NIEÏÏWSBL AD VOOR ZEELAND. ÏE CHRIST ELI JK- HISTORISCH N, Donderdag 8 September. Eerste Jaargang, an, es. KE. oeken. 1 1887. No. 119. I" noodigt opvolger )emd, ngm. ris. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES l'Z Een Woord Gemeenteraad. I DË "it. te Goes 7 Sep- KEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Trijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02y2 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. varen ge- dan nu, met ons Emmer- Poppen, n, Brit- kokers, en 6 u. ?n 6.50. 12.—. akomst i. nam. Spoor- u. m 6.20 6.50 Zat. 6.30 4.30 I tot de Antirevolutionaire Kiezers in het Kiesdistrict Goes, na de opening der stem bus op 3 September 1887. Na d' uitslag die de stembus gaf, Moet mij een woord van 't harte af, Een woord van lot en eere Aan d' Allerhoogste Majesteit, Die ons in Zijn voorzienigheid En raad deed triomfeeren. Zegt kiezers I indien gij gelooft Er valt geen haartje vanj ons hoofd, Geen muschje zelfs ter aarde, Tenzij des Heeren oog het ziet, Zijn hand het werkt, Zijn wil 'tgebiedt, Zoo Jezus ons verklaarde. Dan vindt ge 't ook niet bij geval, Dat verre 't grootste stemmental (Ge hebt zulks wel gelezen Niet viel op Pomp' van Meerdervoort, Maar Schimmelpenninck toebehoort, En Lohman's deel mocht wezen. Dat Katholiek en Protestant, Dan hierin Gods bestel en hand Opmerken moog' in dezen. De stembus spreekt met luider stem De overwinning is van Hem 1 Zjjn Naam moet zijn geprezen. Is van der liberalen kant, Ja zelfs nog uit den Leeraarsstand, Niets onbeproefd gelaten, Lohman te weren als men kon, Geen list, hoe fijn men die ook spon, Heeft echter kunnen baten. Hoe men ook lasterde en loog, En op hem gal en alsem spoog, Om 't volkje te misleiden, Al werd zjjn naam door slijk gesleurd, De eerkroon hem van 't hoofd gescheurd, 't Kon hun geen heil bereiden. Ofschoon men ook al week aan week- Uit Diabolus' apotheek, Het giftig mengsel gaarde, Waarin men lans en pijlen doopt, Waarmêe men't was zoo wis gehoopt Hem vellen zou ter aarde, Ook dit bleet zonder winst en baat, Geen lanssteek vol van boozen haat, En bitt're schimp kon treffen. Geen gifpijl die hem dood'ljjk trof, Hij mocht ook nu, Gods gunst zij lof Weer fier het hoofd opheffen. Men riepDe man die 't volk verleidt Die oproer preekt, en twist verspreidt, Met Kuyper blijft boeleeren, Die man zoo Anti-Synodaal, Die moet m' uit 's Lands vergaderzaal Hoe eêr hoe betêr weren. Zoo riep men; maar dat marktgeschreeuw Kon toch het hart van menig Zeeuw, Hoe bot en dom, niet winnen. En duizend Kiezers, ja, nog meer, Die zeidetiLohman stem ik weer Ik blijf dien man beminnen. Dus Lohman gaat voor ons district, Daartoe verkoren en geschikt, Opnieuw thans naar de Kamer. En Schimmelpenninck aan zijn zij Wees, Heer! dit tweetal toch nabij, Maak daag'lijks hen bekwamer. Bekwamer om met kracht en moed, Talent en tact, waar 't wezen moet, 't Belang van Staat en Kerk te zoeken. Ga met Uw Geesteslicht hun voor. Breng zoo ons Volk in 't rechte spoor, Naar 'd uitspraak van het Boek der boeken. 5 Augustus 4887. Een Kiezer. Napleiten. Wij hebben eenige ingezonden stukken moeten weigeren. Niet dat zij ons niet be vielen integendeel zij hadden onze volle sympathie. We vonden het echter beter, voorals nog over de verkiezingen die thans achter den rug zijn, te zwijgen. Napleiten toch sticht geen nut, en ons volk krijgt genoeg van de verkiezingen. De stemming van heden zal 't ons leeren. Men vergunne ons echter nog deze opmer kingen. Had men voor de Tweede Kamer van de overzijde gestemd ais verleden jaar, dan zou wel Schimmelpenninck zijn gekozen geweest, doch Lohman ware in herstemming gekomen met den candidaat der liberalen. De slechte opkomst der roomschen hier en elders, hiald thans gelukkig met den tragen gang der liberalistische kiezers gelijken tred. Toch was de achteruitgang in stemmen- cijfer van de drie candi daten zoo goed als gelijk. Het opgeschroefd geschrijf van ds. Verwey heeft weinig of geen kwaad gedaan. En voor wat de verkiezing van heden aangaat, durven wij gerust zeggen, dat zoo Huvers niet gekozen wordt, hiervoor twee oorzaken bestaan. Ten eerste: de flauwere opkomst der broeders. Ten tweedede zeer berispelijke wijze waarop voor den overigens ook door ons geachten tegencandidaat gewerkt werd. De onware beschuldiging van zekeren W. in het jongste nummer der Goesche Courant, als zou de heer Huvers op kerkelijk gebied een onruststoker zijn, heeft allicht enkele kiezers van stem doen veranderen. Ook kwamen bij ons berichten in over plaatselijke voordeelen, die beloofd zijn, zoo men op den heer La Motthe stemde. Zóó hadden de liberalen niet moeten werken. Wij betreuren dit. En vraagt nu misschien een lezer»Kondt gij, o Zeeuwdaaraan dan niets doen Dan zij dien vrager geant woord dat het ons onmogelijk was, dewijl deze oneerlijke practijken te kort vóór de verkiezing plaats vonden. Voor die het weten wil, zij thans mee gedeeld, dat de heer Huvers zich op ker kelijk gebied nog nimmer op den voorgrond drong, getuige o. a. een benoeming in den kerkeraad in een vorige gemeente, die hij, naar wij vernemen, tot drie malen toe afwees. Den heer Huvers te Kolijnsplaat kan alleen ingenomenheid voor de orthodoxe evange lieprediking verweten worden; en die om standigheid is het nu juist, die ons de taak om hem aan te bevelen, zoo gemak kelijk maakte. GoesHontenisse. Bij de nieuwe regeling der kiesdistricten, die bij aanneming der additioneele artikelen in werking treedt, wordt het hoofdkiesdistrict Goes verknipt. Bergen op Zoom en Hulst vallen er af, benevens het zuidelijk deel van Zuid-Beveland, dat een nieuw kiesdis trict Hontenisse wordt. Tot GOES zullen behooren Goes, Ar- nemuiden, 's Heer Arendskerke, 's Heer- Abtskerke, Wolfertsdijk, Heinkenszand, 's Gravenpolder, Kattendijke, Kloetinge, Wemeldinge en voorts de eilanden Noord- Beveland, Tholen en St. Filipsland. Tot HONTENISSE zullen behooren Hontenisse, Overslag, Zuiddorpo, Koewacht, Boschkapelle, Hulst, St. Jansteen, Stoppel dijk, Hengstdijk, Graauw en Langendaro, Ossenisse, Rilland-Bath, Waarde, Schore, Kruiningen, Krabbendijke, Yerseke, Kapelle, Borsele, Driewegen, Nisse, Ovezande, Hoe- dekenskerke, 's Heerenhoek, Oudelande, Ellewoutsdjjk en Baarland. """'GOES,'""'September 4887. Er zijn gisteren zoovele gemeenteraads vergaderingen gehouden dat wij van elk der bekende slechts in zeer korte bewoor dingen kunnen gewagen: Middelburg. Afwezig de heeren v. Ber- lekom, Jeras, Snijders en De Stoppelaar. De herkozen leden, behalve de heer Snijders, worden beëedigd en toegelaten. Den heer Knottebelt wordt eervol ontslag verleend als lid der commissie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs. De begrooting voor 1888 bedraagt in ontvang en uitgaaf f322902,77. Die der gasfabriek f53537 met een goed slot van f 13957,55 en wordt in handen der commissie van financiën gesteld. Op voorstel van B. en W. wordt goedgevonden de woning in de Koepoort voor minstens f0,75 's weeks tot wederopzeggens te verhuren. Ook wordt aan P. Meertens tegen f46 jaars verhuurd een stukje bolwerk, groot 8 centiaren, bij 't Domburgsche Schuitvlot. Den aannemer Goethals wordt kwijt schelding verleend van boete wegens te late oplevering der voetbrug bij de Koepoort. Daarna hebben de verschillende jaarljjksche benoemingen plaats der commissiën. Eindelijk wordt benoemd tot adsistent bij het rechtlijnig teekenen aan de burger avondschool de hr. L. Kuiler, rijksopzichter bij den Waterstaat, met 9 tegen 4 stemmen op den hr. J. Knol, teekenaar op de Com mercie Compagnie. Vervolgens vraagt de hr. De Ligny, naar aanleiding van de ziekte der militairen, of de koe uit Heinkenszand die in den nacht tusschen Zaterdag en Zondag 28 en 29 Augustus hier is aangevoerd, gekeurd is. en of door de keurmeesters is opgevolgd het voorschrift van art. 4 hunner instructie, of zij hebben afgegeven een bewijs inhou dende den naam van den persoon ten wiens behoeve gekeurd is en de soort en de hoeveelheid van het gekeurde vleesch. En eindelijk of dat bewijs bjj den bewusten slager aanwezig is. De voorzitter deelt mede dat de zaak nog in onderzoek is bij het geneeskundig staatstoezicht en ook bij hem. Zoodra dat onderzoek is afgeloopen hoopt hij in staat te zijn den heer De Ligny te antwoorden. Eindelijk wordt meegedeeld dat het por tret van wijlen mr. Pické in de raadszaal is opgehangen. Vllssingen Afwezig de heer v.i d. Beke Callenfels met kennisgeving. De herkozen leden en het gekozen lid Le Sage v. Hoeve worden beëedigd en toegelaten. Medege deeld wordt o. a. dat in de commissie voor het lager onderwijs tot voorzitter is be noemd de hr. A. J. van Ockenburg in plaats van den heer Musquetier. Benoemd worden o. a. tot wethouder (vacature Pot) met algemeene stemmen de hr. J. Verkuyl Quakkelaar; tot plaatsvervanger de hr C. Mortier met 40 stemmen en tot ambte naar van den burgerlijken stand dezelfde met 43 stemmen. In de benoeming der vaste commissiën zijn enkele veranderingen. Zoo wordt o. a. de heer Le Sage v. Hoeve benoemd tot lid van de commissie voor de verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd. De gemeente rekening over 4886 wordt voorloopig vastgesteld in ontvang op f 188591.38y2in uitgaaf op f 193197,77; sluitende alzoo met een nadeelig slot van f 4606.38y2en goedgekeurd de rekening: van het algemeen armbestuur in ontvang op f7898.88. in uitgaat f7898.88; van het gasthuis in ontvang op f 14404.09y2, in uitgaaf op fl2772.25l/2 en met een goed slot van f1631.84; van den Vlissing- sehen rijweg in ontvang op f2125.90, in uitgaaf op f 1708.52y2, dus met f417,37y2 als goed slot en van de schutterij in ont vang op f2033.23, alzoo met 41.87 als goed slot. Goes. Afwezig de hh. Moens en Lambrecht- sen. De herkozen leden en de heer Hildernisse worden beëedigd en toegelaten. Een woord van hulde wordt gewijd aan het afgetreden lid den heer L. Kakebeeke. Medegedeeld wordt o. a. dat aan Chr. v. Hoorn wegens vertrek naar Amerika, een eervol ontslag is verleend als adsistent- keurmeester van vee, vleesch en visch en in zjjne plaats benoemd Johannes Kosten, arbeider te Goes; dat de heer J. Kiel is aangewezen, om gedurende den cursus 4887/8 den directeur der inrichtiogen van M. O. bij ontstentenis te vervangen dat aan D. Boel is vergund, een strook grond aan de Biestermansput met groenten enz. te betelen tegen f0,50 's jaars, en dat de heer dr. Ch. M. Van Deventer tegen 1 Nov. ontslag heeft gevraagd als leeraar. Aan den heer M. G. Van Neck wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de Hoogere Burgerschool. Aan genomen wordt een voorstel van Burg. en Weth. om in plaats van de heeren A. S. Mink en M. G. Van Neck drie leeraren te benoemen en weléen voor de Nederland- sche en Engelsche talen op een tractement van f 1800éen voor de Aardrijkskunde op een tractement van flOOO en éen voor de Duitsche taal op een traktement van f4200. Tot leeraar in het Nederlandsch en het Engelsch wordt benoemd dhr. W. A. Teding Van Berkhout, thans leeraar aan de R. H. B. S. te Warfum; voor het Duitsch dhr. J. Kloosterhuis, thans privaat-docent te Arnhem en voor de Aardrijkskunde dhr. F. Allan; thans onderwijzer te 's-Gra- venhage. Na eene ampele opmerking wordt de re kening over 1886 en de begrooting voor 1888 ten behoeve der dd. schutterij, goed gekeurdde subsidie voor 1888 zal f343,95 bedragen. De gemeente-rekening over 1886 wordt vastgesteld in ontvang op 208,429,13ya, in uitgaaf op f 4 88,142,28y2, goed slot f 20286,85 en de gemeente-begrooting voor 1888 over gelegd in ontvang en uitgaaf op f 104,791,60, met een post van onvoorzien van f 1188,11. Het bedrag van den te heffen hoofdelijken cent 'egel ïrg- ;ert :er- ds. tie [h, in et id ij V

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1