Ingezonden stukken. Correspondentie. Burgerlijke Stand Marktberichten. Aanbesteding;. Overzicht can Yerkoopingen. Te Delft beproefden Zaterdagavond i n een herberg enkele Haagsche socialisten zieltjes te winnen voor hunne leer dat de arbeiders heeren moeten zijn. Met bier glazen, ja zelfs met stoelen, die beide partijen al rechtende stuk sloegen, werd hun aan het verstand gebracht, dat zij met hunne leer aan het verkeerde adres waren. Een heer die te Brandwijk in de wetering achter zijn huis zijn handen wilde wasschen, is er voorover ingevallen en verdronken. Tot waarschuwing. Weer is te Kas- trikum een knaapje onder een boerenwagen geraakt, waarbij hem het hoofd werd stuk gereden. Het kind was terstond dood. Zondagnacht ontstond te Tiel brand in een winkel, en wel door het omvallen van een grooten hoop opeengestapelde doozen lucifers, die daardoor vlam vatten. De winkelierster was alleen tehuis en sliep boven. Zij zou zeker door den zwaveldamp gestikt zijn, zoo men haar nog niet in tijds door middel van een ladder uit haar slaapvertrek gehaald had. Van de vermiste knapen te Weert is thans ook de tweede terecht. Vader vond hem bij Aken. Op de vraag, waar bjj van zijn reismakker was afgeraakt, gaf hij ten antwoord dat deze te Sittard van hem vandaan geloopen was. Het zeggen van Scheffer dat hij hem verdronken had, was dus niet meer dan een praatje. Deze veelbelovende, avontuurlijke knaapjes wa ren 3 weken uitgeweest. De oudste is 11 jaar, de jongste 6 jaar oud. Bij de jongste gemeenteraadsverkiezing te Wessen (Limburg) hebben fouten plaats gehad met de stemopneming. De burge meester en de beide stemopnemers zijn deswege aangeklaagd. Weer een roepstem Weer een schouw burgbrand! Te Londen (Exeter) is Dinsdag avond het schouwburggebouw geheel in de asch gelegd. De brand ontstond tijdens de voorstelling. Reeds zijn 130 lijken on der het puin weggehaald. De meeste slachtoffers behoorden tot het galerij-publiek, dat zich niet intijds vermocht te redden, daar er slechts één uitgang was. De toe schouwers van parquet, parterre en loge ontkwamen nog vóór de vlammen om zich grepen; echter werden velen in het ont zettend gedrang gekwetst. De schouwburg is geheel uitgebrand. Het schouwburg- personeel is gered. Er worden nog ver scheidene personen gemist. De Norddeulsche meldt dat van een samenkomst tusschen de keizers van Rus land en Duitschland niets bekend is. In Queenstown is in de laatste dagen het aantal landverhuizers zeer toegenomen; in twee dagen werden niet minder dan 658 emigranten voor New-York en Boston in gescheept. In de Londensche hospitalen zijn 886 patiënten aan scharlakenkoorts lijdende, on der behandeling. De boosheid van czaar Alexander op prins Ferdinand overtreft verre den haat, welken de keizer tegen vorst Alexaader koes terde. Hij moet zijn vast besluit te ken nen hebben gegeven om den Coburger nog met minder complimenten uit Boelgarije te jagen dan den Battenberger. In een deftig Duitsch restaurant kwa men dezer dagen een paar jongelui binnen. Zij bestelden een heerlijk diner met de noodige champagne. Een paar bier-stamgas ten klampten den kellner aan en vroegen hem, wie de royale heeren waren. «Nu», luidde het antwoord, «die kunnen het er wel van nemen Het zijn de zonen van de koningin van Engeland 1» Spoedig was dit gerucht langs de tafeltjes verspreid en men begon de beide heeren zóó belangstellend gade te slaan, dat het hun begon te ver velen en zij zich gereed maakten om te vertrekken. Al de gasten schaarden zich en haie, met ongedekten hoofde, De eige naar der restauratie vroeg verbaasd wat dit moest beduiden. Men beriep zich op den kellner. die het «incognito» der heeren had verklapt. «Maar, lieve menschen», zeide deze, «ge hebt mij verkeerd verstaan. Het zijn niet de zonen van koningin Victoria, maar de zonen van d en eigenaar van het groote hötel «De Koningin van Engeland», waar ik vroeger in betrekking ben geweest Op Sicilië zijn twee geneesheeren, die uit de hoofdstad naar een nabijzijnd dorp gegaan waren om de choleralijders te helpen, onderweg vermoord en in een kuil geworpen. Men vond de lijken later, en een briefje er bij, waarop stond: «Dood aan de ver spreiders der cholera.» Te Herdecke, in Westfalen, heeft een opzienbarend voorval plaats gehad. Het bestuur van het aldaar bestaande ziekenfonds kon niet begrijpen hoe het kwam, dat terwijl het aantal zieken sinds geruimen tijd was verminderd en de ziekten korter hadden geduurd, de rekening van den apotheker Narewsky toch even hoog bleef als vóór dien tijd. Het bestuur sprak daar over met den geneesheer, die het zich ook niet kon verklaren. Toen hem daarop eenige zijner recepten werden voorgelegd, bemerkte hij, dat er cijiers vervalscht waren, bijv. dat er van eene 1 eene 4 was ge maakt, enz. Bij nader onderzoek bleek bet, dat er ruim 600 recepten op die manier waren vervalscht, hetgeen den apotheker een aanzienlijk voordeel had opgeleverd. Toen daarop de justitie zich ten huize van den apotheker vervoegde, was hij verdwenen. Reeds zeer spoedig kwam de politie echter te weten, dat hij per spoortrein naar Munster was gereisd. Natuurlijk werd er terstond per telegraaf overal bevel gegeven om hem aan te houden, en dit gelukte in het spoorstation te Munster. Hij stond daar juist gereed om met den trein naar Osr.abrück te gaan, toen hij door de politie werd gegrepen. Onmiddelijk haalde hij een papiertje uit den zak en wilde het in den mond steken doch de politiebeambte ontrukte het hem en kreeg daarbij een gedeelte van den inhoud over zijne hand. Het bleek nu, dat het papier eene hoeveelheid strychnine bevatte, groot genoeg om vijftig menschen het leven te benemen. Ongelukkig heeft de beambte, doordien hem de gevaarlijke stof aan de hand was blijven kleven, door haast of onvoorzichtigheid daaronder te lij den. Want spoedig openbaarde er zich bij hem zoodanige werking van het vergif, dat er hem terstond tegengif moest wordon ingegeven. De apotheker werd naar de gevangenis gebracht. In zijne bagage vond men geld, benevens eene menigte gouden en zilveren voorwerpen en andere dingen van waarde, die hij blijkbaar in aller ijl had bijeengeraapt om ze onderweg te gelde te maken. N. R. C. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur 1 Nog voor dat de stembus geopend wordt kom ik u een plaatsje vragen ter bespre king van een ingezonden stuk, geteekend W, voorkomende in de Goesche Courant van jl. Dinsdag. Vooraf gaat de mededeeling dat het tot nu toe onder eerlijke lieden steeds de gewoonte was, geen persoonlijke aanvallen te doen, anders dan bij geteekende stukken. Nó, hetgeen wij echter de vorige week van «Veritas» te lezen kregen wisten wij maar al te goed met welke, middelen de Goesche Courant haar tegenpartij be strijdt. Hebben wij van onzen kant gewoon lijk niets dan goeds over voor onzen tegen stander, de Goesche Courant neemt liefot in hare kolommen ongeteekende, stukken op, waarin de tegenstander «persoonlijk» wordt aangerand. En vrije lezers weten lat zij dit alijd doet als het te laat is om haar van «bescheid» te dienen. Dat komt zoo in haar kraam te pas bij gebrek aan dege lijker argumenten, werpt zij «vuil» en «slijk» naar den tegenstander, om het daarna op een loopen te zetten, opdat vooral geen «tij dige» tegenspraak haar ooren bereiken zou. En vraagt men nu, wie is die W? Uit taal eri stijl wordt de onbekende genoeg zaam bekend. Het is iemand die wel zijn naam verbergen moest, omdat niemand eenige waarde aan zijn geschrijf zou toekennen, bijaldien het stuk ware onderteekend. Of ik er dan op antwoorden wil? Dat niet M. de R. Daarvoor is het te onbeduidend en bovendien op een ongeteekend libel, geeft geen man van eereenig antwoord, 't Was dan ook niet mijne schuld, maar de schuld der Goesche Courant alleen, dat de vraag door Noord-Bevelands luchtruim ruischte Wie leeft er toch in ons eiland die den heer La Motthe kent? En het antwoord zoo naar en zoo dof ons in de ooren klonk. «Ach bijna niemand.» Eén ding echter moet ik wel tegen spreken 't Is de beschuldiging als zou ik op de plaats mijner inwoning op ker kelijk gebied, woeling trachten te bren gen. En dit nu is ten eenenmale, tegen beter weten in, gelogea. Wat wij onder woeling op kerkelijk ge bied verstaan, heeft Veritas ons geleerd. En hieraan ben ik zoo vreemd, dat de inzender geen ander doel kan hebben gehad, dan door leugens de kiezers te misleiden. Intusschen hoe de uitslag ook zij, niet voor mijn persoon maar voor ons beginsel zou ik het betreuren, wanneer het Gode vij andig liberalisme bij deze stembus mocht zegevieren. In dat geval verliezen wij het meteere, want ten mijnen behoeve moest niet worden gelogen. Echter zal ik dan nie doen gelijk Dr. Pompe bij zijne niet ver kiezing deed, die nl. in de TooJsche Courant van Zaterdag 10 Juli '86 «zijn harteljjken dank betuigde aan allen die bij de afgeloopen ver kiezing hadden meegewerkt om zijn can- didatuur te doen slagen." Men wordt geen Lid van eenig collegie voor zijn eigen plei- zier, maar uit liefde tot zijn beginselen stelt men zich beschikbaar om de volkszaak te dienen. Dat is een groot onderscheid M. de R. Daarop dient te worden gelet. Kolijnsplaat 7 Sept. '87. C. J. HUVERS. - j8ss£ k'tsssammaanhbbdnehbkhnkai Hei benoemingen in de gemeenteraden behoeven niet bericht te,_ worden. Red. Van 6 -7 Sept 1887. MIDDELBURG. Getrouwd: J. W. Min derhout. jm. 23 j. met E.E. Stokman jd. 23 j. BevallenM. van de Kreke, geb. Kaat. z. OverledenN. Termijn 72 j. vrouw van C. S. Frederiks. J. E. Fiegen, 2 md. d. M. van Gelderen, 1 md. d. Goes, 30 Aug. 1887. De aanvoer van Granen was iets ruimer dan vorige weke.ner was van alle artikelen goede vraag, enkele partijtjes goed kokende Poldererwten werden boven noteering verkocht. Oude Tarwe f 7,00 a f7,25, Nieuwe Tarwe f 6.60 a f7,00 Rogge f4,80 a f5,00, Winter Geist f4,80 a f5,00, Zomer Gerst f4,25 a 14,50 Haver f2,70 a f2,80 Bruine Boonen fa fPaardenboonen 10,a f 0,Koolzaad f 8,65 a f 8,80 Kookerwten t8,25 a f9.00. Boter f0,725a f 0,75. Eieren f0,75af0.80. ROTTERDAM, 5 Sept. Binnenlandsche Granen Vooral van nieuwe Granen was heden een goede toevoer ter markt, waarvan eene vernieuwde prijsverlaging het gevolg was. Tarwe. Van jarige Witte was de aanvoer voldoende, die 30 cents lager slepende van de hand ging. Vlaamsche, Zeeuwsche, Flak- keesche en Overmaassche: de beste f7.10, f 7.50, soms daarbovengoede en mindere f 6.50, f 7.Nieuwe dito ruim aangevoerd, die dooréén 50 cents lager langzaam ver kocht werd, de beste f 7, f 7.25, extra puike partijtjes daarbovengoede en mindere f6.30, f6.90. Rogge. Nieuwe Inlandsche met goeden toevoer, kon niet ten volle vorige prijzen opbrengen. De beste f4.70, f5, voor de zaai daarboven, mindere f4.30, f4.60. Gerst. Veel ter maikt en tot nagenoeg vorige prijzen opgeruimd. Zeeuwsche, Flak, en Overmaassche Winter, de beste f 4.80, f5; mindere f4.20, f4.70. Zomer f3.80, f4.40. Haver weinig ter markt als voren, ver kocht van f2,50, f3.50. Enkele partijtjes van het nieuwe gewas konden f 2.25, f 3 opbrengen. Paardendoonen weinig ter markt en ge vraagd van f 5,50 a 16, Duivenboonen van f7,25, f8, Bruineboonen met weinig aftrek van f9,50 a 111,50. Witteboonen niet begeerd f 6,50, f 7,75. Nieuwe Blauwe Erwten met grooten aanvoer 25 cents lager; de beste f8, f8.25; mindere f7 a f7,75. Niet-kokende f 6, f6,50. Nieuw Koolzaad tot vorige prijzen te verkoopen f8,60, f9,afO,afwijkend f7,80 a f8,50. Hennepzaad als voren f5.50, f6.50. Kanariezaad flauw als voren. Het beste f9,a 19.50minder f8,25 a f8,75. MEELBERICHT. De vorige week ging er in Meel meer om, doordat bijkomende biedingen werden aan genomen. Heden was Meel onveranderd vast. Zeeuwsche Tarwebloem f12.a f 13. Zeeuwsche Tarwemeel f10.af 10.50. Rotterdam Ter markt van Dinsdag wa ren aangevoerd 0 paarden, veulens, ezels, 557 vette runderen, 1101 magere dito, 201 vette en graskalveren, 21 nuchtere kalveren, 24 schapen of lammeren, 0 var kens, 98 biggen, 1 bokken of geiten. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual 64, 2e qual. 58, 3e qual. 52 ac. kalveren le qual. 82e, 2e qual. 75, 3e qual. 70 c. schapen le qual 60 2e qual 50; varkens le qual. 23 ac, 2e qual. 21 a 3e qual. 19; licht soort 19 a 20 c. Stieren f 60 a 170, hokkelingen dito f a melkkoeien f 100 a 220, kalf- koeien f150 a f270, vaarzen fa pinken f 50 a 70; graskalveren 110 a f 40; paarden f a Boter 55 a 75 cent per 0,5 Kilo. Aardappelen. Westlandsche zand- f 0, a f 0.dito klei- f 0,a f 0.Zeeuw sche blauwe f 1,70 a f2,Spuische Jamm. f2,25 a f3,Flakkeesche dito f2,50 f2,80; champions fl.50 a fl.80. Zeeuwsche Ajuin. Groote f2.25. Kleine f 2 per 50 kilo. Bij tamelijken aanvoer, handel flauw en prijzen lager. ïi~r-iiii i iii m mil ■mil mn i mmi tmtmmnmmmtwmm Dinsdag 13 September, Middelburg, 1 uur, op het Raadhuis door Burg. en Weth.levering van 875 hectol. (mud) Ruhr-Kachelkolen, 150 dito New- Castelsche gesorteerde stukken. Voorwaarden ter inzage op de Secretarie. Delfwerk door het bestuur van den Pol der Borsele. Aanwijzing Maandag 12 Sept. s namiddags één uur, te beginnen bij Pol derdijk, tegen den Zeedijk. Gesloten bil jetten voor of op 14 Sept. bij den dijk graaf L. Rottier. Zaterdag 17 September. Middelburg, 12 uur. door den majoor chef over 't Nachtleger, in zijn bureel, Korte Noordstraat: de levering van Ligstroo, noodig voor het garnizoen van 1 Nov. '87 tot 31 Oct. 1888. Biljetten op gezegeld papier, uiterlijk op 17 Sept. vóór 12 uur in te leveren op. 't bureel. Daar liggen ook de voorwaarden van aanbesteding ter inzage. Woensdag 7 September. Vrijdag 9 September en niet Donderdag. Goes (verpachting) in liet «Slot Ostende» voor het Burgerl. Armbestuur, door Not Pilaar voor 7 jaren: 23 perceelen Bouw en Weiland, in Nisse, en voor 6 jaren 1 perceel Weiland, in 's Heer Abtskerke. Informatiën te bekomen bij den Secretaris- Penningmeester den heer E. van den Bosch en den Notaris. 's Heerenhoek 11 uur in de herberg van Hekken door Not. P. Overman, voor Klaas Duijvenwaarde te Driewegen, 1 Woonhuis, Erf en Tuin te 's Heerenhoek, groot 455 Aren. Thans bewoond door G. den Herder. Ierseke 2 uur bij Harthoorn Not. Mulock Houwer: 10,000 aangeslagen Pannen '87. 100,000 Oestertjes '86. 60 a 70,000 Oester- ijes '86. Daarna aan den steiger bij den put voor Verburg (Burenpolder)70 Els Zeeften. Aanwijzing door J. Mieras Dz. Ierseke, 's middags half drie uur, in het hotel «de Schelde», door Notaris De Vos: Huihoudelijke Goederen. Woensdag 14 Sept. Kolijnsplaat 2 uur door Not. Huvers in «de Patrjjs» voor den WelEdelgebhr. Swe- mer1 Hofstede, Land- en Tiendrecht. Wemeldinge, 'smorg. half 12 uur, door Not. De Vos, bij C. Daane: een overvloeiende, zeer deugdelijke en uitstekend gelegen Oesterput met steiger en werkplaats; eeri flinke loods; het Recht van pacht op perc. 2 en 6 in de Zandkreek en 273 in de Ooster-Schelde een aanzienlijke partij Zaaioesters; Oester- kweekbakken en pannen; 23.000 aange slagen en 40.000 ledige oude pannen en een Roeiboot, Kruiwagens, Kalkbak enz. Inlichtingen M. de Jonge, opzichter te We meldinge. Donderdag 15 Sept. Goes. 10 uur in «de Prins van Oranje» voor wed. v. d. Meulen te Sluis door Not. de Graaff te Aardenburg lo een Hofstee met 45,20,12 Heet. Bouw- en Weiland te Driewegen, in pacht bij dhr. M. v. d. Meu len. 2o een dito met 21,53,47 Heet. Bouw en Weiland te 'sHeer Abtskerke in pacht bij dhr. A. v. d. Meulen. Deze pachters en dhr. P. v. d. Meulen te Goes geven in lichtingen. Vrijdag 16 September, 's Gravenpolder 10 uur, herberg Zaaijer door Not. Overman en Pilaar voor Goes v. Dijke: Woonhuis, Schuur, Erf Sectie A 675. Groot 20 Centiaren. Daarna huis houden als: 2 Bedden met toebehooren, 1 Kabinet, Latafel, Schrijflessenaar, Kastklok, Tafels, Stoelen, Spiegels, Kichels, Lampen, Matter, 1 Karpet, Kleederen, Goederen, Koper-, Tin-, Glas-, IJzer-, Blik- en Aard<-- dewerk, Boeken, Kisten, Emmers, Tobben, Timmergereedschap, 4 Kippen en 1 Haan, Mest, Hout, Planken, enz. Zaterdag 17 September. Goes, «Slot Ostende», 7 uur 'sav. door Not. Lansen Croïn, voor H. v. d. Straate: De Herberg «het Groene Woud» aan den dijk te Goes B 13c. Groot 66 Centiaren. Bewoond door wed. wed. Kramer. Inlicht, dhr. Pelle te Goes. Ellewontsdijk, 's morg. 11 uur door Not. Mulock Houwer in de Herberg bij J. v. d. llage een woonhuis en erf sectie A. no. 496 groot 240 c. A. bewoond geweest door mej. wed. Ritmeester. Inlichtingen J. Smal- legange Ellewoutsdijk en den notaris.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 3