Kerk- en Schoolnieuws. Landbouw, enz. Gemengde Berichten. omslag bedraagt f26,500. Aan Van der Burght en Van Heijl wordt toegestaan eene brug te leggen over de sloot voor hun nieuw te bouwen woning aan den Stationsweg en aan de Laurens Pieter van de Spiegelstraat. Het kaphout vóór het per ceel van Van der Burght zal worden gerooid. Wolfertsdijk. De vergadering is gewijd aan benoemingen en herroeping van door de vroegere meerderheid genomen besluiten. De herkozen leden en de heer Koert wor den beëedigd en toegelaten. Herbenoemd wordt met algemeene stemmen de hr. De Kater als wethouder en de hh. Kallemein en de Kater als ambtenaren van den B. S. Met 6 stemmen wordt tot gemeente secretaris benoemd de waarnemende secre taris de hr. P. v. d. Voorde, die de be noeming aanneemt en den benoodigden eed aflegt. Voorat wordt op voorstel van den heer De Kater, de instructie van dien ambtenaar in dier voege gewijzigd, dat hij verlof moet hebben van burg. en weth. om zich buiten de gemeente op te houden. Tot vervanger van den kantoorhouder van de telephoon wordt in plaats v in den heer W. F. K. Lenshoek, die op zijn ver zoek uit gemelde betrekking eervol is ont slagen, benoemd de heer J. P. van Wel. Met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren Jacob, v. Dam me en Philipse wordt den heer Weststrate tegen 1 October ont slag gegeven als gemeente-ontvanger zulks op voorstel van den heer De Jager, die ook voorstelt het reglement van het B. A. in dier voege te wijzigen dat er voortaan in plaats van 5, drie leden zullen zijn. Dit wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. De wijzigingen zullen toegepast worden drie dagen na de goedkeuring van Ged. Staten. Alsdan wordt een nieuw bestuur benoemd in plaats van het oude dat alsdan zal wor den ontbonden. 1LRSEKE. Afwezig de hr. Sinke. Het herkozen en het gekozen raadslid de hee ren Sauer en Schipper worden beëedigd en toegelaten. De heer Schipper geeft in een zeer gepaste beantwoording zijn dank te kennen voor den gelukwenscli hem dooi den burgemeester toegesproken, en belooft als raadslid te zullen doen wat plicht en geweten hem voorschrijven. De voorzitter doet mededeeling van een gesloten contract aangaande den verkoop van een waterput voor de som van flOO behoudens het recht tot gebruik voor zich en het drinken van vee. Bedoeld contract wordt ter goedkeuring opgezonden naar Gedeputeerde Staten. In plaats van denhr. de Koever wordt met 4 stemmen tegen 2 tot wethouder be noemd de heer J. LEMSON. De heeren Sinke en Hartog hadden ieder één stem. In 't Burgerlijk Armbestuur worden ins gelijks benoemd de heeren v. Oeveren en Lemson. AmbtenaarsBurgerlijke Stand Red. Ingekomen is een antwoord van het B. A. dat het niet treden kan in een geldlee- ning voor den aankoop van een torenuur werk De voorzitter zegt dat van verschillende kanten, desgevraagd, inlichtingen zijn ont vangen. O. a. van dhr. De Vos, van Nunen die aanbiedt een te leveren met 5 jaar garantie, en de betaling in jaarlijksche ter mijnen met 31 pet. Enkele leden zijn echter van meening als op die wijze de klok geleverd wordt dat dan de garantie haar kracht verliest, wat echter de voorzitter duidelijk weerlegt. Hij merkt daarbij op, dat de garantie een geheel afzonderlijke zaak is, en op zichzelf blijft, zonder de minste verplichting te geven aan den leverancier ingeval het mocht ge beuren, dat de klok niet van zuivere con structie was of niet bleek te voldoen. Garantie blijft garantie en de wijze van betaling is ook een afzonderlijke zaak. Na eenige re- en dupliek, vraagt de voorzitter of de leden de zaak aan Burgemeester en Wethouders willen overlaten, welke alsdan met de betrokken fabrikanten in corres pondentie zullen treden om zoodoende die zaak in orde te krijgen. Met algemeene stemmen alzoo besloten Bij de gewone rondvraag spreekt de heer Lemson over den onaangenamen toestand op den Achter weg achter het huis van den heer IJseldijk, waar het vuil water geen andere uitwa tering heeft dan dwars over den weg. Ook anderen le ien, alsmede den voorzitter is deze zaak r.iet onbekend. Laatstgenoemde heeft ook reeds met den gemeente-architect die zaak besproken, doch kon niet tot resultaat komen, wijl een duurzame ver betering veel geld kost. De voorzitter belooft andermaal een onderzoek te zullen instellen, en spoort ook de leden aan zulks te doen dan kan geraadpleegd worden hoe het voordeeligst die uitwatering kan ge schieden om zoodoende een zindelijken weg te verkrijgen.. Niemand meer het woord verlangende sluit de voorzitter de vergadering. De rede van den heer Schipper luidt als volgt: «Is het mij heden vergund, na een eed afgelegd te hebben als lid van den Ge meenteraad op te treden in plaats van een onzer geachte ingezetenen die jaren aan een deze plaats' vervulde, zoo is het mijn innige overtuiging en dure roeping bij het aanvaarden dezer betrekking, 0 voorzitter dezer vergadering en U mijn medeleden de vraag te doen dat het U allen moge believen met raad en terechtwijzing mij de behulp zame hand te bieden, in alle voortkomende zaken, die door mij op elk gebied met alle bescheidenheid zal aanvaard worden. «Hopende daar wij in ons zeiven onbekwaam zijn deze roeping naar eisch te vervullen, dat Hij, die alle dingen regeert, ook ons besturen mag om tot eer van Zijn naam en tot zedelijk en stollëlijk welzijn dezer Gem. en tot vrede van eigen hart in elk opzicht werkzaam te zijn, opdat wij eenmaal, hetzij door aftreding, of door den dood deze plaats zal moeten verlaten worden, altijd met vrede aan onze afgelegde werk zaamheden mogen kunnen gedenken. Dat geve de Heere ons uit genade te onder vinden, opdat Hij van af dit ooganblik en voortaan onze toevlucht en sterkte bevon den worde.» Krabbeudijke. Afwezig met kennisgeving de heer Nieuwenhuise, wegens uitlandigheid. De heer Verlare wordt als herkozen raadslid beëedigd. Medegedeeld wordt, dat de levering der benoodigde petroleum ten dienste der school- en straatverlichting gedurende het seizoen 1887/88 is aangeno men door N. van Sabben voor 8'/a ct. de liter. Wordt herbenoemd tot wethouder, met 5 stemmen dhr. A. de Kok Jz., «lie deze herbenoeming aanneemt, Vervolgens werdt aangenomen een voor stel van Burgemeester en Wethouders tot het dempen van een gedeelte sloot aan den Noordweg van de wed. C. de Jonge tot aan den dam bij J. Krijger. Ten slotte werdt op diens gedaan verzoek aan dhr. J. Abrahamse eervol ontslag verleend als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Grijpskerke. Herbenoemd tot wethouder de heer K. Dingemanse Az. Mellskerke, Benoemd kot wethouder de heer F. Louws. In eene te Leiden gehouden gecom bineerde vergadering van de vrijzinnige kiesvereenigingen Het Algemeen Belang en de Vereeniging tot Stemopwekking is be sloten, bij de a. s. herstemming voor de Tweede Kamer aan de vrijzinnige kiezers in het kiesdistrict Leiden in overweging te geven, onder de tegenwoordige omstandig heden hunne stemmen uit te brengen op de twee in herstemming komende antire volutionaire candidaten Van Wassenaar en Donner, van wie men genoegzaam waarborg heeft dat zij voor de grondwetsherziening zullen stemmen. Op de vraag, wanneer de invoering zal plaats vinden der grondbelastingswet, gegrond op de thans in werkiiig zijnde herziening der waarde van belastbare eigen dommen, antwoordt mr. H. P. De Kanter, te Brielle, het volgende: «Dat dit niet eerlang te wachten is, zullen zij het best weten, die in de herziening werken. Het is en blijft een mooi werk, doch een reuzenwerk. Doordien de wetgever en volkomen terecht de controle van het publiek zoo ruim mogelijk heeft willen maken, zoo kost het werk eene collectie papier die verbazend is. En daar al dat papier moet worden bewerkt in den vorm van staten met kolommen en cijfers, die alle weer moeten worden gecontroleerd, en op ieder waarvan reclame kan vallen, zoo komt het mij twijfelachtig voor, ol ook met den besten wil van de schattingscom- missiën het plan van de hoofdcommissie zal kunnen worden uitgevoerd om in '1888 gereed te komen, en de belasting op de herziening gegrond in 1889 te heffen. Waarde, Herbenoemd tot Wethouder de heer M. Geleedst, en tot ambtenaar vau den burgerlijken stand de heer H. Stoutjrsdijk. Heiukenszand. Herbenoemd tot wethou ders de hh. J. J. Braamse, tengevolge van herbenoeming als raadslid, en P. Van den Dries, wegens periodieke aftreding, en tot ambtenaren van den burgerlijken stand de burgemeester en bovengenoemde wethouders. Veere 6 Sept.. Heden middag ging de Gemeenteraad alhier, na installatie der nieuwe leden, over tot het benoemen van twee wethouders; Met meerderheid van eene stem werden tot wethouders, alsmede tot ambtenaren van den burgerlijken stand gekozen de heeren J. de Nood en M. J van Be veren. (De stemming nagaande, schijnt het dat deze heeren zichzelven mede tot wethouders vetkozeu hebben.) Ned. Ger. Kerk (doleerende.) Beroepen te Gapinge G. J. Barger, te Driebergen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor St. Filipsland door W. K. Goeree te Kerkwerve. Benoemd tot conrector aan het gym nasium te Zwolle de hr. dr. B. H. Steringa Kuyper, leeraar aan het gymnasium te Middelburg. Westkapelle 6 Aug. Alhier is door het Collegie van notabelen het kerkvoogd be noemd de heer J. de Troje in plaats van den heer C. Dekker die naar elders is vertrokken. t ifrraiiwnTiTwrwBBawgHgp—Ba—oiaci Op de bekroniogslijst van de Tentoon stelling der vereening «Landbouwbelang» op 8 Sept. treffen wij aan Voor Essex Tarwe 2e prijs Getuigschrift C. v. Schelven te Brouwershaven, no.5 Cata logus. Victoria Tarwe 2e prijs Getuigschr. no. 55 J. P. Scheele te Terneuzen. Van de handelaars werd o. a. bekroond E. v. d. Bosch te Goes 2e prijs Getuigschrift no. 49 voor Dikkop Tarwe. En voor Winter Paardebooneneenige prijs, getuigschrift, no 80 van den Catalogus. Goes. Van de 265 kiezers voor de pro vinciale staten hebben er heden 224 gestemd. Goes. Gisteren avond had in het koffie huis «de Prins van Oranje», een tweege vecht plaats. De aanvaller bediende zich van een stoel, terwijl de aangevallene zich van zijn mes bediende, en hem eene wonde toebracht; men zegt dat daarvan procesver baal is opgemaakt. Omtrent de vleeschvergiftiging te Middelburg, is, zoo zegt de Middelb. Crt. uit een nader onderzoek gebleken, dat ook bij eenige ingezetenen dezelfde ziekte-ver schijnselen zijn voorgekomen als bij de mili tairen, na het gebruik van vleesch, dat gekocht moet zijn bij den slager Van Riel op de Varkensmarkt aldaar. Zooals men weet zijn ook te Axel en te St. Maartensdijk door vleeschvergiftiging enkele menschen ongesteld geweest. Vlissingen. Z. M. oorlogschroefstoomschip Ceram kon gisteren niet uitstoomen wegens het weder, en omdat men niet is kunnen gereed komen met het regelen der kom passen, welk werk wegéns den storm ge staakt was. Wemeldinge. Zaterdag had onze dorps genoot schipper J. Verbrugge het ongeluk dat zijn schuitje in 't Thoolsche Gat werd aangevaren, zoodal het onmiddellijk zonk. De opvarenden, vader en zoon konden ter nauwernood het leven er afbrengen. Ook heeft zich hier een geval van roodvonk voorgedaan. Westkapelle. Bij de 1.1. gehouden Stem ming voor leden der Tweede Kamer hebben in deze gemeente, van de acht en veertig kiezers acht en dertig van hun kiesrecht gebruik gemaakt. De namen der aftredende leden der Tweede Kamer, voor het District Middelburg, de h. h. Buteux en Smit waren als aanbe veling aangeplakt voor de ramen van een paar kroegen. Zeker een groote eer voor die heeren, wanneer zij door kroeghoudersin de Kamer geholpen worden Te Amsterdam wierp een jaloersche huisvrouw haren man peper in de oogen, wat zijne verpleging in het gasthuis nood zakelijk maakte. Te Rotterdam is een slager bij het slachten van een varken uitgegleden, en met zijn pols in een groot mes terechtge komen, waardoor hij zwaar verwond werd. Ook werd aldaar een werkman door een bok omvergeloopen, waardoor hij een been brak. De eigenaar eener fabriek te Breda, bezig een lat te spijkeren, is van het ijzeren voorwerp waarop hij stond afgegleden, en op het vliegwiel terecht gekomen. Hij werd in de rondte geslingerd en nadat hem het borstbeen en de linkerarm waren ver brijzeld, en vóór hij door het werkvolk ontzet werd was de man overleden. Tijdens de Yuchtsclio kermis stal een gast uit de woonkamer van den herbergier diens gouden horloge. De gast is later ge arresteerd. Te Neder-Hemert is de boot van een veerman met een schroefboot in aanvaring gekomen en in twee stukken geslagen. De veerman klemde zich aan de schroelboot vast, terwijl een passagier die door den veerman naar de Bossche boot geroeid werd, in de Maas viel en onder de schroef boot doorging. Beiden werden gered. Thans is binnen weinige dagen het derde slachtoffer van den beet eens dollen honds, onder geneeskundige behandeling van Pasteur zijnde, gestorven, en wel Lord Doneraille. De Nieuwe Rotterdammer meldt dit. Een 14jarige loodgietersleerling viel gisteren van het dak der Israëlietische kerk te Maastricht. Hij werd levensgevaarlijk gewond. Een molenaar te Ommen, Maandag bezig zijnde de as te smeeren, terwijl de molen in werking was, haakte met zijn kleeren vast en werd eenige malen rond geslingerd, met het ongelukkig gevolg dat hem het linkerbeen op twee plaatsen gebroken werd. Zaterdagmiddag had een schaapherder te Lobith een ongeluk, dat hem een arm kostte. Er stond een gela ien geweer tegen de heg, zonder dat de man er iets van af wist. Nu moest hjj een schaap vangen. Hij greep het, terwijl hij over de heg heen tastte. Het schaap moet, al spartelende, den haan van het geweer hebben terugge duwd, met het treurig gevolg dat dit volle schot in den rechterarm drong. De arm moest hem worden afgezet. Te Amsterdam ontstond Zondag in de Dapperstraat nog een ooloop, omdat uit het dakvenster eener woning een roode vlag was gestoken. Als tegendemonstratie heesch de benedenwoner de nationale vlag aan de stok voor de deur. Het publiek wilde de roode vlag weg hebben, waaraan de bovenbewoner niet voldeed. Eenigen tijd later wisten een paar man nen op het dak der naaste woning te komen langs de goten werd de roode vlag bereikt onder luid hoerah deze ingehaald en aan de politie ter hand gesteld. De menigte ging toen onder het gejuich Oranje boven! Le ve Willem drie uiteen. De volgende aardigheid schrijft men uit Sclieveningen aan liet Utrechtsche Dagbl, In het groote Kur- of Badhuis bestelt een heer een glas bier, en geeft een gul den. De knecht, volleerd in zijn vak, grijpt uit zijn tasch een handvol zilverlingen, doch met een handigheid, den Bambergen waardig, weet hij daaauit niets anders dan kwarjtes te vinden, zoodat de traditioneele stuiver blijft ontbreken. Naiëf of niet, gaat de heer niet op dien stillen wenk in en wacht tot de heer kellner zich verplicht ziet, de belofte at te leggen, dat hij straks wel een stuiver zal brengen. Een kwartier verstrijkt, maar de heer kellner is blijk baar de nietigheid vergeten. De heer be zoeker echter niet, want terwijl Jan hem passeert, zegt hij eensklaps «Aannemen, ik krijg nog een stuiver!" Met een blik van diepe verachting waarschijnlijk voor de 8 duiten staat de bediende een oogen- blik stil; dan steekt hjj met een majestu- eusen greep de hand in zijn tasch, neemt er een dubbeltje uit, legt dat voor den kleinzieligen heer neder en verwij dert zich. «Aannemen!" roept de heer hem na; «aannemen je krijgt nog vijf centen terug.» «Die schenk ik u, meneer!" antwoordt de heer kellner van het groet Kurhaus met de majesteit van een gewroken vorst. Een ongeluk. Terwijl de machinist van een stoomhoutzaagmolen te Delfzijl in de machine-kamer was, sprong de ketel der machinede man kreeg zware brandwon den. Evenzoo zijn 4 jarig zoontje, dat weinig levensteekenen meer gaf. De man zelf is vrij wel. Te Tiel ontstond Vrijdagavond, om streeks 8 uren, een hevige brand in een pakhuis, waarin chemicaliën werden bewaard. Door den sterken wind aangewakkerd, dre ven weldra groote massa's vonken als eene vuur zee over de stad. Dit veroorzaakte nog brand op 4 verschillende plaatsen. Eerst omstreeks 14 uur was men het vuur meester. Oorzaak onbekend. Woensdagnacht werden de bewoners van Muiden uit hun slaap opgeschrikt door het geroep van brandEr was brand aan de kruitfabriek. En daar men de ramp van 1883 nog niet vergeten was, ijlde men er met schrik heen. Gelukkig bleek het niet veel te beduiden te hebben. Er was door broeiing in het kolenhok brand ontstaan, die spoedig gebluscht werd. Eenige dagen te voren had in een der Kamers een ont ploffing plaats gehad, waarbij eenige werk- jieden gekwetst werden. Te Delft beproefden een herberg enkele Haaf zieltjes te winnen voor hu arbeiders heeren moeten glazen, ja zelfs met sto< partijen al vechtende stuk hun aan het verstand geb hunne leer aan het verkeer Een heer die te Bi wetering achter zijn hi wilde wasschen, is er vooro verdronken. Tot waarschuwing, trikum een knaapje onder geraakt, waarbij hem het gereden. Het kind was te Zondagnacht ontstond in een winkel, en wel dooi van een grooten hoop opeeng lucifers, die daardoor v1 winkelierster was alleen tehi Zij zou zeker door den z\\ zijn, zoo men haar nog n middel van een ladder uit gehaald had. Van de vermiste kn is thans ook de tweede tere hem bij Aken. Op de van zjjn reismakker was ten antwoord dat deze te vandaan geloopen was. Scheffer dat hij hem verdro dus niet meer dan een veelbelovende, avontuurlijke ren 3 weken uitgeweest. 11 jaar, de jongste 6 jaar Bij de jongste gemeentel te Wessen (Limburg) hebbe gehad met de stemopnenr meester en de beide stei deswege aangeklaagd. Weer een roepstemVI burgbrandl Te Londen (Exi avond het schouwburggeb de asch gelegd. De brand de voorstelling. Reeds zjjn der het puin weggehaald slachtoffers behoorden tot het dat zich niet intijds vermoei daar er slechts één uitgang schouwers van parquet, ontkwamen nog vóór de grepenechter werden velen zettend gedrang gekwetst, is geheel uitgebrand. Het personeel is gered. Er wordt scheidene personen gemist. De Norddeutsche meldt samenkomst tusschen de kei zei land en Duitschland niets In Queenstown is in het aantal landverhuizers zt in twee dagen werden niet emigranten voor New-York gescheept. In de Londensche hospita patiënten aan scharlakenkoorts der behandeling. De boosheid van czaar prins Ferdinand overtreft welken de keizer tegen vorst terde. Hjj moet zijn vast nen hebben gegeven om di met minder complimenten jagen dan den Battenberger In een deftig Duitsch men dezer dagen een paar Zij bestelden een heerlijk noodige champagne. Een paai ten klampten den kellner ai hem, wie de royale heeren luidde het antwoord, «die kun van nemen Het zijn de koningin van Engeland gerucht langs de tafeltjes ver begon de beide heeren zóó gade te slaan, dat het hun velen en zjj zich gereed vertrekken. Al de gasten en haiemet ongedekten lu naar der restauratie vroeg dit moest beduiden. Men den kellner. die het «incognito» had verklapt. «Maar, lieve me"° deze, «ge hebt mij verkeerd zijn niet de zonen van konii maar de zonen van den eigi groote hotel «De Koningin waar ik vroeger in betrekking Op Sicilië zijn twee uit de hoofdstad naar een r gegaan waren om de choleralijd onderweg vermoord en in een Men vond de lijken later, er bij, waarop stond«Dood spreiders der cholera.» Te Herdecke, in Westfal

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2