bij zich droeg. Men ziet dat er toch nog poezie bij het Italiaansche rooverwezen te vinden is. - Te Parijs heeft men de lijken onder zocht van gewone kamervliegeu die zich hadden opgehouden bij de kwispeJ jors van tuburculeuse teringlijders. Men vond bij die diertjes vele tuberkelbacillen, ook in hunne uitwerpselen. Zulk een vlieg leeft zeer kort, sterft, droogt uit en gaat tot stof over. De bacillen worden weder vrij en de kiemen der tuberculose worden naar alle kanten verspreid. Den 15en dezer maand zal president Cleveland te Philadelphia een rede houden op het feest ter herinnering aan de nieuwe grondwet voor de Vereenigde Staten, hon derd jaar geleien geteekend. De groote slagerij van Armour Q, te Chicago slachtte in 1886 1.112,959 varkens, 380,656 koeien en kalveren en 85,777 schapen; 40 millioen KG. vleeseh werd in bussen gepakt en verzonden. Een groot gedeelte daarvan leverde de firma aan Frankrijk. Ruim 6000 man is er in haren dienst en op het kantoer zijn 150 klerken. Te Grand Rapids, St. Michigan, is de bevolking, die in 1870 ruim 15000 inwoners beliep, thans reeds tot tusschen de 70 en 80 duizend gestegen; geen won der, daar er zooveel Nederlanders heen gaan en er blijven hangen. Hoewel er veel werk is en veel gebouwd wordt, loopen er vele menschen zonder werk, terwijl de loonen sedert eenige jaren lager worden. Onze berichtgever, sinds 1870 aldaar wooonachtig, meldt ons dat hij zulk een warmen zomer als de verloo- pene nog niet heeft gehadde hitte was soms 104 Gr. Fahr. in de schaduw. {M. C.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 5